Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Moderator: Moderatorzy

Materxx
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2021, 16:02
Imię: Mateusz

Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Materxx » 12 paź 2021, 17:43

Witam,

jestem w trakcie zakupu traktora. Mam równy teren, 1/2 letnia trawa, około 50arów, wszystko płaskie z kilkoma niedużymi pochyleniami (nie więcej jak 300/400m2), kilka czereśni, raczej mało skomplikowany plac. Bez jakichś skomplikowanych rabat, raczej prosta jazda. Aktualnie kosze kosiarka z napędem Hondy, szerokość koszenia niecałe pół metra, schodzi mi na całość koło 4h/5h +/-. Szukam traktorka którym przyśpieszę proces koszenia, na wiosnę/ jesień wykonam wertykulacje, zima odśnieżę dość sporą drogę, a i na przyczepce coś od czasu do czasu wywiozę i rozrzucę nawóz. Budżet w okolicach 25tys. Szukam czegoś na lata, wole dołożyć trochę więcej, a za jakiś czas uniknąć sytuacji, że wybrałem sprzęt ze słaba skrzynia czy za mała mocą. Przeglądałem najświeższe wątki (starych nie ma co czytać, większość sprzętu aktualnie niedostępna), pojeździłem trochę po dealerach, zorientowałem się jak z dostępnością. Sprawa wyglada tak, ze aktualnie ciężko cokolwiek złapać. W zasadzie wybór ograniczam do 2/3 pozycji, dosyć popularnych tutaj na forum. Potrzebuje teraz informacji od osób, które z tymi sprzętami miały doczyeniania, żeby wybrać właściwie.
1. Simplicity Srd310 - mam dealera 2/3km ode mnie, pełen serwis, na stanie 1szt- cena około 21900, niżej nie zejdą, dostępny na jutro.
2. Honda 2625HME- dealer 10/15km ode mnie, wożę kosiarkę zwykłą na przeglądy do nich, pełen serwis, dłuższy czas oczekiwania na traktorek- cena ok. 26tys.
3. Husqvarna 242TX- dealer w tym samym miejscu co Honda, najtrudniej dostać z wymienionej trojki ten model, cena ok -21,5/22tys. Nie siedziałem na nim jako jedynym.

Osobiście mam bardzo dobre doświadczenia z kosiarką Hondy, korzystam już 5 sezonów, zero problemów, przy regularnych wymianach filtrów/oleju maszyna nie do zajechania, a koszę dosyć spory obszar regularnie. Jakoś większe mam zaufanie do silników Hondy niż BS, pytanie czy słusznie? W Hondzie największa szerkosc kosiska- 122cm. Simplicity najmocniejszy silnik, dużo pozytywnych opinii od użytkowników. Jak kwestia części? Cenowo podobna półka? Czy warto dołożyć te 4tys do traktorka Hondy? Czy może Simplicity w zasadzie spełnia wszystkie wymagania? Na obu siedziałem, oboma jeździłem. Najmniej wiem o Husqvarnie, ale obserwując środowisko w mojej okolicy, w zasadzie większość ludzi jeździ Husqvarna. Docelowo napewno chciałbym z czasem dokupić pare elementów jak pług do odsnieazania, przyczepka, siewnik itp. Proszę o konstruktywna krytykę jeśli się mylę i jakieś informacje od osób, które ze sprzętem miały styczność. A może jeszcze warto rozważyć coś innego?

Dzięki z góry.

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Luzak » 12 paź 2021, 18:48

A nie myślałeś o małym japońskim traktorku z kosiarką pielęgnacyjną? Ja mam Kubotę i taki zestaw sprawuje się extra. Do tego pług do śniegu i inne sprzęty. Traktorek ALKO kupiłem do koszenia trawników bo mam ich kilka i z mało dostępnymi miejscami dla Kuboty, ale do odśniezania używam właśnie większego brata :-) Przyszłościowo jeżeli planujesz zwiększać zakres prac i "dostawek" to warto pomyśleć teraz o większym sprzęcie.

