Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Moderator: Moderatorzy

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 03 sty 2022, 22:41

Przeglądam, czytam, szukam i czym więcej zagłębiam się w temat tym bardziej mam wątpliwości.
Posiadam do koszenia podwórze o łącznej powierzchni ponad 1 ha, z czego 0,3 ha koszę ciągnikiem z rotacyjną, a znajomy zabiera trawę dla zwierząt.
Na pozostałych 0,7 ha część, pewnie z 10 arów jest wybetonowane, płynie rzeka, stoi 7 budynków i rośnie kilka drzew.
Do tej pory ogarniałem to z babcią na dwie kosiarki, starą agromą z brixem dolnozaworowym, i huskwarną R53sv która zaczyna się kończyć, w sumie to silnik jest szrot. Taka operacja + koszenie skarpy rzeki żyłką schodzi cały dzień.
Muszę coś kupić, pierwszy pomysł to był TORO TIMEMASTER https://zielen24.pl/product-pol-3676-Ko ... 20976.html .
Przypuszczam że dobrze by się sprawdzał między budynkami i drzewami, ale z drugiej strony może lepiej kupić traktorek?
Napiszcie co o tym sądzicie.
Wszystko koszone jest dość regularnie, zazwyczaj raz w tygodniu, jakoś na raty po pracy.
Teraz następne pytanie czy można kupować na allegro?? Obdzwoniłem połowę Podkarpacia i Lubelszczyzny i nie mogę znaleźć tego co by mnie interesowało.
Kosiarka musi być z koszem
Na miejscu jest husqvarna tc238t, mam dwie piły tej marki, kosę, kosiarkę i sentyment do producenta, nie licząc silnika hondy w kosiarce to reszta świetny sprzęt, nie wiem jak z traktorkami. Na dniach ma być też dostępny mniejszy model, może by wystarczył?? Na wiosnę ma ruszyć promocja z narzędziem elektrycznym gratis ale nie wiem czy czekać bo pewnie traktorki podrożeją.
Kolega ma Oleo-maca 92/16, w sumie mówi że daje radę więc myślałem o nim ale cena przez rok strasznie wzrosła, teraz 13000
jako konkurencje AL-KO T15-93.7 HD-A Comfort dużo tańsza, tyle że z allegro chyba że al-co robi jeszcze coś fajnego w jednym cylindrze - 11000, czym się różni od tego T15-95.6 HD A oprócz dwóch cm szerokości i ceny ??
niedługo dostępny TC 138L husqwarny -11400
stihl RT 5097 tutaj już kosmos za jeden cylinder 14200 zł
no i Cedrus Challenge AJ 92/16H - 12500
Co do stigi MTD i jego klonów jakoś nie jestem przekonany
i teraz pytanie czy do tak częstej pielęgnacji zazwyczaj małej trawy trzeba dwa cylindry??
Pomoże ktoś ??

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 04 sty 2022, 6:11

Na internatach dostępne jest jeszcze coś takiego Solo by AL-KO T 22-103.7 HD V2 za niecałe 14000 zł, chyba najtańsze dwa cylindry.
I coś takiego https://agropoldynow.pl/Traktorek-Snapper-RPX-210 ale trochę mi szkoda dodatkowej kasy, no i jest na brigsie

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mariuszkowal861 » 04 sty 2022, 17:58

Dwa cylindry to nie wyrocznia.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 04 sty 2022, 19:35

Jeśli tylko nie masz poważnych ograniczeń finansowych, to bierz 2 cylindry. To po prostu działa lepiej i ma większe możliwości. A na tak dużej powierzchni, to bym się nawet nie zastanawiał. To pozwala Ci komfortowo kosić z szerszym kosiskiem. Jeśli tylko nie masz gęstych drzew/krzaków, że nie przejedziesz, to bierz szersze. Każde 10cm szerokości przy tym areale to jest konkretna oszczędność czasu. Powyżej 100cm raczej 2 cylindry.
Alko używam od roku i złego słowa nie powiem. Innych nie znam osobiście.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 04 sty 2022, 20:07

Dla mnie górną granicą dreptania za kosiarką było 30 arów. To co, że szeroka w koszeniu czy że ma napęd, jak i tak trzeba się z nią szarpać no i za nią dreptać. Jak po skoszeniu kosiarką (z napędem) 30 arów zrobiły mi się bąble w gumofilcach, i policzyłem, że przez te 4 godziny nadreptałem ponad 10 km, to zaraz byłem prze komputerze zamawiać traktorek.

Jak pisał kolega wyżej dwa cylindry lepiej pracują, praktycznie nie ma szans "udławienia się", no chyba że wjedziesz na kopiec mrowiska. Jedyna wada to że większy silnik więcej pali. Ale przy takim areale, to tak czy inaczej sporo paliwa pójdzie niezależnie czym będziesz kosił (no chyba że jak jak nasi dziadowie, kosą).

Jak pisał kolega każde 10 cm szerokości się liczy zwłaszcza, że i tak zawsze kosi się "na zakładkę" więc praktyczna szerokość koszenia jest przynajmniej o te 10-15 cm węższa niż podaje producent. No i zwróć uwagę na wielkość kosza. W praktyce okazuje się, że to istotny parametr od którego zależy czas koszenia.

Alko 2-cylindrowe z kosiskiem 105 (i 110) pracuje u mnie od maja zeszłego roku i jak na razie zero problemów (a na moim 1.1 ha narobił się nieźle a tej wiosny dojdzie kolejne 300-400m2).
Pozdrawiam,

Rys

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 04 sty 2022, 20:43

Jadę jutro na rekonesans, jeśli zdecydował bym się na Al-ko to tylko Internet, wszystko w okolicy wyprzedane,
z cedrusen raczej nie ma problemu, są już nowe dostawy, ale cena mega, 17 000 za dwucylindrowy.
jest oleomac za 15 i drugi w komforcie za 17
i jest stiga 2084H za 11 tys,
dopiero dziś się dowiedziałem że AL-ko ma dwie linie swoich produktów, na przykład dziwi mnie że takie t22, może mieć kosz 220 litrów, a może mieć 300 zależnie od wersji
W ogóle jest jakiś główny dystrybutor na Polskę?? szukam jakiejś czytelnej strony z modelami ale ciężko

