wybór modelu traktorka

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: retronix » 31 lip 2018, 13:30

LN200 z stajni mtd?ten dwucylindrowy? używasz go?

blindmen
Stały bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 27 cze 2018, 12:35
Imię: Andrzej

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: blindmen » 31 lip 2018, 17:01

Waga ma bardzo duże znaczenie. W firmie mamy kilka traktorków (5) ale cenowo odbiegają od tej dyskusji. Ważne jest podłoże które się kosi. Jeśli masz miękkie a przednie koła zrobią ci kolein to wygląda to fatalnie.
mulczowanie- chyba nie co 2-3 tygodnie tylko 2-3 w tygodniu. Nie wiedz tego abyś dobrze mulczował trawę 10-15cm. Trawa ma być sucha ta tam będzie wilgoć zamiast mulczowanie będziesz miał zbite kule a potem filc na trawniku. to już lepiej skosić bez kosza- efekt będzie ładniejszy niż zmielona papka na trawniku. Klientom zawsze proponuję przy wysokiej trawie wyrzut boczny albo wrzecionową.
Jak chcesz tak rzadko kosić to starczy Ci 16KM a nawet mniej jeśli nie będziesz mulczował. To będzie tańszy i lżejszy sprzęt.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 31 lip 2018, 17:42

blindmen pisze:
31 lip 2018, 17:01
Waga ma bardzo duże znaczenie.
Możesz opisać dlaczego tak jest?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 31 lip 2018, 17:49

retronix pisze:
31 lip 2018, 13:30
LN200 z stajni mtd?ten dwucylindrowy? używasz go?
Dokładnie MTD OPTIMA LN 200 H RTG i używam go a nawet więcej, koszę nim :)
blindmen pisze:
31 lip 2018, 17:01
Waga ma bardzo duże znaczenie. W firmie mamy kilka traktorków (5) ale cenowo odbiegają od tej dyskusji. Ważne jest podłoże które się kosi. Jeśli masz miękkie a przednie koła zrobią ci kolein to wygląda to fatalnie.
mulczowanie- chyba nie co 2-3 tygodnie tylko 2-3 w tygodniu. Nie wiedz tego abyś dobrze mulczował trawę 10-15cm. Trawa ma być sucha ta tam będzie wilgoć zamiast mulczowanie będziesz miał zbite kule a potem filc na trawniku. to już lepiej skosić bez kosza- efekt będzie ładniejszy niż zmielona papka na trawniku. Klientom zawsze proponuję przy wysokiej trawie wyrzut boczny albo wrzecionową.
Jak chcesz tak rzadko kosić to starczy Ci 16KM a nawet mniej jeśli nie będziesz mulczował. To będzie tańszy i lżejszy sprzęt.
Nie piszesz dlaczego waga ma duże znaczenie ?
Co do częstotliwości koszenia - mnie wystarcza co dwa tygodnie. Trawa w kilku miejscach rośnie wtedy wysoka a w reszcie jest niska. Podobnie z podłożem; większość jest twarda, ale są miejsca gdzie jest miękko. I nie jest to trawnik jako taki a raczej łąka. Ostatecznie ma ponad hektar. Mulczowanie mam w planach.

blindmen
Stały bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 27 cze 2018, 12:35
Imię: Andrzej

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: blindmen » 31 lip 2018, 18:09

Pisałem "że mogą robić koleiny" np: w mchu. Poza tym waga = zużycie paliwa. Koszę zawodowo i mulczowanie wychodzi tylko na trawnikach ładnie na łące jest już brzydko ale ja mam bardziej pedantyczne podejscie z racji doś. zawodowego i moich klientów.
Mulczowanie jest to na siłę wciskanie zszatkowanej trawy. Aby mulczować musisz:
1. Do mulczowania muszą być mieszanki traw ozdobnych nie boiskowe, piłkarskie i tzw na mocno eksplorowane trawniki. Trawa musi być miękka i drobna.
2. Mulczuję się trawę, nie łąkę. Nie może być chwatów i mchu. Jak masz w/w to najpierw zlikwiduj mech i chwasty bo z "trawnika" będzie filc.
3. Jak mulczujesz czyli dodajesz humusu i musisz piaskować trawnik aby powstała ziemia. Sam humus zalepia trawnik i nie pozwala dychać ziemi.
4. Regularna wertykulacja i aeracja.
5. Nuż rotacyjny rozcina bardziej wzdłuż a powinno się kosić w poprzek włókien.
6. Trwa sucha a chwasty mają za dużo wilgoci.
Wszystko powyżej można pominąć jeśli skosisz trawę do kosza na wysokość ok. 8cm a potem pojedziesz kosiarką wrzecionową do 6cm bez kosza. Efekt wow. Rano zobaczy jak na każdym czubku ździebełku trawy masz krople rosy. Widok jak z bajki. Przy nożu rotacyjnym (karczowaniu) nie ma.
Tyle w temacie wciskania nam że mulczowanie jest super. Nigdy nie stosowano i nie będzie stosować się mulczowania na boiskach i na polach golfowych. Tyle że klienci chcę to im się sprzedaje.
Wyrzut boczny na nieużytkach "łąkach" po paru dniach jest niewidoczny bo trawa łagodnie opadnie, sama ułoży się miedzy źdźbłami a nie zostanie jak w mulczowaniu oblepiona papką.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 31 lip 2018, 18:15

