Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Moderator: Moderatorzy

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 27 sie 2019, 10:40

Cześć,

Początkowo chciałem ridera, ale chyba mi przeszło. Obecnie z wielu pierwotnie wybranych wytypowałem 3:
1. CASTELGARDEN PTX 200 HD - 12,5kPLN (podobno to samo, co Stiga 6102 - czy aby na pewno?),
2. SNAPPER RPX200 - 14kPLN z przyczepką,
3. STIGA Estate 7102 HWS - 15kPLN.

No i właśnie - co wybrać. Wiem, że Snapper ma tutaj świetne opinie i prawdopodobnie mi go polecicie (ma co prawda najwęższe koszenie - 94cm, pozostałe dwa mają po 102cm i kosi dopiero od 38mm, pozostałe od 30, ale czy to aż taka różnica? Za to ma największy kosz, bak, jest najcięższy i ma największe koła).
Czy Castel, to faktycznie to samo, co Stiga 6102? Castel jest najtańszy i nie ma tempomatu (czy jest rzeczywiście taki przydatny?)
Stiga za to jest na silniku Kawasaki, co już doczytałem, że raczej jest lepszym rozwiązaniem niż B&S, ale za to jest najsłabszy. Do tego Stiga w tym zestawieniu jest najdroższa.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - minimalny promień skrętu - Castel ma podane 170cm, Stiga 150cm, za to Snapper tylko 36cm. Czy aby na pewno wszyscy ten promień mierzą tak samo? Czy to możliwe, aby przy dość podobnej jednak konstrukcji różnica była aż tak kolosalna?

Co byście polecili z tego?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: Tornado » 27 sie 2019, 10:53

Uważam, że powinieneś dołożyć informację, co będziesz kosił, na jakim areale, jak wygląda ukształtowanie terenu, co z nasadzeniami, czy innymi przeszkodami. Przyczepkę lub pług będziesz wykorzystywał, czy też nie...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 27 sie 2019, 11:05

Do koszenia jest około 1500 - 1600m2, działka jest w środkowej części nachylona (podnosi się jakieś 4m na odcinku 19 - 20m. Nasadzeń na razie jest mało, ale z uwagi na powstający projekt architektury całego terenu będzie znacznie więcej, aczkolwiek raczej "dookoła", a nie na środku. Czyli teren do koszenia nadal pozostanie otwarty. Stąd może jakaś duża manewrowość nie jest kluczowa.
Przyczepkę spodziewam się czasem wykorzystać, żeby coś podwieźć na górę, a nie nosić, czy pchać taczki. Pług - zależy czy spadnie śnieg, czy nie ;) Do tej pory odśnieżałem ręcznie, ale oczywiście jakby była możliwość, to jak najbardziej tak, zawsze to ze 2 godziny zaoszczędzone.

Ps. Proszę nie pisać, że taką powierzchnię można ogarnąć kosiarką, bo można nawet kosą ręczną. Jednak nie w tym rzecz - nie mam ani na to czasu, ani ochoty. Chcę trawę skosić szybko, bezboleśnie, chętnie nawet wieczorem po pracy, czego kosiarką nie jestem w stanie osiągnąć - obecnie uczciwe wykoszenie całości kosiarką elektryczną zajmuje mi bite 4 godziny i tak co tydzień.
Ps2. Wolę kupić "raz, a porządnie", niż bawić się w półśrodki, a później żałować, sprzedawać, kupować kolejne itd. Dlatego specjalnie wybrałem modele o mocnych silnikach, bo im to nie zaszkodzi.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: Tornado » 27 sie 2019, 11:19

Z tych co podałeś, osobiście wybrałbym snappera. Sprzęt solidny i sprawdzony, dużo by pisać, wszystko znajdziesz na forum.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Frank

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: Frank » 27 sie 2019, 11:25