Materxx
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2021, 16:02
Imię: Mateusz

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Materxx » 12 paź 2021, 20:30

Owszem, gdzieś myślałem o Kubotach, ale jednak cena jest trochę wyższa. Po za tym co masz na myśli pisząc kosiarkę pielęgnacyjną? Chodzi ci o traktorek i jakaś doczepianą kosiarkę, czy traktorek- kosiarkę?

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: mariuszkowal861 » 12 paź 2021, 21:54

No nie powiedziałbym że japońce są jakieś drogie jak wszystkie twoje propozycje przekraczają 20 tys. złotych. Chyba żę chcesz nowy to za te pieniądze wiadomo że nie kupisz.

Kosiarka pielęgnacyjna tj. coś takiego jak tutaj: https://korbanek.pl/producent/unia/kosi ... arnie/kosa

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: rysium » 12 paź 2021, 23:24

mariuszkowal861 pisze:
12 paź 2021, 21:54
Kosiarka pielęgnacyjna tj. coś takiego jak tutaj: https://korbanek.pl/producent/unia/kosi ... arnie/kosa
Na pół hektara coś takiego to chyba przegięcie :roll: Powodzenia z ciągnięciem tego za traktorem miedzy drzewkami i klombami.
Materxx pisze:
12 paź 2021, 17:43
1. Simplicity Srd310 - mam dealera 2/3km ode mnie, pełen serwis, na stanie 1szt- cena około 21900, niżej nie zejdą, dostępny na jutro.
2. Honda 2625HME- dealer 10/15km ode mnie, wożę kosiarkę zwykłą na przeglądy do nich, pełen serwis, dłuższy czas oczekiwania na traktorek- cena ok. 26tys.
3. Husqvarna 242TX- dealer w tym samym miejscu co Honda, najtrudniej dostać z wymienionej trojki ten model, cena ok -21,5/22tys. Nie siedziałem na nim jako jedynym.
Mam zero doświadczenia z wymienionymi modelami ale ja osobiście skłaniał bym się do Husqvarny. Wszystkie te traktorki wyglądają podobnie.

Honda kasuje 4 kawałki więcej za znaczek z logiem firmy. Mój tato ma Hondę (inny niż ten) i powiem, że nie jest to coś, za co ja bym dał tyle kasy. Silniki Hondy w dalszym ciągu są klasą same w sobie, ale reszta, to już tego polotu nie ma. Nie twierdzę że maszyna jest zła, ale mimo, że z górnej półki, raczej bym tyle za nią nie dał.

Husqvarna też nie pożałowała silnika. Też jeden z lepszych na rynku. Zresztą husqvarna zawsze pakowała dobre silniki do swoich maszyn (swoich nie mają, ale nie pakują taniochy). Mam kosiarkę samojezdną Husqvarny z silnikiem Hondy, i to połączenie u mnie sprawuje się super. Patrząc na stronę Husqvarny, podchodzi ona fajnie do sprawy traktorka, po pierwsze pakując tam prawidłowy porządny silnik, a po drugie oferując dodatkowe akcesoria nie tylko ciągnięte ale i pchane (ta zamiatarka jest super). Chciałbym aby Alko miało taki asortyment.

Simplicity to zwykły traktorek "z wodotryskami", ale to z założenia tylko kosiarka. Niestety ja też nie jestem zwolennikiem silników B&S - to było fajne kiedyś, może 20 lat temu, prawdziwe Made in USA, teraz to już niestety masówka z naklejonym logo. Reszta, to kosiarka jak kosiarka. Z dedykowanych dodatków to deflektor i mulch kit (za te pieniądze to powinno być standard).

