Pasek nie skoszonej trawy MTD

Moderator: Moderatorzy

emil4
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 05 lis 2017, 10:47
Imię: Emil

Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: emil4 » 18 kwie 2018, 17:04

Witam .Mam taki problem z MTD Yard Man 160/102 ze jak kosze trawe zostawia mi pasek nie skoszonej trawy miedzy nożami . Dodam jeszcze że przed sezonem zmienialem wszystie łożyska w kosisku . Co robic ? źle zlożone kosisko?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 20:45

Podejrzewam, że po Twoim zabiegu/wymianie łożysk, wytłoczka decka /tj. korpus blachy kosiska/ mógł ulec zniekształceniu, co może skutkować pracą noży na "różnych poziomach".., noże mają "zachodzić za siebie" w odpowiednim położeniu..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

emil4
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 05 lis 2017, 10:47
Imię: Emil

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: emil4 » 18 kwie 2018, 21:04

noże chodzą w płaszczyśnie tylko jeżlei je ustawie na równo jest miedzy nim jakieś 0.5cm miejsca miedz jednym a drugim. Da sie to jakoś zeliminować ??
Bez tytułu.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 21:11

Noże muszą "zachodzić" na siebie i się jednocześnie "mijać" w systemie kolizyjnym. Jeśli tego nie ma tzn. że noże są za krótkie..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

emil4
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 05 lis 2017, 10:47
Imię: Emil

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: emil4 » 18 kwie 2018, 21:11

Dodam jeszcze że na adapterze z jednej strony jest takie wycięcie fabryczne .Nie jestem pewien czy zamontoealem to w takim samym kierunku jak wszesniej Ma to jakieś znaczenie ??Wycięcie zaznaczyłem na zdj
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

emil4
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 05 lis 2017, 10:47
Imię: Emil

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: emil4 » 18 kwie 2018, 21:14

Noże nie mogą być za krótkie poniewqarz przed wymianą lożysk bylo wszystko ok .Po wymianie cos sie popsuło

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 21:15

Nie znam konstrukcji tego decka na tyle, aby Ci odpowiedzieć..., może Troku Ci podpowie..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Toma » 18 kwie 2018, 21:17

Jeżeli masz deck z nożami w jednej linii, to niejako oba nachodzą na siebie, ale trzeba je ustawić aby się nie spotkały.
Chyba, że masz deck, tak jak ja w moim starym traktorku, że noże nie są w jednej linii, czyli nie muszę ustawiać, ale generalnie noże , a raczej ścinanie trawy, nachodzi na siebie.
Poniżej fotka takiego decka, choć przypuszczam, ze Ty masz noże ustawione w linii, więc zrób jak napisał Tornado
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Creed
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:57
Imię: Bartek

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Creed » 18 kwie 2018, 21:24

Ja też mam u siebie bezkolizyjne ułożenia i też jest przerwa między nożami ale nie zostawia mi żadnego paska. W piątek będę zakładał piasty itp bo czyscilem i malowałem deck ale po twoim poście już mi się gorąco zrobiło ;d:d mam na dzieje że wszystko dobrze złoże.
Myślę że u ciebie jest jakiś błąd w złożeniu może pokrec nożami zmieniając ich pozycję

Creed
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:57
Imię: Bartek

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Creed » 18 kwie 2018, 21:28

Moje :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 21:33

A, jakieś czytelne zdjęcie z nożami decka macie /odwrócony deck/ ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Creed
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:57
Imię: Bartek

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Creed » 18 kwie 2018, 21:41

Jak będzie taka jeszcze potrzeba to ja mogę rzucić foto w piątek jak złożę wszystko

