Budowa huśtawki w ogrodzie

Wymiana doświadczeń

Moderator: Moderatorzy

Kornik

Budowa huśtawki w ogrodzie

Post autor: Kornik » 28 sty 2015, 11:53

Panowie zawitałem na forum z przypadku i postanowiłem zapytać o parę spraw.
Tak jak w temacie ma ktoś jakiś ciekawy pomysł ? Robił ktoś coś takiego samodzielnie ? Jakie materiały zastosować aby koszty nie były zbyt duże. :D

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Budowa huśtawki w ogrodzie

Post autor: Tornado » 28 sty 2015, 13:27

Witam Kolegę.
Ja robiłem taką podwójną. Wykorzystałem grube konary z dęba. Fajnie wyglądają gdy są takie "powyginane. Sprawa jest prosta. Musisz mieć cztery nazwijmy je Kołki, aby zrobić boki huśtawki ustawiając je w kształcie zbliżonym do x-a, dwa krótsze kołki, którymi łączysz je na wysokości około50 centymetrów, poprzeczka z długiego "konara" i dwie poprzeczki na tył, które w kształcie x-a łączysz z "bokami. Drewno okorowałem i połączyłem wiercąc długim wiertłem otwory w kołkach, które skręciłem, wykorzystując pręty gwintowane 10-tki.
Poprzeczkę do której zamontowane na łańcuchach jest siedzisko dałem dłuższą, aby z jednej strony "wychodziła" poza bok huśtawki ok 1,5 metra. Ta wystająca część posłużyła do zawieszenia na niej drugiego jednoosobowego siedziska dla dziecka. Dlatego na wstępie napisałem, że jest to huśtawka podwójna. Zwrócić należy uwagę na te tylne poprzeczki spinające boki huśtawki, które powinny być lekko wygięte w kształcie banana. Chodzi o to, aby nie przeszkadzały podczas huśtania się. Nie opisuję konstrukcji siedzisk, gdyż chyba to jest jasne. Łańcuchy trzymają się na siedziskach dzięki metalowym s-kom oraz na poprzeczce dzięki zawijanym chwytakom. Całą konstrukcję pomalowałem środkiem do ochrony drewna. Wygląda fikuśnie, poprzez zastosowany materiał. Reasumując do jej zbudowania potrzebne nam są:

-odpowiednia ilość konarów dębowych;
-pręty gwintowane fi 10;
-podkładki i nakrętki;
-łańcuchy, tzw S-ki i chwytaki na których wiszą łańcuchy;
-kilka kantówek na siedzisko;
-trochę wkrętów do montażu siedziska;
-wiertarka, piła ew wyrzynarka;
-wiertła w tym motylkowe dopasowane średnicą do średnicy podkładek;

trochę czasu /dla mnie dwa dni/ i ... chęci do pracy.

Opisałem to tak skrótowo. Jak czegoś Kolego nie rozumiesz lub Masz wątpliwości to pisz, a postaram się uszczegółowić mój opis. Jak będę na działce, to zrobię fotki i wrzucę je. Pewnie ułatwi to sprawę, gdy się widzi gotową konstrukcję. Pozdrawiam
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Budowa huśtawki w ogrodzie

Post autor: Tornado » 22 kwie 2015, 17:49

Tak wygląda moja huśtawkowa konstrukcja, która wymaga już renowacji:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

tomek101
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2016, 7:32
Imię: tomek
Lokalizacja: rzeszów

Re: Budowa huśtawki w ogrodzie

Post autor: tomek101 » 12 lip 2016, 7:47

Osobiście kupiłem huśtawkę bo nie miałem czasu, ale teraz czeka mnie większe wyzwanie bo dzieciom trzeba zrobić domek ze zjeżdżalnią

Niejad
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: 30 cze 2016, 13:12
Imię: Marcin

Re: Budowa huśtawki w ogrodzie

Post autor: Niejad » 31 sie 2016, 12:10

Co do huśtawki proponuje do kapletu domek na drzewie dla dzieci ja zeszłego roku moim chłopakom zbudowałem coś takiego 3m nad ziemią w planach jest Jeszce tyrolka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Budowa huśtawki w ogrodzie

Post autor: Toma » 31 sie 2016, 13:56

A ja tylko dodam dla potomnych, że huśtawkę spokojnie można wykonać ze stempli budowlanych oczywiście drewnianych. Można dostać np w tartaku już okorowane, wystarczy pomalować. Ja płaciłem 14 zł za sztukę ( długość 260 cm , średnica 11 cm ) . Jak ktoś chce jeszcze taniej, to może poszukać używanych , wtedy to może będą grubsze , ale za to z korą.
Tak czy siak, materiał wychodzi tanio

ODPOWIEDZ