Kolego blindmen... o tym pisz , a nie bajeruj..
Tornado pisze:
31 lip 2018, 17:42
blindmen pisze:
31 lip 2018, 17:01
Waga ma bardzo duże znaczenie.
Możesz opisać dlaczego tak jest?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Troku » 31 lip 2018, 18:30

blindmen pisze:
31 lip 2018, 18:09
Tyle w temacie wciskania nam że mulczowanie jest super. Nigdy nie stosowano i nie będzie stosować się mulczowania na boiskach i na polach golfowych. Tyle że klienci chcę to im się sprzedaje.
Na boiskach i na polach golfowych używa się kosiarek wrzecionowych które nie zbierają pokosu.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 01 sie 2018, 8:22

na pola golfowe stosuje sie duzo szybsze kosiarki na przyklad ferrisy
https://cedrus.com.pl/maszyny/traktorki-zero-skret
moc 26 KM, waży to ponad 500kg i jeździ jakieś 20 km/h, na takich obszarach jednak ważna jest predkosc bo nikt nie bedzie się kulał 10 km/h jak ma prosty i równy teren i minimalną trawę do przycięcia. Kosi tak ok 2 h na godzine.

Obrazek
Obrazek

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 01 sie 2018, 10:02

Nie mam pola golfowego, boiska piłkarskiego też nie mam.
Do pewnego czasu obrabiałem teren kosiarką z napędem 53cm. Ma zamontowany nóż mulczujący i kiedy trawa była sucha. nawet jak miała kilkanaście cm efekt był wystarczający. Żadnych resztek, jedynie ślady po kółkach. Zostawało tylko tam, gdzie była trawa mokra i ogólnie kosiarka potrafiła na niej zgasnąć, choć i na to była rada, wystarczyło kosiarkę ciągnąć za sobą, bez napędu.

Ponieważ traktorki z bocznym wyrzutem, w cenowym zakresie się skończyły, przeglądamy to;
CADET LT3 PR105
WOLF GARTEN 105.180 H
OPTIMA LN 200 H RTG

I w zasadzie to to samo.

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 01 sie 2018, 10:19

Ferrisy sa drogie ale to juz profesjonalne maszyny wbrew temu co Pisał chyba TORNADO szerokosc koszenia ma znaczenie ale na duzych obszarach jak zalezy Ci na czasie i wydajnosci, jak taki traktorek ma szerokosc koszenia 1,3m a najwieksze nawet 1,5m to jest to prawie 2 razy wiecej niz mniejsze standardowe traktorki ogrodowe. dodatkowo przy wiekszej predkosci robi to duża różnicę.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: retronix » 01 sie 2018, 11:16

Jak używasz mtd ln200 i dobrze się sprawdza to go bierz

blindmen
Stały bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 27 cze 2018, 12:35
Imię: Andrzej

