wybór modelu traktorka

Moderator: Moderatorzy

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 22 lip 2018, 21:51

Witam.
Potrzebuję traktorek do obsługi 10.000m2 średnio co 3 tygodnie. Teren lekko pofałdowany ale spokojnie, nie górzysty.
Trawa zwykle ma ok 10- 15cm przed koszeniem.
Cena maszyny musi oscylować w granicach 10 tys zł.
Nie potrzebuję licznika mth. Im mniej dodatków tym lepiej.
Zakres pracy co najmniej 102-103cm. 2 cylindry,
Pedał/y do jazdy do przodu i do tyłu pod nogą /vikingi mają przełącznik pod kierownicą/ inne kluczykiem, takie coś odpada.
Nie musi mieć kosza, ale musi mulczować. Moc najlepiej > od 16KM, tak myślę.
Do wyboru z marki AL-KO wybrałem dwa modele:

- T 22-111.7 HDS-A V2 SD - cena idealna, sporo mocy ale jest brak kółek przeciw skalpowaniu i nie mam pojęcia czy silnik
AL-KO PRO 700 V-Twin 700 cm3, jest dobry ?

- T 16-103.7 HD V2 - cena jest do zaakceptowania.

Co o tym myślicie?
Może inna marka ?
Serwis Al-KO w okolicy jest, inne marki też są. Ceny części - akcesoriów do AL-KO po zbóju.
Może powinieniem temat umieścić w dziale AL-KO ?

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Toma » 23 lip 2018, 10:28

Masz rację, ceny części wysokie, a czy bedziesz z tego korzystał to nie wiadomo, bo obecne traktorki to w miarę nowe kostrukcje, wiec nie wiadomo jak bedzie się zachowywac po kilku sezonach.
Na uslugach znam tylko jedną osobę (z forum), która wzięła niejako na testy.
Ogólnie traktorki na pierwsze wrażenie OK, ot zwykle, normalne traktorki, w cenie wielu innych. Jak poczytasz na forym to Ci co mają, są zadowoleni...ale co mają innego powiedzieć ? ;)
Zobacz tez Snappera, to konstrukcja już sprawdzona i polecana przez wielu użytkowników. A cenowo podobnie wychodzi do AL..za to ceny częsci są niższe.
Podpytaj uzytkownika Kamilosa, bo on troche juz ma Snapka,ogladnij filmy Tornada, ale on ma od niedawna na testy ALKO. Zobacz też porownania traktorków na czeskich stronach (youtube), tam ich jest dość sporo.

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 14:13

W temacie; AL-KO odpada.
Snapper sa ciekawe, ale póki co, widzę je tylko na zdjęciach. Na żywo pewnie jest tak jak z innymi.
W okolicy nie ma ani snapperów ani simplicity, a bez serwisu nie ma zakupu.
No i jest problem. Czyżbym miał kupić wolf-garten, czyli mtd w innym opakowaniu?

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Toma » 23 lip 2018, 15:30

Czemu ALKO odpada ?
Szczerze to jak kupisz markowy dobry sprzęt to nie powinno byc z nim problemu tym bardziej w okresie gwarancyjnym.A po gwarancji to wiekszośc "prac" zrobisz sam.
Traktorki nie są skąplikowane w budowie ;)
Ja kupilem używke i nigdy nie był w serwisie. Drugiego tez kupilem używke i był tylko na czyszczeniu gaźnika w myjce ultra... bo za dlugo stał, a paliwo wyparowalo i zrobiło naloty.
Poza tym co moze sie stać w dobrej sprawdzonej konstrukcji ?
Co innego wspomniane MTD ;) Owszem tez to pokosi, ale jak dlugo w wersji fabrycznej. Za delikatne to to.
Wiec jeszcze raz pytam, czemu nie ALKO ? Snapka kupisz obojetnie gdzie, serwisowac nie bedziesz musial, zresztą, porozmawiaj o Snapperze z Kamilosem.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 23 lip 2018, 15:48

Kupując traktorek nie jest ważny serwis, jak większość osób pisze... Po pierwsze dlatego, że jest to prosta konstrukcja, po drugie niezależnie od marki traktorka, każdy serwis naprawi każdą markę... Silnik i skrzynia to już domena mechaników, niezależnie od szyldu serwisu...istotą zakupu jest głównie:
moc i rodzaj silnika,
szerokość koszenia,
wyrzut boczny lub tylny,
z koszem lub bez,
użytkowanie na małym dużym terenie,
angażowanie traktorka do pługu/przyczepki lub nie,
manewrowość tj. skręt,
rodzaj skrzyni,
jakość wykonania...
Poczytaj tematy dot. wyboru jaki traktorek kupić... Piszesz, że im mniej bajerów tym lepiej....okey, ale nie dot. to akurat licznika mh, który jest wręcz konieczny... poza tym spotkasz się z szeregiem czujników, które są wymagane ,aby była zgodność z określonymi normami ....
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 16:12

Dlaczego AL-KO odpada ?
Posiada absurdalny jak dla nas system cofania i nie ma koszenia do tyłu. Poza tym, żona nie sięgnie do pedału gazu.
Nie chcę byście specjalnie tracili na mój problem swój czas, ale gdyby tak zapodać który z simplicity i snapper wg Waszych pomysłów by się nadał ? byłoby miło.
Cena do 12 tys zł. Nie będziemy szaleć z kasą bo tej nie ma i liczę jeszcze na dogadanie się z ewentualnym sprzedającym.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 23 lip 2018, 16:56

Hmmm.., jaki absurdalny system cofania w Alko ?? bzdury piszesz kolego.. Inne traktorki mają jeszcze gorsze rozwiązania... Napisz proszę na czym polega ten ...absurd...Nie ma pedału gazu..., lecz pedał do jazdy przód i tył !! "Gaz" jest w manetce... Uważam, że nie nie masz wiedzy n/t traktorków i ich funkcjonowania, posiłkujesz się jakimiś "obiegowymi" informacjami... Żona nie sięgnie do pedału ..gazu.. hehehehe dobry żart..
viewtopic.php?f=72&t=2540
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Troku » 23 lip 2018, 17:37

