Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Wymiana doświadczeń

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: Toma » 26 cze 2017, 18:56

Hej
Jak nawadniacie swoje ogrody, trawniki ? Ja mam z sieci wodociągowej , ale zastanawiam się nad zrobieniem jednak studni, a raczej wkopania rury i do tego hydrofor. ważne żeby mozna było nią podlewać ogród. Ktos ma może doświadczenia w takich rozwiązaniach albo ma tak zrobione ?

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: Uli » 26 cze 2017, 19:06

Więc tak ...ja na etapie budowy zrobiłem drenaż dookoła chatki przy ławie fundamentowej, gdzie mam zamiar przedłużyć odejście rury jakieś 30 m w dół działki aby z tej rury nadmiar zgromadzonej wody na wyższym terenie obok mieszkania sączył się w dół działki ( ogrodu), i jak zrobię dach odprowadzenie z rynien też puszczę tuż pod powierzchnią ziemi, a kiedyś w niedalekiej przyszłości wkopię zbiornik betonowy i doprowadzę te rury z rynien do zbiornika, zrobię przelew ( gdyby był nadmiar) i jak piszesz hydrofor. A co do podlewanie zieleni, to żona używa wody ze studni, gdyż z wodociągów nie zawsze jest jak być powinna, chlor to nieraz aż czuć, jak ją lejesz...co prawda żadko się zdaża, ale jednak jakaś chemia jest.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: Troku » 26 cze 2017, 20:35

Ja mam od lat studnię wierconą, jedna wyschła to wywierciłem drugą parę lat temu i mam wody opór ( 2,5m3 na godzinę )
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: Toma » 26 cze 2017, 20:38

wow , to sporo ... na jaką głębokość , czy masz hydrofor ?
Sam wykonywałeś czy jakaś firma

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: Troku » 26 cze 2017, 20:42

10 metrów i mam pompę zanurzeniową.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: Toma » 26 cze 2017, 20:43

a tzn że masz kręgi, a ja bym wolał taką rurę ...

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: Troku » 26 cze 2017, 20:52

ja mam wodę na głębokości 1,4m ale to gruntowa woda i mało przewidywalna więc wykopałem głębiej by mieć stałe źródło wody.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

mecho

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: mecho » 26 cze 2017, 21:40

Hej, też mam wierconą 12 m, pompa JET 100A z hydroforem 25L (Omnigena) wydajność ok 60 L - służy już kilkanaście lat i dopiero w tym roku widzę ubytki w wydajności. Do tego roku z powodzeniem obsługiwała zasilanie domu i nawadniania. Nawet w serwisie się dziwili że daje radę. Teraz podzieliłem na jakiś czas: z sieci na dom ze studni na ogród (do czasu nowej pompy). Zawsze to swoja woda i prawie bezpłatna nie licząc prądu.
Mam 6 sekcji 5x3 1x5 zraszaczy Rain Bird 5000 plus które nawadniają 1500 m2 - spokojnie obsłuży.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: bogdan1115 » 26 cze 2017, 21:51

Moja działka nad jeziorem ma wodę już na 1,5m. Od dziesięciu lat korzystałam z hydrofora zamontowanego na dnie jednego kręgu i ciągnącego wodę z głębokości ok 6-7 m. Od dwóch lat przy domu wywiercona jest studnia z rurą fi 110mm na głębokość 29m i w rurę wpuszczona jest pompa głębinowa o mocy 1800W. Organoleptycznie nie czuć różnicy w smaku wody z jednej i drugiej studni. Wydajność wierconej studni 50l/min.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: riflesnake » 27 cze 2017, 9:52

Uli pisze:Więc tak ...ja na etapie budowy zrobiłem drenaż dookoła chatki przy ławie fundamentowej, gdzie mam zamiar przedłużyć odejście rury jakieś 30 m w dół działki aby z tej rury nadmiar zgromadzonej wody na wyższym terenie obok mieszkania sączył się w dół działki ( ogrodu), i jak zrobię dach odprowadzenie z rynien też puszczę tuż pod powierzchnią ziemi, a kiedyś w niedalekiej przyszłości wkopię zbiornik betonowy i doprowadzę te rury z rynien do zbiornika, zrobię przelew ( gdyby był nadmiar) i jak piszesz hydrofor. A co do podlewanie zieleni, to żona używa wody ze studni, gdyż z wodociągów nie zawsze jest jak być powinna, chlor to nieraz aż czuć, jak ją lejesz...co prawda żadko się zdaża, ale jednak jakaś chemia jest.


Mam w zasadzie identycznie. Rura z drenażu i rynien do zbiornika betonowego. Pojemność 10m3. Używam do podlewania. Nigdy jeszcze nie udało mi się wyczerpać całego zbiornika. Raz może do 1/3 pojemności wyczerpałem.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: pfp76 » 27 cze 2017, 19:28

A ja mam rurę dwa i ćwierć cala na głębokość ok.30m. i pompę głębinową na wierzchu.

Awatar użytkownika
Venom
Stały bywalec
Posty: 83
Rejestracja: 03 mar 2017, 13:00
Imię: Sławek

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: Venom » 29 cze 2017, 9:32

To w sumie taka opcja z drenażem jest chyba dość opłacalna. Obstawiam, że sporo można w taki sposób zaoszczędzić ;)

Awatar użytkownika
riflesnake
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 09 sie 2016, 16:19
Imię: Paweł

Re: Nawodnienie ogrodów - studnie, hydrofory , abisynki ... :)

Post autor: riflesnake » 29 cze 2017, 12:39

Drenaż wypadało by gdzieś wypuścić, tzn. do jakiegoś rowu, a jak nie ma to dół chłonny. Ja mam drenaż i rynny spięte w jedna rurę i zbieram do zbiornika. U mnie zbiornik był kiedyś wkopany więc pozostało go tylko wykorzystać. Oszczędności na pewno są... ale nie wiem jakie. W każdym razie do podlewania jest idealnie i nie interesuje mnie ile wody idzie. Podlewam ile potrzeba :)
Też z samego drenażu nie spodziewał bym się zbyt dużo wody - no chyba że ktoś ma jakiś podmokły teren. Więcej jest z dachu.

ODPOWIEDZ