Honda 2218 - serwis po 575 mh

romi2p
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2019, 17:46
Imię: Romek

Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: romi2p » 24 gru 2019, 1:39

Cześć, zakupiłem okazyjnie Hondę 2218 z 1998 roku z przebiegiem 575 mh - możecie podpowiedzieć co muszę sprawdzić, wymienić ect ?
Najbardziej martwi mnie wymiana oleju w skrzyni hydrostatycznej - czy można to zrobić samemu nie rozbierając kosiarki na części pierwsze ? Znalazłem jeden filmik z Forum na YT i wygląda to nie ciekawie....

Na Forum znalazłem informację, że często łamie się dźwignia załączania kosiska - właśnie dziś ją urwałem :).
Naprawiacie to jakoś czy trzeba zakupić nową ?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: Tornado » 24 gru 2019, 6:26

Witaj kolego, gratuluję zakupu. Miałem Hondy 2218 i 2213. W dziale Hondy masz dużo moich tematów dot. naprawy Hondy. Tę 2218 rozbierałem praktycznie całą poza silnikiem /to ich najmocniejsza strona/ Była praktycznie odrestaurowana na cacuś, ale problem stanowi w tych kosiarkach właśnie skrzynia hydro.

Co do dźwigni kosiska, to też to robiłem, ale tematu z naprawy na forum chyba nie założyłem. Aby się dostać do niej musisz odkręcić tylną ściankę i wówczas sobie dalej "jakoś" poradzisz. Nowej raczej nie dokupisz, ale naprawa jest możliwa. Pewnie i trafnie zdiagnozowałeś problem? Bo te dźwignie nie są problemem tych modeli.. jak już, to częściej uszkodzeniu ulega linka i rolki prowadzące. Z uwagi na trudny dostęp do dźwigni, przeciętny użytkownik nie wykonuje jej konserwacji tj. smarowaniu... co jest przyczyną zacięć, sztywności. Po jej naprawie i smarowaniu odczułem co to znaczy leciutko załączyć pracę kosiska..

Zrób zdjęcia tego traktorka, wstaw na forum i pochwal się jaka to była okazja i ile za nią dałeś.. Jakby co, to pytaj dalej, ale na razie poczytaj dział Honda/Traktorki..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

romi2p
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2019, 17:46
Imię: Romek

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: romi2p » 27 gru 2019, 17:39

No właśnie czytałem i oglądałem sporo filmików ale nie znalazłem tam właśnie :
- jak wymienić dźwignie załączenia kosiska - raczej dobrze zdiagnozowałem bo została mi w ręce z ułamanym końcem...komuś już także pękła bo była pospawana. Kupić nową można bez problemu np tu:
https://www.wszystkodlarolnictwa.pl/min ... TC102.html

Napisałeś, że naprawa jest możliwa - ale co miałeś na myśli ? dospawanie nowego kawałka pręta ?
Być może pierwotna przyczyna leży w lince. Czym ją nasmarować ? Masz coś sprawdzonego ?

- jak wymienić olej w skrzyni hydrostatycznej - to że stanowi ona najsłabszy element tej kosiarki to także wiem. Ale czy wiesz jak jak wymienić w niej olej i czy muszę to już zrobić po 575 przepracowanych godzinach

- na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę oprócz smarowania i odnowienia tego co zardzewiałe ?

Słyszałem także, że wewnętrznej strony kosiska nie można pomalować byle jaką farbą antykorozyjną. Musi to być farba dająca gładkie i śliskie nawierzchnie żeby ziemia i trawa się nie czepiała. Widziałem, że piaskowałeś i malowałeś kosisko. Możesz zdradzić jaką farbą ?

