Cięcie i pielęgnacja drzewek owocowych

Wymiana doświadczeń

Moderator: Moderatorzy

Piurko

Re: Cięcie i pielęgnacja drzewek owocowych

Post autor: Piurko » 15 mar 2017, 21:54

...tej maści ... pędzelkiem nie idzie smarować.....ale Twój...może da radę... :lol:

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Cięcie i pielęgnacja drzewek owocowych

Post autor: Toma » 15 mar 2017, 21:55

piurko ... masz palec sprawny i ... bez grzybów :D
Ja przeważnie zakładam rękawiczki nitrylowe , bo akurat takich też używam podczas kontaktu z pacjentami czy podczas akcji ratunkowych. Mogą być też lateksowe, ale czasami ludziki są uczuleni na lateks

Piurko

Re: Cięcie i pielęgnacja drzewek owocowych

Post autor: Piurko » 15 mar 2017, 21:57

...Mnie nie rusza ani lateks...ani maść.... :D , najważniejsze są drzewka... ;)

Piotr_055
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2016, 20:51
Imię: Piotr

Re: Cięcie i pielęgnacja drzewek owocowych

Post autor: Piotr_055 » 17 mar 2017, 20:27

Witam, jako praktyk w cięciu sadów o kilku ładnych lat muszę zwrócić dla użytkownika Keram2504 uwagę na nieprawidłowy kształt drzewka. Drzewko jabłoni czy też praktycznie każde inne powinno się formować na kształt świerka. Chodzi o to aby ukształtować jeden główny pęd(tzw. przewodnik) który będzie możliwie prosto piął się w górę a od niego będą odchodzić gałęzie. Zapytacie po co? a no po to aby za te 2, 3 czy x lat łatwiej wymieniać grube gałęzie bo musimy odmładzać jabłonie wyrzucając stopniowo pędy 4-7 letnie zastępując je 1 i 2 rocznymi które będą przyszłoscią drzewka a nie grubę konary zabierające soki z drzewa i dające z roku na rok mniej owoców. Tutaj masz link (http://sadinfo.pl/artykuly-2013/32013/420-ciecie-i-formowanie-drzew-jabloni.html) aby ci zobrazować kształt drzewka, długość gałęzi możesz sobie wydłużyć ale powinien być jeden główny pień.

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Cięcie i pielęgnacja drzewek owocowych

Post autor: Keram2504 » 17 mar 2017, 23:36

Kojarzę że dawniej w inny sposób cięto jabłonie. Tzn bez przewodnika. Korona drzewa była o wiele szersza.
Działkę z "inwentarzem" użytkuję 1,5 roku i wygląda to jak na obrazku. Chcę to jakoś ogarnąć.
Śliwy też prowadzimy na kształt świerka?

Piotr_055
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 02 kwie 2016, 20:51
Imię: Piotr

Re: Cięcie i pielęgnacja drzewek owocowych

Post autor: Piotr_055 » 28 mar 2017, 22:02

Tak wszystkie drzewa które jest możliwość prowadzimy na jeden pień, chodzi cały czas o łatwość wymiany gałęzi na młodsze. Uważaj z wycinanie drobnych gałęzi bo to one są przyszłością drzewka, oczywiście tylko te które rosną w miarę poziomo bo pionowo rosnące (tzw. wilki) usuwamy lub naginamy jeśli potrzeba pod gałązki starsze lub obciążnikami. Obciążnik taki polega na zapięciu na gałąź w postaci podobnej do spinacza do bielizny i obciążniku z ołowiu lub czegoś innego. Naginanie gałęzi potrzebne jest tylko w trudnych do kształtowania odmianach resztę dasz radę formować cieciem.
A jest jeszcze jeden sposób na poprawienie wydajności drzewek i dodatkowo wybarwienie owoców. Wykonuje się w lecie tzw. letnie cięcie które ma odsłonić owoce i utworzyć tzw. krótkopędy. Polega to na wycięciu tylko pionowych pędów do wysokości na jaką sięgniesz z ziemi ale nie przy gałęzi tylko zostawiasz tak 2-4 cm od gałęzi żeby było kilka listków no i koniecznie góra drzewka zostaje nieruszona aby słońce nie paliło zbytnio. Zabieg ten możesz wykonać od 15 lipca do 15-30 sierpnia. Po tym cięciu zyskujesz krótsze pędy które poprawiają wydajność gałęzi.

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Cięcie i pielęgnacja drzewek owocowych

Post autor: Keram2504 » 26 paź 2017, 20:41

Keram2504 pisze:To dobrze że mamy speca od cięcia drzewek.
Przymierzam się do cięcia śliw i gruszy. Za bardzo nie wiem jak. Z jabłonkami sobie poradzę.
Z góry dzięki.

W ubiegłym tygodniu wpadł do mnie kolega sadownik i wiele się nie zastanawiając wykorzystałem go aby poprzycinał mi drzewka.
Demolka niesamowita.....
IMAG1857[1].jpg

IMAG1858[1].jpg

Na koniec rzekł; w przyszłym roku nie spodziewaj się owoców. Dopiero za dwa lata coś będzie.
Dałem przykładowe fotki. Które możecie porównać z wcześniejszymi .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