Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

unky
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2016, 6:34

Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: unky » 01 kwie 2017, 21:19

Witam
Dzisiaj odpaliłem maszynę po zimie i niestety pojawił mi się problem z czujnikiem kosiwa. Testowo udało mi sie kosiwo załączyć, potem je wyłączyłem i już więcej nie mogłem załączyć. Wajcha nie chciała się za bardzo przesunąć - coś ją blokowało i kosiwa nie dało się uruchomić. Co gorsza czujnik sygnalizował że kosiwo jest załączone chociaż w rzeczywistości nie było i po zgaszeniu traktora nie mogłem go już odpalić ze względu na wskazanie załączonego kosiwa.

Rozebrałem obudowę - roboty sporo, odkręcenie siedziska, aku itp. aby sprawdzić co jest na rzeczy i okazało się że pręt który załącza czujnik kosiwa przeskoczył poza czujnik i nie można było go z powrotem przestawić w pozycji "kosiwo wyączone" (czyli czujnik powinien być wciśnięty) bo ten czujnik blokuje wajchę. Można ręcznie wcisnąć czujnik i wtedy wajchę można przestawić, kosiwo się załącza, ale jak ponownie przesunę w pozycję rozłączenia kosiwa to ponownie pręt załączający czujnik przeskakuje przez czujnik i znowu nie można go przestawić we właściwą pozycję.
Wszystko zaznaczyłem na zdjęciach. Nie bardzo zauważyłem żeby tam było coś luźne itp. i nie mam kompletnie pojęcia dlaczego ten pręt załączający czujnik przeskakuje poza czujnik a nie zatrzymuje się w pozycji "wciśnięcia czujnika". Musi tam być jakiś luz albo coś odgięte że można przestawić wajchę jakby "za mocno" a co za tym idzie pręcik załączający czujnik przeskakuje poza ustaloną pozycję co powoduje blokadę wajchy której fizycznie nie można już przestawić.
Spójrzcie na fotki - może ktoś miał już taki problem i wie co może być na rzeczy?

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: Tornado » 01 kwie 2017, 21:23

Miałem podobny problem.. winna była tzw. wajcha .. Zdjąłem tylną ściankę i dobrałem się do mechanizmu "wajchy", który był uszkodzony.... w mojej Hondzie 2218 jest to konstrukcyjnie rozwiązane inaczej.. Wajcha się blokowała i ni można była uruchomić sprzęgła napędu noży..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

unky
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2016, 6:34

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: unky » 01 kwie 2017, 21:28

Naprawiałeś ten mechanizm wajchy czy kupiłeś wszystko nowe? Też myślałem żeby rozkręcić mechanizm wajchy ale żeby do niego się dostać to chyba musiałbym pół traktorka rozebrać?
Też myślałem o zdjęciu tylnej ścianki ale jest ona przekręcona klasycznie za pomocą śrub i nakrętek. Do śrub jest dostęp normalnie od tyłu ale do nakrętek to masakra. Spoko można poodkręcać wszystko, nakrętki powypadają itp. ale potem to skręcić ponownie to już masakra jak dostęp do nakrętek jest mega kosmiczny.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: Tornado » 01 kwie 2017, 21:33

Naprawiałem, należy zdjąć tylną ściankę , podnieść lekko traktorek i dostać się po lewej stronie do tej dźwigni.., przypuszczam że ona jest "zatarta".... lub za luźna..

Jutro poszukam zdjęć, jeśli ich nie ..skasowałem, to podeślę do tematu.. ;)
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

unky
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2016, 6:34

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: unky » 01 kwie 2017, 21:36

Tylko jak zdjąć tą tylną ściankę aby potem można było ją ponownie bez problemu zamontować - kwestia tych nakrętek do których jest mega ciężko się dostać od strony traktorka.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: Tornado » 01 kwie 2017, 21:39

Hmm, nie kumam o czym mówisz..., nakrętki Masz na zewnątrz, podane jak ..na talerzu :lol:
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

unky
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2016, 6:34

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: unky » 01 kwie 2017, 21:57

No u mnie jest inaczej. Spójrz na zdjęcie. Od zewnątrz są śruby, od wewnątrz nakrętki.

Obrazek

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: Tornado » 01 kwie 2017, 22:06

U mnie są nakrętki samokontrujące na ..zewnątrz :?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

unky
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2016, 6:34

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: unky » 01 kwie 2017, 22:07

No to masz inaczej. Te nakrętki pewnie nakręcasz na gotowe gwinty a nie na śruby które mogą wypaść?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: Tornado » 01 kwie 2017, 22:22

Dokładnie tak...2 minuty roboty..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

unky
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2016, 6:34

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: unky » 01 kwie 2017, 22:34

Szczęściarz.... ;-)

Piurko

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: Piurko » 01 kwie 2017, 23:44

Wydaje mi się ( nie widząc całego traktorka ) , że powinieneś odkręcić i zdjąć górny plastik - błotniki , to co masz pod siedzeniem . Są chyba po dwa wkręty na 8 lub10 kluczyk wkręcone w tylną część stopnicy i śruby od sprężyn pod siedzeniem.... tak jest u mnie w castelgardenie...
Jak wyciągniesz tynel plastikowy , to będziesz raczej miał dobry dostęp do nakrętek ...

unky
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 07 maja 2016, 6:34

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: unky » 02 kwie 2017, 6:54

Zdjąłem całą plastikową górę - siedzenie, błotniki itp.
Bez zdjęcia tego nie byłbym w stanie ocenić co szwankuje. Niestety dojście do śrub tylnej blachy jest nadal koszmarnie trudne. Myślę jeszcze o rozmontowaniu boczku do którego jest przykręcony czujnik ale patrząc na niego mam wrażenie że aby go odkręcić musiałbym zdemontować jeszcze wajhę od podnoszenia kosiwa.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Honda 2216 problem z czujnikiem załączania kosiwa

Post autor: Tornado » 02 kwie 2017, 7:45

Zrób fotki tego bolida , aby łatwiej było ocenić to , o czym mówimy....
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

ODPOWIEDZ