Mycie traktorka

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Mycie traktorka

Post autor: riflesnake » 29 cze 2017, 7:18

Sezon koszenia w pełni, a mnie zastanawia jak myjecie swoje maszyny? Chodzi mi o mycie całościowe traktorka, a nie tylko decka.
Robicie to myjką ciśnieniową tak np. tak jak na filmie? :))

https://www.youtube.com/watch?v=uh7VxSrn2ec

Woda w zasadzi dostanie się wszędzie - jakie jest wasze zdanie, nie ma żadnych negatywnych konsekwencji po takim myciu?
A druga sprawa, to konserwacja już po umyciu traktorka. Co robicie, na które elementy zwrócić uwagę.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Mycie traktorka

Post autor: Toma » 29 cze 2017, 7:30

Przede wszystkim trawa, a raczej jej soki robią większe spustoszenie niż woda, która wcześniej czy później wyparuje.
Raz w sezonie, a raczej po sezonie .. myję traktorek myjką, jednak wycieram go w miarę możliwości wszędzie. A tam gdzie zostanie, tak jak pisałem , wyparuje.
Na filmie gość używa dyszy do "mocnego" brudu, ja przy traktorku / samochodu używam dyszy płaskiej.
Zobacz moją prezentację traktorka, akurat był wyczyszczony po sezonie. viewtopic.php?f=38&t=1235

Natomiast na co zwrócić uwagę, hmm , myję wszędzie, ale są konstrukcje gdzie szczególnie trzeba czyścić skrzynię biegów, bo tam zostaje kurz, trawa i ma to wpływ na chłodzenie skrzyni.

Jeżeli gdzieś jest ognisko rdzy to też warto od razu się tym zająć, bo raz że nie będzie tego miejsca potem widać, a dwa, rdza nie pójdzie dalej.

O decku nie piszę, bo pewnie każdy wie co i jak :)

Po umyciu, robię przegląd , wymianę oleju/filtrów .... itd. , doładowuję akumulator, który potem na okres zimowy jest wyciągnięty i czeka w ciepełku na wiosnę. Traktorek oczywiście również czeka , może nie w ciepełku, ale w suchym zadaszonym miejscu.

Ale przy okazji akumulatora... w okolicach stycznia/lutego też go ponownie podładowuję, a potem tuż przed ponownym montażem do traktorka.

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: Mycie traktorka

Post autor: riflesnake » 29 cze 2017, 14:16

A np. filtr powietrza się nie zaleje?

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Mycie traktorka

Post autor: Toma » 29 cze 2017, 14:36

Nie myję silnika, bo nie ma potrzeby .. jest czysty, Ewentualnie wycieram z kurzu wilgotną ściereczką.
Ale filtr nie powinien się zamoczyć, przecież jest tam uszczelka gumowa ( przynajmniej u mnie )

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Mycie traktorka

Post autor: Tornado » 29 cze 2017, 16:08

Ja po koszeniu (nie każdym) podnoszę traktorek za zderzak i "wieszam" go na taśmie z klamrą na gałęzi drzewa. Oczywiście kosz odpięty. Aku jest żelowy, więc nie ma potrzeby go wyjmować. Gdy silnik jest już zimny, do akcji wkracza myjka ciśnieniowa. Myję deck, silnik, obudowy traktorka, skrzynię, tunel wyrzutu, koła i wszystkie zakamarki. Jedynym elementem, który nie jest traktowany wodą/myciem jest komputerek/sterownik, który zabezpieczony jest osłoną z pleksy. Robię tak już od 3 lat i wszystko jest okey. Miałem dokupić dysze profilowane do myjki, aby był łatwiejszy dostęp do spodu decka, ale jakoś tak schodzi. Gdy trochę przeschnie, to odpalam sprzęt i wędruje w miejsce postoju...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Mycie traktorka

Post autor: Uli » 29 cze 2017, 16:38

Ja z kolei do mycia odpinam deck, jest stosunkowo łatwo zdjąć czy też założyć, pięć szt mocowań i wysuwam...wtedy mam łatwy dostęp do spodu deka. A traktorek myję cały wodą z węża gdyż nie mam myjki, przecieram szmatką na sucho , silnik też jak ostygnie przemyje, choć staram się tego często nie robić, bardziej i częściej to kompresorem go z kurzu i tyle.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Mycie traktorka

Post autor: Toma » 29 cze 2017, 17:04

O decku nie pisałem, bo wiadomo że on wymaga innego traktowania, a poza tym nie było pytania o deck tylko o traktorek.

