Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Wymiana doświadczeń

Moderator: Moderatorzy

Rumcajs

Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 17:51

Od 1 stycznia 2017 roku właściciel działki może usunąć drzewa, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Pozwolenie nie jest już konieczne, gdy obwód pnia na wysokości 130 cm od ziemi nie przekracza:

*] 100 cm w przypadku topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu srebrzystego, klonu jesionolistnego, robinii akacjowej (popularnej akacji), platanu klonolistnego;
*] 50 cm w pozostałych gatunkach drzew (sosna, świerk, dąb etc.).

Warunkiem jest aby rośliny znajdowały się na posesji należącej do zlecającego pracę i aby drewno pozyskane z tych że drzew nie posłużyło w celach handlowych, lub jakich kol wiek innych związanych z działalnością gospodarczą. Ten kto chciałby ściąć drzewo o grubszym pniu, nadal musi starać się o pozwolenie u wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta.

Nowe prawo określa również wysokość stawek za usunięcie rośliny, gdy nie jesteśmy w stanie sami taką czynność wykonać. Opłata za wycinkę drzewa nie może przekroczyć 500 złotych, a za krzew 200 złotych...

Zmieniona ustawa spotkała się z licznym oburzeniem ekologów, w moim miasteczku chodzą słuchy o chęci zorganizowania marszu protestacyjnego przeciw samowolnemu wycinaniu drzew i dewastacji środowiska.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Troku » 02 sty 2017, 17:54

Co jest rozumiane pod słowami " działka " czy to działka w zabudowie czyli na swojej posesji gdzie również mamy np. dom ??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 18:01

Chodziło mi o posesję, której jesteśmy właścicielami. Szukałem bliskoznacznego słowa. :D

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Troku » 02 sty 2017, 18:06

Ja mam działkę na której planuję postawić dom i mam tam brzozy i parę akacji dziko rosnących czyli teraz mogę wpaść i wyciąć te które mi wadzą tak ??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 18:08

Tak pod warunkiem, że nie mają w obwodzie nie więcej jak metr, lub 50 cm (w zależności od gatunku) na wysokości130 cm od ziemi...

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Troku » 02 sty 2017, 18:10

No to muszę więc pomierzyć, mam parę iglastych też do wycięcia, razem może z 7 będzie
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Troku » 02 sty 2017, 18:21

A od jakiego miejsca liczymy wysokość ?? bo to też jest wartość względna a i grunt po jednej stronie drzewa może być niższy jak po drugiej ??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 18:36

Na wysokości klatki piersiowej. o 10 cm nikt nie będzie Cię ganiał, chyba że są odkryte korzenie, więc wtedy od momentu kiedy zaczyna się pień a kończy korzeń. Tak sądzę będzie to wyglądać.

Tutaj jest cały tekst ustawy. Przez godzinę nie przebijesz się przez niego aby go zrozumieć....

http://www.teraz-srodowisko.pl/media/pd ... a/1546.pdf

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Keram2504 » 02 sty 2017, 21:07

Czy coś się zmieniło odnośnie przepisów dotyczących własnego lasu? Czy dalej muszę wozić lesniczego aby odbił mi suszki?

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 21:20

Nadal drewno pozyskane w prywatnych lasach wymaga obowiązkowi ocechowania... A będzie jeszcze gorzej...

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Toma » 02 sty 2017, 21:41

BowHunter pisze:Nadal drewno pozyskane w prywatnych lasach wymaga obowiązkowi ocechowania... A będzie jeszcze gorzej...


A wiecie może kiedy las nazywamy lasem ? Po ilości drzew, bo wielkości obszaru ? Przykładowo mam sobie poletko ,sadzę dla siebie np świerki, aby potem mieć na coś, załóżmy na opał . Posadzone, nie zgłaszane jako las , a więc to las czy nie :D

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 21:45

A czy zgłoszone jako rolne, lub jako nieużytki? Jeśli starostwo uzna że las, to będzie las. Ogólnie ważne są piętra lasu. Jeśli jeszcze jest to młodnik, to nie będzie lasem, ale jesli już drągowizna to już las.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Toma » 02 sty 2017, 21:48

BowHunter pisze:A czy zgłoszone jako rolne, lub jako nieużytki? Jeśli starostwo uzna że las, to będzie las. Ogólnie ważne są piętra lasu. Jeśli jeszcze jest to młodnik, to nie będzie lasem, ale jesli już drągowizna to już las.


Chyba najszybciej można przekonać się jak starostwo oznacza taki teren. Ale tak czy siak jak ktoś ma taki las to lepiej zgłaszać wycinkę i wycinać, bo potem to nie wiadomo czy nawet malutki kawałeczek to LP nie będą chciały przejąć ( jako pierwokup itd )

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 21:53

samo zgłoszenie nie wystarczy, jeszcze musi przyjechać leśnik i odbić Ci pozyskane drewno, aby było legalne... Własnie pisze o tym wpis

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Toma » 02 sty 2017, 21:56

BowHunter pisze:samo zgłoszenie nie wystarczy, jeszcze musi przyjechać leśnik i odbić Ci pozyskane drewno, aby było legalne... Własnie pisze o tym wpis


Dokładnie to miałem na myśli :)

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Keram2504 » 02 sty 2017, 22:03

BowHunter pisze:Nadal drewno pozyskane w prywatnych lasach wymaga obowiązkowi ocechowania... A będzie jeszcze gorzej...

