Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Moderator: Moderatorzy

darekpawel
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:41
Imię: Arystoteles

Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: darekpawel » 17 sie 2020, 11:23

Mam trzy pytania - przy okazji wymiany silnika chciałem zregenerować sprzęgło elektromagnetyczne...
- czy można dać typowe łożyska, czy muszą być lepsze? (obecnie to NSK 6005DU);
- jaka jest funkcja tych dwu magnesów na obwodzie? Widzę, że na krawędziach są dosyć starte. Czy to normalne? Czy musi być jednak jakaś szczelina?
- zauważyłem, że musi być też w obwód zasilania/załączania sprzęgła wpięta jakaś dioda zabezpieczejąca. U mnie jej nie ma. Widać, że trochę kabli było wymienianych. Czy ktoś wie jaka to jest dioda? Typ/model/napięcie/...?


Obrazek
Obrazek
Obrazek

grzechu913
Stały bywalec
Posty: 429
Rejestracja: 19 lip 2018, 14:24
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Malopolska

Re: Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: grzechu913 » 17 sie 2020, 12:55

A to sa magnesy? Czy moze jakies elementy dzialajace jak hamulec,qby jak najszybciej zatrzymac noze ?
Dioda bedzie sluzyc do gaszenia napiecia indukowanego w momencie wylaczenia elektromagnesu( cewki) ,aby zabezpieczyc elementy sterownicze itp.
Traktorek Solo by AL-KO T 15- 95.6 HD-A
Kosiarka Solo by AL-KO 5235 SP-B

darekpawel
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:41
Imię: Arystoteles

Re: Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: darekpawel » 17 sie 2020, 13:02

Tak, to są magnesy. Te 4 bolce to miedziane chyba są. Pod spodem podkładka z tworzywa sztucznego.

P.S. Odn. diody, to już doczytałem. Zwykła dioda prostownicza.
Podłączona w ten sposób do układu. Trochę mnie poprzedni schemat zwiódł, bo wynikało, że jest do jakaś dioda zenera z dodatkowym rezystorem...


Obrazek

darekpawel
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:41
Imię: Arystoteles

Re: Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: darekpawel » 17 sie 2020, 21:18

Rezystancja cewki i pobór prądu przez takie sprzęgło - nigdzie nie znalazłem takiej informacji. To zamieszczam moje pomiary. Może komuś to się kiedyś przyda.

Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: Troku » 17 sie 2020, 22:59

Ja osobiście może bawiłbym się w naprawę sprzęgła w traktorku co już sprzęgło do niego jest niedostępne ale ty możesz kupić sobie nowe i sądzę że to będzie najlepsze rozwiązanie bo jak już łożyska padły to oznacza że cały podzespół nadaje się do wymiany. Dioda w układzie jest zazwyczaj i odpowiada za to by podczas rozłączania napięcie nie wracało do centrali sterującej jest to zwykła dioda półprzewodnikowa.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

darekpawel
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:41
Imię: Arystoteles

Re: Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: darekpawel » 18 sie 2020, 6:19

Rozebrałem je na czynniki pierwsze. Poza łożyskami wszystko jest jeszcze dobre.
A cena nowego sprzęgła = ok. 600PLN to trochę zaporowa jest. Jak do traktorka, za który dałem 1000PLN.

witus
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 02 sie 2018, 23:18

Re: Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: witus » 18 sie 2020, 9:05

W swoim traktorku też wymieniałem łożyska w elektrosprzęgle. Stare padły z braku smaru. Nowe sprzęgło do mojego Toro 1200zł w detalu. Nic nie miałem do stracenia i działa dwa sezony, koszt 40zł. Problem był z usunięciem starego górnego łożyska i ponowne jego zabezpieczenie w obudowie ale wykorzystałem starą zewnętrzną bieżnię i przyłapałem migomatem w trzech punktach mając na uwadze uzwojenia cewki. Nowe łożyska oczywiście kryte z obu stron gumą plus do tego dałem troszkę specjalnego smaru w łożyska bo fabrycznie to tam wiele go nie ma. Nowe sprzęgło zamówiłem z zagranicznego portalu w lepszej cenie i czeka w kartoniku. Zobaczymy ile jeszcze poleży :)

darekpawel
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:41
Imię: Arystoteles

Re: Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: darekpawel » 18 sie 2020, 9:49

Też tym torem poszedłem - mam już dwa now łożyska 'FAG', po 10PLN za szt. Także koszt marginalny.
Zobaczę ile wytrzyma - a nowe to zawsze można kupić i pozbawić się kilkuset PLN...
Muszę jeszcze tylko kupić śruby mosiężne M5x30mm, bo widocznie to ma znaczenie na działanie magnetyczne układu.
Stare nity już się nie nadają po rozwierceniu...

darekpawel
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2020, 8:41
Imię: Arystoteles

Re: Naprawa sprzęgła elektromagnetycznego...

Post autor: darekpawel » 19 sie 2020, 8:39

A propos diody... Oryginalny kawałek kabelka z wtyczkami i diodą do kupienia w serwisach za ok. 100PLN.
Ok. 10 min. roboty, lutowanie, itd. i efekt jak na zdjęciu. Koszt matriałów 0PLN. Wszystko z odzysku/recyclingu...
Diodę jeszcze w jakaś koszulkę/gumkę trzeba ubrać.

Obrazek

ODPOWIEDZ