Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Moderator: Moderatorzy

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 12 lut 2017, 21:37

Witam Panowie;

Mam pytanie a raczej kilka:

W sobotę ciąłem zwalone świeże klocki na opał u siebie na wsi ( olszyna parę jabłoni orzech..)
co jakiś czas sprawdzam czy daje ślad łańcuch na jasnym podłożu, po 3 h przestał wyrzucać olej tak żeby go było widać.

Przeczyściłem prowadnice, wszystkie rowki i co tam instrukcja każe, dwa otwory na bloku pilarki także, generalnie czysto.
Olej cieknie ale według mnie coś za słabo, łańcuch po przegazowaniu sie świeci od oleju ale nie"rzyga na ziemie jak należy.

sprawdzałem na nowiutkiej prowadnicy Huski to samo ( łańcuch new Oregona)
Zrobiłem nawet próbę króciutko bez prowadnicy , olej cieknie ( z pierwszego otworu , tego bliżej zębatki napędzającej łańcuch)

Zapowietrzyła się pompka? W sumie praca na takim miękiszu mokrym to straszna papka wejdzie w każdy zakamarek, Bo jakby zdechła to raczej na amen... A może się mylę i dlatego pytam mądrzejszych na tym forum ;)

Może coś doradzicie bo chce jechać na wycinkę w środę, generalnie piła tnie bosko <crazy>

Olej oczywiści zalany Ekopil, paliwo na Stihlu
============================================
mały update:
już chyba wiem ale to będzie pewne po dostaniu się do ślimaka.

Obstawiam na razie 2 rzeczy : albo wytarł się ślimak albo bolec który wychodzi z karteru i przytrzymuje pompkę.

Panowie mam prośbę przejrzałem tutoriale jak odkręcić bęben sprzęgła:

1. jaki sznurek do blokady tłoka?
2. czy cylinder tłok muszę opuścić na sam dół cylindra? Czyli czy ilość wepchanego sznurka ma znaczenie ?
3. po obdukcji elementów smarowania składam z powrotem i tu pytanie: jakie kroki step by step zastosować żeby zapadek rozrusznika nie u...ć :)

Pozdrawiam;

ARSA Stihl

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: ARSA Stihl » 13 lut 2017, 11:35

Grubaą linkę włóż albo przewód ydy. Jeśli rozrusznik bd się kręcil to go zdemontuj lub wyciąg sznurek roszkę by bylo miejsce zeby sie cofnał(zwykle peknie sznurek nie zapadki). Sprzęgło w prawo odkręcasz. Kręcisz sprzegłem w prawo i sprawdzasz kiedy tłok idzie do góry, wtedy wkładasz przewód, sznurek. Ps uważaj na żebra najlepiej dobrze ją przymocuj do stołu.

ARSA Stihl

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: ARSA Stihl » 13 lut 2017, 11:39

Ja odkręcam impactem bo szkoda mi zębów :D i nie ma potrzeby mocowania do stołu.

ARSA Stihl

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: ARSA Stihl » 13 lut 2017, 11:41

W miejscu w którym ślimak napedza pompke zakładasz gumkę :D i napedzasz wkretarka cos ala pasek.

Henry58
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 29 sty 2015, 19:58

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: Henry58 » 13 lut 2017, 19:30

Witam. Może zacznijmy od sprawdzenia filtra oleju w zbiorniku?

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 13 lut 2017, 22:33

update:

Pacjent na stole, więc zrobiłem zdjęcia proszę o ocenę stanu bolca, ślimaka i pompki.

Według mnie pompka ma luzy wewnątrz i nie zasysa dobrze oleju, robiłem próbę dociskając palcem pompkę do gniazda a drugą ręką obracałem wiatrak rozrusznika ale to moje gdybania, jak przeczytałem o filtrze to muszę go jeszcze jutro sprawdzić
Jak się do niego dostać jest w komorze olejowej?

Podjadę jutro z rana przed praca do serwisu Husky niech serwisant zobaczy prace pompki zobaczymy co powie :) Chodzi mi żeby ktos organoleptycznie zobaczył w realu tą pompkę....

Pozdrawiam;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 13 lut 2017, 22:37

zdjecia dodatkowe...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2017, 22:38 przez raques, łącznie zmieniany 1 raz.

Rumcajs

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: Rumcajs » 13 lut 2017, 22:38

Tak filtr oleju jest w komorze. Bolec na zdjęciach wygląda dobrze, wstaje także na odpowiednią wysokość. A jak prezentuje się obudowa od pompki?

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 13 lut 2017, 22:43

dzieki rumacajs;

To Panowie coś mnie tknęło, jeżeli rzeczywiście robię dym niepotrzebnie ( bo zapchał się filtr oleju :) to mam pytanie

jak duże ruchy posuwiste powinien wykonywać tłok pompki? takie delikatne drgania? bo tak na chłopski rozum to wgłębienie w czarnej obsadce tłoka ( to co w chodzi w bolec na więcej raczej nie pozwala....