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 04 sty 2022, 20:53

ktoś mi jeszcze wytłumaczy czym różni się cedrus MJ od UJ

elkrecik
Stały bywalec
Posty: 385
Rejestracja: 01 kwie 2015, 17:58
Imię: Krzysiek

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: elkrecik » 04 sty 2022, 21:10

Mam OM a to klon Cedrusa. Różnica tkwi w ramie, większym zbiorniku paliwa, mniejszej średnicy skrętu i większym ogumieniu. W OM w droższej wersji był lepszy fotel i odrobinę większy kosz.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2022, 21:17 przez elkrecik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 04 sty 2022, 21:14

Proszę o skorygowanie, jeśli się mylę, ale rama w Alko chyba jest wspólna. Różnica jest w wyposażeniu dodatkowym i wykończeniu. No i w silniku. Wersja premium ma B&S, a comfort ma loncin. Oba działają jak się dobrze serwisuje. Kosiska są chyba takie, jak w Stiga. Wielkość kosza faktycznie ma znaczenie, warto brać największy.
Ja kupowałem Alko w Radomiu i nawet dowieźli mi bezpośrednio do domu gratis (200km). Wszystkie modele znajdziesz tutaj: https://alko-garden.pl, ale potem trzeba szukać dealerów, którzy mają sprzęt na stanie.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 04 sty 2022, 21:52

przy t22 między comfort a premium jest 2000 różnicy, trochę mniej przy t15

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 04 sty 2022, 22:37

Z tego zo mogłem wydumać, to Premium i Standard to nie różnica silnika, ale konstrukcji napędu (Premium ma dwa pedały obok siebie, Standard ma jeden pedal na palce i piętę), fotel (Premium jest bardziej dopasowany do d... zadniej strony kierowcy) i takie tam inne.

Jak widzę to model traktorka wskazuje jaki jest tam silnik. T22 to dwucylindrowe Lonciny 708cc, T16 to dwucylindrowe B&S 654cc, T15 to jednocylindrowy Loncin 450cc , T13 to jednocylindrowe B&S 344cc. No i te z górnej półki T20 to dwucylindrowy B&S 724cc a T23 to też dwucylindrowy B&S 724cc tyle że z serii "komercyjnej" (niby lepszy).

Co do ramy, to nie jestem na 100% pewny - to już trzeba by przejrzeć serwisówki, czy ten sam numer części. Do mojego traktorka wchodzi rama AL47353601 i widzę, że ta sama rama wchodzi np do T15-95.6 HD A, T16-95.6 HD V2, T20-105.7, 23-125.5 HD V2 z ostatnich lat. Ale to chyba tyczy się tylko nowych modeli (wersji ostatnich lat), bo w w starszych rocznikach już są inne numery części.

Co do sklepu to ja kupiłem od www.alko.sklep.pl - oni są gdzieś pod Poznaniem. Dowieźli mi traktor gotowy do pracy pod Wrocław w cenie.
Pozdrawiam,

Rys

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: cezar76 » 04 sty 2022, 23:53

@mazmaciek, powiem, kolego- szacun. 70 arów na nogach za kosiarką... Szczególny podziw dla babci. Koledzy już powiedzieli, że mocy w traktorku nigdy za wiele. Jeśli cię stać, bierz mocniejszy i z jak największym koszem, bo na swoim polu będziesz miał co zbierać, a 220l zapełnia się bardzo szybko. Ale jeśli cena robi różnicę, to i słabszym dasz radę, skoro do tej pory spacerowałeś za kosiarką. Będziesz robił częściej przerwy na nawodnienie organizmu. Bo jak to mówią "lepiej niewygodnie siedzieć, niż wygodnie stać". Odetchniesz wreszcie. Bo 70 arów to już kawał pola. Dobrze by było posiedzieć na danym traktorku przed zakupem, a najlepiej- przyjechać się nim. Nie zawsze większy jest wygodniejszy, a i każdy operator ma inne preferencje.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 05 sty 2022, 0:08

Jutro mam w planach t15 comfort, stiga 2084h, zobaczę jak te maleństwa wyglądają,
OM 106/24 KH, Cedrus MJ,
różnica w cenie między tymi traktorkami w tym momencie wydaje się duża ale :
cena saletry amonowej to rok temu 1000 zł za tonę, w tym momencie 4000, różnica w cenie sprzętu wydaje się banalna szczególnie że musiałem zakupić 10 ton tego nawozu.
Za rok trawniczki nie będą już takie zielone :)

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 05 sty 2022, 10:51

Cedru mj 15800
Stihl 5097z 14500zl
Husqwarna 238 t 14400
Alko t16 103 brigs comfort 15000
I oleomac 106/24 17000
Ot i zagwozdka
Ogólnie stihl wyglada dużo lepiej wykonany tylko brakuje mu kółek na kosisku

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 05 sty 2022, 16:27

Po przeanalizowaniu za i przeciw pozostaje al co i huska. Czy wszystkie t16 103 mają przednią oś blaszaną
Husqvarna cała z blachy a solo plastik

elkrecik
Stały bywalec
Posty: 385
Rejestracja: 01 kwie 2015, 17:58
Imię: Krzysiek

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: elkrecik » 05 sty 2022, 16:53

W przypadku OM/ Cedrusa ceny można ostro negocjować.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 05 sty 2022, 17:43

Alko T16 ma oś z blachy, ale konkretnej. Łatwo tego nie wygniesz.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 05 sty 2022, 17:50

mazmaciek pisze:
05 sty 2022, 16:27
Czy wszystkie t16 103 mają przednią oś blaszaną
Z Alco to tylko T20 i T23 (te z najwyższej półki) mają oś żeliwną. Wszystkie pozostałe to blacha. Jeśli jakikolwiek sprzedawca pisze że jest oś żeliwna, to po prostu przepisał ze złej broszury.

Wiele informacji w sklepach on-line jest niedokładnych a to dlatego, że Alko wysyła sztampowe materiały reklamowe, a nie dokładne opisy poszczególnych produktów. Winą nie są sprzedawcy, ale po prostu brak materiałów informacyjnych od Alco.

