Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Moderator: Moderatorzy

karnal-piotrek
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2019, 10:10
Imię: Piotr

Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: karnal-piotrek » 01 lip 2019, 19:28

Witam szanowne grono znawców tematu. Być może pytanie infantylne i bardzo tendencyjne...jednakże będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju sugestie i podpowiedzi.
Mam stosunkowo dużą działkę - ok 60 arów- poprzeplataną chodniczkami, drzewkami i krzewami...placem zabaw do dzieci i innymi duperelami. Teren bez ewidentnych wzniesień i rowów,ale bardzo nierówny, różnego rodzaju dołki i muldy, no i sporo trawy łąkowej.
Jakieś 6 lat temu zapragnąłem by kupić sobie traktorek, poprosiłem o pomoc znajomego ze sklepu z narzędziami by znalazł mi coś w kwocie do 5 tyś.
No i znalazł...czerwony Ariens bez kosza, manual z silnikiem 17,5 Briggsa który miał być najważniejszą częścią całego traktorka a reszta elementów to jak mówił "chińszczyzna" jak we wszystkich traktorkach. No i zaczęła się zabawa! Paski z agregatu tnącego strzępiły się i spadały nagminnie (mimo 2-krotnej wizyty w serwisie i ustawiania współosiowości...kupowałem 3 paski na sezon), zdychający silnik który sam zmieniał obroty i spadały pierścienie z tłoka ( czy coś w tym stylu), no i wiecznie WSZYSTKO było upieprzone z rozbryzganego na 4 metry mulczu. Przy mokrej lub gęstej trawie się dusił -więc jeździłem z kijem odtykaczem a przy suchej skalpował ziemię i pluł żwirem i kamykami. No i ten niesamowity turkot i zgrzyt wszystkich elementów, które miały możliwość ocierania się o siebie nawzajem...po prostu masakra. Jedyne co miało sens to pojemnik na piwo w lewym błotniku.
Co ciekawe wszystkie częsci jakie były zamawiane pasowały do traktorka mtd i husquarna ...a nie amerykanskiego ariens'a...więc miałem jakąś podróbe z naklejkami ariens.

Przeciąłem ropnia, sprzedałem dziada, upiłem się.

Teraz szukam czegoś raczej silnego ( śniegu nie będę odgarniał ale czasem chciałbym skosić wysoką i suchą trawę), z dużym koszem, skrzynią hydro no i chyba 2 cylindry. Polecano mi Mccullocka m200 z marketu,bo serwis na miejscu i na raty można, ale jak zobaczyłem te cienkie blaszki to od razu wróciły moje wspomnienia o czerwonym demonie. Zacząłem więc szukać w necie, czytać różne fora...i zonk. Za dużo tego, zbyt dużo do wyboru i każdy swoje chwali. Cub Cadet, Wolf Garden, OleoMac, CastelGarden, Stiga, Alpina itp.
Generalnie zastanawiam sie nad stigą, może alko, może coś innego? . Mój limit finansowy to max 12 tys ( choć 10 mniej by bolało), Jestem z pogranicza województwa świetokrzyskiego, podkarpacia i małopolski. Do kielc mam 50 km, do mielca ok 30.
Proszę o pomoc i jakieś sugestie. Piotr

ralfs269
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 29 kwie 2018, 21:58
Imię: Rafał

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: ralfs269 » 02 lip 2019, 12:31

Tez chciałem kupić używany, ale poczytałem sporo i szybko się wyleczyłem. Stwierdziłem ze do 10 tys kupię coś fajnego i nowego. Zacząłem czytać o nowych i budżet zwiększyłem do 12 tys. Po przeczytaniu forum chciałem Alko ale miałem możliwość objechania całej masy sklepów w województwie i obejrzenia, oraz przejechania się kilkoma różnymi traktorami. Jak wsiadłem na Snappera to odpuściłem Alko. Już miał być Snapper gdy przez przypadek trafiłem do sklepu gdzie stał Simplicity. Szybko budżet zwiększyłem do 14 tys i to był ten który najbardziej mi odpowiadał. Jestem zadowolony z zakupu.

