Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Moderator: Moderatorzy

Arkare
Stały bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:17
Imię: Grzegorz

Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Arkare » 16 gru 2019, 21:39

Witam, niedawno kupiłem Husqvarnę CTH 171 2008 r. NR 96061018303.

Nie mogę dojść ładu z ustawieniem kosiska. Ile bym nie kręcił nakrętkami na cięgnach to zawsze kosisko poprzecznie z lewej lub prawej strony będzie za wysoko lub za nisko. Pochylenie w przód/tył bez problemu da się ustawić.
Dodam, iż reguluję tak jak jest napisane jest w instrukcji husqvarny.

Nawet jeśli ustawię równo (+/- 5 mm) na najwyższym położeniu to po lekkim lub całkowitym opuszczeniu kosisko jest krzywo. Działa to też w drugą stronę jeśli na najniższym położeniu kosiska ustawię równo to przy lekkim lub całkowitym zwiększeniu wysokości koszenia kosisko jest krzywo, a wydaję mi się że w całym zakresie powinno być równo. Przynajmniej w innej kosiarce, (AL-KO) z którą miałem styczność tak jest. Jak jestem w błędzie to proszę niech mnie ktoś poprawi.

Rozebrałem boczne blachy przy kierownicy aby zobaczyć cały ten mechanizm podnoszenia kosiska i ktoś spawał wajchę, która do tego służy. Spaw jako tako trzyma nie ma żadnych luzów, jednak patrząc na zdjęcia tej w internecie, to nowe egzemplarze/zamienniki mają trochę inny układ elementów z otworami, do których wchodzą wieszaki kosiska (pionowe).

Nr. części: (wajchy) 532159471

Moje pytanie jest następujące: czy powyższa wajcha z racji tego, że ktoś to spawał wcześniej może być odpowiadać za trudności z wyregulowaniem kosiska? Nie wiem, może jest to krzywo zespawane? Proszę o wypowiedź fachowca w tej dziedzinie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Tornado » 16 gru 2019, 21:51

Tak na moje "oko" to ewidentnie za taki stan rzeczy winę ponosi mechanizm podnoszenia/opuszczania decka, o czym sam piszesz. Zatem sprawdziłbym w którym momencie i dlaczego.. zmienia się ta długość elementu odpowiedzialnego za jego podnoszenie /dłuższy,krótszy,krzywy wałek, czy wieszak" itd/ .. Wiem jak to wygląda w Hondzie i Alko, ale hsq. nie widziałem, więc to moje przypuszczenia... Duża jest różnica w położeniu?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Troku » 16 gru 2019, 22:09

Na zdjęciu drugim widzę że część dźwigni - ta ze sworzniem była pęknięta i dospawana i tu jest pies pogrzebany - jest źle zespawana i jedyne co to zakup takiego nowego elementu pozostaje.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Arkare
Stały bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:17
Imię: Grzegorz

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Arkare » 16 gru 2019, 22:22

Tornado pisze:
16 gru 2019, 21:51
Tak na moje "oko" to ewidentnie za taki stan rzeczy winę ponosi mechanizm podnoszenia/opuszczania decka, o czym sam piszesz. Zatem sprawdziłbym w którym momencie i dlaczego.. zmienia się ta długość elementu odpowiedzialnego za jego podnoszenie /dłuższy,krótszy,krzywy wałek, czy wieszak" itd/ .. Wiem jak to wygląda w Hondzie i Alko, ale hsq. nie widziałem, więc to moje przypuszczenia... Duża jest różnica w położeniu?
Złożę do kupy wszystko jeszcze raz i sprawdzę uchwyty, drążki, itd. Może coś przeoczyłem. Różnica w położeniu jest około 3-4 cm więc przy koszeniu będzie to widać.
Troku pisze:
16 gru 2019, 22:09
Na zdjęciu drugim widzę że część dźwigni - ta ze sworzniem była pęknięta i dospawana i tu jest pies pogrzebany - jest źle zespawana i jedyne co to zakup takiego nowego elementu pozostaje.
Czyli w miejscu tego spawu powinno być fabryczne połączenie jak rozumiem? Z tego co piszesz to szkoda się męczyć tylko kupić nowy element. Znalazłem takowy za 65 euro

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Tornado » 16 gru 2019, 22:31

3 - 4 cm to dużo. Przejrzyj dokładnie ten mechanizm, zwracając uwagę na ich długości/ew.profile. Śmiem twierdzić, że jak znajdziesz przyczynę, to da się własnym sumptem wyeliminować problem .. W hondzie jest deck na linkach, na wieszakach w alko. Zasadę działania znasz, więc dasz radę..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Arkare
Stały bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:17
Imię: Grzegorz

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Arkare » 16 gru 2019, 22:39

Tornado pisze:
16 gru 2019, 22:31
3 - 4 cm to dużo. Przejrzyj dokładnie ten mechanizm, zwracając uwagę na ich długości/ew.profile. Śmiem twierdzić, że jak znajdziesz przyczynę, to da się własnym sumptem wyeliminować problem .. W hondzie jest deck na linkach, na wieszakach w alko. Zasadę działania znasz, więc dasz radę..
Rozumiem. Tak jak pisałem zobaczę jeszcze raz i dam znać.

Ta wajcha jeszcze się do czegoś nada? Czy tak jak pisał Troku do kosza i zamawiać nową?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Tornado » 16 gru 2019, 22:41

Nie wyrzucaj jej na razie, zawsze możesz to zrobić, jak ustalisz konkretną przyczynę..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Troku » 16 gru 2019, 23:57

Ciekawi ,mnie co było powodem uszkodzeniem dźwigni regulacji wysokości, one najczęściej służą do końca żywota traktorka więc dla czego była spawana ??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Arkare
Stały bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:17
Imię: Grzegorz

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Arkare » 17 gru 2019, 9:26

Tornado pisze:
16 gru 2019, 22:41
Nie wyrzucaj jej na razie, zawsze możesz to zrobić, jak ustalisz konkretną przyczynę..
Sprawdziłem cięgna, wieszaki, uchwyty, śruby, itd. Wszystko jest dobrze, nie ma żadnych uszkodzeń czy skrzywień (poza fabrycznymi).

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Tornado » 17 gru 2019, 9:42

Nie może być dobrze, skoro powstaje różnica położenia/ustawienia decka po zmianie jego wysokości mechanizmem podnoszenia. Gdy patrzę na ostatnie zdjęcie, to zastanawiam się, czy ten spaw mocowania uchwytu /pionowy/ do półosi, jest symetryczny względem uchwytu na jej drugim
końcu...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Tornado » 19 gru 2019, 21:13

I jak tam kolego, są jakieś postępy w ustaleniach przyczyny ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Arkare
Stały bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 25 mar 2019, 23:17
Imię: Grzegorz

Re: Husqvarna CTH 171 regulacja/ustawienie kosiska

Post autor: Arkare » 01 sty 2020, 21:58

Postępy są. Kupiłem nową wajchę, złożyłem wszystko do kupy i wyregulowałem od nowa. Różnica w wysokości wynosi ok. 5-6mm, ale to już jest do zaakceptowania - prawdopodobnie jedno cięgno jest minimalnie krzywe. Dziękuję bardzo za pomoc :)

ODPOWIEDZ