Jak kupowałem swój traktor (T22-105), to w opisie też było, że rama żeliwna, ale dopiero jak skonfrontowałem to ze zdjęciami i zadzwoniłem do sklepu, to po sprawdzaniach w materiałach serwisowych Alco wyszło, że jednak jest blaszana, a ten kto zasilał stronę sklepu po prostu wpisał dane z ogólnej broszury marketingowej Alko.
Pozdrawiam,

Rys

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 05 sty 2022, 18:49

elkrecik pisze:
05 sty 2022, 16:53
W przypadku OM/ Cedrusa ceny można ostro negocjować.
coś próbowałem, ale usłyszałem tylko że kosiarek niema, a te i tak się sprzedadzą po wyższej to po co spuszczać
ogólnie husqvarna zrobiła na mnie najlepsze wrażenie, no może prócz natrętnych sprzedających :D ale fajny sprzęcik,
w alco boję się trochę o ten zębaty pasek abym go na czymś nie urwał ( kolizyjne noże przy tym mogą zrobić niezły burdel ), no i plastikowa maska, i nieszczęsne wysypywanie na siłownikach, to z rączką lepiej mi się podoba.
Za to dostęp do kosiska jest super, wszystko na wierzchu
Goście z husqvarny bardzo zachwalali raidery, podobno super, nie trzeba trawy zbierać grabić itp. poza tym podobno dużo bardziej zwrotne, ma ktoś na forum taką maszynę??

alko też tak zbiera?? 11 minuta

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: cezar76 » 05 sty 2022, 20:24

Ale przecież ta trawa nie odparowuje z trawnika... Jeśli kosisz krótką trawę, to kosisz na zasadzie mulczowania. Jak skosisz trawę wysoką, to nici z mulczowania. I tak trzeba ją zebrać. Można zastosować kosz zbierający ciągniony za kosiarką. Na duży plus ridera huśki, że kosisko jest z przodu i nie ugniatasz trawy przed skoszeniem. Nie nastawiaj się tylko, że kosiarką samojezdną skosisz tak samo dokładnie jak mniejszą kosiarką. Jeśli masz bardzo płaski trawnik, to oczywiście, że będzie super. Ale jeśli masz dołki, to już super nie będzie.
Moje koszenie jest uzależnione od mojego czasu i przeważnie odbywa się w weekend. Jak w weekend jest mokro, to nici z koszenia. Czeka na kolejny weekend. Czasem po prostu trzeba skosić mokrą trawę i wtedy już nie zbiera tak fajnie. Jeśli będziesz kosił suchą trawę i w miarę krótką, to myślę, że prawie każdy traktorek poradzi sobie ze zbieraniem trawy. Im dłuższa, tym trudniej. Oczywiście, różne konstrukcje zbierają różnie skutecznie, ale ta skuteczność zależy od kilku czynników.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 05 sty 2022, 20:51

mazmaciek pisze:
05 sty 2022, 18:49
w alco boję się trochę o ten zębaty pasek abym go na czymś nie urwał ( kolizyjne noże przy tym mogą zrobić niezły burdel ),
no i plastikowa maska, i nieszczęsne wysypywanie na siłownikach, to z rączką lepiej mi się podoba.
Co za model Alko żeś oglądał? Pasek zebaty? Kolizyjne noże? Wysypywanie na siłownikach?
mazmaciek pisze:
05 sty 2022, 18:49

alko też tak zbiera?? 11 minuta
Z tego filmu parę rzeczy wygląda lepiej w moim Alko (T22-105). Po pierwsze bez kosza to trawa jest wyrzucana tak gdzieś dwa razy wyżej i dalej, niż to widać na filmie. Koszenie ze stopniowaniem - jeszcze tego nie praktykowałem. T22-105 bez kosza kosił trawę wysoką na 40 cm, bez problemu. Oczywiście mokrą trawą tunel będzie się zapychać ale u mnie tunel zatykał się gdy mokra trawa była obcinana o około 10-15cm (urosła mi ma 25 zanim ją skosiłem, bo to młody nasiew) ale tylko wtedy gdy wjechałem w ten nasiew na wariata, tak jak koszę starszą trawę. Bez zatykania kosza udało się to skosić biorąc po pół szerokości za każdym pasem i jadąc powoli. Zresztą każdy pas od długości 30m tam i z powrotem to był pełny kosz.

Jak na razie mogę spokojnie polecić T22-105 - wytrzymuje niezłe katowanie. Pasek napędowy gładki, noże bezkolizyjne, wysypywanie ręczne.
Pozdrawiam,

Rys

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: cezar76 » 05 sty 2022, 21:45

U mnie, w Alko T15, również pasek jest gładki i noże bezkolizyjne. I również kosz bez siłowników. Nie mam deflektora i kilka razy kosiłem wyższą, suchą trawę bez kosza. Ale bez deflektora, to jest kiepsko. Trawa jest wyrzucana bardzo wysoko. W zależności od wiatru, operator jest skutecznie obsypywany koszoną trawą, która ląduje wszędzie, we włosach, za uszami, pod koszulką i w galotach. Moja T15 w porównaniu do huśki z filmiku, wygląda jak "bieda wersja". Ta huśka wygląda bardzo fajnie. Na filmiku trawnik jest wystawowy, więc i koszenie wygląda zupełnie inaczej niż na moim wiejskim, z kretami, nornicami i innymi zwierzętami. Moja T15 poradziła sobie też ze zbieraniem liści klonu. Oczywiście powoli, z wyczuciem. Niestety mój malutki kosz był w tym wypadku zapełniany błyskawicznie. Ale i tak wolę swoją "bieda wersję" niż spacery za kosiarką elektryczną.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 05 sty 2022, 21:52

Siłownik w Alko jest bez sensu, ale to dodatkowe wyposażenie za jakieś 1500zł. Noże nie są kolizyjne. Pasek nie jest zębaty, bo musi mieć poślizg w razie blokady.

Huska ma ręcznie załączane noże (elektryczne jest wygodne). Ale za to ma pewnie ssanie automatyczne.

Jak pisał kolega, trawa nie odparuje. Zniszczysz sobie trawnik zostawiając dużo skoszonej trawy. Oczywiście mulczowanie jest ok, ale koś regularnie 2 razy w tygodniu. Zbiornik jest potrzebny, bo na jesieni zbierzesz do niego liście. A przy dłuższej trawie mulczowanie nie wyjdzie - trzeba zebrać.