Pochwalić siłę mogę jak i za ile ją nabyłem, ale nie widziałem aby na forum ktoś podał za ile nabył swoje cudo :) Więc i ja pozostawię sobie to jako tajemnicę handlową :).
W załączeniu kilka fotek, chciałem podesłać filmik z jej odpalenia ale nie przyjmuje mi formatu mp4.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: Troku » 27 gru 2019, 22:59

Dla mnie ten kto kupuje kosiarkę +20 lat to jest fanatyk marki. Dziwne że skrzynia jeszcze chodzi po tylu latach. Linkę załaczania należy wymontowac, przedmuchać powietrzem oraz odtuścić zmywaczem do hamulców a potem zalać ciepłym olejem lub smarem np. Typu WD,
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

romi2p
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2019, 17:46
Imię: Romek

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: romi2p » 27 gru 2019, 23:32

Pewnie ma Pan rację, że zakup ponad 20 letniej kosiarki to spore ryzyko. Tylko, że widziałem dużo młodsze egzemplarze całkiem skorodowane i nadające się tylko na złom. Na tej zębu czasu nie widać - nie jest skorodowane kosisko, blachy osłony tłumika, ściana tylna. Rama w ogóle rdzą nie tknięta. Kosiarka stojąc raczej się nie zużywa, zakładając, że przepracowała tyle ile wskazuje liczydło czyli 575 godzin, to czy jej wiek skłania od razu do wniosku, że to złom i raczej na wystawę niż do pracy ?
Ja fanatykiem marki nie jestem, miałem możliwość jej zakupu i ją kupiłem - to czy to dobrze wydane pieniądze czy nie to już tylko moja sprawa, a także koszt jej odrestaurowania.
Zapisałem się na forum aby uzyskać praktyczną wiedzę jak coś naprawić. Jeżeli uważa Pan, że jej nie można naprawić lub to po prostu jest z praktycznego względu nie opłacalne to proszę wprost to napisać. Być może kupię sobie nową za 29 tyś i będę się nią chwalił na tym forum - tylko czy ono po to powstało ?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: Tornado » 28 gru 2019, 9:28

romi2p pisze:
27 gru 2019, 23:32
Kosiarka stojąc raczej się nie zużywa, zakładając, że przepracowała tyle ile wskazuje liczydło czyli 575 godzin, to czy jej wiek skłania od razu do wniosku, że to złom i raczej na wystawę niż do pracy ?
Nikt nie mówi, że wiek kosiarki kwalifikuję ją do bycia tzw. złomem. Problem polega na tym, że nikt nie kupuje ich na wystawę, lecz do ... pracy. I nie ma się tutaj co denerwować, bo kolega Troku, jako doświadczony serwisant tego typu sprzętu wie, jakie są ich mankamenty i dlatego taka, a nie inna wypowiedź. Potwierdzają to też userzy w tematach. Z pewnością czytałeś już ich doświadczenia.
Z Twojego opisu sprzętu nie wynika by był on "zmęczony", ale to w jakim jest stanie , obiektywnie zweryfikuje czas kiedy zaczniesz jej używać. Sama dźwignia załączania kosiska to nie cały traktorek i nie zalicza się do istotnych podzespołów tego sprzętu, a jak widać jej cena nie skłania do naprawy starej, lecz kupna nowej.. ;)
Ze zdjęć wynika, że masz ułatwione zadanie dobrania się do całego tego mechanizmu, gdyż ściana tylna traktorka jest zamocowana na śrubach, gdzie nakrętki masz dostępne od zewnątrz. Były modele gdzie te śruby montowano odwrotnie i aby odkręcić nakrętki, należało demontować ten plastikowy korpus traktorka..
Co do wymiany oleju w skrzyni to tutaj dość szeroko to pokazane jest.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

romi2p
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2019, 17:46
Imię: Romek

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: romi2p » 28 gru 2019, 12:09

Nie denerwuję się tylko jestem zaskoczony, że podobne komentarze nie padały w przypadku Pana kosiarki - wręcz odwrotnie, można odnieść wrażenie, że sprzęt który przepracował ponad 600 mh jest w doskonałym stanie i poza odświeżeniem nie potrzebuje większych napraw. Oglądając Panów materiały można odnieść wrażenie, że wręcz zachęcacie do zakupu za rozsądne pieniądze używanego dobrego markowego sprzętu- choć nie nadającego się do roli "pracowitego osiołka " z pługiem czy przyczepką.
Jak ja napisałem, że posiadam - to okazuje się, że muzealny egzemplarz na wystawę....
Może jest w tym jakaś logika choć dość pokrętna jak dla mnie.
Hobbystą mechanikiem nie jestem, więc na pewno nie będę sam rozbierał i remontował skrzyni biegów - jak będzie ciągnąć to dobrze jak nie - trudno - mała strata. Wtedy może będę pytał co polecacie Panowie zakupić do pracy a nie na wystawę.....

