Husqvarna 440, tnie w "banan"

Moderator: Moderatorzy

mateo2558
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 03 cze 2022, 19:08
Imię: Mateusz

Husqvarna 440, tnie w "banan"

Post autor: mateo2558 » 04 cze 2022, 7:37

Witam wszystkich.

Hus 440 krzywo tnie. Ogólnie zaczęło się od tego że czasami nie zchodzila z obrotów, albo nie odpalała. Więc zawiozłem do serwisu. Gościu stwierdził że trzeba wymienić uszczelniacze na wale no i odrazu lozyska z uwagi ze juz czas tego wymaga. Ok wymiana zapłacone, następnego dnia piłując gałęzie grubości ok 20cm, zauważyłem że ciągle ucieka w lewo. No to szybką myśl może prowadnica. Więc kupiona prowadnica i łańcuch. Po założeniu pierwsze 3 4 cięcia super. Później masakra. Leci w bok jeszcze bardziej dodatkowo tak nagrzewa łańcuch ze po dotknięciu zostawił mi pieczątkę na palcach, prowadnica też cała nagrzana.
Piła słabnie jak idzie cała prowadnica w materiale. Pojechałem znowu do gościa ze no ej, było ok a po twoich naprawach są takie kwiatki. Ale niestety fachowiec stwierdził że wszystko jest dobrze i tak ma być. Ze to ja ciągnę ręka prawa i ściąga w lewo, nie wiem jak ale ok.

Dlatego mam już dosyć tego gościa i pytanko do was. Czy możliwe że robiąc uszczelniacze itp czegoś nie złożył, tzn jakąś podkładka czy coś że ta prowadnica jest krzywo już na mocowaniu?

Myślałem czy nie kupić tej osłony karteru metalowej nowej, chociaż na oko wygląda normalnie.

Prosze o jakieś podpowiedzi. Dziękuję.

arturo
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 16 gru 2018, 12:30
Imię: artur

Re: Husqvarna 440, tnie w "banan"

Post autor: arturo » 04 cze 2022, 9:04

Witam, sprawdź parę istotnych rzeczy;na początek czy masz odpowiednie smarowanie łańcucha podczas pracy,
czy łańcuch i prowadnica ma odpowiedni rozmiar i podziałkę dla tej piły
Czy otwòr smarujący w prowadnica jest drożny, poròwnaj starą prowadnicę z nową czy mocowanie i otwory są rozmieszczone podobnie,
Sprawdź czy koło/zębatka napędowa łańcucha na koszu sprzęgła nie jest zużyta,
czy łożysko igiełkowe kosza sprzęgła jest ok.
Pozdrawiam.

mateo2558
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 03 cze 2022, 19:08
Imię: Mateusz

Re: Husqvarna 440, tnie w "banan"

Post autor: mateo2558 » 04 cze 2022, 10:00

Stara i nowa prowadnica jak i stary nowy lancuch jest taki sam i obojętnie czy pomieszam zestaw czy cały stary cały nowy ciągle to samo. Smarowanie czy odpowiednie to nie wie. Ale jak dam obroty na "sucho" to widać że olej z łańcucha leci, dodatkowo widać na prowadnicy gdzie jest już przypalony.

Wszystko było dobrze aż do czasu wymiany uszczelniaczy na wale. Stawiam że coś jest źle złożone albo skrzywione już w pile a prowadnica z łańcuchem już nie ma nic do tego, skoro na starym i nowym zestawie jest to samo.

Zebatke na oko nie wygląda na zużyta, kręci się normalnie, nic niepokojącego.

arturo
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 16 gru 2018, 12:30
Imię: artur

Re: Husqvarna 440, tnie w "banan"

Post autor: arturo » 04 cze 2022, 10:35

Jak tam łożysko igiełkowe, jak wygąda wał korbowy w miejscu gdzie pracuje to łożysko czy jest tam jakieś zużycie ?
koncòwka wału korbowego nie została czasami skrzywiona Jak masz możliwość to sprawdź czujnikiem zegarowym jakie ma bicie promieniowe od strony sprzęgła.

mateo2558
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 03 cze 2022, 19:08
Imię: Mateusz

Re: Husqvarna 440, tnie w "banan"

Post autor: mateo2558 » 04 cze 2022, 10:49

Niestety nie mam zabardzo jak tego sprawdzić. Nie rozbierałem jej aż tak żeby widzieć sam wal. Bo pierwsza naprawa tej piły była w serwisie. Hm tylko czy krzywy wal itp moze powodować ze jak postawie pile to delikatnie widzę że dół prowadnicy jest bardziej w lewo niż góra.?

Po pracy się zabiorę za dokładne oględziny tych elementów

arturo
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 16 gru 2018, 12:30
Imię: artur

Re: Husqvarna 440, tnie w "banan"

Post autor: arturo » 04 cze 2022, 11:02

Dobry trop sprawdź dokładnie także gniazdo gdzie przykręcona jest prowadnica do karteru
Może być tam wybite czy też wyrobione w tamtym miejscu.
I jeszcze jedno po latach pracy plastikowy karter tam gdzie jest obsadzony wał też potrafi się wyrobić/wybić
Pozdro.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2022, 11:21 przez arturo, łącznie zmieniany 1 raz.

mateo2558
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 03 cze 2022, 19:08
Imię: Mateusz

Re: Husqvarna 440, tnie w "banan"

Post autor: mateo2558 » 04 cze 2022, 11:10

Ogólnie też zauważyłem że jak prowadnice zakłada się na te dwa wystające piny ok 8 czy 10mm. To jeden mogę ruszać palcami. Delikatnie ale czuję ruch. Ale one niby tylko pozycjonują a nie ustawiają kąt prowadnicy.

Zdjąłem sprzęgło, ta blaszkę. Wyczyściłem wymyłem wszystko, wszystko wygląda ok.
Wyczyściłem również ten korpus który się przykręca, ten z hamulcem, i w nim też ta taśma która jest jakoś była jak by wysunięta trochę i był ślad odciśniętej obudowy, przeszlifowałem pilniczkiem zadzior i wcisnąłem na miejsce. Złożyłem i odziwo działa dobrze. Nie ściąga itp. Nie wiem czy poprostu coś wpadło przy pracach w serwisie i wystarczyło umyć wyczyścić i poprawnie osadzić taśmę od hamulca. Jutro święto ale w pon więcej popiluje i się okaże co i jak.
Dziękuję za podpowiedzi i informacje.

ODPOWIEDZ