Oczko wodne

Wymiana doświadczeń

Moderator: Moderatorzy

Kornik

Oczko wodne

Post autor: Kornik » 28 sty 2015, 10:12

W jaki sposób wykonać oczko wodne ? Tak aby zrobić to jak najtaniej a miało efektowny wygląd.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Oczko wodne

Post autor: Tornado » 29 sty 2015, 8:49

Witam Kolegę.

Najtaniej nie zawsze oznacza dobrze i fajnie. Generalnie Masz dwa warianty wyboru:

I Kupno gotowej formy i umieszczenie jej w miejscu wyznaczonym;
II Budowa oczka od nazwijmy "podstaw"

Wariant pierwszy do tanich raczej nie należy ze względu na cenę właśnie tej "formy". Poza tym wygląd i ocena samego oczka pod względem estetycznym budzi wiele wątpliwości. Trudno dokonać korekt, czy też zagospodarować oczko, aby było jedyne w swoim rodzaju. Nie wspomnę, że w tym wariancie wymiary oczka są "niezmienialne". Zaletą jest chyba tylko to, że oczko w szybkim tempie pojawi się w twym otoczeniu.
Wariant drugi to budowa oczka we własnym zakresie. Od czego zaczynamy? Od projektu oczka tj. jego wymiary, kształt, który ma duże znaczenie np. kształt nerki, czy gruszki. Nie zrobimy oczka w kształcie kwadratu, prostokąta, czy trójkąta. Oczko lokujemy w miejscu , gdzie nie ma drzew z których spadające liście będą udręką, jak również takim, gdzie słońce dociera przez cały dzień. Ponadto musi ono wkomponować się w istniejącą architekturę naszego ogrodu. Warto przy wykorzystaniu liny, czy też węża ogrodowego wykonać obrys przyszłego oczka, co pozwoli na wizualną ocenę jego kształtu i prawidłowej lokalizacji. Następnie robimy wykop. W najgłębszym miejscu powinien mieć około 100 cm. W dnie na głębokości 60 i 30 cm możesz uformować półki o szerokości około 30 cm, na których można później ustawić kosze z roślinami wodnymi. Krawędzie dna formuje się ze spadkiem, aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Musisz też tak formować oczko, aby mieć pewność, że wszystkie brzegi oczka znajdują się na tym samym poziomie. Mając tak przygotowany "dołek", musisz skupić się nad wykonaniem szczelnego dna. Dlatego też, dno oczyść z korzeni, kamieni i innych zanieczyszczeń, zagęść je /ubij/ dokładnie, a następnie ułoż na nim 5-centymetrową warstwę piasku. Nieckę warto wyściełać włókniną i na niej dopiero rozłożyć folię izolacyjną. Do uszczelnienia najlepiej jest użyć ciemnej folii o grubości 1 mm przeznaczonej do oczek wodnych. Po rozłożeniu folii, napełnij oczko wodą na tyle, aby folia dobrze ułożyła się w niecce. Nadmiar folii odetnij, pozostawiając na brzegach 30-centymetrowy zapas. Posłuży on później do "obrobienia brzegów. Istotne jest, aby brzegi były mocne. Część brzegów umacnia się dużymi kamieniami osadzonymi na warstwie zaprawy cementowej. Stosuj zaprawę bez wapna, bo jego związki przedostające się do wody mogłyby szkodzić rybom. Jeżeli chcesz mieć mini plażę to pozostawiasz część brzegu do wyłożenia go żwirem i piaskiem. Oczko w takim stanie gotowe jest do obsadzania wokół np. krzewami trawą ozdobną itp. , ochronią oczko przed wiatrem i słońcem oraz umocnią jego brzegi. Posadzone wzdłuż jego krawędzi pozwolą na lepsze wpisanie się sztucznego zbiornika w strukturę ogrodu. Sadzi się tu przede wszystkim rośliny lubiące wilgotne podłoże.
Dla mnie osobiście fajną sprawą jest, kiedy na położoną folię ułożymy na bazie cementowej zaprawy kamienie polne. Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić foli. Uzyskujemy coś naturalnego i nie patrzymy na sztuczne podłoże. Wymaga to dodatkowego nakładu pracy , ale efekt jest tego wart /w/g mnie/. W zależności od wielkości oczka, możemy pokusić się na zbudowanie małej drewnianej kładki lub kaskady wodnej, czy też małej fontanny albo koło młyńskie. Jednak te elementy należy uwzględnić jeszcze na etapie planowania.
W niewielkim oczku trudno jest zachować równowagę biologiczną niezbędną do utrzymania wody w czystości. Dlatego musisz zainstalować urządzenia oczyszczające i napowietrzające wodę. Serce całego systemu stanowi pompa filtracyjna, do której podłączony jest filtr. Do obsługi oczka mającego pojemność około 11 m3 wystarczy pompa o wydajności 12 000 l/h. Filtr zakopuje się w ziemi na brzegu oczka wodnego, dzięki czemu jego późniejsza obsługa nie sprawia kłopotu.
Kiedy oczko jest już wykonane, a woda w nim "odstana", /poczekaj mniej więcej dwa tygodnie od założenia oczka/ możesz przystąpić do sadzenia roślin. Sadzi się je w ażurowych koszach wyłożonych wyściółką zapobiegającą wypłukiwaniu podłoża do wody. Może to być zwykła ziemia do kwiatów, ale lepiej przygotować mieszankę z równych części gliny, piasku i kompostu.
Rośliny są główną ozdobą oczka wodnego i jednocześnie maskują ewentualne niedoskonałości w jego wykonaniu. Przede wszystkim jednak pomagają zachować w nim równowagę biologiczną – natleniają wodę, ocieniają ją, chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem, i dają schronienie wodnym zwierzętom. Nie należy jednak sadzić zbyt wielu roślin – ⅓ lustra wody powinna zostać niezarośnięta.
Jak widać, przygotowanie i wykonanie oczka wodnego jest pracochłonne, ale czego nie robi się dla dobrego samopoczucia i poprawy wizualnego naszego ogrodu.
Starałem się w miarę dokładnie zobrazować proces "tworzenia" oczka. Jak będziesz miał jednak jakieś pytania, wątpliwości, pisz, a postaram się pomóc.
Pozdrawiam
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Niejad
Stały bywalec
Posty: 468
Rejestracja: 30 cze 2016, 13:12
Imię: Marcin

Re: Oczko wodne

Post autor: Niejad » 03 wrz 2016, 8:53

A ja mam take tam małe oczko
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