Zadając moje pytania oczekiwałem od doświadczonych użytkowników i serwisantów raczej rad typu - odpal kosiarkę , przejedź się po jakąś górkę i zobacz czy skrzynia daje rade..., albo informację jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni albo chłopie obejrzyj to i tamto czy masz nie pordzewiałe, naoliwione itp.
Zamiast tego dowiedziałem się, że jestem amatorem i zbieraczem okazów muzealnych - to też jakaś wiedza :)

Z forum skorzystam, gdyż już wiele cennych informacji na nim zdobyłem - pewnie założę nowy wątek o tym jak przebiega moja muzealnicza kariera i czy mój zabytek coś skosi(Kolega Tornado dał radę to i może ja dam :)) czy skończy w piaskownicy jako atrakcja dla dzieciaków :)


Pozdrawiam i Życzę Wszelkiej Pomyślności w Nowym 2020 roku - lub jak kto woli 2563 lub 2642 lub 5781 - wszystko jest względne - jak traktorki :)

Robal
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 13 gru 2019, 19:30
Imię: Robert

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: Robal » 28 gru 2019, 13:24

romi2p , przec ież Troku napisał tylko tyle
Troku pisze:
27 gru 2019, 22:59
Dla mnie ten kto kupuje kosiarkę +20 lat to jest fanatyk marki. Dziwne że skrzynia jeszcze chodzi po tylu latach.
Ani mi w tą czy tą stronę, ale nikt nie pisał o muzeum pisz o problemach jakie masz z kosiarką to zobaczymy czy t o muzeum jest jak napisales

romi2p
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2019, 17:46
Imię: Romek

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: romi2p » 28 gru 2019, 15:50

A ja tylko zapytałem :
- możecie podpowiedzieć co muszę sprawdzić, wymienić ect ?
Czy po prostu w teren i zobaczyć co wyjdzie ?
Może temat trochę rozjaśni wyjaśnienie, że mi ją przywieziono i wstawiono do garażu - nie jeździłem nią wcześniej.
Odpaliłem - silnik pracuje równo, czy dymi czy nie, to nie za bardzo mogę porównać - spaliny nie wydają się nadmierne - nie kopci.
Przejechałem się po podjeździe - jedzie do tyłu, jedzie do przodu - podjazd do garażu jest lekko pod górkę - dała radę wjechać bez żadnego problemu na minimalnym gazie (żółw).
Przy próbie załączenia kosiska ( bez noży, bo były zdjęte do transportu), dźwignia kosiska została mi w ręce - była wcześniej ułamana i ktoś nieudolnie próbował ją zespawać, ale jak widać z marnym skutkiem.
Bez dźwigni kosiarka nie odpali - blokuje ją czujnik załączenia (a raczej nie załączenia)kosiska.

I tyle jak na razie moich doświadczeń z nią.

Mogę zablokować ten czujnik i ją dalej testować - czy warto w nią inwestować - tylko właśnie nie wiem co mam sprawdzić aby stwierdzić czy będzie coś z niej czy nie.

I z tym pytaniem po raz kolejny zwracam się do kolegów forumowiczów :)

bastek235
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 gru 2019, 18:44
Imię: Sebastian

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: bastek235 » 28 gru 2019, 20:26

Sprawdź sobie skrzynie czy nie słabnie po długotrwałej jeździe i jej rozgrzaniu.
Czytałem tutaj na forum o tym.
Tylko że teraz jest zimno na dworze i pół godzinna jazda może nie rozgrzać dostatecznie skrzyni.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: Tornado » 28 gru 2019, 22:13