Sprzedawcom niestety za bardzo wierzyć nie można. W wielu sklepach to ludzie z przypadku, którzy nawet nie mają traktorka, a na wszystkim się znają. Pewnością siebie nadrabiają brak kompetencji. Nigdy nie wiesz czy doradza rzeczowo, czy po prostu chce się towaru pozbyć.

Huska nie ma czujnika kosza, czy ominęli blokadę koszenia?

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 06 sty 2022, 8:49

rysium pisze:
05 sty 2022, 20:51
Co za model Alko żeś oglądał? Pasek zebaty? Kolizyjne noże? Wysypywanie na siłownikach?
T 16-103.7 HD V2

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 06 sty 2022, 11:06

Faktycznie w tym T16 dodali siłowniki. Sprawdziłem właśnie na stronie. No cóż, rozwijają się. Tyle, że tu dali inne niż dotychczas stosowano. Możliwe, że teraz będzie się to szybciej otwierało. Dotychczas był jeden w środku kosza.

Zobaczyłem właśnie jak podrożały te traktorki. T15-95.6 jest za ponad 17, a był po 14 (i pewnie zniżek teraz się nie dostanie, a były rzędu nawet 2tys). To jest 20-30% podwyżki. Zakładam, że to nie koniec podwyżek, więc warto kupić szybko coś porządnego, bo potem będzie gorzej.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 06 sty 2022, 11:54

wawax pisze:
06 sty 2022, 11:06
Faktycznie w tym T16 dodali siłowniki. Sprawdziłem właśnie na stronie. No cóż, rozwijają się. Tyle, że tu dali inne niż dotychczas stosowano. Możliwe, że teraz będzie się to szybciej otwierało. Dotychczas był jeden w środku kosza.
To co jest pokazane na stronie alko-garden.pl to jak pisałem wcześniej kombinacja z folderów reklamowych nie koniecznie mająca kontakt z rzeczywistością. Jedno zdjęcie pokazuje brak siłownika po prawej stronie
alko-01.png
inne pokazują już dwa siłowniki.
alko-02.png
Ale to nie elektryczne podnoszenie kosza (ta opcja za 1500zl) bo jest "grzybek" od wajchy podnoszenia kosza
alko-04.png
Za to ten z jednym siłownikiem chyba ma elektryczne podnoszenie, bo nie ma wajchy tylko jest zaślepka
alko-03.png
Za to w opisie wyraźnie pisze, że elektrycznego podnoszenia kosza w tej cenie nie ma
alko-05.png
Tak więc zanim kupi się alko, to należy zadać pytania i uzyskać wiążącą odpowiedź co jest w cenie i konkretne szczegóły techniczne, bo a nie ze zdjęć ani z opisów (często niekompletnych albo sprzecznych) dokładnie się nie dowiesz. Nawet takie rzeczy jak które akcesoria pasują do danego modelu jest na stronie podawana przynajmniej podejrzanie: traktor ma tylne koła 18 cali, a jako akcesoria wymienione są koła rolnicze 20 cali, czy nie ma opcji tego elektrycznego siłownika do kosza (który już teraz kosztuje 1.869,00 zł). Czy na przykład daje się zastosować ten siłownik? To jeden wielki bałagan.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,

Rys

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 06 sty 2022, 12:33

https://traktor.com.pl/pl/traktorki-kos ... 57744.html
tutaj masz dokładne zdjęcia
te siłowniki to są takie jak od bagażnika w aucie, naciskasz grzybek, otwiera się samo, a później musisz zejść z kosiarki aby zamknąć kosz bo tak ciężko działają. Pewnie z czasem to będzie lżej a później wcale, wolał bym zwykłą rączkę
Faktycznie tutaj jest jeden zwykły pasek, zaczynam się gubić w której kosiarce co jest

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 06 sty 2022, 12:48

z waszego forum, dokładnie to to samo

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: cezar76 » 06 sty 2022, 13:55

Przeglądałem te huśki i powiem szczerze, że bardzo mi się podobają. Jeśli chodzi o odczucia wizualne, są przyjemniejsze niż Alko, przynajmniej na filmach i zdjęciach. Gdybym miał teraz wybierać, to nie wiem czy nie wybrałbym huśki. W riderze podoba mi się system podnoszenia kosiska do czyszczenia, bardzo wygodny.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 06 sty 2022, 14:31

Ja chyba też husqvarnę wybiorę.
Nie podoba mi się w solo to opróżnianie kosza
Poza tym w tc238t jest ręczne załączanie kosiska, jedna rzecz mniej do psucia :)
ma licznik motogodzin, silnik w sumie podobny, maska i błotniki metalowe, lepsze oświetlenie, fajnie rozwiązane koszenie do tyłu, a ja będę bardzo dużo cofał.
Trochę tylko martwię się o zapychanie
Ostatnio zmieniony 06 sty 2022, 17:09 przez mazmaciek, łącznie zmieniany 1 raz.

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: cezar76 » 06 sty 2022, 14:52

A co to za system koszenia do tyłu? W Alko też to jest, ale może w husce jakoś inaczej rozwiązane... Zapychanie tunelu wyjdzie w praktyce... A powiedz kolego, ty z tego całego pola będziesz zbierał trawę? Jeśli tak, to będziesz miał tego niezłą stertę. Masz taką potrzebę?
Powiedziałeś o tym riderze huśki i zacząłem się mu przyglądać. Fajna maszyna. W połączeniu z koszem zbierającym mogłoby być niezłe małżeństwo.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 06 sty 2022, 16:30

Z części muszę zbierać bo dzieci się bawią, pod butami do domu się wnosi, poza tym przy domu ładniej wygląda jak jest zebrane. Po kilku dniach taka na wierzchu oschła wygląda mało estetycznie.
w husqvarnie aby kosić do tyłu wystarczy przekręcić kluczyk raz, i z głowy, można do woli cofać
Na plus husqvarny jeszcze zwykły akumulator kwasowy, tańszy w zakupie w razie wymiany, choć w al-co żelowy może wytrzymać tyle co i silnik

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: cezar76 » 06 sty 2022, 16:39

Na akumulator raczej nie patrz, bo to szczegół. Z moim nic się nie dzieje, chociaż pierwszy sezon zimował w nieogrzewanym garażu razem z traktorkiem. Teraz zabrałem go w cieplejsze miejsce.
Koło domu, to wiadomo. Ale masz kawał pola. No, ale to ty musisz zdecydować. W riderze jest mnóstwo dodatkowego osprzętu. Szkoda, że nie wpadł mi w oko, gdy swoje T15 kupowałem. Ogólnie bardzo fajna maszyna. Ale i traktorki huśki też są fajne...