Zaklinacz
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 03 cze 2019, 10:40
Imię: Piotr

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: Zaklinacz » 02 lip 2019, 15:57

Cześć. Jaki Simplicity? I za ile? Kosiłeś już? Co w nim takiego że go wszyscy chwalą? Przecież inne traktory za taką kasę też są produkowane. Ja mam limit 15000 i ciągle szukam

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: MariuszG » 02 lip 2019, 16:04

Co ma? Wszystko😇

Zaklinacz
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 03 cze 2019, 10:40
Imię: Piotr

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: Zaklinacz » 02 lip 2019, 16:15

No nie, serio pytam. Upatrzyłem sobie Wolf Garten Alfa 106.220. Ładny i dlatego pytam dlaczego brzydszy Sim a nie wolf z takim samym wypozażeniem. Wszędzie na postach chwalą Snappery i Simplicity ale nikt powtażam nikt nie podaje dlaczego sa lepsze od wszystkich innych.
1) waga nieznacznie wieksza czyli blachy nieznacznie grubsze.
2)kosz taki sam a nawet niekiedy mają większe.
3) fi skretu takie jak inne
4) wysokość cięcia min 3cm a więc nie rekordowa, maja 2,5cm.
Proszę pomóżcie się zdecydować. Po to jest to forum. dzięki z góry

Marek

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: Marek » 02 lip 2019, 18:20

Chcesz kupić dany traktor to go kupujesz chcesz co innego to kupuj inny.

Nikt tutaj nie powie że ten czy inny model najlepszy,musisz zdecydować sam.
Powodzenia w wyborze.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: Tornado » 02 lip 2019, 18:28

Dysponujesz na tyle dużą kwotą, że masz duże pole manewru i dość duży zakres wyboru w modelach/markach... Najlepiej jak odwiedzisz kilka punktów i sam sprawdzisz konkretne marki traktorka z jazdą testową włącznie...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Zaklinacz
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 03 cze 2019, 10:40
Imię: Piotr

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: Zaklinacz » 02 lip 2019, 19:21

Właśnie teraz odezwało się forum. Dzięki wielkie, na to czekałem. Mieszkam w małej miejscowości między Kołem a Włocławkiem. Znają koledzy może jakieś punkty w miarę blisko? 50-80km?

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: MariuszG » 02 lip 2019, 19:25

Kupując SRD300 kierowałem się:
Silnikiem serii profesjonalnej b&s, skrzynią, licznikiem mth, kółkami czterema przy kosisku, koszenie na wstecznym, brakiem obowiązkowych przeglądów (wymiana oleju to czysta przyjemność), siatkowym fotelem, pełnym smarowaniem ciśnieniowym i przede wszystkim dobrym serwisem w pobliżu. Do tego SRD300 ma wskaźnik paliwa, wskaźnik wymiany filtra powietrza i noży i wkładkę mulczującą.

Marek

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: Marek » 02 lip 2019, 20:32

Tylko kolega do SRD300 musi dużo dołożyć by go kupić .Jego limit to 10-12 tyś.

karnal-piotrek
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2019, 10:10
Imię: Piotr

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: karnal-piotrek » 03 lip 2019, 7:46

Ok, ale gdybym jednak pozostał przy limicie 12 tys, to czy ma sens dalej szukac, wierzac, że kupię dobry sprzęt? Byłem w kilku sklepach i każdy swoje zachwala....najbardziej te żółte cub cadet 😎 no i najlepsze na świecie stihl'e.
Na jakich markach ewentualnie sie opierać?

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: MariuszG » 03 lip 2019, 8:33

To nie takie proste. Patrz raczej na elementy składowe-cześć znajdziesz w moim poście powyżej. Na pewno dwa cylindry. Serwis blisko i dobry (na pewno taki, który zwróci uwagę na zaniedbane kosisko!). Resztę określisz pod swoje potrzeby. Licznik mth jest niezbędny ale możesz go domontować. Itp., itd.

karnal-piotrek
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2019, 10:10
Imię: Piotr

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: karnal-piotrek » 03 lip 2019, 10:46

A dlaczego licznik mth jest niezbedny? Chodzi o punktualnosc wymiany oleju i serwisowania? Czy silnik 2 cylindrowy jest efektywniejsxy w pracy czy tylko żywotniejszy?

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: MariuszG » 03 lip 2019, 11:02

Mth-dokładnie. Przecież nie będziesz tego pisał na karteczkach...
2 cylindry to zupełnie inna kultura pracy. Wiem z doświadczenia i z niezaplanowanego eksperymentu-przez pomyłkę włączyłem nowy traktorek z odłączoną jedną świecą...

grzechu913
Stały bywalec
Posty: 429
Rejestracja: 19 lip 2018, 14:24
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Malopolska

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: grzechu913 » 03 lip 2019, 11:30