Firma Cedrus ma w swojej ofercie ciekawy traktor czeskiego producenta SECO pod marką własną czyli Cedrus Starjet https://cedrus.com.pl/traktorek-cedrus- ... -uj-10222h mocna maszyna z 4 kołami podporowymi na agregacie.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Toma » 23 lip 2018, 18:05

Najlepiej faktycznie poczytać i przymierzyć się już do konkretnych firm czy modeli. Bo w wielu to tylko kwestia przyzwyczajenia, a w innych calkowicie odpadająca funcjonalność.
Tylko gdzie takie przymiarki robić, jak nie ma w pobliżu wybranej firmy...
A może jakieś targi?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Troku » 23 lip 2018, 18:06

Proponuję spotkanie na którym będą różne modele i traktorki różnych firm.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 18:15

Tornado pisze:
23 lip 2018, 16:56
Hmmm.., jaki absurdalny system cofania w Alko ?? bzdury piszesz kolego.. Inne traktorki mają jeszcze gorsze rozwiązania... Napisz proszę na czym polega ten ...absurd...
Nie ma pedału gazu..., lecz pedał do jazdy przód i tył !! "Gaz" jest w manetce... Uważam, że nie nie masz wiedzy n/t traktorków i ich funkcjonowania, posiłkujesz się jakimiś "obiegowymi" informacjami... Żona nie sięgnie do pedału ..gazu.. hehehehe dobry żart..
viewtopic.php?f=72&t=2540
To nie bzdury, to fakty :)
Cofanie; trzymając lewą rękę na kierownicy, drugą przyciskając przycisk z prawej strony pod kierownicą, cofanie prawej stopy i nadeptywanie stopki służacej do cofania...jazdy tył. To jest ten absurd. Czy wg. Ciebie, gorszym rozwiązaniem cofania /jazdy tył/, jest system zawarty w jednym pedale ?
Pedał gazu...no wychodzi że i tak i nie; prędkość ustawia się manetką, ale stopą wciskając pedał, nadaje się "bieg" czyli przyspieszanie, czyli jazdę. Dla kogoś, może to być pedał "gazu".
Przesuwając siedzisko fotela maksymalnie do przodu, uzyskałem wygodną pozycję dla siebie. Żona jest niższa ode mnie, więc nietrudno jest się domyślić, że i nogi ma krótsze, i że będzie mieć problem z wygodą i bezpieczeństwem podczas jazdy. Proste to jest. Po co więc takie słowa ?
Ergonomicznie AL-KO nie pasuje. Praktycznie też nie. Rozglądam się z czymś innym.
Czy uważasz, że twoje słowa, powinny wywierać presję zgody ?

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 18:16

Troku pisze:
23 lip 2018, 18:06
Proponuję spotkanie na którym będą różne modele i traktorki różnych firm.
Pomysł świetny, tylko czasu mało :(

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Troku » 23 lip 2018, 18:40

Kolego dbx chyba nie wiesz jak się obsługuje traktorek koszący czyli kosiarkę samojezdną, zabezpieczenia chociażby podczas koszenia wstecznego z użyciem przycisku R na konsoli służą po to by operator przez przypadek nie przejechał osób postronnych podczas pracy. W traktorkach nie reguluje się prędkości jazdy manetką a pedałem połączonym z przekładnią hydrostatyczną odpowiadającą za prędkość maszyny.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 18:56

Troku pisze:
23 lip 2018, 18:40
Kolego dbx chyba nie wiesz jak się obsługuje traktorek koszący czyli kosiarkę samojezdną, zabezpieczenia chociażby podczas koszenia wstecznego z użyciem przycisku R na konsoli służą po to by operator przez przypadek nie przejechał osób postronnych podczas pracy. W traktorkach nie reguluje się prędkości jazdy manetką a pedałem połączonym z przekładnią hydrostatyczną odpowiadającą za prędkość maszyny.
Tornado pisze:
23 lip 2018, 16:56
"Gaz" jest w manetce...
O tym jak się "dodaje gazu" czyli wprowadza kosiarkę samojezdną w ruch, pisałem ciut wyżej, i traf chciał, że pokrywa się to z tym, co tu wyżej piszesz.
Przycisk o którym pisałem, to mały czarny guziczek który się wciska, by zainicjować ruch wsteczny, czyli "jazda tył".
Sposób jazdy z użyciem wciskanego guziczka, opisał dla mnie pracownik serwisu i sklepu jednocześnie, sprzedającego i serwisującego m.in produkty AL-KO. Samej jazdy nie było, bo nie było takiej możliwości. NIe sprawdziwłem więc działania czarnego guziczka w "ruchu".
Przyznam, że nie rozumiem tego, jak operator wciskając przycisk może zapobiec przejechaniu osób podczas pracy ?

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 19:08

Troku pisze:
23 lip 2018, 17:37
Firma Cedrus ma w swojej ofercie ciekawy traktor czeskiego producenta SECO pod marką własną czyli Cedrus Starjet https://cedrus.com.pl/traktorek-cedrus- ... -uj-10222h mocna maszyna z 4 kołami podporowymi na agregacie.
Z obrazka wydaje się być tym, ale cena nie ta. Szkoda.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Troku » 23 lip 2018, 19:11

Nie wiem jak to tobie wytłumaczyć, czy zgodnie z instrukcją obsługi czy zgodnie z zasadą ogólnego obsługiwania sprzętu. Sprzedając sprzęt klientowi wszystko objaśniam a jak ma wątpliwości zawsze może zadać pytania dodatkowe. Nie będę tobie objaśniać bo masz dealera na miejscu.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 19:27

Dla uproszczenia; by cofnąć, trzeba oprócz nogi uruchomić ręce. Inaczej się nie da. Czy tak ?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 23 lip 2018, 19:41

Hmm., nadal twierdzę, że nie wiesz i nie masz pojęcia o funkcjonowaniu traktorka.. hehehe Wiesz tyle , co wyczytałeś lub Ci serwisant coś powiedział... Kosić Alko do "tyłu" można, wystarczy nacisnąć ten 'guzik" i w trakcie 5 sekund uruchomić pedał jazdy do tyłu.. inne traktorki ten przełącznik, mają w ..stacyjce jako odrębny tzw. kluczyk.... jesteś laikiem w temacie i nie ciskaj się, ...hehehehee
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 19:46

