Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Moderator: Moderatorzy

sgt_raffie

Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: sgt_raffie » 17 kwie 2018, 18:30

Dzień dobry forumowiczom.

Na razie widzę, że nie macie dosyć pytania "jaki traktorek" wybrać więc spróbuje ze swoim niewielkim dylematem.

Więc tak: Traktorek okolice 15k, z koszem, solidny i mocny. Chciałbym żeby w miarę dobrze działała przystawka mulczująca. Do tego będzie sporo ciągnął małą przyczepkę i pewnie zimą pomoże przy odśnierzaniu.

Do "obsługi" jest 40 arowy ogród ze sporą (i rosnącą) liczbą nasadzeń i potrzebą używania kosza. Dodatkowo jest 1,2 ha "pola" z kawałkiem sadu które jeśli się da rady tym obrobić też chciałbym spróbować. Tam nic nie trzeba zbierać. Dodatkowo przyczepka do wożenia rzeczy/drewna z małego lasku (na dystansie ok 600m, teren pochyły, pofałdowany). Docelowo pewnie jeszcze jakieś przystawki.

Ja od początku chciałem mały używany traktorek ogrodniczy typu Janmar czy Iseki ale czynnik decyzyjny w domu woli traktorek ogrodowy więc przy takim zostajemy.

Po lekturze zdecydowałem, że w tzw. "markowy" sprzęt w linii amatroskiej nie ma co iść (Husqa, Viking, Stiga) i lepiej się skupic na mniej znanych markach.

Foworytem jest Cub Cadet XT2 QR106 (moc)
Myślę też o Snapperze RPX 200 (cięższa maszyna)
Rozważam też jakiś zbliżony model AL-KO ale nie znalazłem nic konkretnego na razie.

W związku z AL-KO mam pytanie bonusowe: Jak to jest z tymi podanymi mocami? Część AL-KO ma podane moce dużo mniejsze niż podobne traktorki konkurencji o podobnych silnikach. Czy to nie jest tak, że część producentów podaje moc silnika a część moc urządzenia/moc przekazaną na koła? Zakładam też, że kosisko zjada sporo - pewnie kolo 8-10 KM).

Wiadomo, odległość od serwisu jest istotna ale z tego co widzę to w okolicach Krakowa sporo jest różnej maści serwisów/dystrybutorów.

EDIT:...A zapomniałem wspomnieć. Jeśli w tych pieniądzach można "nie loteryjnie" zakupić jakąś polecaną używkę to też proszę o pomysły...nie mam nic przeciwko, jeśli to nie ulep plamisty..

Nie liczę na odpowiedź "kup to", bardziej zależało by mi na spostrzeżeniach urzytkowników w podobnej do mojej sytuacji. Wątki na forum przeglądnietę ale zawszę lepiej dopytać.

Dzięki i Pozdrawiam
Rafał J.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: Tornado » 17 kwie 2018, 20:35

O ile dobrze rozumiem Twój wpis, to na zakup przeznaczasz ok. 15 tysięcy pln Skoro jest taka kwota, to na pewno odpuściłbym sobie zakup traktorka używanego. Druga przesłanka, aby nie brać pod uwagę używkę, to wielkość areału do koszenia, jego ukształtowanie oraz możliwość wykorzystania kosiarki jako "ciągniczka" do przyczepki, a może i przystawka w postaci pługa też...
Osobiście na pewno skupiłbym się na traktorku który..
- posiada mocny , powyżej 22 KM silnik V-Twin ;
- posiada sprawdzoną, solidną skrzynię hydro ;
- ma tylny wyrzut i kosz do zbierania trawy;
- wyróżnia się dużą manewrowością skrętu;
- solidnie wykonaną ramą..
- możliwość dopięcia deflektora :
To takie podstawowe cechy... W tej cenie znajdziesz już coś dla siebie... jaki model, jaka marka .... doczytaj sam i "wypośrodkuj" opinie ...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

skipper
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2015, 7:24

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: skipper » 17 kwie 2018, 20:41

o mulczowaniu zapomnij, ja ściągam kosz i robię wyrzuto-rozrzut tylny :mrgreen: ,
tylko trzeba kabelek od czujnika kosza odpiąć
Snapper ELT 1838 RDF 18,0 HP, Stihl FSE 81

sgt_raffie

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: sgt_raffie » 17 kwie 2018, 21:02

Dobrze zrozumiałeś.
15 tysięcy złotych
Areał - 40 arów + 1,2ha (ale to powoli do zagospodarowania)
Wykożystanie jako ciągniczek będzie częste, jako pług zobaczymy.

Wymagania przedstawione są oczywiste i niczego innego nie szukam.

Obecnie głównym dylematem dla mnie jest podawana moc która zdaje się być wyssana z palca..
Przykład: Cadet Cub XT2 (silnik kawasaki). Oficjalne dane mówią, że silnik ma 13,4 kW czyli lekko powyżej 18 KM. Na stronach dealerów podawane są wartości 22 i 24 KM. Skąd takie różnice?

Skipper: dzięki, takie rozwiązanie też by działało


Dzięki
Rafał J

sgt_raffie

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: sgt_raffie » 18 kwie 2018, 19:17

No i jestem po wyścigu po dealerach...ciekawie było.
1. Cadet Cub XT2 - piękna maszyna, miałem okazję obejrzeć egzemplarz roczny na serwisie i też niczego sobie. Wadą na razie jest sztywność ceny i odległość od serwisu (30 pare kilometrów).
2. Snapper RXT 200 - wygląda ciekawie i solidniej od Cadeta tylko że ponoć krucho z częściami
3. Cedrus Challange MJ102 - dużo nie widziałem bo stał na palecie ale był taki sam na serwisie i też ciekawa możliwość
4. Cedrus Starjet UJ102 - nie miał ale może sprowadzić.
4. Polecono mi jeszcze Simplicity tylko że w moich parametrach wychodzi nieco drożej niż pozostałe. Ponoć jest solidniej od Snapper/Cedrus.