Czy warto w nią inwestować? Nikt chyba na forum nie potrafi udzielić takiej odpowiedzi.. Najważniejszymi są:
skrzynia, silnik, kosisko w dalszej kolejności układ kierowniczy, elektryka z rozrusznikiem koła, elementy wspomagające...
Jeśli silnik działa, skrzynia na razie działa, kosisko nie ma dziur, mandrele/piasty okey, aku sprawny, noże w normie, to czego wymagać od tzw. "okazji" ? Drobne "korekty" zawsze będą, jeśli kupuje się sprzęt używany. Ja sądzę, że warto było kupić.. dlaczego? Bo nawet gdyby ta skrzynia okazałaby się "złomem" to pozostałe rzeczy na sprzedaż i za ich sprzedaż odzyskasz na bank to, co zapłaciłeś..
Kolega bastek235 dał Ci odpowiedź jak najlepiej sprawdzić skrzynię, co wykonasz raczej na wiosnę. Co dalej? Przejrzyj te podzespoły, które wymieniłem, czyszczenie, smarowanie. Zdejmij pokrywę plastikową kosiska, sprawdź stan pasków. Zdejmij też koła i przesmaruj mocowania.. To tyle co tak na szybko przychodzi mi do głowy...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

romi2p
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2019, 17:46
Imię: Romek

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: romi2p » 29 gru 2019, 0:05

Właśnie tego się obawiałem, że przed wiosną czy wczesnym latem nie będę w stanie sprawdzić stanu skrzyni biegów.
Planowałem sezon zimowy przeznaczyć na wyczyszczenie kosiska i pomalowanie oraz innych elementów na których pojawiła się rdza. Ale chyba sobie daruję bo jak okaże się, ze skrzynia jest do niczego to praca pójdzie trochę w gwizdek...
A jaki jest koszt regeneracji skrzyni ? - bo założyłem sobie, że tysiaka mogę dołożyć do tego sprzętu. Pewnie koszt naprawy bardo zależy od stanu skrzyni - ale tak mniej więcej - czy to w ogóle ma jakiś sens jak by co.

Rozumiem, że bez wyjęcia skrzyni nie da się sprawdzić w niej poziomu oleju i go wymienić ?

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz z tymi skrzyniami - nominalnie mają ponoć wytrzymać 3000 mh.
Mając niecałe 600 na liczniku to powinna być "nówka sztuka".
600 godzin przez 20 lat - bo dwa lata stała - i zakładając pół roczny sezon to wychodzi lekko ponad godzina pracy tygodniowo - czyli dwa razy w tygodniu skoszenie trawnika do maks 2 tyś m2.
Więc w sumie żadna eksploatacja - co znów potwierdza, że to powinna być "nówka sztuka".
Chyba, że ja coś źle zakładam albo te liczniki to mocno kręcone są..., a ponoć nie ma takiej możliwości ?
Choć kolega Tornado wspominał, jak dobrze pamiętam, że przez dwa lata zrobił 17 mh swoją Hondą. 17 godzin przez 24 miesiące toż to wychodzi przy naszym sezonie niecałe 1,5 godziny na miesiąc... To co w tym czasie można skosić?

Jakoś to wszystko mi się nie klei z tymi skrzyniami :(

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: Tornado » 29 gru 2019, 9:54

Nie kosisz trawy przez cały rok, więc nie licz średnią na miesiąc, ale na sezon letni, czyli rok. Chyba, że traktorek ma pług lub przyczepkę i jest wykorzystywany do innych prac niż koszenie.. Ale i tak w końcowym rozrachunku liczy się .. rok ;)
Ile mh pracuje sprzęt przy wykorzystaniu go tylko do koszenia? Zależy od aury/wzrostu trawy no i oczywiście wielkości areału .. Gdyby to był mój sprzęt, to przy mojej wielkości działki /60 arów/, gdzie do koszenia jest ok 30 arów, musiałby on pracować średnio 20 mh na rok. Byłoby to raczej b.mało, gdyż 20 mh na rok dla mnie oznaczałoby sezon b.suchy z niewielkim wzrostem trawy. Oczywiście moja trawa nie jest koszona często,, jak przydomowy ogródeczek. Ostatni sezon letni pobił wszelkie rekordy, gdyz przepracowałem tylko ok. 15 mh, no ale to inna bajka i przyczyny.