Rumcajs

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: Rumcajs » 13 lut 2017, 22:47

Nie wiem jak w Husce 55 nigdy jej nie miałem. Zaczynałem od serii 3xx, ale po odpaleniu na wolnych obrotach bez dodawania gazy powinna od razu pompować olej. W zależności od gęstości oleju i jego rodzaju rzecz jasna ten olej będzie wydobywał się szybciej lub wolniej. Tak czy siak po winien dość obficie wypływać.

PS. A jak wygląda ta plastikowa obudowa od napędy pompki? Powinna być także. Może wyrobiona już jest...

http://www.fmgparts.pl/galerie/p/pompa- ... a_2632.jpg

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 13 lut 2017, 23:21

obudowa pompki

Jak ściągnąć ten filtr, podwadzić da jakość się?

to ten zaznaczony strzałką?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2017, 23:31 przez raques, łącznie zmieniany 1 raz.

Rumcajs

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: Rumcajs » 13 lut 2017, 23:23

No tragedii też nie ma, nawet przyzwoicie wygląda. Musisz sprawdzić ten filterek... Może przewód gdzieś puszcza...

Co do ślimaka, to nie jestem do końca przekonany czy dasz radę sam go zdjąć. Wydaje mi się, że jest on nabijany za pomocą prasy, tak jak łożyska. Mogę się jednak mulić.

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 13 lut 2017, 23:37

wiem jest taki ściągacz coś jak do korb od rowerów :) ale ślimak nie ma luzów nie myślałem go ruszać i zęby tez ma chyba ok....

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: jerzyk » 14 lut 2017, 8:52

sądząc po schemacie może słabo smarować jak masz poniżej połowy stanu oleju w zbiorniczku taki typ :( filtr oleju to nr. 503 10 16-01 a to co zaznaczyłeś to ślimak.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Henry58
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 29 sty 2015, 19:58

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: Henry58 » 14 lut 2017, 10:56

Witam. Ten element z końcówką 16-01 ,jak zdemontujesz go zobaczysz na końcu filtr olejowy wyczyśc go. Pompkę domowym sposobem możesz sprawdzic poprzez zanurzenie lub polanie części aluminiowej z otworkiem olejem i obracac ślimakiem ,jeżeli olej będzie wciągany i wydalany z drugiej strony to wałek pompki jest sprawny jeżeli będę pojawiały sie pęcherzyki powietrza wraz olejem to wałek wraz ze ślimakiem jest do wymiany (wytarty).

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 14 lut 2017, 22:29

witam Panowie

Zamówiłem zamiennik pompki i parę pierdół ( uszczelki), na razie złożyłem po czyszczeniu , zobaczymy czy to coś da :)
Ostatnio zmieniony 15 lut 2017, 10:36 przez raques, łącznie zmieniany 1 raz.

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 15 lut 2017, 0:55

jerzyk pisze:sądząc po schemacie może słabo smarować jak masz poniżej połowy stanu oleju w zbiorniczku taki typ :( filtr oleju to nr. 503 10 16-01 a to co zaznaczyłeś to ślimak.



503 10 16-01 wycciągnąłem i wyczyściłem

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: jerzyk » 15 lut 2017, 8:40

Im dalej w las tym więcej drzew i wszystkie okrągłe oddaj ją na serwis niech ci zdiagnozują jak nie masz zaufanego serwisu możesz wysłać do mnie.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 15 lut 2017, 10:42

dziś odpaliłem, nie poprawiło się smarowanie po samym tylko przeczyszczeniu elementów, założę wieczorem zamiennik pompki, jutro zrobię próbę ( niestety mieszkam w bloku :)))), więc na próby muszę się oddalać w przyległe chaszcze :)

Panowie na stronie sklepu dilera Husky sama pompa jest rozseparowana w sprzedaży na 2 części : plastikowa osłona + metalowy korpus pompki ( 80 pln) oraz sam tłok (45 pln)
To można wymieniać sam tłok ? Trochę bez sensu jak to wszytko trze o siebie w czasie pracy i się zużywa............

Rumcajs

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: Rumcajs » 15 lut 2017, 23:10

raques pisze:Panowie na stronie sklepu dilera Husky sama pompa jest rozseparowana w sprzedaży na 2 części : plastikowa osłona + metalowy korpus pompki ( 80 pln) oraz sam tłok (45 pln)
To można wymieniać sam tłok ? Trochę bez sensu jak to wszytko trze o siebie w czasie pracy i się zużywa............


Dziwna jest polityka większości firm i nie mam tutaj na myśli Husqvarny tylko. Ale odpowiedzią na Twoje pytanie jest TAK. Możesz wymienić sam tłok. Ale już w sumie na pytanie czy warto, odpowiedziałeś sobie sam...

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 16 lut 2017, 15:30

paczka z zamiennikiem jeszcze nie dotarła :( ale udało mi się zamówić u innego dilera w Krakowie oryginał cały za 72 pln ! Meksyk ale dopiero w poniedziałek, zamiennik od 37 pln...

raques
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:31
Imię: Rafał

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: raques » 03 mar 2017, 23:07

zrobione, założyłem nowa pompkę ori + blachę na osłonie sprzęgła, ładnie pompuje.

Rumcajs

Re: Husqvarna 55, słabe smarowanie łańcucha

Post autor: Rumcajs » 04 mar 2017, 8:15

No i gitarka... :D

ODPOWIEDZ