Sprzęt ,który chcesz wykorzystać do koszenia swojego trawnika to Twój wybór,i ja np nie mam zamiaru w to ingerować.
Promień skrętu. Przejdźmy do tematu logicznie. Teoretycznie minimalny promień skrętu ,(promień czyli 1/2średnicy koła) nie może być mniejszy niż długość odcinka między osiami traktora ,a w praktyce jest nawet większy nawet przy skreceniu kołami o 90stopni. Więc jak może on wynosić 36cm ? Tutaj jest raczej błąd i wydaje się, że snapper ma 136cm.
Castelgarden PTX 200 ma ten sam silnik ,ramę i skrzynię, koła, agregat tnący, elektrosprzeglo,kosz
Inny fotel, przedni zderzak, brak wyświetlacza tylko sam licznik motogodzin,inne plastiki inny włącznik noży, i inny układ kierowniczy. Do obydwu modeli możesz zamontować pług, oraz ciągnąć przyczepę. Nie bój się silnika Briggs jeżeli chodzi o ten model.

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: MariuszG » 27 sie 2019, 11:29

Robota...

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 27 sie 2019, 11:44

Robot nie zbierze trawy :) Już o tym myślałem, do tego łatwo go ukraść, bo lekki :(

Co do tego promienia skrętu, to właśnie diabeł tkwi w szczegółach - widziałem na filmiku, że niektórzy liczą promień okręgu, jaki wyznaczy ... tylne wewnętrzne koło. Co oczywiście nijak ma się do faktycznego promienia skrętu traktorka. Ale marketingowo wygląda świetnie. Dlatego pytam o to, bo taka różnica (blisko 5x) jest nieprawdopodobna ;)

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 27 sie 2019, 15:57

A to jeszcze wsadzę kij w mrowisko - jakbym zszedł z wymagań i do zestawienia dołożył jeszcze:
4. Oleo-Mac OM 92/16 K H - 9,5k
5. WOLF-Garten 105.180H - 10,2k

Ad 5 - najtańszy z 2-cylindrowych, bo Oleo ma silnik 1 cylindrowy. Tylko, że Wolf, to niezbyt chwalona marka MTD. Z kolei Oleo Mac ma silnik Emak K1600 - co o tym silniku sądzicie? Nie znalazłem jednoznacznej informacji jakoby miał pompę oleju, ale w opisie jest informacja, że może jeździć po nachyleniach do 17%, co by sugerowało, że jednak ma.

Jak oceniacie te 2 traktory na tle pierwszych 3?

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: retronix » 27 sie 2019, 16:20

Zobacz Jescze vtwin https://www.olx.pl/oferta/traktor-ogrod ... xFieV.html

I ten https://www.olx.pl/oferta/traktorek-ogr ... yJjL0.html silnik kawasaki

Oleo mac opisany jest na forum pod cedrus aj 92/16 to to samo

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: wojtek1234321 » 28 sie 2019, 8:33

Frank pisze:
27 sie 2019, 11:25
Promień skrętu. Przejdźmy do tematu logicznie. Teoretycznie minimalny promień skrętu ,(promień czyli 1/2średnicy koła) nie może być mniejszy niż długość odcinka między osiami traktora ,a w praktyce jest nawet większy nawet przy skreceniu kołami o 90stopni. Więc jak może on wynosić 36cm ? Tutaj jest raczej błąd i wydaje się, że snapper ma 136cm.
Co do promienia skrętu to 36 cm to raczej chodzi nie o promień skrętu, tylko o średnicę tego nieskoszonego "kółka trawy" (czerwona strzałka), które pozostaje przy maksymalnym skręcie traktorka. Czyli raczej to nie jest rzeczywisty promień skrętu, ale "informacja techniczna" o możliwościach traktorka.
Przy małej średnicy tego "kółka" mamy bardziej realną możliwość "obkosić" blisko jakieś słupki, krzewy, nawet przy odpowiednim ostrożnym "podjechaniu" drzewka itp. przeszkody jeżeli teren na to pozwala.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 30 sie 2019, 10:13

