Orzech Włoski

Wymiana doświadczeń

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Orzech Włoski

Post autor: Tornado » 21 paź 2016, 15:14

Witam
Mam pytanie do znawców zagadnienia.. otóż jest w mym posiadaniu od ok. 15 lat /jak nie dłużej/ ten oto orzech włoski:
IMG_0745.JPG

Gdy go kupowałem sprzedający twierdził, iż jest to orzech 5-letni. Sadzonka była rzeczywiście duża ok.1,5 metra..Czyli w tej chwili ma niejako ponad 20 lat.., ale nie wygląda na tyle.. Problem polega na tym, że to drzewo jeszcze nigdy nie owocowało. Nie liczę roku w którym miał może z 10 orzechów.. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Orzech Włoski

Post autor: Toma » 21 paź 2016, 16:17

Tornado pisze:Witam
Mam pytanie do znawców zagadnienia.. otóż jest w mym posiadaniu od ok. 15 lat /jak nie dłużej/ ten oto orzech włoski:
IMG_0745.JPG

Gdy go kupowałem sprzedający twierdził, iż jest to orzech 5-letni. Sadzonka była rzeczywiście duża ok.1,5 metra..Czyli w tej chwili ma niejako ponad 20 lat.., ale nie wygląda na tyle.. Problem polega na tym, że to drzewo jeszcze nigdy nie owocowało. Nie liczę roku w którym miał może z 10 orzechów.. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?


Mój orzeszek był sadzony z łapki z dużego orzecha, z myślą że będzie miał duże owoce. No i ma... w tym roku , po 5 latach od wyrośnięcia miał 17 owoców :)
Co do sadzenia orzecha, za mową rodziny ( niby znawcy ) pod sadzonkę dałem duży kamień, aby nie szedł w korzeń tylko w górę. I faktycznie rośnie jak szalony... korzeni nie sprawdzałem :)

Jeszcze dopiszę, ze za namową tej samej rodzinki, w tamtym roku została nacięta kora. Nie wiem czy to zabobon czy nie, ale mówili że wtedy zacznie owocować. No i w tym roku pierwsze orzeszki były.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Orzech Włoski

Post autor: Tornado » 21 paź 2016, 16:22

Ja pod tego orzecha też dałem wiadro kamieni za doradztwem starszych osób, ale efektu nie widzę..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Re: Orzech Włoski

Post autor: Keram2504 » 21 paź 2016, 21:19

Może go zbyt mocno przycinałeś? Ponoć tego nie lubi.
Gleba przesuszona i i uboga w składniki odżywcze?
Odmiana wcześnie kwitnąca w następstwie czego obmarzają kwiaty ew. zawiązki.
Sąsiedztwo drzew nieodpowiednie. Niektóre gatunki nie lubią rosnąć w pobliżu siebie.....

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Orzech Włoski

Post autor: Tornado » 21 paź 2016, 21:21

Rośnie bez jakiegokolwiek przycinania, na glebie raczej ubogiej..reszta to nie mam pojęcia..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

ODPOWIEDZ