Panel solarny

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Panel solarny

Post autor: riflesnake » 04 sie 2017, 15:02

Co myślicie o zamontowaniu takiego o to panelu do podładowywania akumulatora?
:D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SpicY
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 17 sie 2016, 22:08

Re: Panel solarny

Post autor: SpicY » 04 sie 2017, 15:10

ciekawe jakie przelozenie ceny wzgledem faktycznego efektu... po powierzchni twierdze ze to bardziej gadzet niz wymierna korzysc, ale nie jestem fachowcem wiec to tylko moje zdanie

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Panel solarny

Post autor: Uli » 04 sie 2017, 15:53

No mnie się wydaje że to jest zbędne, a z tego powodu że mamy ładowanie akululatora w czasie pracy silnika, także niewiem po co ten panel.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: Panel solarny

Post autor: riflesnake » 04 sie 2017, 17:32

Panel dedykowany do samochodu. Mam go za free a w samochodzie go jakoś nie widzę - a gdzieś go trzeba zagospodarować. pomyślałem więc o traktorku ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Panel solarny

Post autor: Troku » 04 sie 2017, 17:35

Mam akumulator w kosiarce i ładowanie z alternatora, podładowuję baterię zgodnie z instrukcją obsługi i nie potrzebowałem nigdy doładowywać accu między tymi okresami więc jak dla mnie to jest zbędne ale sprawdź jaki prąd jest na wyjściu - może to się sprawdza.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: Panel solarny

Post autor: riflesnake » 04 sie 2017, 17:52

Najwyżej będzie tylko efektem wizualnym.Taki jak spoiler na BMW. :lol:

SpicY
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 17 sie 2016, 22:08

Re: Panel solarny

Post autor: SpicY » 04 sie 2017, 17:53

z zalozenia mial ten panel prawdopodobnie rownowazyc zuzycie pradu przez radio na postoju, przynajmniej cos takiego gdzies widzialem, kwestia sprawnosci tego czyli jaki prad daje jak wspomina troku ;)

dla efektu wizulanego zaloz stara antene od CB, jakas 150 ;) to bedzie wtedy jak traktorek RC wygladal ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Panel solarny

Post autor: pfp76 » 04 sie 2017, 22:46

W życiu poboru prądu przez radio to nie zrównoważy . Do tego potrzeba by było takich z 15 ,albo i więcej .Nadaje się natomiast do podtrzymywania stanu naładowania i lekkiego podładowania) w urządzeniach rzadko używanych ,np. generator ,,, Na dobrą sprawę w traktorku ,jeżeli parkuje na otwartej przestrzeni coś tam , coś tam ..da..
Myśle że ma ok 1.5 W. , może niewiele więcej...

SpicY
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 17 sie 2016, 22:08

Re: Panel solarny

Post autor: SpicY » 05 sie 2017, 19:30

nie chdzilo mi ze akurat ten panel zrownowazy... ale takie panele mialy jako tako taka role pelnic w samochodzie, nie wiem jakiej wielkosci

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: Panel solarny

Post autor: riflesnake » 07 sie 2017, 18:46

W słońcu pokazuje 20.1V. Próba podładowania akumulatora przez 2h i coś tam podładowało ale to może być w granicach błędu pomiarowego. Będę miał chwilę to przetestuje dłużej
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: Panel solarny

Post autor: riflesnake » 15 sie 2017, 21:01

Stan akumulatora przed podpięcie12.27V. Po 3h akumulator miał 12.30V więc coś ten panel daje.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Panel solarny

Post autor: Uli » 15 sie 2017, 21:24

Czyli 0,1V na godz. Zależy jakie słoneczko pewnie, bo ostatnio to smaży hehe... czyli licząc w ciągu 24g= 2,4 V.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Panel solarny

Post autor: pfp76 » 16 sie 2017, 1:15

W tym przypadku wartość określa sie w W. (watach) ,czyli natężeniu prądu . Symbol V.(volt) określa napięcie . To są dwie różne sprawy
Prądnica w maluchu ( nie wystarczająca na potrzeby tego auta) dawała ok.250 W. .Czyli ok 170 razy więcej niż ten panel .Przeciętny alternator samochodowy daje ok.650 -i więcej- prądu niż ten panel . Tak wygląda skala porównawcza wielkości...
Wiem ,że nie chodzi o to by panelem zastąpić prądnice ,ale doładować akum. podczas postoju ,jednak i tu trzeba przyjąć pewne minimum.
Jest jeszcze sprawność akumulatora ,ten w sensie technologicznym nie przyjmie (- i przechowa) "całego' prądu co da ten panel . Czyli w tym przypadku .....raczej gadzet...

krzyszt11

Re: Panel solarny

Post autor: krzyszt11 » 16 lis 2019, 10:37

pfp76 pisze:
16 sie 2017, 1:15
W tym przypadku wartość określa sie w W. (watach) ,czyli natężeniu prądu . Symbol V.(volt) określa napięcie . To są dwie różne sprawy
Prądnica w maluchu ( nie wystarczająca na potrzeby tego auta) dawała ok.250 W. .Czyli ok 170 razy więcej niż ten panel .Przeciętny alternator samochodowy daje ok.650 -i więcej- prądu niż ten panel . Tak wygląda skala porównawcza wielkości...
Wiem ,że nie chodzi o to by panelem zastąpić prądnice ,ale doładować akum. podczas postoju ,jednak i tu trzeba przyjąć pewne minimum.
Jest jeszcze sprawność akumulatora ,ten w sensie technologicznym nie przyjmie (- i przechowa) "całego' prądu co da ten panel . Czyli w tym przypadku .....raczej gadzet...
Temat trochę stary, ale szukałem wiadomości o panelach solarnych, bo sam jestem zainteresowany i zwróciłem uwagę na pewną nieścisłość.
Wat jest jednostką mocy i nie mierzymy w nim natężenia prądu. Natężenie prądu mierzy się w Amperach. Jeśli już prostujemy kogoś to trzeba się upewnić, czy samemu zna się te jednostki.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Panel solarny

Post autor: pfp76 » 17 lis 2019, 3:01

Nie szukałeś informacji o panelach solarnych ,tylko przeglądałeś moje posty ,żeby mnie ma czymś "złapać" .
Faktycznie Wat jest jednostką mocy ,czyli tym o czym toczyła się dyskusja..

krzyszt11

Re: Panel solarny

Post autor: krzyszt11 » 17 lis 2019, 16:23

Kolego pfp, nie mam zamiaru nikogo za nic łapać, szukałem informacji o fotowoltaice i znalazłem jedynie to (może źle szukałem). Jeśli masz wiedzę na ten temat, (a tak mi się wydaje), założyłem nowy temat, zabierz głos, będę wdzięczny.

ODPOWIEDZ