Sadzenie Tuji przy płocie

Wymiana doświadczeń

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: Toma » 13 kwie 2019, 21:37

Rozmawiałem ostatnio z kolegą i tak sie zastanawialiśmy jak to jest z sadzeniem tuji wzdłuż płotu.
Większość daje agrowłókninę i potem korę, aby nie rosły chwasty itd. Ale , jak ktoś nie ma super działki, domu z pięknym trawnikiem, ale za to ma kawałek pola, łąki i ma płot i chce posadzić tuje.
I teraz pytanie, zrobilibyście też z agrowłókniną, czy poprostu posadzili tuje i już ?

Marek

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: Marek » 13 kwie 2019, 21:41

Posadzić tuje tak by można przejechać kosiarką między płotem a tujami ja mam ok 70 cm.
Gdy tuje są dość duże to trawa słabo rośnie i nie trzeba często kosić.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: Uli » 13 kwie 2019, 22:35

Mam zamiar sadzić też i mam taki sam problem...żona upiera się że przy siatce, ja chce odejść na szerokość kosiarki, z przodu domu już przesadzała chaszcze bo przecież niczym dojść nie można, a potem lament bo jej coś tam wykosiłem.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Marek

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: Marek » 13 kwie 2019, 22:40

Na szerokość kosiarki to za mało trzeba ,spokojnie 20 cm doliczyć bo gałęzie przeszkadzają i rączka kosiarki nie przejdzie .Ja już przesadzałem cały rząd o 20 cm.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: Toma » 15 kwie 2019, 9:15

Bardziej chodziło nam o to czy dawać np agrowłókninę i np korę, czy w takim przypadku posadzić bezpośrednio na trawie ?
Dla przypomnienia, to nie działka z domem, a można powiedzieć łąka, pole, które właściciel ogrodził i chce się odsłonić.

Marek

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: Marek » 15 kwie 2019, 10:28

Jak ma dużo metrów to bezpośrednio w trawie .Odsunąć się od płotu z 70 cm i kosić między tym kosiarką z czasem trawa przestanie rosnąć.

AgroTrzySiostry
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: 14 sty 2019, 17:43
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Kontakt:

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: AgroTrzySiostry » 16 kwie 2019, 0:07

Ja posadziłem świerki tuż przy płocie sąsiada, trochę lamentował, na początku kosiłem kosą tylko, kosiarką tam się nie dało wjechać,ale teraz zgęstniały, pod nimi głównie mech i grzyby, także prawie bez koszenia.
Pilarka Stihl MS 211
Traktorek AL-KO T95 HD V2 Premium
Kosiarka Stiga Combi 48SQ B
Kosa Stiga 2km
www.agrotrzysiostry.pl

lukk
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 16 cze 2017, 21:13
Imię: lukasz

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: lukk » 27 kwie 2019, 15:41

Ja sobie zrobiłem odstęp 1m od siatki żeby się dało je potem swobodnie obciąć czy koło nich wykosić

halloweed
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2018, 8:53
Imię: Bartek

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: halloweed » 19 maja 2019, 18:41

@Toma: jakie duże tuje chcesz sadzić?
Przy większych (~100cm) dałem włókninę i korę - rosną super, teraz (po 2 latach) nie potrzebują kory bo trawa i tak nie rośnie...
Przy mniejszych (ok 20-30cm) zrobiłem rząd z włókniną i rząd bez. Tam gdzie była urosły ładnie. Tam gdzie włókniny nie dałem trawa/perz/inne zielsko je zgłuszyły i koszenie niewiele daje bo korzenie i tak są w glebie i tuja nie ma miejsca do wzrostu.
Niezależnie czy obok masz ładny trawnik czy kawał pola - lepiej zainwestować we włókninę i korę, względnie samą włókninę (ale z czasem chwast przerośnie - jak mawiał klasyk "natura zawsze znajdzie drogę" :P )
pzdr
/b

Beny
Nowy użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 27 paź 2019, 9:45
Imię: Mariusz

Re: Sadzenie Tuji przy płocie

Post autor: Beny » 28 paź 2019, 20:16

Sadziłem w tym roku tuje szmaragd wzdłuż ogrodzenia. Tuje o wys 1m20cm. Jeśli chcesz mieć szpaler, to w odstępie co 50-60cm.
Znajomy ogrodnik nakazał mi położenie wokół agrowłókniny/tkaniny i kory po to, by ziemia wokół nie wysychała.
Tuje muszą mieć wilgotno...
Mi kilka sztuk wypadło, bo nie położyłem tkaniny z korą i oczywiście nie podlewałem regularnie... :oops:

ODPOWIEDZ