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 06 sty 2022, 16:46

Alko też ma kwasowy. To jest akumulator typu AGM (płyty z włókna szklanego czy czegoś podobnego nasączone kwasem).
238 jest niezłym wyborem. Też o niej myślałem, ale ostatecznie wyszło co innego. :-)

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 06 sty 2022, 19:09

mazmaciek pisze:
06 sty 2022, 16:30
Z części muszę zbierać bo dzieci się bawią, pod butami do domu się wnosi, poza tym przy domu ładniej wygląda jak jest zebrane. Po kilku dniach taka na wierzchu oschła wygląda mało estetycznie.
w husqvarnie aby kosić do tyłu wystarczy przekręcić kluczyk raz, i z głowy, można do woli cofać
Na plus husqvarny jeszcze zwykły akumulator kwasowy, tańszy w zakupie w razie wymiany, choć w al-co żelowy może wytrzymać tyle co i silnik
Ja zbieram trawę tylko jak potrzebuję na nawóz. Z jednego koszenia 1.1 ha jest ponad 30 takich kupek.
0071.png
Koszenie ze zbieraniem zajmuje mi dużo więcej czasu (tak prawie o połowę - zamiast 3.5 to 5 godzin). Jak nie potrzebuję nawozu to zakładam kosisko 110 które bardzo dobrze mieli trawkę niezależnie od wysokości.

Aby kosić w Alko do tyłu trzeba naciskać guzik z każdym razem, ale można to obezwładnić zwierając jeden czujnik (wstawia się zworkę we wtyczkę zamiast czujnika). Koszenie do przodu, do tyłu, na boki do góry i w dół :lol:

Oryginalny akumulator u Alko kosztuje 249 zł gdyby padł, albo zamienniki od 170 - to nie jest nic masakrycznego.

Piszę to, aby pokazać, że takie ..doły nie powinny wpływać na twoją decyzję, który wybrać. Wszystkie traktorki mają z grubsza to samo, część więcej gadżetów, inne mniej. Istotne są podstawowe parametry, na które celujesz, jakość wykonania/trwałość a w drugiej kolejności pewne rozwiązania konstrukcyjne.

Jeśli to opróżnianie kosza przy pomocy sprężyn gazowych jest tak jak piszecie, to chyba to chore rozwiązanie, żeby za każdym rozładowaniem trzeba było wysiadać. No chyba że do zamykania kosza da się obrócić do tyłu i z siedzenia kierowcy nacisnąć na ten pałąk. :roll:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,

Rys

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 06 sty 2022, 19:50

Jutro jadę dokładnie zobaczę jak ten kosz działa. czy można go zamknąć z siedzenia i czy można go otwierać bez siłowników
ktoś z was montował licznik motogodzin w alco?? https://allegro.pl/oferta/licznik-motog ... 4291fbf951
fajny by był montowany pod akumulator, szczególnie że w tym modelu jest z przodu
ten chyba jest indukcyjny, nie wymaga baterii
https://allegro.pl/oferta/licznik-motog ... 0229647361

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: cezar76 » 06 sty 2022, 20:25

Ja mam zamontowany najprostszy, indukcyjny (chyba tak to się nazywa), przewód nawijany na kabel świecy.
Jeśli po opróżnieniu kosza trzeba zejść z traktorka i zamknąć kosz, to jest to słabe rozwiązanie, pomimo, że nawet żeby dźwignąć mój mały kosz dźwignią, trzeba się trochę zaprzeć.
Ja na 15 arach zbieram do kosza. Drugie tyle muszę kosić kosą. Ale ty masz ponad dwa razy tyle co ja ogólnie. Cały czas się zastanawiam, czy potrzebujesz zbierać trawę z całego pola, bo raz, że to zajmuje sporo czasu, a dwa, że z zebraną trawą trzeba coś zrobić. Przy twoim polu wyjdzie niezły silos na sianokiszonkę.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 06 sty 2022, 20:54

No niestety w PL nie ma fajnych liczników motogodzin, tylko najprostsze modele. Ja używam tego z Ali: link. Super się sprawdza, ma parę funkcji. Przy wymianie baterii nie traci pamięci. Można ustawiać, zmieniać, resetować, co nie działa dobrze w tych prostych. Teraz i tak zima, to nie zrobi Ci różnicy jak za miesiąc przyjdzie. Indukcyjny lepszy, bo mierzy faktyczne godziny pracy.

Co do zbierania trawy, to proponuję kompostownik tego typu. Ja mam już ze 4 takie. Można znaleźć tańsze, a najlepiej samemu zrobić z kilku fragmentów ogrodzenia z Castoramy. Po roku przegrzebiesz i rozrzucisz - będzie darmowy nawóz. Miejsca to dużo nie zajmuje. Tyle, że po koszeniu trzeba wziąć widły i przerzucić trawsko. Po zmieszaniu pół na pół z piaskiem/ziemią nadaje się do wyrównywania małych nierówności.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 07 sty 2022, 6:25

rysium pisze:
05 sty 2022, 20:51
Co za model Alko żeś oglądał? Pasek zebaty? Kolizyjne noże? Wysypywanie na siłownikach?
Noże w tym alco nie są kolizyjne, i niema paska zębatego, z jakąś inną mi się pomyliło
Ten kompostownik bardzo fajny, zastanowię się nad tym, muszę poczytać jak się za to zabrać

ogrodnik amator
Stały bywalec
Posty: 60
Rejestracja: 28 paź 2020, 14:50

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: ogrodnik amator » 07 sty 2022, 8:15

mazmaciek pisze:
06 sty 2022, 14:31
Poza tym w tc238t jest ręczne załączanie kosiska, jedna rzecz mniej do psucia
Z tym bym się nie zgodził. Rozwiązanie z ręcznym załączaniem kosiska nie jest takie idealne. Pasek i rolka dość często ulega zużyciu. Jest po prostu tańsze w w naprawach :D