Na koniec tylko powiem, że osobiście nie dał bym tyle kasy na żadnego z nich. A to dlatego, że różnica cenowa między tymi z "górnej półki" a tymi lepszymi średniej klasy nie jest adekwatna do różnicy. To jest wg mnie wynik polityki marketingowej, "jak kogoś stać na zapłacenie za luksusy 18 tyś, to na pewno zapłaci i 25 tyś".
Pozdrawiam,

Rys

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Prawnuczek » 13 paź 2021, 8:34

Podłączę się do kolegi Rysium - sam stałem na wiosnę przed wyborem sprzętu i jak poczytałem to forum wybór padł na Alko T22-105 HD. Cena ok 13 tys zł. patrząc na specyfikację tych które wymieniłeś w pierwszym poście nie widzę powodów dla których miałbym dołożyć kolejne ok 10 tys w porównaniu do mojego traktorka. Mam działkę 60a i Alko daje radę ze wszystkim do czego go chcę użyć (a nawet więcej - poczytaj mój temat jeśli chcesz wiedzieć więcej). Napisałeś że celujesz w górną półkę bo chcesz sprzęt na lata - ale czy to daje jakąkolwiek gwarancje że tak będzie? Zepsuć może się wszystko, nieważne czy kosztowało tysiąc czy sto tysięcy. Popatrz na tą Hondę - elektroniki w niej co niemiara (sam wyświetlacz wygląda na ciekłokrystaliczny) więc w warunkach jakich pracuje traktorek już masz elementy które dość szybko mogą sprawiać problemy, w moim Alko co prawda nawet licznika motogodzin nie było ale z drugiej strony nie stanę w połowie koszenia bo mi jakiś kabelek się odlutował albo coś na płytce drukowanej padło...

W mojej ocenie jeśli koniecznie chcesz tak drogi sprzęt to wybrałbym Husqvarnę. Mam dwie kosiarki od nich i z oboma pomimo na prawdę intensywnej eksploatacji najmniejszego problemu nie było, co więcej ta która jest z silnikiem hondy odpala i działa niezmiennie od nowości pomimo że ma już 6 lat i pewnie ok 400 mth.

A abstrahując od powyższego - skoro już taką kasę chcesz wydać może przyjrzyj się traktorkom akumulatorowym? Tańsza eksploatacja (a uwierz że traktorki mają apetyt na paliwo - od maja do dziś w moim spaliłem co najmniej 100 litrów benzyny) o ile masz fotowoltaikę to nawet darmowa, dodatkowo dużo większy komfort pracy ze względu na hałas.

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Luzak » 13 paź 2021, 8:53

Materxx pisze:
12 paź 2021, 20:30
Owszem, gdzieś myślałem o Kubotach, ale jednak cena jest trochę wyższa. Po za tym co masz na myśli pisząc kosiarkę pielęgnacyjną? Chodzi ci o traktorek i jakaś doczepianą kosiarkę, czy traktorek- kosiarkę?
Na pielęgnacyjną są dwie metody: ciągnięta jak kolega pokazał w poście lub podwieszana pod traktor jak w traktorkach ogrodowych. Przy skomplikowanych ogrodach drugie rozwiązanie oczywiście lepsze. Tu masz taki przykładowy mniejszy model https://www.olx.pl/d/oferta/profesjonal ... qFAit.html

trebor
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 02 sie 2021, 21:09

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: trebor » 13 paź 2021, 11:20