Tornado pisze:
23 lip 2018, 19:41
Hmm., nadal twierdzę, że nie wiesz i nie masz pojęcia o funkcjonowaniu traktorka.. hehehe Wiesz tyle , co wyczytałeś lub Ci serwisant coś powiedział... Kosić Alko do "tyłu" można, wystarczy nacisnąć ten 'guzik" i w trakcie 5 sekund uruchomić pedał jazdy do tyłu.. inne traktorki ten przełącznik, mają w ..stacyjce jako odrębny tzw. kluczyk.... jesteś laikiem w temacie i nie ciskaj się, ...hehehehee
Masz rację, że nie wiem wiele o działaniu traktorka.
Nie masz przez to powodu, by mnie obrażać i wpływać na to wpisami dot. mojej osoby. Ten kto wie, ma tą możliwość, by powiedzieć , wytłumaczyć...mnie starcza ambicji by to publicznie okazać, a Tobie ?

W temacie; mnie budowa i działanie traktorka AL-KO nie odpowiada. Czekac 5 sekund by się cofnąć ? absurd.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 23 lip 2018, 19:55

kolego, ja Cię absolutnie nie chcę obrażać, jedynie piszę, że nie masz tzw zielonego pojęcia o obsłudze kosiarki/traktorka..., wynika to ewidentnie z Twych wpisów.... Doczytaj o warunki bezpieczeństwa, czy użytkowania.. kupisz traktorek /obojętnie jaki/ i będziesz pytał dlaczego nie odpala, dlaczego przy otwartym koszu gaśnie, dlaczego nie kosi do tyłu.. itd...
Poza tym nie czekasz 5 sekund, lecz masz 5 sekund na uruchomienie jazdy w tył, a to już jest różnica...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Troku » 23 lip 2018, 20:02

W obecnie sprzedawanych traktorkach czyli kosiarkach samojezdnych jest cały szereg zabezpieczeń uniemożliwiających operatorowi niewłaściwą obsługę. Kosiarka to nie zabawka więc producent przewidując zachowanie się nieodpowiednich operatorów zabezpiecza urządzenia w zabezpieczenia w postaci mikroprzełączników by nie narazić operatora oraz osoby postronne na uszkodzenia ciała.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 23 lip 2018, 20:17

Troku pisze:
23 lip 2018, 19:11
Nie wiem jak to tobie wytłumaczyć, czy zgodnie z instrukcją obsługi czy zgodnie z zasadą ogólnego obsługiwania sprzętu. Sprzedając sprzęt klientowi wszystko objaśniam a jak ma wątpliwości zawsze może zadać pytania dodatkowe. Nie będę tobie objaśniać bo masz dealera na miejscu.
I tu jest problem...., kolega zaczyna od strony ...ja wiem , a nie wie .nic hehehehe
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Toma » 23 lip 2018, 20:57

dbx pisze:
23 lip 2018, 19:27
Dla uproszczenia; by cofnąć, trzeba oprócz nogi uruchomić ręce. Inaczej się nie da. Czy tak ?
Masz rację, ale też i koledzy mają rację piszac że obecne traktorki mają ten magiczny przycisk. Oczywiscie nie wszystkie i dla mnie też jest to głupota. To nie samochod aby cofajac kosząc czy nie, nie przejade nikogo gdyż traktorek jest za slaby. Ale takie są przepisy i nic na to nie poradzisz. Choc zawsze możesz potem to przerobić, tylko...hmm, w nowym sprzęcie przdróbki ? Bez sensu.
Cóż, faktycznie lepiej popróbować pojezdzic różnymi, albo spróbować kupić używkę bez tych rozwiązań,ale z traktorek z górnej półki.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2018, 21:09 przez Toma, łącznie zmieniany 1 raz.

krzyszt11

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: krzyszt11 » 23 lip 2018, 21:04

Szukałem traktorka dobry miesiąc, brałem pod uwagę Cub Cadeta XT2 QR106 i Snappera RPX 200. Po analizie forum zastanawiałem się nad Alko, jeździłem nim ale za cenę proponowaną przez dilera nie przekonałem się do niego.
Kupiłem Simplicity SRD300, ale mam go kilka tygodni i niewiele mogę o nim powiedzieć. Snappera można kupić za ok 14 tys, Simplicity SRD200 , to podobny koszt, SRD300 to ok. 16 tys, wiem, że interesuje Cię traktorek w cenie 12 tys, a może warto skorzystać z kredytu 0 procent. Ja tak wziąłem przy zakupie Simplicity, a początkowo chciałem wydać na traktorek 10 - 12 tys.
Ww. marki są chwalone na forum.

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 23 lip 2018, 21:56

Toma;
Sprzedawca AL-KO zaproponował mi przeróbkę przed zakupem. To trochę dziwne, ale nie aż tak, bo on sam by go potem serwisował więc wiedziałby o swoim "udogodnieniu". Jednak inne niedogodności sprawiły, że tej marki nie kupię.

krzyszt11;
I owszem, opcja kredytu jest brana pod uwage, ale jeśli kwota wyjściowa jest wysoka, raty też rosną i już nie jest tak miło.
W internecie przeglądałem traktorki o których piszesz, fadnie się prezentują i parametry też niczego sobie. Ale jak już sam się przekonałem, póki się dotknie wtedy sie wie co i jak. Posiedzieć, pomacać przełączać co się da, wtedy jest namiastka tego co będzie później. Inaczej się nie da. Z obrazka człowiek się nie dowie jak się np. siedzi :)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Toma » 23 lip 2018, 22:26

Podpowiem jeszcze, choc wspomnialeś że nie masz zbyt dużo czasu, to jednak kup na spokojnie, bo pośpiech nie jest wskazany, a tym bardziej że wiesz co potrzebujesz i jakie wady ma np ALKO, a moze jeszcze inne traktorki, bo raczej kazdy ma coś nie tak (no oprócz mojego..hehe, taki żart)
Wydając 10 tyś, to też nie mała kwota.
Powodzenia w szukaniu najlepszego rozwiązania dla siebie i żony.