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 07 sty 2022, 12:23

Zaklepałem al-co, dzisiaj inwentaryzacja więc nie mogłem wziąć.
to otwieranie na siłowniki całkiem fajnie działa, choć nie wiem czy babcia z fotela da radę zamknąć

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Luzak » 07 sty 2022, 13:55

Jak popatrzyłem na ceny na ten rok to włos się głowie podniósł. Średnio 25% drożej. A pewnie to nie koniec podwyżek. Jak ktoś szuka sprzętu to brać teraz bo może cos jeszcze po starych cenach się uda.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 08 sty 2022, 8:28

Luzak pisze:
07 sty 2022, 13:55
Jak popatrzyłem na ceny na ten rok to włos się głowie podniósł. Średnio 25% drożej. A pewnie to nie koniec podwyżek. Jak ktoś szuka sprzętu to brać teraz bo może cos jeszcze po starych cenach się uda.
Dokładnie tak, ja tego wziąłem za 14900 nowa cena 15999,
Husqvarna nie zmienia ceny z zeszłego roku, ale rok temu dodawali gratis narzędzie akumulatorowe, w tym roku nie.
Niektóre marki podniosły się o 20-30%

ZiggyMartin
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2022, 15:28
Imię: Artur

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: ZiggyMartin » 09 sty 2022, 16:56

Możesz podpowiedzieć, gdzie zaklepałeś alko? Strasznie trudno dziś coś kupić, mają w ofercie, ale z reguły stany zerowe

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 11 sty 2022, 18:21

wziąłem ostatnią sztukę. jedna jest jeszcze na allegro w starej cenie.
znalazłem jeszcze tutaj https://traktor.com.pl/pl/traktorki-kos ... 57744.html ale ci nie chcieli negocjować ceny

ZiggyMartin
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2022, 15:28
Imię: Artur

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: ZiggyMartin » 12 sty 2022, 10:18

Cienko z alko. Chyba wybór padnie na huskę TC 238T. Cena bez zmian i tak jak w zeszłym roku dorzucają maszynę elektryczną. Może uda się wynegocjować jakieś dodatkowe wyposażenie, ale lekko nie będzie. Hamdlowiec pokazywał mi notez, gdzie miał zapisaną listę chętnych na traktorki z nowej dostawy, która ma być w lutym.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 12 sty 2022, 22:32

moim zdaniem dobry wybór

partner
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 02 wrz 2019, 0:58
Imię: Piotr

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: partner » 13 sty 2022, 16:16

Przy takim areale kosiarka będziesz fit ;-) sam kosze hektar kosiarka ale nie więcej jak zbiornik dziennie i mam dosyć ;-) chociaż widzę że ludzie zarobkowo też kosza kosiarkami

Roman.K
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2021, 20:51
Imię: Roman

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Roman.K » 14 sty 2022, 19:30

ZiggyMartin pisze:
12 sty 2022, 10:18
Cienko z alko. Chyba wybór padnie na huskę TC 238T. Cena bez zmian i tak jak w zeszłym roku dorzucają maszynę elektryczną. Może uda się wynegocjować jakieś dodatkowe wyposażenie, ale lekko nie będzie. Hamdlowiec pokazywał mi notez, gdzie miał zapisaną listę chętnych na traktorki z nowej dostawy, która ma być w lutym.
Huske sobie odpuść. Chyba że zrobisz sobie zapasy pasków.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 15 sty 2022, 7:35

Moim zdaniem jeśli cena się nie zmieni to husqvarna w tym roku będzie bezkonkurencyjna.
A teraz co do paska, napęd na kosisko włącza się na pełnych obrotach silnika czy niższych?

ZiggyMartin
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2022, 15:28
Imię: Artur

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: ZiggyMartin » 20 sty 2022, 13:49

Zawsze na pełnych

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mariuszkowal861 » 20 sty 2022, 17:49

Roman.K pisze:
14 sty 2022, 19:30
ZiggyMartin pisze:
12 sty 2022, 10:18
Cienko z alko. Chyba wybór padnie na huskę TC 238T. Cena bez zmian i tak jak w zeszłym roku dorzucają maszynę elektryczną. Może uda się wynegocjować jakieś dodatkowe wyposażenie, ale lekko nie będzie. Hamdlowiec pokazywał mi notez, gdzie miał zapisaną listę chętnych na traktorki z nowej dostawy, która ma być w lutym.
Huske sobie odpuść. Chyba że zrobisz sobie zapasy pasków.
A w innych traktorkach paski są wieczne?

Roman.K
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2021, 20:51
Imię: Roman

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Roman.K » 21 sty 2022, 8:34

Jeśli ktoś chce 2x na rok kupować paski to czemu nie.
Kto bogatemu zabroni.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 21 sty 2022, 16:42

ktoś jeszcze to potwierdzi że tak w husce paski lecą??

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: m1strzunio » 23 sty 2022, 21:46

Żaden pasek nie jest wieczny. Zależy co kosisz i jak kosisz. Na wysokiej trawie i pełny ogień to w żadnym traktorku pasek długo nie pociągnie...

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 23 sty 2022, 23:39

Nie mam doświadczenia ani wiedzy o innych traktorkach, ale w Alko T22-105 udało mi się źle założyć pasek - spadł z rolki prowadzącej i po napięciu opierał się o prostopadle do niego ustawioną blachą. Jak włączyłem kosisko, to zaczęło strasznie hałasować a za chwilę spod traktorka wydobyła się chmura białego dymu. Zobaczyłem też długie strzępy żółtego sznura.

Myślałem najpierw, że najechałem na jakąś linę leżącą w trawie po budowie. czy taśmę elektrycznego pastucha (dużo tego leżało w trawie, bo dawno temu tu się pasły konie). Dopiero jak zajrzałem to zobaczyłem co się stało, a te żółte strzępy to był kewlar wyrwany z paska. Ale pasek był cały, choć już nie trapezowy, a raczej o przekroju rombu.

