traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Moderator: Moderatorzy

Grez
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2021, 10:37
Imię: Grzegorz

traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: Grez » 19 sie 2021, 13:31

Dzień dobry,
wertuję od kilku dni forum, ale nie znalazłem idealnej maszyny do moich potrzeb.

Mam sporo trawnika i łąki, trawnik koszę bardzo nieregularnie, i czasem jest piękny zielony dywan, a czasem rośnie po pas.
Miejsca o które najpierw dbam to ok. 5-7 tys metrów kw. To głównie gęsta trawa, bez krzaków, powieżchnia lekko nachylona, do 10%. Teren drenowany, choć nadal miękki, ale największy problem to nornice, potrafiące czasem zostawić sporo kopczyków i niedużych kamieni.
Pozostała część to zapuszczona łąka, w której co najwyżej zrobię ścieżki. Po resztę przyjeżdza sąsiad traktorem i bierze na siano.
W tej chwili męczę się z elektrycznym hechtem, ale zajmuje mi toi strasznie długo czasu, bo raz jest to ładny trawnik, ale często jest trawa wysoka na metr i więcej.

Myślałem o traktorkach:
Solo by AL-KO T22-105.1 HD-A V2 lub T22-103.9 Hd-a V2
- czy oprócz wielkości kosza jest jakaś znaczna różnica?

Ew. o kosiarce z siedziskiem jak to:
https://e-kosiarki.pl/product-pol-4160- ... ZS-70.html plus siedzisko

Pytanie do Was, co byłoby lepszym rozwiązaniem? Ta druga opcja jest zdecydowanie tańsza, ale chciałbym znaleźć dobre rozwiązanie na kilka lat.

Pozdrawiam,
Grzegorz

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: mariuszkowal861 » 19 sie 2021, 13:53

Traktorkiem na pewno będziesz musiał częściej kosić, co za tym idzie więcej paliwa spalisz i masz większe koszty. Po drugie na nierównym terenie będziesz musiał bardzo często ostrzyć noże, do tego paski, rolki i całe kosisko zużyje się szybciej.

Tą kosiarką z linku zetniesz trawę po pas jak nie większą. Na Twoim miejscu brałbym tą kosiarkę bębnową, ewentualnie ciągnik rolniczy + rotacyjna, ale to już zależy czego oczekujesz.
Traktorki takie jak al-ko, które podałeś czy każdy inny nadają się raczej na równe tereny i stosunkowo małą trawę.

Odnośnie tej kosiarki bębnowej to zapoznaj się z filmikami:
oraz


Zastanów się także nad tym:


rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: rysium » 19 sie 2021, 19:30

Jak akurat byłem w dokładnie takiej samej sytuacji - wysoka trawa, krecie kopce, nierówna łąka. Stanowczo odradzam AL-KO T22-105.1 HD-A V gdyż kosisko jest mimo wszystko delikatne i nie nadaje się do wysokiej trawy (pierwsza leci osłona paska).

Za to mogę spokojnie polecić T22-110.0 HDH-A V2 - bardzo podobny traktorek ale kosisko to zupełnie inna półka. Niektórzy nazywają je "karczownica", bo faktycznie wysoka trawa, chwasty czy krecie kopce są mu nie straszne. Jeżeli tylko traktorek wjedzie w zarośla (rośliny są na tyle miękkie, że się ugną pod naporem zderzaka), to kosisko na pewno je spokojnie skosi. Oczywiście koszenie jest bez zbierania pokosu - pokos zostaje za tylnymi kołami.

Ja chcąc mieć funkcje obu tych traktorków, kupiłem AL-KO T22-105.1 HD-A V plus zestaw konwertujący na T22-110.0 HDH-A V2: zderzak oraz kosisko do wysokiej trawy (jest razem z kołami w jodełkę). Wszystko opisane tutaj: viewtopic.php?f=72&t=4951
Pozdrawiam,

Rys

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: m1strzunio » 19 sie 2021, 22:25

A nie wygodniej traktorek z wyrzutem bocznym? I tak tego nie będziesz zbierać. Prosta budowa, noże tańsze niż te zbierające. Tylko jechać i kosić. Pamiętaj, że teraz masz wszystko zarośnięte ale znając życie jak zaczniesz kosić częściej to trawa będzie całkiem inna, teren się trochę wyrówna i będzie ok.

