HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Moderator: Moderatorzy

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 22 mar 2019, 22:48

Witam wszystkich
Na wstępie zaznaczam że raczkuje w temacie więc liczę na Waszą wyrozumiałość.
Mianowicie nadszedł czas zamienić kosiarkę spalinową z napędem na coś poważniejszego (równocześnie realizując plany które od dawna kołatały się gdzieś w okolicach potylicy).
Krótko:
areał do obrobienia 20 arów (lub więcej) w terenie pagórkowatym
Oglądając różne, różniste oferty trafiłem na HONDA 2315 V-Twin 15KM
Budżet przewidziany na zakup to 6000 - 7000 zł
Proszę o wskazówki (bo czytając to forum widzę że można tu liczyć na fachowość forumowiczów) lub proszę o naprowadzenie mnie w którym kierunku moje poszukiwania powinny zmierzać
Pozdrawiam i liczę na Was
matew

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Tornado » 23 mar 2019, 8:33

Witaj Kolego. Tematów na forum dot. zakupu/wyboru traktorka jest wiele, więc doradzam się z nimi zapoznać. Czasami wiele porad jest tak podobnych/trafnych, że ich ciągłe pisanie staje się męczące. Natomiast pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę,to skrzynia jaką posiada traktorek. Jeśli jest manualna /wątpię/ to jest trwała, ale mało praktyczna.Skrzynia hydro jest przyjazna i wygodna, ale szybciej kończy swój żywot. Biorąc pod uwagę teren jaki posiadasz, to powinna to być skrzynia solidna. Drugi aspekt to silnik. W/g mej oceny przy terenie pagórkowatym optowałbym za silnikiem minimum 18 KM /apetyt Ci urośnie i będziesz wykorzystywał traktorek nie tylko do koszenia/ Ten 15 KM da radę, tym bardziej, że jest to V-ka i taki wybieraj tj. V-Tvin. Kupując musisz trafnie ocenić jakość skrzyni, kosiska i silnika, gdyż są to najdroższe podzespoły traktorka. Zdarza się często, że tanio kupiony traktorek, potrafi wygenerować większy koszty naprawy niż koszt zakupu. Dla przykładu średni koszt regeneracji skrzyni to ok. 2 tysięcy, nowa K-46 to koszt ok. 3, 5 tysiąca. "Usterka" silnika jest najmniej kosztowna. Kosisko zależnie od modelu to koszt ok. 1500 złotych za samą tzw. "wytłoczkę". No i oczywiście istotna rzecz, aby były dostępne części do jego regeneracji..np. skrzynia hydro perlees jest praktycznie nie do odtworzenia, nazwijmy ją jednorazową. To tyle .., jakby co to pytaj ..., acha i zastanów się dlaczego ktoś sprzedaje "dobry" traktorek... Pozdrawiam
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 24 mar 2019, 10:26

Dziękuję za podpowiedź. Traktorek sprzedaje handlarz.

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Sebastian_M26 » 24 mar 2019, 11:06

No to złom, opony się błyszczą od plaka za 3 zł do tego silnik umyty czyli środek+woda+prąd za 0,80zł. On musi naprawdę kupić taniego złoma, gdzie sprzedający wie że to złom, lecz handlarz zarobi 2-3 tyś zł.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Tornado » 24 mar 2019, 12:51

Nie bronię handlarzy, ale gdzie Ty kolego widzisz ten traktorek, bo jakoś szukam i nie widzę tej hondy ...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 24 mar 2019, 19:25


cruger

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: cruger » 24 mar 2019, 20:49

Pomysł dobry.Tylko nikt ci nie powie jaki tego stan techniczny widząc ogłoszenie.
Trzeba jechać i sprawdzić stan z kimś kto się na tym zna.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Tornado » 24 mar 2019, 21:44

Nic dodać, nic ująć .. Sprawdzenie to podstawa.....
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

sylwek78
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2019, 10:59
Imię: Sylwester

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: sylwek78 » 24 mar 2019, 22:30

Dołożyłem 2 tysiące i kupiłem nowe simplicity regent rdxl

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Tornado » 24 mar 2019, 23:14

No to super.... jakieś fotki ??
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 25 mar 2019, 6:57

Nic, tylko pozostaje mi jechać i obejrzeć. Jak będę po oględzinach to dam znać co zastałem w realu. Dzięki za cenne wskazówki

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 12 kwie 2019, 7:01

IMG_1546.JPG
Więc zadzwoniłem chcąc ustalić czy jest po co jechać i okazało się że oczywiście tego egzemplarza już niema (chociaż do dzisiaj wisi na aukcji). Nie odpuściłem udając się do innego sprzedawcy i chyba dobrze się stało bo wybór był spory. Po wielkiej batalii myśli (który wziąć) zdecydowałem się na 2417 (na hydrostacie TUFF TORQ), bo przecież w miarę jedzenia apetyt rośnie. Zaniepokoiła mnie plamka oleju spod skrzyni biegów na pace samochodu po powrocie do domu, ale okazało się po szybkich oględzinach że powodem wycieku był nieszczelny korek wlewu oleju do skrzyni (popękany). Zamówiłem nowy, wymieniłem i jak na razie odpukać śmiga i już nie mogę się doczekać kiedy ta trawa będzienadawała się do pierwszego pokosu. Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Tornado » 12 kwie 2019, 8:55

