Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: Tornado » 11 lip 2019, 22:09

Marcin1 pisze:
24 cze 2019, 11:52
Witam po dłuższej przerwie:)

Mam jeszcze pytanie co do kółek przy kosisku. Traktorek który wybrałem (nie kupiłem) ich nie posiada ( ma 95 cm szerokości koszenia), czy ma to jakieś znaczenie przy koszeniu?
Troku pisze:
24 cze 2019, 14:02
Koła nie są potrzebne przy tak wąskim kosisku.
Tornado pisze:
24 cze 2019, 16:30
Zgadzam się z Trokiem, ale są użytkownicy, którzy brak kółek oceniają jako wielki błąd producenta .. Trzeba po prostu zrozumieć istotę ich działania/przeznaczenia w kontekście ustawienia decka do podłoża..
Zaklinacz pisze:
11 lip 2019, 10:48
Nie chcę zakładać nowego wątku ale się podłączę pod temat kółek podpierających kosisko. Do czego w zasadzie służą i ile ich powinno być najlepiej.
MariuszG pisze:
11 lip 2019, 11:01
Utrzymują dystans do podłoża i tym samym zapobiegają skalpowaniu murawy na nierównościach. Przynajmniej tak u mnie - efekt w porównaniu do starego traktorka bez kółek już widać. Czy dwa czy cztery to już dyskusyjne. Byle skuteczne.
Zaklinacz pisze:
11 lip 2019, 12:00
Czyli cztery lepiej, stabilizują kosisko, no i wygladają. Podrążę temat są kółka podporowe i rolki. Ma ktoś głebszą wiedzę na ten temat:-)
Zaklinacz pisze:
11 lip 2019, 12:04
Kosisko bez kółek podporowych wisi pod traktorkiem i można powiedzieć "nadwyręża" z czasem mocowanie. Jest to pewien ciężar plus spore wibracje. A jadąc na kółkach czy rolkach jest tylko wleczone. Widzę w tym lepsze rozwiązanie.
Frank pisze:
11 lip 2019, 12:09
Ale te kółka nie jadą cały czas, tylko na nierównościach podnoszą kosisko aby nie rwało darni . Nie kosisz przecież trawy na 1cm.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: MariuszG » 19 lip 2019, 9:27

Jeszcze jedna uwaga z własnego doświadczenia: w starym traktorku kosisko ma 76cm i jest bez kółek. Trawnik w jednym miejscu ma niewidoczny garb. Tam zawsze traktorek kosił za nisko. Czyli nawet przy wąskim kosisku przydałyby się kółka.

Marek

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: Marek » 19 lip 2019, 19:00

Jak kosisz nisko to potrzebne a jak wysoko to niepotrzebne .

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: Toma » 19 lip 2019, 19:49

No nie do konca. Jak masz nierówny teren taki jak mini górki, to wysokosc Ci nic nie da. Ja mam 4 kółka i sprawdzają się wyśmienicie. Moge kosić nisko, wysoko i nigdy nie zetnę darni aż do gleby. Także każda firmą szanująca klientów i siebie powinna mieć te kółķa, nie 2 a 4.
Czemu np turn zero mają kółka przy kosiskach ? Dlaczego nawet na równym jakim jest boisko, sprzęt posiada kółka ?
Tyle w temacie

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: MariuszG » 19 lip 2019, 19:51

Ja akurat kosiłem ustawione na 5cm a na tym garbie efektywnie było może 2, max 3cm. Za nisko dla tej trawy.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: Toma » 19 lip 2019, 22:32

No tak, ale masz kosisko o szer 76 cm, a to jest mało, nawet powiem bardzo mało. Co jak masz szerokie kosisko ? Mało tego, posiadając kółka, nie obciąża się samej konstrukcji na jakiej zawieszone jest kosisko. I to bez wzgledu jak ono jest skonstruowane.
Tak jak wspomniałem, prof sprzęty posiafają kółka, a to coś oznacza.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: pfp76 » 20 lip 2019, 0:37

Bo ja wiem?.... u mnie z jednej strony kółka gdzieś się podziały i nie widzę wielkiej różnicy . Ważniejsza jest, wg. mnie, możliwość szybkiego podniesienia deck'a ,za pomocą pedała (pedału?)....