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: rysium » 19 sie 2021, 22:52

m1strzunio pisze:
19 sie 2021, 22:25
jak zaczniesz kosić częściej to trawa będzie całkiem inna, teren się trochę wyrówna i będzie ok.
Podepne się pod to stwierdzenie. Ja mam wrażenie, że im więcej kosze tym większe wyboje mam (jakby podziemne krecie korytarze się zapadały). Czy to się kiedyś samo wyrówna (krety już załatwiłem Quickphos'em), czy są jakieś inne metody aby wyrównac teren i porawić komfort jazdy (bez wybijania zębów kolanami).
Pozdrawiam,

Rys

Grez
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2021, 10:37
Imię: Grzegorz

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: Grez » 20 sie 2021, 10:42

Dziękuję za odpowiedzi, kłopot w tym, że działkę mam daleko, i nieregularność koszenia jest raczej stała ;) Czasem jestem często i trawnik jest zadbany, ale mam też przerwy, np. po sezonie zimowym. Nie stać mnie na dwa traktorki, przeszczep wygląda interesująco, ale jak z czasochłonnością zmian takiego rozwiązania? No i kwestia trwałości?

Ta karczownica 110 jest dobrą opcją, ale gdyby miała też opcję zbierania w przypadku już bardziej utrzymanego trawnika to byłbym bardziej zdecydowany.

To dość duży teren, a liczy się dla mnie czas, dlatego zależy mi na czymś jeżdżącym. Myślę, gdybym miał jeżdzącą karczownicę ( ta opcja dakr to ok. 7.5 tysiąca, tu przykład:
i dotego jakiś prostszy traktorek do niższego trawnika do 10 tyś wyjdzie mi w miarę rozsądnie cenowo. Jest to finamsowo porównywalne do "przeszczepa" i mam w podobnej cenie dwa niezależne rozwiązania. Z moim dorosłym synem oblatujemy działkę w dwa pojazdy i mamy więcej czasu na odpoczynek :)
Co o tym myślicie?

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: cezar76 » 20 sie 2021, 12:11

Ten Dakr jest ciekawą opcją, szczególnie na porządne zarośla. Oczywiście w komplecie z tym krzesełkiem, bo osobiście nie wyobrażam sobie chodzenia za tą maszyną, no chyba że jesteś zwolennikiem ruchu przy każdej nadarzającej się okazji. Piszesz, że masz pochyły teren, kwestia tego, jak bardzo. Tanie traktorki jednocylindrowe nie lubią za bardzo pochyłości, bo mają smarowanie rozbryzgowe. Mam alko t15-93.7 i jestem zadowolony. Ale ogarnia znacznie mniejszy teren niż u ciebie i mam płasko. No i jeszcze nie kosiłem trawy większej niż jakieś 30 cm. Z taką radzi sobie bardzo dobrze. Wydaje mi się, że lepiej mieć traktorek z koszem niż bez. Kosz zawsze można zdjąć i kosić bez, albo założyć deflektor.

Grez
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2021, 10:37
Imię: Grzegorz

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: Grez » 20 sie 2021, 13:13

Spadek jest bardzo mały, do 10%, szukam zdjęć, ale nie na żdanym tej pochyłości nie widać ;)

cezar76
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 02 mar 2021, 19:53
Imię: Bartosz

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: cezar76 » 20 sie 2021, 13:25

Więc ten najtańszy t15-93.7 powinien sobie poradzić. Jak zapuścisz mocno ten trawnik, to być może trzeba będzie kosić na dwa razy. Powiem tak, jeśli nawet przesiądziesz się z tego elektrycznego hechta na najtańsze alko, to i tak będzie to dla ciebie jak podróż w kosmos. Ja też przesiadłem się z elektrycznego hechta. :D

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: m1strzunio » 20 sie 2021, 22:15

Kurde, kup jakąś używkę w manualu za 3-4 tysie. Sprzętu nie szkoda jak zarośnie mocno czy pojawią się kretowiska itd. Podjazdy i zjazdy żaden problem, skrzynia Ci nie padnie. No i zawsze to wygodniej chyba niż jakieś wynalazki jak ta kosiarka dakar?

rysium
Stały bywalec
Posty: 232
Rejestracja: 02 cze 2021, 18:19
Imię: Rysiu
Lokalizacja: Wieś zabita dechami

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: rysium » 20 sie 2021, 22:27

Nie namawiam, ale chciałem pokazać to Alko może (z kosiskiem HD). Dziś ucywilizowałem kolejny fragment mojej działki

Pozdrawiam,

Rys

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: traktorek, czy kosiarka do wysokiej trawy

Post autor: wawax » 21 sie 2021, 10:43

Zapłać rolnikowi, żeby przejechał co 1-2 miesiące rotacyjną i nie zawracaj sobie tym głowy. Wyjdzie znacznie taniej niż zakup traktorka, jego serwisowanie, zabezpieczanie, naprawianie i inne zajmujące czas rzeczy.

To, że traktorkiem da się coś zrobić nie znaczy, że jest najlepszą opcją. Jak kiedyś będziesz chciał zadbać o trawnik, to wtedy kupisz.

ODPOWIEDZ