Wydłubałem resztki tego kewlaru z rolek, wydmuchałem opiłki gumowe, a ponieważ nie miałem zapasowego paska, to założyłem ten poharatany. Wykosiłem tego dni całe poletko (ok 1 ha). W końcu przyszedł nowy pasek od Alko (120zl za 2 sztuki) ale stary sobie zatrzymałem. On jeszcze spokojnie pokosiłby cały sezon albo więcej.
m1strzunio pisze:
23 sty 2022, 21:46
Żaden pasek nie jest wieczny. Zależy co kosisz i jak kosisz. Na wysokiej trawie i pełny ogień to w żadnym traktorku pasek długo nie pociągnie...
U mnie traktorek nie ma taryfy ulgowej, ale zo jak co pasków nie zjada (chyba że się debilnie założy, jak nie chwaląc się jam ci to uczynił).
Pozdrawiam,

Rys

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 24 sty 2022, 17:33

Kup SNAPPER, to klasa sama w sobie !
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 25 sty 2022, 8:59

snapper obecnie nie osiągalny, zresztą ostatnie ceny mieli zaporowe

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 25 sty 2022, 21:00

To fakt że podrożały, ale za jakość trzeba płacić. Ewentualnie popatrz na cedrusa
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Tornado » 26 sty 2022, 7:42

KrystianS, a czym wyróżnia się ta jakość snappera, że ma wpływ na cenę?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mariuszkowal861 » 26 sty 2022, 16:48

Na moje oko co byś nie kupił nowego to i tak wszystko wychodzi na jedno bo jakość nowych traktorków jest zbliżona do siebie. Porównując do tego co było chociażby 10 lat temu jest co raz gorzej.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: mazmaciek » 26 sty 2022, 22:21

aleś mnie pocieszył, a ja myślałem że z czasem je dopracowali

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Tornado » 27 sty 2022, 8:10

Nie załamuj się kolego..., oczywiście że są bardziej .. dopracowane :D Cały czas pracują księgowi, aby "odchudzić" kosiarki samojezdne, jakimi są "traktorki" :lol: W zakresie zmian konstrukcyjnych w tej grupie kosiarek różnic istotnych nie ma..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Roman.K
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2021, 20:51
Imię: Roman

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Roman.K » 28 sty 2022, 13:26

W husce znajomego na silniku kawasaki pasek nepędu noży jest trochę grubszy od paska napędu skrzyni w Cedrusie.
Więc wnioski wyci@gnijcie sami.

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 29 sty 2022, 19:42

Tornado pisze:
26 sty 2022, 7:42
KrystianS, a czym wyróżnia się ta jakość snappera, że ma wpływ na cenę?
W ciężkości samej kosiarki. Więcej stali, grubsza rama, lepszy deck i lepsze wykonanie. Nie oszukujmy się Tornado.
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Tornado » 29 sty 2022, 22:22

No to ciekawe jak w tej kategorii ocen wypada np. Alko T-16 kontra snappera elt 2246, gdzie zaznaczam Alko ma dużo plastiku... dodajmy jeszcze parametr ceny..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Kemot111
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 08 paź 2020, 13:39
Imię: Tomasz

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Kemot111 » 30 sty 2022, 5:13

W zeszłym roku w kwietniu kupiłem AL-CO T22-111.7 HDS-A V2 i jestem zadowolony(teraz cena o 3 tys w górę szok)robiłem próby u sąsiada z wysoka trawą tak z 40 cm i nic się nie zapycha tak z ciekawości bo u siebie jak nie wykoszę co tydzień tylko co 2 to nie ma problemów. Przed zakupem zastanawiałem się co jest najbardziej wydajne bezawaryjne i sprawdzone ( system koszenia) i doszedłem do wniosku że pierwsze kosiarki pchane były z wyrzutem bocznym. Najmniejszy opór i nic się nie zapycha. Nie zależy mi na zbieraniu trawy i czas koszenia jet krótszy a trawa i Tak wyschnie na wiór i wiatr ją rozwieje. Traktorki ze stanów w większości są bez kosza i obserwując posiadaczy traktorków - w 1 -2 roku koszenie z koszem później zakup deflektora. zdecydowałem się na maszynę bez kosza i nie żałuję a liście zbieram starą kosiarką to tylko raz w roku. Robiłem próbę traktorkiem na mniejszej ilości liści mulczowanie i też by przeszło. Ogólnie nie przejmuję się trawnikiem ma być skoszone i tyle

Awatar użytkownika
Szymoon
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 08 maja 2019, 19:05
Imię: Szymon

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Szymoon » 30 sty 2022, 10:03

Kosz jest do koszenia trawy pod żyletkę. Czyli gdy ktoś ma ozdobny trawnik i mu bardzo zależy na jakości trawy. Osobiście ja traktora nie mam, ale kosiarką z koszem koszę tylko przy domu - i to małym elektrycznym modelem. Nie ze względu na jakość trawy, tylko wkurza mnie jak mi leży trawa w miejscu gdzie potem chodzę. A kosiarkę spalinową mam zarezerwowaną już nawet nie na wyrzut boczny tylko tylny, bo boczny potrafi się przypchać. A kolejna kwestia jak się ma kosz materiałowy, to po czasie ten materiał „zakleja” się i nie ma przepływu powietrza. Mimo, że mi też w dalszej części nie zależy na trawie to najlepsze jest koszenie kosą - i bardzo relaksujące :D

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 30 sty 2022, 14:44

Tornado pisze:
29 sty 2022, 22:22
No to ciekawe jak w tej kategorii ocen wypada np. Alko T-16 kontra snappera elt 2246, gdzie zaznaczam Alko ma dużo plastiku... dodajmy jeszcze parametr ceny..
Alko T-16 - waga 242 kg,
Snapper RPX 210 - waga 293 kg.
Czyli TORNADO 50 kg różnicy.
Czy jeszcze jakieś pytania 8-)
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Tornado » 30 sty 2022, 15:35

Tak.. cena, rama, belka, skrzynia,deck jakość wykonania - porównanie.
Co do wagi, to zwróć uwagę na karoserię alko.. tj. plastik .. Zaleta?A, może wada..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 30 sty 2022, 18:54