Jeszcze raz się wróciłem. Rozwinę nie co temat . Po pierwsze: kółka przy deck'u nie służą do jego stałego podpierania podczas pracy . Po drugie: one głównie są potrzebne ,żeby podrzucić deck do góry w momencie kiedy jest przeszkoda poprzeczna (przeważnie)

Jeszcze inaczej ....-jestem deck'iem .
Podwieszony pod ramą traktorka jadę sobie i patrzę przed siebie. Co widzę? Traktorek jedzie i kosi ,po lewej i prawej stronie nieco z przodu widzę koła traktorka , dojeżdżamy do poprzecznego wzniesienia , górki ,która jest wysoka ,ale wąska . Widzę jak przednie kółka wjeżdżają na przeszkodę ,ja się podnoszę razem z nimi do góry ,potem zjeżdżają z tego garbu i razem z traktorkiem się opuszczam . Ale wzniesienie jest wąskie ,a ja dopiero do niego dojeżdzam !!!! WALNE NOSEM W ZIEMIĘ!! Ale -nie ,przecież w okolicy ramion ,a czasami nawet pod brodą mam kółka . One mnie podrzucą do góry -nie będę robił za pług i się np. -nie urwę .
Tyle ,że te kółka też ,zaraz za szczytem przeszkody , opadają razem ze mną ,a ja szoruję brzuchem po wierzchołku górki ,pal licho lepsze to niż zaryć w nią nosem . Operator jedzie. Zadowolony ,że ma kółka podporowe i nawet nie wie ,że brzucholem i tym co mam pod nim wydarłem trawę do gołej ziemi . Potem jest chwila kolejnego podskoku - to zadziałały tylne kółka podporowe i lekko podskoczyły na tym czego nie zdarłem brzuchem .
Po to są te kółka i są one potrzebne , ale nigdy nie uchronią od zeskalpowania gleby w niektórych przypadkach , np. gdy kosi się rów ściekowy na trawniku między domem a ulicą .

Do takiego zabezpieczenia trzeba by je (kółka) umieścić po bokach wzdłuż osi deck'a -czyli w miejscu ,gdzie by się urwały prawdopodobnie przy pierwszym koszeniu , czyli spodkaniu boku deck/a np. z drzewem.

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: MariuszG » 20 lip 2019, 7:16

Czyli rozwiązanie pomocne, choć niedoskonałe.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: Toma » 20 lip 2019, 8:57

Tak jak napisałeś..niedoskonałe.

pfp...zarycie brzuchem, ale tak samo zrobisz bez kółek :P

jozwa
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2019, 17:47
Imię: Józek

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: jozwa » 18 lis 2019, 20:26

Witam.
Jestem tutaj nowy, więc proszę o wyrozumiałość . Przynajmniej jeżeli chodzi o pisanie, bo czytałem już wiele postów. Teraz mam pytanie odnośnie tych kółek przy decku? Kupiłem Simplicity Baron i tam są kółka tylko z tylu, regulowane więc jadą po ziemi. Ponieważ remontuje cały traktorek łącznie z kosiskiem to zastanawiam się czy dokładać z przodu kołka podporowe? No i czy miały by byc one stałe czy regulowane razem z tylnimi? Mam mozliwosc wykonania takiego rozwiązania tylko zastanawiam się czy miało by to sens? Podgladałem troszkę etesie hydro i zauważyłem że tam pracują po bokach szerokie rolki na przodzie i chyba jadą po ziemi. Chętnie posłucham kolegów którzy mają sporo doświadczenia z tymi maszynami bo ja dopiero przygotowuje swoją do sezonu i chciałbym żeby mi dobrze służyła.

jozwa
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 lis 2019, 17:47
Imię: Józek

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: jozwa » 17 mar 2024, 21:18

Witam ponownie po 3 sezonach koszenia i z praktyką odnosnie kółek kosiska. Po trzech sezonach koszenia cieszę się że mam przy kosisku 1 m szerokości aż 9 kółek. Koszę nisko ok 2-3 cm i gdyby nie te 9 kółek to pewnie gołych placków miałbym pełno przed domem. Teren górzysty to o trawniku jak z boiska można zapomnieć wiec kołka mają co robić. Podsumowując w nierównym terenie kółka to podstawa. Moje 5 szt tylnich idzie po ziemi ale po wytarciu przednich widać że też mają co robić. Ale trawnik mimo krzywizn ideał.

grzechu913
Stały bywalec
Posty: 429
Rejestracja: 19 lip 2018, 14:24
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Malopolska

Re: Rola kółek/rolek przy kosisku w traktorku

Post autor: grzechu913 » 21 mar 2024, 18:29

Możesz wrzucić jaka fote,jak masz te kółka. Sam je dokladales czy fabrycznie .
Traktorek Solo by AL-KO T 15- 95.6 HD-A
Kosiarka Solo by AL-KO 5235 SP-B

ODPOWIEDZ