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 24 lip 2018, 6:43

Masz rację. Pośpiech to zły doradca i mamy już tego przykłady, które albo zdychają po 2 latach "ekspresyjnego" użytkowania albo zniechęcają do ich użycia.

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 24 lip 2018, 9:00

Wpis zmoderowano
GM Tornado


Kosiarka Traktorek Simplicity SRD300 kosztuje troche drozej ale wg mnie warto bo i tak wydajemy juz duze pieniadze i tak. SRD300 ma juz pojemnosc 724 cm³ i skrzynię biegów Hydro – Gear 610, mocneijszy silnik w tym modelu przyda sie na pewno do cięższych prac zimą albo nawet przy małej budowe np do spychania piasku z placu albo wożenia ciężarów na przyczepce.

operator
Stały bywalec
Posty: 62
Rejestracja: 22 lut 2015, 13:28
Imię: Marcin

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: operator » 24 lip 2018, 13:27

Trochę drożej? Facet ma do wydania 10 tys, a Ty przy cenie 20 tys piszesz że "trochę" drożej. No ludzie, ile można.

grzechu913
Stały bywalec
Posty: 429
Rejestracja: 19 lip 2018, 14:24
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Malopolska

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: grzechu913 » 24 lip 2018, 14:25

Troche drozej to mozna napisac 1-1,5 tys a nie drugie tyle
Traktorek Solo by AL-KO T 15- 95.6 HD-A
Kosiarka Solo by AL-KO 5235 SP-B

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 24 lip 2018, 14:39

a sory nie doczytalem, przewinela mi sie gdzies kwota 16 tys zl. w takim razie w okolicy 10 tys zl jest Traktorek Cedrus Challenge AJ 92/16H za 10990zl i ma 16KM, nie jest duzo ale za takie pieniadze mysle ze w sam raz

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 24 lip 2018, 17:37

Zastanawiam się nad :
Snapper NXT 300 23,0 HP
SNAPPER SPX200
Wolf Garten EXPERT 105.220 H

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 25 lip 2018, 9:27

Wolfa już nie ma, czyli, jak jest coś dobrego, to ma tego nie być.

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 25 lip 2018, 9:32

SNAPPER SPX 200 22 KM silnik 2 cylindrowy Briggs & Stratton Intek Series 7220 V-Twin pojemnosc 656 cm3
SNAPPER NXT 300 23 KM silnik 2 cylindrowy Briggs & Stratton Pro series 8230 V-Twin OHV pojemnosc 724 cm3

cena wlasciwie taka sama, drugi troche mocniejszy, waga taka sama 242kg, roznia sie tylko niewiele silnikiem, jak taka sama cena to moze lepiej wziac mocniejszy

krzyszt11

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: krzyszt11 » 25 lip 2018, 21:28

Dbx ja traktorek chciałem kupić w Lublinie, ale ceny były wysokie. Kupiłem swego Simplicity 60 km od swojego miejsca zamieszkania, w małej miejscowości znacznie taniej. Podzwoń po dilerach ze swojego województwa i pewnie dostaniesz rozsądną cenę. 14 tys i 12 tys to nie jest w końcu taka duża różnica. Wiele zależy od tego, co na to powie żona??? Tak było w moim przypadku.

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 25 lip 2018, 22:49

Żonie spodobał się Wolf, mnie też. Niczego mu nie brakuje. Z tym, że system cofania i koszenia przy cofaniu trzeba by było "naprawić". Dotąd jeździmy mtd LN200 i robi robotę. Jeździ jak nawalony, bo układ kierowniczy jest na zawleczkach, ale przyzwyczaić się można. Ma przerobione koszenie do tyłu i tym samym wad użytecznych nie ma. Ale by taki sobie kupić to raczej nie.

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 27 lip 2018, 15:36

Akurat koszę traktorkiem, nie moim. Nie wyobrażam sobie bym miał mieć swój i by nie było w nim koszenia do tyłu "z pedała". Bez jakichkolwiek innych czynności w stylu:
przekręć kluczyk wciśnik przycisk,
wciśnij przycisk i czekaj 5 sekund,
przekręć wajhę pod kierownicą i coś tam jeszcze.
wcisnij coś tam cofnij nogę na drugi pedał "pod sobą".
Po prostu, pedał "gazu" jest razem z pedałem cofania. I o to chodzi w normalnej jeździe traktorkiem. Chcę do przodu wciskam przednią stopkę, chcę dotyłu przesuwam stopę leciutko w bok i wciskam do tyłu. Ręce kierują, bo naczęściej w przypadku cofania zmienia się ustawienie kół, więc trzeba używać obu rąk jednoczesnie. Prosto i bez ceregieli.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Toma » 27 lip 2018, 19:24

Dokładnie tak powinno być jak piszesz. U mnie też tak jest, zdejmuję nogę z pedału do przodu, przesuwam na boczek i naciskam do tyłu. Jadę. Kwestia bezpieczeństwa mnie nikt nie przekona, bo na tyle wolno jedzie i jest słaby, że nawet jakby miało z tyłu stać dziecko, to i tak go nie przejadę. Ewentualnie przewrócę. Ale nic większego nie zrobię.
Poza tym, traktorek to nie zabawka i trzeba myśleć podczas koszenia. Niektórzy to wyłączają wszelkie czujniki, a potem wkładają łapki do kosiska, podczas pracy noży :!: :?: Ech

Tak czy siak, jak wybierzesz Wolfa, to Twój wybór, pewnie też będzie kosić, a z czasem coś tam przy nim podłubiesz i nadal będziesz kosił. Ja bym nie wybrał, bo dla mnie to za delikatny sprzęt, nie za tą cenę :)

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 27 lip 2018, 20:25

Wolfa już nie ma, jedyny który namierzyłem, jest w Poznaniu a to za daleko bym jechał i sprawdzał jaki jest. Wydaje sie też, jak już o nim mowa, że jest za słaby. Moc pdawana w KM jest często zawyżana i to sporo. Więc płakać po nim nie ma powodu. Dla mnie, "prawdziwe" 18KM mogło by wystarczyć, ale więcej, w tym przypadku znaczy tylko lepiej. Wszystko przede mną
Kwestia bezpieczeństwa; nie wiem czy traktorki mają montowane sygnały dźwiękowe podczas cofania. Wiele wskazuje że niektóre mogą mieć, a jak nie, to obserwując co się dzieje, pewnie będą miały. Co do bezpieczeństwa dzieci, że mogą być przejechane itp, najprościej, na czas koszenia oddać je kuratorowi na przechowanie.