Tornado pisze:
30 sty 2022, 15:35
Tak.. cena, rama, belka, skrzynia,deck jakość wykonania - porównanie.
Co do wagi, to zwróć uwagę na karoserię alko.. tj. plastik .. Zaleta?A, może wada..
Maska nie waży 50 kg :D
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 30 sty 2022, 19:09

Z Waszej dyskusji wynika, że jak 20 metrów łańcucha krowiaka i żeliwne kowadło wrzucę na moje Alko, to wyjdzie Snapper. Każdy kilogram traktorka szczególnym dobrem narodu. A T-34 to najlepszy traktorek. Serio nie ma ważniejszych parametrów? ;-)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Tornado » 30 sty 2022, 20:09

KrystianS pisze:
30 sty 2022, 18:54
Maska nie waży 50 kg :D
Nie odniosłeś się do ceny, ramy, belki, skrzyni, decka... Że snapper waży więcej to żadna rewelka.., tylko nie wiem, czy aż taka różnica jest, ale okey..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 30 sty 2022, 20:29

Tornado pisze:
30 sty 2022, 20:09
KrystianS pisze:
30 sty 2022, 18:54
Maska nie waży 50 kg :D
Nie odniosłeś się do ceny, ramy, belki, skrzyni, decka... Że snapper waży więcej to żadna rewelka.., tylko nie wiem, czy aż taka różnica jest, ale okey..
Zaletą Alko jest to że ma 5 lat gwarancji i chyba poszedł bym w tym kierunku, no i cena niższa
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Tornado » 30 sty 2022, 20:33

Jeżeli chodzi o gwarancje 5 lat, to jest ona obwarowana obligiem corocznego serwisowania, więc jest to trochę złudne... Natomiast nadal nie odnosisz się enumeratywnie to wskazanych zagadnień... Dalsze takie "przekomarzanie" się jest zatem bezcelowe..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 30 sty 2022, 20:38

Popieram :)
Masz rację :)
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: Tornado » 30 sty 2022, 21:54

Nie wiem, czy mam rację.. aczkolwiek za tym optuję..!
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 31 sty 2022, 23:11

KrystianS pisze:
30 sty 2022, 14:44
Alko T-16 - waga 242 kg,
Snapper RPX 210 - waga 293 kg.
Czyli TORNADO 50 kg różnicy.
U źródeł czyli wg stron producentów :
Alko T 16-95.6 HD V2 - waga 250 kg,
Snapper RPX 210 - waga 276 kg.
Czyli KrystianS to 26 kg różnicy :P .

Jak już się spieracie to piszcie prawdę :roll:
Pozdrawiam,

Rys

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 02 lut 2022, 11:01

rysium pisze:
31 sty 2022, 23:11
KrystianS pisze:
30 sty 2022, 14:44
Alko T-16 - waga 242 kg,
Snapper RPX 210 - waga 293 kg.
Czyli TORNADO 50 kg różnicy.
U źródeł czyli wg stron producentów :
Alko T 16-95.6 HD V2 - waga 250 kg,
Snapper RPX 210 - waga 276 kg.
Czyli KrystianS to 26 kg różnicy :P .

Jak już się spieracie to piszcie prawdę :roll:
Różne strony, różnie podają. Nie wyssałem tego z palca.
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: wawax » 02 lut 2022, 14:27

Ja ciekaw jestem ilu użytkownikom forum pogiął się traktorek przez to, że blacha była za cienka. Rozumiem jeszcze noże czy nawet kosisko, ale one nie ważą 26kg więcej. No więc jaki ma sens wożenie dodatkowej blachy? Większe spalanie, większy nacisk na koła i niszczenie trawy. A jak ma być lepszy w terenie, to już lepiej wybrać blokadę osi i lepsze opony, a nie dodatkowe kilogramy stali.

rysium
Stały bywalec
Posty: 231
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: rysium » 02 lut 2022, 18:41

wawax pisze:
02 lut 2022, 14:27
Ja ciekaw jestem ilu użytkownikom forum pogiął się traktorek przez to, że blacha była za cienka. Rozumiem jeszcze noże czy nawet kosisko, ale one nie ważą 26kg więcej. No więc jaki ma sens wożenie dodatkowej blachy?
Wydaje mi się, że tutaj sugeruje się, że jak większa waga traktorka, to znaczy grubsza (mocniejsza) rama, że te kilogramy nie są z blach ale właśnie z ramy. Tak naprawdę, to nie wiadomo czy to jest prawda.

Alko ma belkę nie żeliwną ale zespawaną z profili - czy to znaczy, że jest gorsza od odlewu? Niekoniecznie chyba. W samochodach terenowych od lat stosuje się ramy profilowe zamiast szyny kolejowej (jak to było w starych wojskowych pojazdach). W celu zwiększenia wytrzymałości stosuje się skomplikowane profile, a nie grubszą stal.

Co do plastikowej obudowy to wcale nie musi być lżejsza od blaszanej, zwłaszcza gdy blaszne obudowy robi się teraz z blaszek po puszkach na sardynki (oczywiście w celu ochrony środowiska, a nie cięcia kosztów). Przyznam, że blaszana obudowa ma jedną zaletę w porównaniu z plastikową - po przywaleniu w drzewa albo w głaz metal się wygnie, i da się wyklepać. Plastik zwykle pęknie, a z klejeniem to już różnie bywa.

Ale pomijając to wszystko, to akurat zależy nam na tym aby traktorek-kosiarka był jak najlżejszy (w przeciwieństwie do traktorów-ciągników). Lżejszy traktorek-kosiarka ma mniejszy nacisk opony czyli jest lepszy dla trawy czy miękkiej gleby no i łatwiejszy jest w "przewracaniu". Ideałem jest aby pożenić minimalną wagę z maksymalną trwałością. A waga ma się tak do trwałości jak ... (tu wpiszcie sobie co wam się dobrze kojarzy). Ja mam tylko nadzieję, że skoro ALKO daje 5 lat gwarancji, to rama nie połamie się po czterech 8-) ani tym bardziej po sześciu :shock:
Pozdrawiam,

Rys

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Kosiarka, a może traktorek na 80 arów

Post autor: KrystianS » 02 lut 2022, 19:03

Każdy ma tam jakieś swoje priorytety i ideały
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

ODPOWIEDZ