Traktorek na około 6000m2

Moderator: Moderatorzy

malysmok
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2021, 16:53
Imię: Maciej

Traktorek na około 6000m2

Post autor: malysmok » 19 kwie 2021, 10:29

Dzień dobry,

Stoję przed trudnym wyborem odpowiedniego traktorka do około 6000m2 trawnika, większość płaska powierzchnia bez nasadzeń, ok. 1000m2 z drzewami. Do tej pory używałem pchanej kosiarki Stiga, ale doszły mi m2 trawnika i już nie wyrobię.

Na początku chciałem wydać maks 9tyś zł, ale szybko się zorientowałem, że za takie pieniądze nie dostanę porządnego traktorka. Zależy mi na porządnej maszynie, która wytrzyma dobrych kilka lat. Trawę chcę zbierać do kosa lub mulczować. Kosić pewnie będę co tydzień lub trochę rzadziej (max 1x na 2 tyg). Docelowo pewnie będę chciał dokupić przyczepkę, wertykulator, może walec.

Wstępnie wybrałem traktorek Oleo-mac OM 92/16 H z silnikiem B&S 7160 EXi - cena ok. 13 000zł. Trochę tanszy jest model OM92/24 KH z silnikiem Emak, ale za to mocniejszy - 22km vs 16km.
Pytanie czy taki traktorek wystarczy? Trochę mnie martwi brak kół podporowych przy agregacie tnącym - a może przy 92cm to nie problem?
Czy lepiej dołożyć kasę i szarpnąć się na coś lepszego. Z tego co tutaj czytałem to ludzie polecają Snapper RPX 210 (pytanie czy go dostanę w woj. lubuskim, zachodniej części woj. wlkp - nigdzie w pobliżu nie znalazłem przedstawiciela) lub Oleo-mac OM 106/20 KWH z silnikiem Kawasaki.
Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam,

Maciej

malysmok
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2021, 16:53
Imię: Maciej

Re: Traktorek na około 6000m2

Post autor: malysmok » 24 maja 2021, 14:38

Cześć,

Ostatecznie zwiększyłem budżet i wybrałem Snappera RPX 310.
Jestem po pierwszym weekendowym koszeniu i mam już pierwsze uwagi.
Na minus:
- dostępność samych traktorków - czekałem na swojego prawie 2 tyg
- dostępność części - części wysyłane są z magazynu centralnego z Holandii, w najgorszym wypadku z USA
- czujnik założenia kosza - nie zawsze zaskakuje przy założonym koszu i trzeba poprawiać kosz
- pali jak smok, w okolicach 5l/mth

Na plus:
- mocny silnik - to było pierwsze koszenie trawy w tym roku, która była już powyżej kolan, i nie było żadnego problemy z brakiem mocy
- szerokie kosisko i 4 kółka podporowe - teren nie jest idealnie równy, ale nigdzie nie miałem problemu ze skalpowaniem trawnika
- wytrzymała konstrukcja
- (prosty) komputer pokładowy

Dopiero uczę się obsługi, ale jak na razie jestem zadowolony z zakupu, i oby tak dalej.
Pozdrawiam,

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: Traktorek na około 6000m2

Post autor: mariuszkowal861 » 24 maja 2021, 15:46

Dobry wybór jak za te pieniądze. Kosiłem kiedyś takim chwile i jak dla mnie fajny sprzęt. Co do części to bym się nie martwił, dealerów jest pełno.

smuggler
Stały bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 22 sty 2021, 19:26
Imię: pawel

Re: Traktorek na około 6000m2

Post autor: smuggler » 24 maja 2021, 18:02

Jeden sprzedawca podzielil sie ze mna takim spostrzezeniem - ze nie wie po co Snapper RPX 310 pakuje 27 konny silnik do kosiska 105cm. Stwierdzil, ze robi to chyba tylko po to, bo moze. W sensie, ze przy takim malym kosisku taka moc jest mocno nadmiarowa, i niepotrzebnie okupiona wyzszym spalaniem. Moze bardziej do ciagniecia przeczepki czy cos, tylko wtedy dlaczego tak niski model skrzyni Tuff Torq k46?

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: Traktorek na około 6000m2

Post autor: mariuszkowal861 » 24 maja 2021, 18:37

Niski model skrzyni, żeby sie psuło i części schodziły. Dlaczego przestali produkować manuale? Bo były niezawodne.

Awatar użytkownika
wawax
Stały bywalec
Posty: 365
Rejestracja: 04 sty 2021, 20:38
Imię: Sławomir

Re: Traktorek na około 6000m2

Post autor: wawax » 24 maja 2021, 20:17

Sprzedawcy pakują to, co klient chce kupić. Proste jak budowa cepa. :-)
Klienci wolą automaty, to dostają automaty. Klienci chcą tanio, to dostają tanie automaty. Automaty się psują, ale dlatego, że klient kupił je tanio. Jakby wydał więcej, to miałby lepsze*. Klient uważa, że nie musi się znać. Sprzedawca uważa, że nie musi się znać. Producent uważa, że nie odpowiada, bo klient sam decyduje. I kółeczko się zamyka.

*- tak, tu nieco upraszczam, faktem jest że coraz więcej rzeczy robią z g...litu. To druga, uzupełniająca część tej historii. Ale trzeba pamiętać o obu.

kosiarkowy
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 24 maja 2020, 13:02
Imię: Grzegorz

Re: Traktorek na około 6000m2

Post autor: kosiarkowy » 24 maja 2021, 21:09

Jednym z podstawowych kryteriów do porównania sprzętu jest moc silnika i dla większości kupujących to jedyny czynnik przekonujący do zakupu.

Swoją drogą mocy nigdy za wiele...

Ale cała reszta też musi być solidna.
Lubię zapach skoszonej trawy o poranku

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek na około 6000m2

Post autor: Tornado » 24 maja 2021, 21:18

Dobrze wawax "prawisz" , mam podobne zdanie... Księgowi firm robią wszystko, aby ciąć koszty np. brak licznika mh w niektórych alko, który kosztuje śmieszne pieniądze. Jednak przy dużych ilościach robi się już pokaźnakwota. Przykładów można by mnożyć.. Dalej do "pracy przystępują Ci od reklamy/chwytów i serwisy np. iluzoryczna gwarancja 5- lat za duuuże pieniądze.

Co do oceny traktorków, to kryterii można wiele tworzyć, zależnie od oczekiwań od maszyny i własnych potrzeb jej wykorzystania.
W/g mej oceny najważniejsze /w/g wymienianej kolejności/ to skrzynia, potem kosisko i jego jakość, następnie silnik i reszta podzespołów..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

kosiarkowy
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 24 maja 2020, 13:02
Imię: Grzegorz

Re: Traktorek na około 6000m2

Post autor: kosiarkowy » 24 maja 2021, 21:50

Traktorków sprzedaje się setki tygodniowo więc jedyne kryteria które kupujący biorą pod uwagę to kolor, moc, wygląd, łatwość obsługi i gwarancja(IMHO wg tej kolejności). Mało kto zadaje sobie trudny zweryfikowania czy to co chce kupić jest cokolwiek warte, bo marketing robi swoje.

Gdyby tak było to to forum pekaloby w szwach ;)

Niestety sprzedawcy nie mają pojęcia co oferują, a większość z nich nigdy nawet nie używała traktorka! Powtarzają więc to czego nauczyli się na szkoleniu i tak koło się zamyka;)

Marketing zawsze wygrywa!!!
Lubię zapach skoszonej trawy o poranku

ODPOWIEDZ