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 28 lip 2018, 2:47

Sądzę, że można i o tym napisać, czyli; podawany w danych technicznych tzw. promień skrętu. Być może są tacy, którzy kierują się i tą informacją. Ale, czy "promień skrętu" w tym przypadku faktycznie nim jest ? Zdaje się że nie. Natomiast, czy prawdziwe jest to, że pole "nieogarnięte" przez traktorek, może mieć taką średnicę jaka jest podawana ?
Czy ktoś sprawdzał na swoim sprzęcie? Sprawdziłem traktorek, którym akurat koszę i choćbym bardzo traktorkowi tego życzył, to deklarowanych 46cm nie ma i raczej nie miał, chyba że ma założoną blokadę na koła i skręca inaczej.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: retronix » 28 lip 2018, 15:07

Może coś ze stajni GGP Traktor ogrodowy XDC 170 HD castelgarden

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 29 lip 2018, 10:09

Czytając wpisy na forum tu i innych, zdarzyły się wypowiedzi świadczące o tym, że ciężki traktorek jest lepszy od lżejszego. Gdyby ktoś badający ten temat zechciał się wypowiedzieć ? Moje obserwacje, choć dość ubogie, są takie, że ciężki traktorek, jednak wciska trawę w ziemię i jej wykoszenie jest albo niemożliwe albo częściowe. Trawa dość rzadko bywa całkiem sucha, by przez to była odporna na zagniatanie. Często jest mokra a taka, wiadomo...
I jeszcze jedno, czy obroty silnika mają bezpośredni wpływ na obroty noży tnących i czy ma to przełożenie na skuteczność zapełniania kosza ?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 29 lip 2018, 10:32

Funkcjonuje pogląd, iż waga traktorka określa jego standard, im większa, tym poniekąd ma być on masywniejszy, trwalszy, a użyte materiały solidniejsze. Czy tak jest ? Można dyskutować... W przypadku traktorków "profesjonalnych" , pracujących "zarobkowo" na usługach, waga ich jest zdecydowanie większa od "amatorskich" na tzw . własny użytek...
W/g mnie waga nie ma tak istotnego wpływu na ugniatanie trawy, ważniejsza jest tutaj wielkość/szerokość koła, rodzaj opony ...
Oczywiście, że im większe obroty, tym noże poruszają się w szybszym tempie, co usprawnia i ułatwia koszenie, jak również wytwarzany pęd powietrza zwiększa skuteczność zbierania trawy i "nabijania" nią kosza. Warto tu wspomnieć, że na skuteczność zbierania trawy i zapełniania nią kosza mają noże, które są inne np. do mulczowania, a inne do zwykłego koszenia, czy noże zbierające..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 29 lip 2018, 14:47

Czyli, w popularnych traktorkach, ciężar jest przypadkowy a nie wypadkową solidności sprzętu. Przykładem tego są traktorki McCulloch, których spasowanie i ogólne "wrażenie' nie zachęcają. Czyli, tak jak piszesz, poniekąd.
Czy zdarzyło się, by pomimo maksymalnych obrotów, trawa nie wchodziła do kosza ? Kanał do kosza jest drożny a noże prawdopodobnie koszące. Z pewnością nie mulczujące.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 29 lip 2018, 21:47

Trawa powinna być "nabijana " zawsze ..., nie będzie się tak działo jeśli zapcha się tunel wyrzutu np. przy mokrej, wysokiej trawie.. Myślę, że pytanie powinno się zadać troszkę inaczej /chyba to miałeś na myśli/, tzn dlaczego przy max obrotach, trawa słabo zapełnia kosz ... Często taką wadą są zużyte/wytarte noże, a zwłaszcza ich "motylki/łopatki" ,odpowiedzialne za wir/siłę napędu powietrza lub założone noże tzw uniwersalne.. Oczywiście są jeszcze inne przesłanki, takie jak profil tunelu, aerodynamika wewnętrznej konstrukcji deck itd..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 29 lip 2018, 22:34

Tornado pisze:
29 lip 2018, 21:47
Trawa powinna być "nabijana " zawsze ..., nie będzie się tak działo jeśli zapcha się tunel wyrzutu np. przy mokrej, wysokiej trawie.. Myślę, że pytanie powinno się zadać troszkę inaczej /chyba to miałeś na myśli/, tzn dlaczego przy max obrotach, trawa słabo zapełnia kosz ... Często taką wadą są zużyte/wytarte noże, a zwłaszcza ich "motylki/łopatki" ,odpowiedzialne za wir/siłę napędu powietrza lub założone noże tzw uniwersalne.. Oczywiście są jeszcze inne przesłanki, takie jak profil tunelu, aerodynamika wewnętrznej konstrukcji deck itd..
Dzięki. Sprawdziłem noże i okazało się, że są tępe, praktycznie ostrza są okrągłe. Co do łopatek to nie wiem jak powinny wyglądać ale temat wyjaśniłeś.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 30 lip 2018, 0:17