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: blindmen » 02 sie 2018, 19:23

ogórek pisze:
01 sie 2018, 8:22
na pola golfowe stosuje sie duzo szybsze kosiarki na przyklad ferrisy
https://cedrus.com.pl/maszyny/traktorki-zero-skret
moc 26 KM, waży to ponad 500kg i jeździ jakieś 20 km/h, na takich obszarach jednak ważna jest predkosc bo nikt nie bedzie się kulał 10 km/h jak ma prosty i równy teren i minimalną trawę do przycięcia. Kosi tak ok 2 h na godzine.
Weź pod uwagę to ze pola golfowe są wertykulowane, piaskowane a nawet dziurkowane rurami i wyciągana darń i warstwa gleby do 30cm i te "rurki" darni + ziemia są zbierane i wypełniane piaskiem. Przez co trawnik jest twardy i można nawet po nim czołgiem jechać. W domowych trawnikach nie stosuję się tak ciężkich maszyn i tylu zabiegów. Czasami zdarza mi się robić zlecenie na ładnym trawniku który ktoś założył na ziemi grodowej 15-30cm którą ubił ale korzenie trawy rozluźniły bo nie był napowietrzany albo ktoś uparcie mulczuje. Tak czy inaczej wtedy nawet traktorkiem lekkim nie da się wjechać.
Tak poza tym zobacz ze ta kosiarka nie mulczuję. Jak już podawać przykład kosiarek profesjonalnych to tylko z ostrzem wrzecionowym. Nigdy na profesjonalnym trawniku, murawie nie zobaczysz rotacyjnej.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: pfp76 » 02 sie 2018, 23:52

"blindmen"-na pola golfowe specjalistyczne kosiarki (zgoda co do tego ,że w większości wrzecionowe,aczkolwiek inne też)
Natomiast ,nie rozumiem co oznacza u Ciebie "profesjonalny trawnik"?
Kosiarka profesjonalna ,do zarobkowego koszenia trawników (obojętnie jakich i gdzie) to zero-turny ,wyposażone w noże mulczujące . Te kosiarki muszą dużo ważyć .ja w sezonie potrafię na jednej kosiarce zużyć 8-9 kpl. noży ,oczywiście uwzględniając ok. trzykrotne ostrzenie każdego kompletu....To Ci daje wyobrażenie ile taka kosiarka musi wytrzymać , co się wiąże z ilością zużytego na nią materiału .Sam deck waży tyle co pół niektórych traktorków (ponad 100kg.)
Ilość zużytego paliwa mnie nie interesuje ,gdyby to "stanowiło" interes z założenia był by nie opłacalny...

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 03 sie 2018, 8:51

te ferrisy ważą i 300kg i 700kg a sam agregat koszący może ważyć 200kg nawet. noże mielące do kosiarek są tutaj tylko nie widze cen niestety ale pewnie 100-200zl

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 03 sie 2018, 21:35

Zechce ktoś na praktycznym przykładzie opisać co się przyda; kosz czy wyrzut boczny ?
Dotąd nie zbierałem, bo akuratny traktorek nie wrzuca do kosza. I różnie bywa; czasem zostają kupki, lub częściej, albo ścieżka.
Ile mb trawy wys. ok 6/7 cm mieści się w koszu 320l ?

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 04 sie 2018, 23:54

Jak się ma motor AL-KO Pro 700 w porównaniu do Briggs & Stratton np. intek 7200 ? To rzadko stosowany silnik...

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 06 sie 2018, 10:15

Intek Series 7220 V-Twin ma np bardzo dobry Simplicity SRD 200 (22 KM), Intek 7200 ma 20 KM, Al Ko 18 KM, wiec tez duzo. Pojemnosc maja podobną

Obrazek

major
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2018, 14:01
Imię: maciek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: major » 21 sie 2018, 13:06

Intek 7220 ma poj. 656 cm³ i moc 22 KM a AL-KO Pro 700 ma 700 cm³ pewnie bedzie mial ok 17 KM realnie (piszą, że 13 KW) wysokość koszenia niewiele się różni, simplicity ma 40-90cm a al ko 30-80cm, pierwszy ma wieksze koła, ogólnie jest potężniejszy waży ok 60 kg wiecej dlatego tez musi miec troche wiecej mocy ale jest tez znaczna roznica w cenie, to nie ta polka cenowa do porównywania

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 22 sie 2018, 8:33

major'
Sam przyjąłeś do "porównania" model silnika i markę traktorka, które jak oceniłeś, nie są z tej półki" cenowej / z której powinny być ? / by je porównywać.
Mało to logiczne.

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 22 sie 2018, 9:04

na to wyglada

major
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2018, 14:01
Imię: maciek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: major » 22 sie 2018, 9:06

sory teraz zauwazylem że źle przeczytalem, pomyliłem 7200 z 7220

ODPOWIEDZ