Dzięki, po obejrzeniu kilku różnych modeli dostępnych w okolicy (Kraków) mam następujące spostrzeżenia:

1. Stiga - nigdzie nie udało mi się zobaczyć ani jednej sztuki, żadnego modelu :( Szkoda,
2. John Deere - nie brałem pod uwagę z uwagi na cenę - ale po oględzinach - model x166r (przypadkiem był w salonie ... Stiga) muszę przyznać, że piękna maszyna i robi wrażenie. Niemniej nie cieszy się specjalnie dobrą opinią, co w połączeniu z wysoką ceną (wersja x144r jest za 14,5k, wersja x166r ponad 16k) wygląda średnio,
3. Stihl - nic nadzwyczajnego, dość drogi (też około 14,5k), również był w salonie Stiga, więc obejrzałem,
4. AL-KO - przyznam, że po ochach i achach na tym forum spodziewałem się po nim znacznie więcej. Plastik nieco tylko grubszy niż w butelce pet :( Rozumiem, że rama, że silnik, że skrzynia, ale cała reszta zrobiła na mnie tragiczne wrażenie, dosłownie marketowe. Samo otwieranie maski powodowało dreszczyk emocji, czy odpadnie, czy się utrzyma na "zawiasikach". Podczas wiatru bałbym się otwierać. Przesuwanie fotela na śruby (dobrze, że motylki, a nie z użyciem narzędzi, co nie zmienia postaci rzeczy, że mogłoby być jak w aucie). Odpuściłem czym prędzej (oglądałem model AL-KO T 22-103.9 HD-A V2 - za 11k). Brak licznika motogodzin za taką cenę jest ciężki do wytłumaczenia. Brak informacji o pojemności baku... Brak miejsca na browara. Za to dobry silnik V2 w tej cenie, ciężki i 5 lat gwarancji (przy robieniu corocznych, płatnych przeglądów, bez tych przeglądów 3 lata gwarancji),
5. Castelgarden - podzielił los Stigi, nigdzie nie znalazłem nawet dilera, o obejrzeniu więc mogłem zapomnieć,
6. Oleo Mac - całkiem fajny sprzęcik (oglądałem OM95/16 KH), zrobił na mnie dobre wrażenie wyglądem, szczegółami, niezłym dopracowaniem, w miarę porządnymi plastikami, wyposażeniem. Cena 10k, 3 lata gwarancji, stosunkowo mały, co dla mnie jest plusem, dobry silnik Loncin z dobrymi opiniami, stał się na chwilę moim faworytem, chociaż rozwiązanie z hamulcem ręcznym wybitnie nietrafione - jakiś wystający pręcik, który po naciśnięciu hamulca blokuje się, bez naciśnięcia lata bezwładnie robiąc bardzo złe wrażenie, ale to tylko szczegół,

7. I na koniec zostawiłem sobie swojego rodzaju rodzynek - Cub Cadet XT1 OR95. Wykonanie, spasowanie części i plastiki na poziomie John Deere. Wyposażenie w tej cenie (10,5k) najlepsze (wielki kosz - 320L, tempomat, bardzo szeroki zakres koszenia - od 2,5cm do 10cm w 12 pozycjach, światła LED, a nie halogenowe, regulacja fotela jak w aucie, super skrętny), parametry też (jedynie silnik nie jest V2, ale za to jest duży i mocny jak na 1 cylindrowca, smarowanie ciśnieniowe!).
Ostatecznie na niego się zdecydowałem. Bardzo skrętny (38cm promień tylnego wewnętrznego koła), ciężki (co by mogło sugerować porządne wykonanie i większą przydatność zimą), 3 lata gwarancji na wszystko (łącznie z silnikiem, co nie jest takie oczywiste u konkurencji), wilki bak (11,4L), 4 kółka podporowe.
Niestety niewiele znalazłem na temat silnika z niego - ThorX 8X90 OHV - pojemność 547cm3, 17.5KM mocy maksymalnej, moc nominalna, to 12.8KM (9.4kW) przy 2400 i w zasadzie tyle o nim wiem. Podniecają się żeliwną tuleją cylindra i kutym wałem korbowym ;) Co w praktyce to oznacza, to już całkiem osobny temat.