dbx pisze:
23 lip 2018, 19:46
W temacie; mnie budowa i działanie traktorka AL-KO nie odpowiada. Czekać 5 sekund by się cofnąć ? absurd.
Źle zrozumiałeś.. nie czeka się 5 sekund, aby cofnąć, lecz..... po naciśnięciu przycisku "R" , masz 5 sekund, aby nacisnąć pedał jazdy w tył , aby nie wyłaczyło się kosisko!! To jest olbrzymia różnica...,
dbx pisze:
23 lip 2018, 18:15
Cofanie; trzymając lewą rękę na kierownicy, drugą przyciskając przycisk z prawej strony pod kierownicą, cofanie prawej stopy i nadeptywanie stopki służącej do cofania...jazdy tył. To jest ten absurd.
hmmm, to nie jest absurd, lecz nie zrozumienie tego co wyjaśniłem wyżej.. Nie ma potrzeby stałego "przyciskania" ..przycisku "R" , co do pedału jazdy w tył.., to są różne modele Alko ... jedne mają pedał jazdy w przód i tył obok siebie, a inne pedał jazdy do przodu ... z przodu, a jazdy w tył z .. tyłu na zasadzie tzw kołyski..
dbx pisze:
23 lip 2018, 16:12
Dlaczego AL-KO odpada ?
Posiada absurdalny jak dla nas system cofania i nie ma koszenia do tyłu.
Posiada koszenie do tyłu i w/g mnie nie jest ono absurdalne, wyjaśnienie masz w pierwszym wpisie.. hehehe
dbx pisze:
23 lip 2018, 21:56
Sprzedawca AL-KO zaproponował mi przeróbkę przed zakupem. To trochę dziwne, ale nie aż tak, bo on sam by go potem serwisował więc wiedziałby o swoim "udogodnieniu"..
Jestem bardzo ciekaw , jaki rodzaj przeróbki zaproponował Ci ten sprzedawca, byłbym wdzięczny za jej opis...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: pfp76 » 30 lip 2018, 2:39

Z pewnych względów producent zadecydował ,że użycie włączonych noży,podczas cofania ,powinno być obarczone szczególną uwagą użytkownika . Można się z tym zgodzić ,lub nie ,ale respektować trzeba ,a użyte ,przy tym zabezpieczenia są" do ogarnięcia" przez każdego średnio rozgarniętego kosiarza . Wcześniejsze wersje sprzętu tych rzeczy nie miały ,ale trzeba pamiętać ,że mechaniczne przenoszenie napędów takich rozwiązań nie ułtwiały...
Dobrze jest też pamiętać ,że obecne traktorki często mają dwukrotnie większą moc niż ich starsi kuzyni...

Skąd się wzięło mniemanie ,że cofając, nie da się kogoś przejechać?! Oczywiście ,że się da , a już np. Jego nogę bardzo łatwo...
Większość zabezpieczeń jest banalnie łatwa w użyciu ,pod warunkiem zrozumienia istoty sposobu ich użycia....
Promień skrętu traktorka , to tylko promień skrętu ,nie jest to "promień efektywnego koszenia ,bo te zależy od konstrukcji (np. kształt dec'ka ,lub czy jest to ""pływający dec'k ,czy pół pływający)
Waga kosiarki jest powiązana z jej konstrukcją i z zastosowanymi rozwiązaniami tech. Moja kosiarka waży 560 kg. i się nie zapada ...
Przy zbieraniu trawy trzeba stosowań noże "wysoko-wentylacyjne"-jest to kluczowe dla efektu pracy

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 30 lip 2018, 9:05

jeżeli chodzi o wagę to widać różnicę np tu
Kosiarka Traktorek Cedrus Starjet 102 22 KM waży 276 kg a już w wersji 4x4 o mocy 24 KM waży już ponad 400 kg
a szerokosc koszenia jest taka sama 1020 mm
Ostatnio zmieniony 08 sie 2018, 11:35 przez ogórek, łącznie zmieniany 1 raz.

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 30 lip 2018, 15:15

pfp76 pisze:
30 lip 2018, 2:39
Z pewnych względów producent zadecydował ,że użycie włączonych noży,podczas cofania ,powinno być obarczone szczególną uwagą użytkownika . Można się z tym zgodzić ,lub nie ,ale respektować trzeba ,a użyte ,przy tym zabezpieczenia są" do ogarnięcia" przez każdego średnio rozgarniętego kosiarza .
Waga kosiarki jest powiązana z jej konstrukcją i z zastosowanymi rozwiązaniami tech. Moja kosiarka waży 560 kg. i się nie zapada ...
Nie łączył bym obsługi zabezpieczeń z rozgarnięciem kosiarza, bo nie o rozgarnięcie tu idzie a o użyteczność i przez to wygodę koszenia. Przekłada się to na jeszcze parę innych spraw ale po co jątrzyć.
Ciężar ponad pół tony, jak dla mnie do przesada i niestety widzę w tym nie to, że się nie zapada w nie moim "ogródku" bo w moim miałby prawo się trochę zapaść a to, że w pewnych przypadkach jest to ciężar wręcz gwarantujący nieszczęście. Niestety tak "widzę" taki ciężar na przykładzie tego gdzie koszę. Na płaskim pewnie jest w porządku.


Tornado pisze:
30 lip 2018, 0:17
dbx pisze:
23 lip 2018, 19:46
W temacie; mnie budowa i działanie traktorka AL-KO nie odpowiada. Czekać 5 sekund by się cofnąć ? absurd.
Źle zrozumiałeś.. nie czeka się 5 sekund, aby cofnąć, lecz..... po naciśnięciu przycisku "R" , masz 5 sekund, aby nacisnąć pedał jazdy w tył , aby nie wyłaczyło się kosisko!! To jest olbrzymia różnica...,

Jestem bardzo ciekaw , jaki rodzaj przeróbki zaproponował Ci ten sprzedawca, byłbym wdzięczny za jej opis...
Faktycznie, z sekundami wyszło inaczej niż jest.
Przeróbka miała by obejść "zabezpieczenia" i być podłączona tak, by naciskając pedał cofania traktorek od razu cofał. Jest tak zrobione w LN200 którym akurat koszę i jest to idealne rozwiązanie.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: retronix » 31 lip 2018, 13:30

LN200 z stajni mtd?ten dwucylindrowy? używasz go?

blindmen
Stały bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 27 cze 2018, 12:35
Imię: Andrzej

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: blindmen » 31 lip 2018, 17:01