Będzie gorzej? co masz na myśli? Co planuje jeszcze ustawodawca?

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 22:12

Chodzi o gospodarkę leśną, w ustawie 14 masz dokładnie napisane, że las musi byc odnawiany. Jeśli nie będziesz sadził drzew to może on przejśś na Skarb Państwa, z tym że PiS opracowuje ustawę aby coraz więcej lasów prywatnych przechodziło na Lasy Państwowe. Więc na pewno przepisy zaostrzą się.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Toma » 02 sty 2017, 22:16

BowHunter pisze:Chodzi o gospodarkę leśną, w ustawie 14 masz dokładnie napisane, że las musi byc odnawiany. Jeśli nie będziesz sadził drzew to może on przejśś na Skarb Państwa, z tym że PiS opracowuje ustawę aby coraz więcej lasów prywatnych przechodziło na Lasy Państwowe. Więc na pewno przepisy zaostrzą się.


Czyli tak jak pisałem, zgłaszać, wozić zielonego ludka i wycinać. Bo nie ma co czekać ... .aż zabiorą co moje. Pfff głupota

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 02 sty 2017, 22:19

Tyle że jeśli uznają jako las, to musisz sadzić.... Bo i tak zabiorą...

jaro710j
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 12 gru 2016, 20:07
Imię: Jarosław

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: jaro710j » 16 sty 2017, 19:37

Odnośnie wycinki to z tego co rozumiem i co znalazłem na innych forach pozwolenie dla osób fizycznych nie jest potrzebne bez względu na obwód.
cytując:
1. Przepisów art. 83 usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości ust. 1 nie stosuje się do:
3) drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
3a) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
3b) drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;

Link do pełnego dokumentu.
http://www.finansowaprzystan.pl/wp-cont ... lasach.pdf

Prawnikiem nie jestem, ale 3 , 3a i 3b są to odrębne punkty więc są od siebie niezależne

Jeśli ktoś jest zainteresowany to taką informację znalazłem tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=258

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 16 sty 2017, 19:39

jaro710j pisze:Odnośnie wycinki to z tego co rozumiem i co znalazłem na innych forach pozwolenie dla osób fizycznych nie jest potrzebne bez względu na obwód.
cytując:
1. Przepisów art. 83 usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości ust. 1 nie stosuje się do:
3) drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
3a) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
3b) drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;

Link do pełnego dokumentu.
http://www.finansowaprzystan.pl/wp-cont ... lasach.pdf

Prawnikiem nie jestem, ale 3 , 3a i 3b są to odrębne punkty więc są od siebie niezależne

Jeśli ktoś jest zainteresowany to taką informację znalazłem tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=258


No to nie bez względu na obwód tylko właśnie do tego obwodu...

jaro710j
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 12 gru 2016, 20:07
Imię: Jarosław

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: jaro710j » 16 sty 2017, 21:45

po pkt 3 dodaje się pkt 3a i 3b w brzmieniu:

3a) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących
własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z
prowadzeniem działalności gospodarczej;
3b)
drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów
nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;”


Więc to są dodatkowe warunki i jeśli którykolwiek z nich zostanie spełniony to nie potrzeba zezwolenia. Jak rozumiem Ty uważasz inaczej. Najlepiej jak jeszcze ktoś się na ten temat wypowie ;)

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 16 sty 2017, 21:49

No możesz usuwać drzewa i krzewy do wyżej wymienionych parametrów bez zezwolenia pod warunkiem, że nie będziesz czerpał z tego tytułu korzyści zarobkowych.

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Keram2504 » 16 sty 2017, 22:43

Widzę że ten przepis został złagodzony bo do tej pory wymiary wynosiły dla topoli i itp. 35 cm a pozostałe 25 cm.
Tak czy inaczej jeśli zechcesz wyciąć drzewo i wymiar przekracza zawarte wymiary w ustawie to niestety musisz się pofatygować do Urzędu i nabazgrolić podanie wraz z planem działki i zaznaczeniem w którym miejscu znajduje się drzewko. O opłaty zazwyczaj się nie przejmuj, coś wymyśl w podaniu na usprawiedliwienie swej decyzji.

Rumcajs

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Rumcajs » 17 sty 2017, 14:08

Dokładnie

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Zmiana dotycząca ustawy o ochronie przyrody.

Post autor: Keram2504 » 21 sty 2017, 22:57

Kolega jaro710j ma rację. Na prywatnej posesji można wycinać drzewa bez pozwolenia i bez względu na obwód pnia.
https://www.mos.gov.pl/kalendarz/szczeg ... rzez-sejm/

ODPOWIEDZ