Hond HF 2417 nie działa pneumatyczne załaczanie noży

rebaser2
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 lip 2021, 10:11

Hond HF 2417 nie działa pneumatyczne załaczanie noży

Post autor: rebaser2 » 23 sie 2023, 18:57

Witam,
jak działa/co odpowiada za załączanie noży w traktorku Honda HF2417?
Np. przy włączaniu kosiska na świeżo zgaszonym traktorku słychać było charakterystyczne syknięcie "psss". Wnioskuję po tym, że załączanie noży jest pneumatyczne.
Przed chwilą właśnie kosisko zupełnie przestało reagować na dźwignię załączania noży
Jakieś podpowiedzi co może być nie tak, co sprawdzić i jak ?

Mała aktualizacja - słychać syknięcie, ale zdecydowanie słabsze?
Przy włączaniu dźwigni noży zapala się na tablicy kontrolka pracy kosiska i słychać lekkie syknięcie, ale nic się nie dzieje.
Pod maską z prawej strony jest spory, biały plastikowy zbiornik do którego dochodzi wężyk od dźwigni kosiska, drugi wężyk biegnie od zbiornika do silnika. Nie widać aby były gdzieś przetarte itd, siedzą pewnie na króćcach.
Od kosiska odchodzi linka, za pomocą której jest ono załączane. Biegnie do tyłu, aż do
czarnego elementu nad prawym, tylnym kołem. Do tego elementu dochodzi też wężyk, który wpięty jest w dźwignię od załączania kosiska.
Aktywator sprzęgła noży (czarny element nad tylnym kołem) - czy to się naprawia, jest rozbieralne? Nowy, na szybko znaleziony w sieci to 700zł drogo a i dostęp kiepski.
Jakie powinno być ciśnienie na weżyku do aktywatora? Bo jeśli wartość jest poprawna, to najprawdopodobniej aktywator siedz.

arturo
Stały bywalec
Posty: 238
Rejestracja: 16 gru 2018, 12:30
Imię: artur

Re: Hond HF 2417 nie działa pneumatyczne załaczanie noży

Post autor: arturo » 25 sie 2023, 12:35

Musisz przeprowadzić test na szczelność, całego układu.
Najlepiej przy pomocy testera (pompy), ktòrą to można wytworzyć podcisnienie/ nadcisnienie w układzie załączania agregatu tnącego.
I dopiero bedziesz wiedział dokładnie ktòry element zawiòdł.
20230825_113348.jpg
Screenshot_20230824-201423_Chrome.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

rebaser2
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 lip 2021, 10:11

Re: Hond HF 2417 nie działa pneumatyczne załaczanie noży

Post autor: rebaser2 » 27 sie 2023, 12:19

Hej, dzięki za odpowiedź!
W czwartek właśnie wymontowałem aktuator noży (wystarczy zdemontować tunel, a wtedy można odkręcić podstawę aktuatora co umożliwi zdjęcie linki i całkowity jego demontaż)
Okazało się, że rozpadł się (właściwie rozkleił ) element, do którego montowana jest linka. Rozebrałem go całego, wyczyściłem. Kupiłem klej i wczoraj posklejałem. Jutro montuję i przeprowadzę próby.
Po rozebraniu aktuatora zrozumiałem, ze układ działa na podciśnieniu.
Taka pompka do samodzielnego odpowietrzania hamulców powinna się sprawdzić w testowaniu układu ( jest na nadciśnienie i podciśnienie właśnie),nie pomyślałem o niej wcześniej.
Strona, którą podałeś jest świetna! Trafiłem na nią kiedyś, ale nie wiedziałem, że jest na niej taki katalog części :) Na pewno będzie pomocny na przyszłość

ODPOWIEDZ