Waga ma bardzo duże znaczenie. W firmie mamy kilka traktorków (5) ale cenowo odbiegają od tej dyskusji. Ważne jest podłoże które się kosi. Jeśli masz miękkie a przednie koła zrobią ci kolein to wygląda to fatalnie.
mulczowanie- chyba nie co 2-3 tygodnie tylko 2-3 w tygodniu. Nie wiedz tego abyś dobrze mulczował trawę 10-15cm. Trawa ma być sucha ta tam będzie wilgoć zamiast mulczowanie będziesz miał zbite kule a potem filc na trawniku. to już lepiej skosić bez kosza- efekt będzie ładniejszy niż zmielona papka na trawniku. Klientom zawsze proponuję przy wysokiej trawie wyrzut boczny albo wrzecionową.
Jak chcesz tak rzadko kosić to starczy Ci 16KM a nawet mniej jeśli nie będziesz mulczował. To będzie tańszy i lżejszy sprzęt.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 31 lip 2018, 17:42

blindmen pisze:
31 lip 2018, 17:01
Waga ma bardzo duże znaczenie.
Możesz opisać dlaczego tak jest?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 31 lip 2018, 17:49

retronix pisze:
31 lip 2018, 13:30
LN200 z stajni mtd?ten dwucylindrowy? używasz go?
Dokładnie MTD OPTIMA LN 200 H RTG i używam go a nawet więcej, koszę nim :)
blindmen pisze:
31 lip 2018, 17:01
Waga ma bardzo duże znaczenie. W firmie mamy kilka traktorków (5) ale cenowo odbiegają od tej dyskusji. Ważne jest podłoże które się kosi. Jeśli masz miękkie a przednie koła zrobią ci kolein to wygląda to fatalnie.
mulczowanie- chyba nie co 2-3 tygodnie tylko 2-3 w tygodniu. Nie wiedz tego abyś dobrze mulczował trawę 10-15cm. Trawa ma być sucha ta tam będzie wilgoć zamiast mulczowanie będziesz miał zbite kule a potem filc na trawniku. to już lepiej skosić bez kosza- efekt będzie ładniejszy niż zmielona papka na trawniku. Klientom zawsze proponuję przy wysokiej trawie wyrzut boczny albo wrzecionową.
Jak chcesz tak rzadko kosić to starczy Ci 16KM a nawet mniej jeśli nie będziesz mulczował. To będzie tańszy i lżejszy sprzęt.
Nie piszesz dlaczego waga ma duże znaczenie ?
Co do częstotliwości koszenia - mnie wystarcza co dwa tygodnie. Trawa w kilku miejscach rośnie wtedy wysoka a w reszcie jest niska. Podobnie z podłożem; większość jest twarda, ale są miejsca gdzie jest miękko. I nie jest to trawnik jako taki a raczej łąka. Ostatecznie ma ponad hektar. Mulczowanie mam w planach.

blindmen
Stały bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 27 cze 2018, 12:35
Imię: Andrzej

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: blindmen » 31 lip 2018, 18:09

Pisałem "że mogą robić koleiny" np: w mchu. Poza tym waga = zużycie paliwa. Koszę zawodowo i mulczowanie wychodzi tylko na trawnikach ładnie na łące jest już brzydko ale ja mam bardziej pedantyczne podejscie z racji doś. zawodowego i moich klientów.
Mulczowanie jest to na siłę wciskanie zszatkowanej trawy. Aby mulczować musisz:
1. Do mulczowania muszą być mieszanki traw ozdobnych nie boiskowe, piłkarskie i tzw na mocno eksplorowane trawniki. Trawa musi być miękka i drobna.
2. Mulczuję się trawę, nie łąkę. Nie może być chwatów i mchu. Jak masz w/w to najpierw zlikwiduj mech i chwasty bo z "trawnika" będzie filc.
3. Jak mulczujesz czyli dodajesz humusu i musisz piaskować trawnik aby powstała ziemia. Sam humus zalepia trawnik i nie pozwala dychać ziemi.
4. Regularna wertykulacja i aeracja.
5. Nuż rotacyjny rozcina bardziej wzdłuż a powinno się kosić w poprzek włókien.
6. Trwa sucha a chwasty mają za dużo wilgoci.
Wszystko powyżej można pominąć jeśli skosisz trawę do kosza na wysokość ok. 8cm a potem pojedziesz kosiarką wrzecionową do 6cm bez kosza. Efekt wow. Rano zobaczy jak na każdym czubku ździebełku trawy masz krople rosy. Widok jak z bajki. Przy nożu rotacyjnym (karczowaniu) nie ma.
Tyle w temacie wciskania nam że mulczowanie jest super. Nigdy nie stosowano i nie będzie stosować się mulczowania na boiskach i na polach golfowych. Tyle że klienci chcę to im się sprzedaje.
Wyrzut boczny na nieużytkach "łąkach" po paru dniach jest niewidoczny bo trawa łagodnie opadnie, sama ułoży się miedzy źdźbłami a nie zostanie jak w mulczowaniu oblepiona papką.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Tornado » 31 lip 2018, 18:15

Kolego blindmen... o tym pisz , a nie bajeruj..
Tornado pisze:
31 lip 2018, 17:42
blindmen pisze:
31 lip 2018, 17:01
Waga ma bardzo duże znaczenie.
Możesz opisać dlaczego tak jest?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: Troku » 31 lip 2018, 18:30

blindmen pisze:
31 lip 2018, 18:09
Tyle w temacie wciskania nam że mulczowanie jest super. Nigdy nie stosowano i nie będzie stosować się mulczowania na boiskach i na polach golfowych. Tyle że klienci chcę to im się sprzedaje.
Na boiskach i na polach golfowych używa się kosiarek wrzecionowych które nie zbierają pokosu.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 01 sie 2018, 8:22

na pola golfowe stosuje sie duzo szybsze kosiarki na przyklad ferrisy
https://cedrus.com.pl/maszyny/traktorki-zero-skret
moc 26 KM, waży to ponad 500kg i jeździ jakieś 20 km/h, na takich obszarach jednak ważna jest predkosc bo nikt nie bedzie się kulał 10 km/h jak ma prosty i równy teren i minimalną trawę do przycięcia. Kosi tak ok 2 h na godzine.

Obrazek
Obrazek

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 01 sie 2018, 10:02

Nie mam pola golfowego, boiska piłkarskiego też nie mam.
Do pewnego czasu obrabiałem teren kosiarką z napędem 53cm. Ma zamontowany nóż mulczujący i kiedy trawa była sucha. nawet jak miała kilkanaście cm efekt był wystarczający. Żadnych resztek, jedynie ślady po kółkach. Zostawało tylko tam, gdzie była trawa mokra i ogólnie kosiarka potrafiła na niej zgasnąć, choć i na to była rada, wystarczyło kosiarkę ciągnąć za sobą, bez napędu.