MariuszG pisze:
03 lip 2019, 11:02
Mth-dokładnie. Przecież nie będziesz tego pisał na karteczkach...
2 cylindry to zupełnie inna kultura pracy. Wiem z doświadczenia i z niezaplanowanego eksperymentu-przez pomyłkę włączyłem nowy traktorek z odłączoną jedną świecą...
Akurat zapalic bez jednej swiecy i porownywac to do 1 cylindrowca, to tak samo jak samochod 4 cyl z 3 cyl. Zawsze silnik z dana ik cylindrow po odlaczenuu jednego , jest masakra, nie jest wywazony wtedy odpowiednio. W fiat 126p jak odpiales jeden tlok , to silnik chcial z ramy wyskoczyc. Nie chwale tu 1 cylindrowych, ale widze kolego ze porownania troche malo techniczne robisz
Traktorek Solo by AL-KO T 15- 95.6 HD-A
Kosiarka Solo by AL-KO 5235 SP-B

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: MariuszG » 03 lip 2019, 11:34

To była autoironia.

Mam dwa traktorki, choć nieporównywalne klasą i to doświadczenie jest ważniejsze. Jeśli tylko jest dość kasy, lepiej brać dwa cylindry.

Marek

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: Marek » 03 lip 2019, 11:48

Masz areał w sam raz na silnik 2 cylindrowy aczkolwiek na równym terenie 1 cylindrowy też da sobie radę.
Za tę kwotę z grupy Mtd lub ze stigi nic ciekawego nie kupisz same niskie modele.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Jaki traktorek z koszem do 10-12 tys???

Post autor: Tornado » 03 lip 2019, 13:46

karnal-piotrek pisze:
03 lip 2019, 10:46
A dlaczego licznik mth jest niezbedny? Chodzi o punktualnosc wymiany oleju i serwisowania? Czy silnik 2 cylindrowy jest efektywniejsxy w pracy czy tylko żywotniejszy?
Licznik usprawnia życie i .. być powinien, ale nie jest najważniejszy !! Takich drobiazgów można jeszcze kilka wymienić.. znajdziesz ich "litanię" w innych tematach.. w zależności od subiektywnego spojrzenia użytkownika na .. traktorek, czy kosiarkę samojezdną. Jest to niby to samo, ale inaczej postrzegane..
Co do silnika, to silnik V czyli dwucylindrowy, jest na pewno efektywniejszy, co widać zwłaszcza w trudniejszym terenie. To że jest "żywotniejszy" chyba przekonywać nie trzeba..

Na Twoim miejscu skupiłbym swą uwagę na najważniejszych elementach traktorka tj.
-silnik /najlepiej V-Twin/
-skrzynia /jej moc/
-kosisko /jakość wykonania, a przede wszystkim z jakiej grubości blachy/
-układ kierowniczy /zobacz sobie np. w MTD i pochodne, gdzie są spinki i porównaj do innych modeli.., końcówki drążków, promień skrętu, lekkość itd/

Poza w/w jest teraz szereg innych elementów, które są podnoszone np. pojemność kosza, sposób jego opróżniania, z czego jest wykonany. Często ludzie piszą o nie wygodnym foteliku, złej jego jakości, czy też nie praktycznej jego regulacji. Osoby wyższe mówią o zbyt małej ilości miejsca dla operatora. Są dyskusje, które rozwiązanie jest lepsze w zakresie uruchamiania trybu koszenia do tyłu. Często podnosi się zasadność użycia plastiku do wykonania karoserii.. Ocenia się ramę traktorka, tunel wyrzutu trawy. Są osoby, które bezwzględnie chcą mieć multum czujników i kontrolek np poziomu paliwa, ciśnienia oleju, włączonych świateł, kosiska, założonego kosza, ładowania, wymiany filtra itd Jedni koniecznie chcą, aby ich bolid miał określony rozmiar kół, ba nawet rodzaj opon.. Są tacy, co nie wyobrażają sobie, aby kosisko nie posiadało 4 kółek podporowych, wielkie dyskusje są prowadzone nad modelami i markami silników oraz skrzyń. Oczywiście waga traktorka ma znaczenie w kontekście z jakich materiałów został on skonstruowany. Ba, nawet oświetlenie jest oceniane, gdyż faktycznie niektóre traktorki mają je tylko z pozoru. Oczywiście nie wymieniłem wszystkiego, ale możesz doczytać sobie na forum w innych tematach.

Ważnym przy zakupie i po wyborze marki/modelu są negocjacje co do ceny zakupu i dodatkowe wyposażenie jak np. hak, plandeka, czy zatyczka do mulczowania.... To tyle co mi na szybko przyszło do głowy..., szukaj i sprawdzaj..pod swe oczekiwania...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

ODPOWIEDZ