Który to rok produkcji, a przede wszystkim ile ma wypracowane mh, czy sprzedający coś powiedział skąd jest traktorek i gdzie "pracował" ? No to teraz myśl nie o koszeniu, lecz o wymianie oleju w skrzyni, w silniku, ostrzenie noży, jeśli coś z nich zostało ..., zdemontuj kosisko i konserwacja decka od spodu..., sprawdź ustawienie noży, oceń stan piast, zajrzałbym też pod tę pokrywę, aby ocenić stan paska zębatego i jego naciąg. Zobacz jak wygląda rolka napinacza paska napędu...
Włączenie kosiska jest na elektrosprzęgło, czy ręczna dźwignia jest. Jak wyglądają paski i stopień zużycia noża ? Pobaw się trochę traktorkiem tzn. zorganizuj sobie jakąś półgodzinną jazdę, aby rozgrzać skrzynię i ocenić, czy nie słabnie... Zapoznałeś się już z wszystkimi niuansami elektryki/czujniki, bo za chwilę będzie pytanie traktorek nie chce odpalać, a na dodatek piszczy :lol:
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Tornado » 12 kwie 2019, 11:22

Co prawda nie ten wątek, ale informacyjnie odpowiem, manualne nie są zalane olejem, lecz mają smarowanie towotem ..., skrzynie są trwalsze... zdarza się że trzeba w nich wymieniać wybieraki/zabieraki ..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 16 kwie 2019, 9:42

Na wstępie dziękuję Tornado za bardzo cenne wskazówki (i chłodne podejście do tematu). traktorek jest z 2004r i zgodnie z Twoimi wskazówkami poczyniłem następujące ruchy:
- olej, miałem tylko uzupełnić ubytek (po pękniętym korku)ale wymieniłem cały (chociaż ten który był w skrzyni był czysty (ale skoro miałem wszystko na wierzchu to żal nie skorzystać z okazji)

- jedna z rolek była wypracowana, więc zakupiłem nowe i wymieniłem obie

- włączanie kosiska jest ręczne (na podciśnienie)

- noże jeszcze trochę popracują
Myślę że teraz to pozostaje mi oczekiwać na pokos ;-)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Tornado » 16 kwie 2019, 10:16

No to teraz testowanie sprzętu Ci pozostało. Jak byś mógł, to wrzuć jakieś zdjęcia z wykonanej pracy. Ciekawi mnie też ten system załączania kosiska na podciśnienie, wrzuć jego fotki... Jeśli nie zdejmowałeś kół, to doradzam zdjąć każde koło ...wyczyścić i nasmarować..Roboty przy tym mało, a zapobiegniesz ew. zapieczeniu się /zwłaszcza koła na tyle/, co może spowodować ból głowy i ... nie tylko hehehe :lol:
Pamiętaj, że noże nie są odpowiedzialne tylko za skoszenie trawy, ale również mają olbrzymi wpływ na siłę wrzucanej trawy do kosza i jego napełnianie, zbieranie z podłoża...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 24 kwie 2019, 9:58

Zdjęcia pojawią się lada dzień, ale mam pytanie.... Wczoraj odpaliłem swoją maszynę i w pewnym momencie poczułem zapach przypalonej gumy. Po zajrzeniu "pod spód" zauważyłem że gorące jest koło pasowe (dolne) na wałku napędowym wychodzącym z silnika a pasek bez załączenia noży praktycznie stoi (co wydaje się logiczne). Natomiast pytanie jest czy koło pasowe (dolne, odpowiedzialne za napęd noży) powinno się cały czas kręcić??? hmmmm

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: jerzyk » 24 kwie 2019, 10:01

Tak to koło pasowe powinno cały czas pracować jak pasek jest dobrany prawidłowo to nie powinien się przypalać.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 24 kwie 2019, 11:20

Dziękuję za szybką odpowiedź

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 25 kwie 2019, 11:53

Kąpanie przekładni (przez popękany koreczek wlewu oleju) :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2019, 12:10 przez matew, łącznie zmieniany 3 razy.

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 25 kwie 2019, 12:08

Roleczka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: Tornado » 25 kwie 2019, 12:30

Pisałem Ci już o ...tej roleczce tj. rolce napinacza paska. Często tak się dzieje, zwłaszcza po dłuższej przerwie w użytkowaniu i braku smarowania ..
Tornado pisze:
12 kwie 2019, 8:55
Zobacz jak wygląda rolka napinacza paska napędu...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

matew
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2019, 11:55
Imię: Maciek

Re: HONDA 2315 czy to dobry pomysł ???

Post autor: matew » 25 kwie 2019, 13:00

Tak, tak dokładnie, ja teraz zamieściłem zdjęcia a rolka była wymieniona po Twojej sugestii

ODPOWIEDZ