Wobec tego jeszcze raz dzięki za wypowiedzi, mimo, że zdecydowałem się na coś jeszcze innego, to każda była cenna :)

Frank

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: Frank » 30 sie 2019, 11:02

To ja tylko wspomnę, że w Tarnowie jest Stiga ,Castelgarden i reszta na miejscu. (40minut z Krakowa autostradą).

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 30 sie 2019, 11:09

A która Stiga jest porównywalna parametrami do tego Cub Cadet w podobnej cenie? Chyba 4092H (mniejszy i słabszy silnik, mniejszy kosz, mniejszy bak, brak tempomatu, lżejszy, trochę droższy i brak smarowania ciśnieniowego - a mam wzniesienie do koszenia, ale też ładniejszy i bardzo fajny panel ;) ).

Castelgarden o tyle odpuściłem, że nie mam żadnego dilera w okolicy, a to znaczy, że też nie mam żadnego serwisu tutaj. A jeździć do Tarnowa co rok mi się po prostu nie chce (zakładam brak awarii, tylko okresowe przeglądy).

Frank

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: Frank » 30 sie 2019, 12:14

Ja nie neguję Twojego wyboru, tylko podpowiadam gdzie jest do obejrzenia Stiga, ponieważ narzekałeś że nie miałeś gdzie obejrzeć.
Pozdrawiam i niech służy maszyna.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: retronix » 30 sie 2019, 12:20

Dobry wybór niech służy cub cadet powoli robi solidne maszyny

Frank

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: Frank » 30 sie 2019, 12:37

Jeszcze zapomniałem jedną rzecz, mianowicie w zupełności zgadzam się z opinią o solo ,i jego maską. Kto wie ,być może zniesławiony cub cadet to właśnie lepszy wybór? Z pewnością jest ładniejszy i lepiej doposażony.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 30 sie 2019, 13:00

Te światełka (oryginalne) też są żałosne, kabelki wiszą pod maską jakby ich ktoś zapomniał przypiąć, trochę wstyd w tej klasie...

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: retronix » 30 sie 2019, 16:30

Cub cadet idzie w dobrym kierunku ten model z silnikiem kawasaki jest niezly no i jaki kosz

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 30 sie 2019, 19:33

Model z silnikiem Kawasaki to XT2 za 14k około. Różni się jeszcze mniejszym promieniem skrętu, reszta jest identyczna. No i ma blue tooth jak ktoś już musi ;)

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: retronix » 30 sie 2019, 21:32

Tam jest dobra skrzynia i mocna za ta kasę swietny ten cub cadet

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 30 sie 2019, 22:04

A XT1 i XT2 mają różne skrzynie? Znalazłem tylko informację, że to Tuff Torq, ale żadnych szczegółów.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: retronix » 30 sie 2019, 22:11

Xt1 ma już tuff torg ona jest mocna tam jest k46?

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 30 sie 2019, 22:15

Właśnie nie wiem, który wariant skrzyni, nigdzie nie znalazłem takiej informacji. Widziałem tylko, że Tuff Torq.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: retronix » 30 sie 2019, 22:17

Te silniki torx są ok bardzo popularne w stanach

marian36
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 2019, 12:32
Imię: Marian

Re: Co wybrać - Castelgarden, Snapper, czy Stiga

Post autor: marian36 » 30 sie 2019, 23:14

Tutaj https://www.tufftorq.com/tuff-torq-k46-oil-maintenance/ jest informacja, że XT2 ma Tuff Torq K46. I u naszych sąsiadów: http://www.moravskazahrada.cz/Zahradni- ... A-d298.htm info o XT1, że też ma K46

ODPOWIEDZ