Trzy ostatnie propozycje od tego samego dealera do którego mam 1 km. Dodatkowo coś się uda pewnie ugrać cenowo. Cadet dalej nałjadniejszy ale pozostałe przemawiają do wyobraźni.

Informacje usłyszane które chciałbym dzięki Wam zweryfikować bo część z Was zdaje się mieć sporą wiedzę nt. tego sprzętu.
1. Wesług dealera Cuba to Cedrus jest robiony w chinach, po mojemu to Czesi?
2. Czy faktycznie jest tak ciężko z częściami do Snappera? (informacja z obu salonów)
3. Od Cadeta trzymać się z daleka (informacja od przedstawiciela Snapper/Cedrus) ale niczym nie umotywowana.
4. Dodatkowo zapytałem o AL-KO - ponoć bardzo ciężko z serwisem w moich okolicach (południe Krakowa).

I bądź tu człowieka mądry. Skłaniam się ku bliskości serwisu ale serce podpowiada XT2...
Ktoś coś ws. powyższych 4 kwestii może powiedzieć?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 19:41

Co do opinii o tych markach nie chciałbym się wypowiadać, myślę że wiele do powiedzenia mogą mieć koledzy, którzy posiadają te modele... Natomiast zapytam tak.. Czego Ty oczekujesz od serwisu? ?
Czy serwis Snappera, gdzie jest włożony silnik B$S nie może naprawić silnika B$S, który też jest w Alko, czy w wielu innych traktorkach?? Owszem, gdy traktorek jest na gwarancji, to bliskość rodzimego serwisu ma duże znaczenie...ew. bezpłatna naprawa..
Podstawowe elementy każdego traktorka to silnik, skrzynia,kosisko..., czyli elementy, które w/g obliczeń okres gwarancyjny mają przeżyć..Jeżeli po okresie gwarancyjnym nawali Ci "bzdeta" /np. łożysko piasty, solenoid/, to będziesz transportował traktorek do serwisu, czy sam będziesz chciał to naprawić...lub poprosisz ten najbliższy serwis o przysługę... Części w/g mej wiedzy są ogólnie dostępne do tych modeli, co nie oznacza, że leżą w pobliskim sklepie na półce i czekają na ..kupującego..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

sgt_raffie

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: sgt_raffie » 18 kwie 2018, 20:47

Tornado
Ja niczego nie "oczekuje" od serwisu (6 lat w branży auto-moto wyleczyło mnie z oczekiwań w temacie części/napraw). Serwis potrzebny mi jest głównie po to, żeby podbić kwita o przeglądzie obowiązkowym (no i go zrobić chociaż i tak wszystko po nich będę sprawdzał choć bym oddał do najlepszego w kraju) i ogarnąć sprzęta w razie "W" w czasie gwarancji.

Oczywiście, naprawiać po gwarancji będe sam ale właśnie o te "bzdety" leżące na półce chodzi. Albo chociaż przyjeżdzające z hurtowni na następny dzień...a nie takie, na które muszę czekać 2 tygodnie..albo jechać 70 km..
Ale do brzegu, z przyjemnością poczekam na wypowiedzi Kolegów o markach..

Dzięki i pozdrawiam
Rafał J.

sgt_raffie

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: sgt_raffie » 27 kwie 2018, 13:10

No i jestem po wizycie Troka...pogadaliśmy, traktorek przyjechał, wrażenia z użytkowania, zdjęcia itd. w osobny wątku.

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: ogórek » 08 maja 2018, 15:45

Cedrusy sa calkiem dobre ale nie wiem jak jest z serwisem bo jeszcze nigdy nie korzystalem

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: Tornado » 08 maja 2018, 16:05

Kolego ogórek , jaki masz model tego traktorka z cedrusa i jak długo. Jaki areał kosi, bądź ile mh w skali sezonu ? Możesz przybliżyć model który użytkujesz i jak się sprawuje w użytkowaniu. Zrób jakieś fotki i wstaw..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: ogórek » 09 maja 2018, 8:52

ja mam cedrusa starjet ale nie pamietam dokladnie jaki model, jest z silnikiem loncil twin, to na pewno. na razie nic nie naprawialem, kosz jest na 320L ale jeżdżę bez kosza. Kosze działkę swoją i sąsiednią teścia wiec jest gdzie sie wyszaleć :)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: Tornado » 09 maja 2018, 11:06

Nie wiesz jaki masz ..model ?? Hmmm. Jak długo go użytkujesz ?? W/g Twej wypowiedzi w postach innych , użytkujesz też kosiarki spalinowe tej firmy..Wstaw zdjęcia i pochwal się posiadaną bazą sprzętu.., chętnie zobaczymy ten sprzęt ..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: ogórek » 09 maja 2018, 15:11

nie pamietam dokladnego modelu, pozniej sprawdze, traktorek mam od 2 lat, mam jeszcze starą spalinówkę, której wczesniej uzywalem i podkaszarkę do podkaszania w ogrodku pod krzakami, przy fundamencie i takich trudno dostepnych miejscach

Awatar użytkownika
Darekzed
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 15 gru 2016, 9:00
Imię: Darek
Lokalizacja: Poznań

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: Darekzed » 09 maja 2018, 20:10

Traktorki Cedrusa są od tego roku. Wcześniej Cedrus nie posiadał w swojej ofercie traktorków pod swoją marką.

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: Traktorek uniwersalny, okolice 15K

Post autor: ogórek » 10 maja 2018, 14:25

Starjet sa już od dawna

ODPOWIEDZ