Ponieważ traktorki z bocznym wyrzutem, w cenowym zakresie się skończyły, przeglądamy to;
CADET LT3 PR105
WOLF GARTEN 105.180 H
OPTIMA LN 200 H RTG

I w zasadzie to to samo.

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 01 sie 2018, 10:19

Ferrisy sa drogie ale to juz profesjonalne maszyny wbrew temu co Pisał chyba TORNADO szerokosc koszenia ma znaczenie ale na duzych obszarach jak zalezy Ci na czasie i wydajnosci, jak taki traktorek ma szerokosc koszenia 1,3m a najwieksze nawet 1,5m to jest to prawie 2 razy wiecej niz mniejsze standardowe traktorki ogrodowe. dodatkowo przy wiekszej predkosci robi to duża różnicę.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: retronix » 01 sie 2018, 11:16

Jak używasz mtd ln200 i dobrze się sprawdza to go bierz

blindmen
Stały bywalec
Posty: 57
Rejestracja: 27 cze 2018, 12:35
Imię: Andrzej

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: blindmen » 02 sie 2018, 19:23

ogórek pisze:
01 sie 2018, 8:22
na pola golfowe stosuje sie duzo szybsze kosiarki na przyklad ferrisy
https://cedrus.com.pl/maszyny/traktorki-zero-skret
moc 26 KM, waży to ponad 500kg i jeździ jakieś 20 km/h, na takich obszarach jednak ważna jest predkosc bo nikt nie bedzie się kulał 10 km/h jak ma prosty i równy teren i minimalną trawę do przycięcia. Kosi tak ok 2 h na godzine.
Weź pod uwagę to ze pola golfowe są wertykulowane, piaskowane a nawet dziurkowane rurami i wyciągana darń i warstwa gleby do 30cm i te "rurki" darni + ziemia są zbierane i wypełniane piaskiem. Przez co trawnik jest twardy i można nawet po nim czołgiem jechać. W domowych trawnikach nie stosuję się tak ciężkich maszyn i tylu zabiegów. Czasami zdarza mi się robić zlecenie na ładnym trawniku który ktoś założył na ziemi grodowej 15-30cm którą ubił ale korzenie trawy rozluźniły bo nie był napowietrzany albo ktoś uparcie mulczuje. Tak czy inaczej wtedy nawet traktorkiem lekkim nie da się wjechać.
Tak poza tym zobacz ze ta kosiarka nie mulczuję. Jak już podawać przykład kosiarek profesjonalnych to tylko z ostrzem wrzecionowym. Nigdy na profesjonalnym trawniku, murawie nie zobaczysz rotacyjnej.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: pfp76 » 02 sie 2018, 23:52

"blindmen"-na pola golfowe specjalistyczne kosiarki (zgoda co do tego ,że w większości wrzecionowe,aczkolwiek inne też)
Natomiast ,nie rozumiem co oznacza u Ciebie "profesjonalny trawnik"?
Kosiarka profesjonalna ,do zarobkowego koszenia trawników (obojętnie jakich i gdzie) to zero-turny ,wyposażone w noże mulczujące . Te kosiarki muszą dużo ważyć .ja w sezonie potrafię na jednej kosiarce zużyć 8-9 kpl. noży ,oczywiście uwzględniając ok. trzykrotne ostrzenie każdego kompletu....To Ci daje wyobrażenie ile taka kosiarka musi wytrzymać , co się wiąże z ilością zużytego na nią materiału .Sam deck waży tyle co pół niektórych traktorków (ponad 100kg.)
Ilość zużytego paliwa mnie nie interesuje ,gdyby to "stanowiło" interes z założenia był by nie opłacalny...

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 03 sie 2018, 8:51

te ferrisy ważą i 300kg i 700kg a sam agregat koszący może ważyć 200kg nawet. noże mielące do kosiarek są tutaj tylko nie widze cen niestety ale pewnie 100-200zl

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 03 sie 2018, 21:35

Zechce ktoś na praktycznym przykładzie opisać co się przyda; kosz czy wyrzut boczny ?
Dotąd nie zbierałem, bo akuratny traktorek nie wrzuca do kosza. I różnie bywa; czasem zostają kupki, lub częściej, albo ścieżka.
Ile mb trawy wys. ok 6/7 cm mieści się w koszu 320l ?

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 04 sie 2018, 23:54

Jak się ma motor AL-KO Pro 700 w porównaniu do Briggs & Stratton np. intek 7200 ? To rzadko stosowany silnik...

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 06 sie 2018, 10:15

Intek Series 7220 V-Twin ma np bardzo dobry Simplicity SRD 200 (22 KM), Intek 7200 ma 20 KM, Al Ko 18 KM, wiec tez duzo. Pojemnosc maja podobną

Obrazek

major
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2018, 14:01
Imię: maciek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: major » 21 sie 2018, 13:06

Intek 7220 ma poj. 656 cm³ i moc 22 KM a AL-KO Pro 700 ma 700 cm³ pewnie bedzie mial ok 17 KM realnie (piszą, że 13 KW) wysokość koszenia niewiele się różni, simplicity ma 40-90cm a al ko 30-80cm, pierwszy ma wieksze koła, ogólnie jest potężniejszy waży ok 60 kg wiecej dlatego tez musi miec troche wiecej mocy ale jest tez znaczna roznica w cenie, to nie ta polka cenowa do porównywania

dbx
Stały bywalec
Posty: 165
Rejestracja: 22 lip 2018, 11:07

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: dbx » 22 sie 2018, 8:33

major'
Sam przyjąłeś do "porównania" model silnika i markę traktorka, które jak oceniłeś, nie są z tej półki" cenowej / z której powinny być ? / by je porównywać.
Mało to logiczne.

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: ogórek » 22 sie 2018, 9:04

na to wyglada

major
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2018, 14:01
Imię: maciek

Re: wybór modelu traktorka

Post autor: major » 22 sie 2018, 9:06

sory teraz zauwazylem że źle przeczytalem, pomyliłem 7200 z 7220

ODPOWIEDZ