Dorzucę swoje 3 grosze. Mam Stigę Park Pro 23 4WD, Wspomaganie kierownicy, ledy, napęd na 4 koła, promień skrętu 23cm!!!, jest łamana w pół, najważniejsze, że kosisko jest z przodu, koła nie mną trawy przed skoszeniem, nie trzeba zbierać trawy, bo mieli tak, że nic nie zostaje. Elektryczna regulacja wysokości koszenia, elektryczne załączanie agregatu, hydrauliczne podnoszenie, regulowany fotel, skrzynia przód/tył wszystko operuje się stopą. Z tyłu hak do przyczepki, z przodu można podpiąć pług, wirnik do śniegu, zamiatarkę, z tyłu siewnik, zbierarkę liści, czy co kto chce. To mój drugi Park Pro, poprzedni miał 16KM, do dzisiaj kosi u kolegi. Widziałem kosiarki do mulczowania, ale Stiga to inna liga. Można to porównać do Ridera Husqvarny, ale mam wrażenie, że agregat Husqvarny jest lichszy. Poza tym Rider ma tylna oś skrętną, co powoduje mniejszą zwrotność.
Moc - z włączonym agregatem (pracując) jest w stanie wyjechać pod bardzo strome podjazdy. Mokra trawa, sucha, nie ma znaczenia, nie słabnie, nie przytyka jej. Czasami koszę w deszczu, jedyny minus wtedy to zbijanie się trawy skoszonej na kołach, potem to odpada i robią takie "kluski".
Miałem kosiarkę zwykłą z silnikiem Hondy, wiadomo jeśli chodzi o silniki, oni od kosiarek, poprzez motocykle i samochody - silniki trudne do zarżnięcia.
Działka 30 ar, w 30 minut, szerokość koszenia 125cm

Materxx
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2021, 16:02
Imię: Mateusz

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Materxx » 13 paź 2021, 19:43

Kubota napewno odpada, na mój areał jest to raczej bezsensowne. Chociaż nie ukrywam, że GR1600 II jest super. Byłem dzisiaj u dealera Al-ko w Krakowie, żeby sprawdzić wspomniany przez was model T22. Niestety ostatnia dostawa traktorka była w czerwcu, najprawdopodobniej coś może przyjdzie w połowie października, a tak to najszybciej marzec/ kwiecień. Ogólnie w Krakowie brak praktycznie jakiegokolwiek sprzętu w tym momencie. Przejrzałem specyfikacje t22, trochę poczytałem na forum. Zacząłem się nad nim naprawdę zastanawiać. W zasadzie miałbym traktorek + pełne wyposażenie, które mnie interesuje ( siewnik, walec, przyczepka, pług itp) w cenie niższej niż sam traktorek husqvarny, simplicity o hondzie już nie wspominając. Czy ktoś z forumowiczów ma wiedzę gdzie aktualnie te traktorki mogą być dostępne? Małopolska? Kraków? może jakieś ościenne województwa?

Materxx
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2021, 16:02
Imię: Mateusz

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Materxx » 13 paź 2021, 20:07

rysium pisze:
12 paź 2021, 23:24


Na koniec tylko powiem, że osobiście nie dał bym tyle kasy na żadnego z nich. A to dlatego, że różnica cenowa między tymi z "górnej półki" a tymi lepszymi średniej klasy nie jest adekwatna do różnicy. To jest wg mnie wynik polityki marketingowej, "jak kogoś stać na zapłacenie za luksusy 18 tyś, to na pewno zapłaci i 25 tyś".
Jakie to modele "lepsze średniej klasy"? Broń boże nie upieram się przy tych pozycjach, które wymieniłem. Mało tego, ja nigdy żadnym traktorkiem nie jeździełem, więc podejrzewam, że zakup dowolnego zrobi na mnie duże wrażenie. Całe życie pcham kosiarkę i robię kilkanaście km podczas jednego koszenia. Chciałem kupić sprzęt, który będę użytkował ładnych kilka/ kilkanaście lat. Nie chciałbym za kilka lat się rozczarować, że nie dołożyłem kilku tysięcy i teraz z tego powodu mam problemy. Użytkuje kosiarkę Hondy już ponad 4 lata. Za każdym razem kosi ponad 40arów, nie było z nią nigdy żadnych, ale to żadnych problemów. Regularnie wszystko wymieniam, konserwuje. Stąd między innymi pomysł z traktorkiem Hondy. Chętnie usłyszę jakie konkretnie modele nie koniecznie będą ustępować wymienionym przeze mnie modelom, a są dużo tańsze.