W ciągu sezonu nie myję traktorka, bo nawet jak jakaś trawa spadnie, czy kurz, to wystarczy przedmuchać i tyle.
Mycie traktorka - jak już wspomniałem, po sezonie.

A jak już Uli wspomniał jednak o decku, to tak ... po koszeniu ko czyszczę, ale tez bardziej jak jest trawa wysoka, soczysta , mokra . Jak jest jej mało i sucha to nie ma co czyścić. Nie raz odpinałem deck a tam czyściutko po takiej suchej trawce.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Mycie traktorka

Post autor: Tornado » 29 cze 2017, 17:27

Toma pisze:O decku nie pisałem, bo wiadomo że on wymaga innego traktowania, a poza tym nie było pytania o deck tylko o traktorek.

Traktorek, czyli kosiarka wraz ze swymi elementami składowymi stanowi całość. Zatem nie należy rozdzielać na deck , silnik itd. Po dwóch/trzech godzinach koszenia .., bynajmniej w Hondzie we wszystkich zakamarkach np. mechanizmu dźwigni decka, dźwigni załączania noży, tunel, ożebrowanie skrzyni itd. są pokryte brudem i suchą trawą /często koszę z deflektorem/ i należy to umyć... , ale że ja leń jestem, to nie zawsze tak robię ;)
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Mycie traktorka

Post autor: Toma » 29 cze 2017, 17:42

Alez jak najbardziej należy rozdzielać na poszczegolne elementy, jezeli mowimy o obsludze. Inaczej obchodzimy sie z silnikiem, inaczej z deckiem czy skrzynią a jeszcze inaczej ...hmm z siedzeniem.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Mycie traktorka

Post autor: Tornado » 29 cze 2017, 17:48

Mówimy o myciu, więc ja nie rozdzielam na elementy typu fotelik, skrzynia, silnik , deck..itd. Wszystko jest myte myjką jak leci, poza sterownikiem .....Inna bajka to obsługa/serwis silnika, skrzyni, czy decka
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Mycie traktorka

Post autor: pfp76 » 29 cze 2017, 18:17

Po użyciu -jak kto ma -najlepiej przedmuchać sprztęt dmuchawą. W sobotę umyć woda -jak kto ma- myjką ciśnieniową , a jak nie to "z węża" . Myć jak leci ,okolice wrażliwe (filtr , elektronika ,itp. )delikatnie . Po umyciu zdmuchać , albo poczekać aż wyschnie . Nie myć sprzętu gorącego- zaraz po pracy. Nie wycierać -bo po co ?

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: Mycie traktorka

Post autor: riflesnake » 30 cze 2017, 7:34

A tak się bawią Niemcy. Troszkę z tym pędzelkiem i polerką przesadzili ;)
https://www.youtube.com/watch?v=OwPIRSRbn5M

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Mycie traktorka

Post autor: Toma » 30 cze 2017, 8:20

Detailing to detailing, nawet glinkowanie robił :)
Kamil...musisz swojego Snappppka tak robic po kazdym koszeniu :lol:

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Mycie traktorka

Post autor: Kamilos » 30 cze 2017, 14:39

Ja wodą nie leję, woda wszędzie naleci w zakamarki i zanim wyparuje to będzie powodować korozję. Po każdym koszeniu czyszczę karoserię, komorę silnika i cały traktorek sprężonym powietrzem, a potem myje karoserie i felgi płynem do szyb. Raz na rok myje silnik i skrzynię, spryskuje środkiem do czyszczenia silnika, a potem spłukuje ropownicą z wodą, od kompresora. Raz na 2 lata myję również cały spód i ramę pod spodem, oraz zabezpieczam smarem teflonowym. Oczywiście po każdym koszeniu myję deck zarówno od spodu jak i z wierzchu. A na koniec sezonu konserwuje wszystkie plastiki oraz siedzenie środkiem do konserwacji plastików cartec winyl.
Tak wyglądał snapper po wyczyszczeniu:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

mecho

Re: Mycie traktorka

Post autor: mecho » 30 cze 2017, 14:43

wzór ... :mrgreen:

ODPOWIEDZ