"kręcenie" licznika...??, chyba nie ma takiej technicznej możliwości.., o czym było pisane w innych wątkach.., ale............, mechanicznie już tak... wystarczy włączyć zapłon, bez odpalania silnika i czekać..., aż ten"przekręci" się na trzech pozycjach tj 999 i ... "nabić" wówczas oczekiwany stan ilości mh :D

Aby sprawdzić poziom oleju w tym modelu skrzyni, niestety robi się to tylko poprzez jej wyjęcie, gdyż korek gumowy, który ew. uda Ci się wyjąć nie da Ci trafnej odpowiedzi :( Wyjąć skrzynię, odkręcić 4 śruby pokrywy membramy i masz wizualny wgląd, jaki jest stan oleju..

No tak..., ale samo wyjęcie skrzyni, bez kanału/najazdu do łatwych nie należy.. Zrobić można i ja to robiłem, ale wymaga pracy, która mnie b. wkurzała...

Jeśli coś Ci się nie "klei" z tymi skrzyniami, to podpowiadam to co twierdził Troku, iż te skrzynie były tzw. "jednorazówkami" i producent nie przewidywał ich .. remontu... Miały pracować do momentu zakończenia .. żywota i dalej na szrot.. , no ale nie u .. Polaka hehehe :lol:

Przy tych modelach skrzyń, nie było żadnych instrukcyjnych zaleceń wymiany oleju..., w/g opinii serwisantów z naszego forum należy to jednak wykonywać w interwałach 100/150/200 mh lub raz na dwa/trzy/cztery lata

Teraz inny wątek...., za ile kupiłeś ten sprzęt? Ile trzeba dołożyć by go ew. wskrzesić gdyby była taka potrzeba? Czy da się zrobić/naprawić/wymienić skrzynię ? To są pytania które sam sobie zadajesz, a na które nikt trafnie Ci nie odpowie poprzez łącza internetu i braku znajomości sprzętu itd. Dlatego padło na wstępie pytanie.... Ile była warta ta okazja ????? Nie odpowiedziałeś i nie musisz tego robić.., ale bez tej wiedzy nie odpowiem czy warto robić cokolwiek.... Oczekujesz odpowiedzi na swe pytania, a sam nie podpowiadasz cennych informacji... :lol: :lol: :lol:
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Robal
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 13 gru 2019, 19:30
Imię: Robert

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: Robal » 29 gru 2019, 10:05

No i o to pany chodziło, anie o spory nie widzę na fociach pokrywy silnika siedziskakosza a kolor kosiska oryginalny też nie jest

bastek235
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 gru 2019, 18:44
Imię: Sebastian

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: bastek235 » 29 gru 2019, 21:42

Jak masz skrzynie perlesa tecumseha to życzę powodzenia.

romi2p
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2019, 17:46
Imię: Romek

Re: Honda 2218 - serwis po 575 mh

Post autor: romi2p » 30 gru 2019, 1:05

Zasadnicze pytanie co to trwałości skrzyni w tym modelu.

Wyczytałem, że ich trwałość to 3000 mh.

Prawda do czy nie ?

Bo jeżeli prawda to moja przy 575 mh powinna być jak 25 letnia dziewczyna a nie jak 70 latka :)


Co do ceny - to odpowiem tak jak mówią inwestorzy - wydane pieniądze nie istnieją.
Są tylko te do wydania i do zarobienia :)

Dla mnie ta kosiarka jest warta ok 2 tyś bo za tyle bez problemu sprzedam części do niej. Zainwestować w nią mogę 1-1,5 tyś, gdyż za 4-4,5 tysiąca kupię kosiarkę może nie tak zacnej marki, ale która popracuje mi kilka lat i zrobi robotę. Przynajmniej tak zakładam.

Moje zapotrzebowanie to skoszenie ok 10 arów przez ok 6 miesięcy 2-3 razy w tygodniu - wiec ok 40 mh rocznie.

Kolego bastek235 możesz rozwinąć swoje stwierdzenie ?

ODPOWIEDZ