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: rysium » 13 paź 2021, 20:17

Materxx pisze:
13 paź 2021, 20:07
Jakie to modele "lepsze średniej klasy"?
Miałem na myśli traktorki dobrych i znanych firm (nie jednorazówka marketowa) ale też bez wodotrysków, które są i tak mało przydatne podczas koszenia (np elektroniczne wyświetlacze, których i tak w słońcu nie widać, czy automatyczna regulacja fotela, który i tak ustawia się raz na zawsze). Takie traktorki chodzą w przedziałach cenowych 10-15 tyś.
Pozdrawiam,

Rys

Luzak
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:35

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Luzak » 13 paź 2021, 22:08

Materxx pisze:
13 paź 2021, 19:43
Czy ktoś z forumowiczów ma wiedzę gdzie aktualnie te traktorki mogą być dostępne? Małopolska? Kraków? może jakieś ościenne województwa?
Ten model AlKo jest niedostępny. Zamówiłem i zaplaciłem w maju i miał być w czerwcu. Dokładnie T22-105.1 HD-A. Do końca września go nie otrzymałem. Byłem w kontakcie nawet z centralą AlKo. Na koniec września przyjechało z Austrii kilka sztuk T22-105.1 HDD-A i taki dostałem bez dopłaty jako rekompensatę za oczekiwanie. Z tego co wiem cokolwiek będzie dostępne dopiero na wiosnę. Traktorek ogólnie fajny. Zwrotny, szybki, precyzyjny w sterowaniu. Blokady dyfra użyłem tylko raz czy dwa - działa - może się kiedyś przyda. Kosz duży. Sam traktorek też duży - nie jeździ się jak na "żółwiu" :-)

Prawnuczek
Stały bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 16 maja 2021, 6:29
Imię: Piotr

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: Prawnuczek » 18 paź 2021, 8:38

Potwierdzam słowa Luzak - T22-105.1 jeździ, kosi, ciągnie itd. czyli w pełni robi to do czego został przeznaczony a nawet odrobinę więcej. Oczywiście można się czepiać - mógłby chociażby mieć cztery kółka podporowe pod kosiskiem bo na nierównym terenie zdarza się że skosi za nisko (skalpowanie), mógłby mieć fabryczny licznik motogodzin i choćby wskaźnik temperatury oleju, przydałyby się lepsze fabryczne światła i pewnie jeszcze parę drobiazgów. Ale jak na sprzęt w tym przedziale cenowym w mojej ocenie nie jest źle, a co najważniejsze dzięki nieskomplikowanej elektronice nawet taki laik jak ja z pomocą kolegów z forum ogarnął zworkę pod siedzeniem, blokadę czujnika obecności kosza, dodatkową lampę z przodu, licznik i wskaźnik temperatury. Dodatkowo jest gwarancja na 5 lat (pod warunkiem corocznego przeglądu który u mojego dystrybutora kosztuje 300-400 zł).
W pełni tez potwierdzam że jeździ sie wygodnie i komfortowo, układ kierowniczy jak na takiej klasy sprzęt precyzyjny i dokładny a traktor pomimo gabarytów na prawdę pozwala kosić w dość ciasnych zakamarkach i na ostrych łukach.

Co do dostępności - jak ja w maju szukałem też praktycznie wszędzie (internet) było że ten model jest niedostępny (co więcej praktycznie żadne traktory Alko były niedostępne). Przypadek sprawił że pojechałem do sklepu obejrzeć jakiegoś Oleomaca i okazało się że mieli na stanie chyba 7 czy więcej traktorków Alko. Także warto sie ruszyć i posprawdzać albo podzwonić po lokalnych sklepach bo coś się może trafić.

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: Traktorek 50arów, równy teren, odśnieżanie/ nawożenie/ koszenie/ przyczepka.

Post autor: rysium » 18 paź 2021, 21:50

Podpisuję się pod tym obiema rękami i jedną nogą :D
Pozdrawiam,

Rys

ODPOWIEDZ