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 21:48

Wrzuć to zobaczymy, bo jeżeli są dwa noże w decku, a są , to one muszą pracować w układzie kolizyjnym..., ale tak ustawione, aby się nie spotkały.. Jeśli będą pracowały bezkolizyjnie tzn., że każdy z nich kosi wyłącznie swoje "koło" trawy i wówczas między tymi kołami powstanie pasek nieskoszonej trawy. Dlatego też do tego systemu dodany jest trzeci nóż, gdzie każdy kosi swoje koło, ale koła się nakładają na siebie, lecz nie noże. Proste, ale trzeba się w to wczytać hehehe
Koła.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Toma » 18 kwie 2018, 21:57

Tornado pisze:
18 kwie 2018, 21:48
Wrzuć to zobaczymy, bo jeżeli są dwa noże w decku, a są , to one muszą pracować w układzie kolizyjnym..., ale tak ustawione, aby się nie spotkały.. Jeśli będą pracowały bezkolizyjnie tzn., że każdy z nich kosi wyłącznie swoje "koło" trawy i wówczas między tymi kołami powstanie pasek nieskoszonej trawy. Dlatego też do tego systemu dodany jest trzeci nóż, gdzie każdy kosi swoje koło, ale koła się nakładają na siebie, lecz nie noże. Proste, ale trzeba się w to wczytać hehehe
Tornado, dlatego pokazałem, że u mnie w starym traktorku / decku są dwa noże, ale one są przesunięte względem siebie. W takim układzie nie potrzeba 3 noża. Ale potwierdzam, w większości decków noże są w jednej linii i są kolizyjne. Wtedy potrzeba je ustawić jak pokazywałeś podczas renowacji/konserwacji decka od Hondy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 22:01

Czyli chodzą w takim układzie... ?
Toma.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

emil4
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 05 lis 2017, 10:47
Imię: Emil

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: emil4 » 18 kwie 2018, 22:06

Jutro zdejmę kosisko i wstawie zdj na forum .

Creed
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:57
Imię: Bartek

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Creed » 18 kwie 2018, 22:17

Mnie to też dziwiło jakim cudem taki system nie zostawia trawy nieskażonej ale tak jest nawet jak czyszcze kosisko to obracam sobie nożami w którą stronę mi się podoba tak aby mi było wygodnie wyczyścić kosisko nawet widać na zdjęciu które wyżej dodałem jak się popatrzcie w wylot(wyrzut trawy) widać jeden i drugi nóż i spora przerwę między nimi

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 22:24

W tym temacie jest kilka fotek mojego decka, jak powinny być ustawione noże ... One zachodzą na siebie, swoje pole pracy, ale w różnym czasie...
viewtopic.php?f=32&t=374
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Toma » 18 kwie 2018, 22:31

Tornado pisze:
18 kwie 2018, 22:01
Czyli chodzą w takim układzie... ?
Toma.jpg
Jutro może uda mi się cyknąć fotkę, ale nie obiecuje, bo nie wiem o której wyjdę z pracy.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Toma » 18 kwie 2018, 22:35

Tornado pisze:
18 kwie 2018, 22:01
Czyli chodzą w takim układzie... ?
Toma.jpg
Fotka z netu, może nie dokładnie pokazuje, że noże się nie stykają, ale trawa jest skoszona na zakładkę
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 18 kwie 2018, 22:41

No i one się na siebie nakładają swą pracą, ale w innym czasie, co sprawia, że nie ma kolizji... gdyby chcieć je natomiast ustawić w linii prostej, przebiegającej przez środek piast, to końcówki noży by się częściowo pokrywały i byłoby buuum przy pracy kosiska...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Toma » 19 kwie 2018, 6:31

Dokładnie jak mówisz :) Czyli wniosek, że są konstrukcje 2-nożowe, o pracy niekolizyjnej. Chyba, że jeszcze jakieś jest rozwiązane, ale jakoś nie mam pomysłu, jak.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 19 kwie 2018, 10:39

Na elektrodzie znalazłem taki wątek..
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2340929.html
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 19 kwie 2018, 11:02

Toma pisze:
19 kwie 2018, 6:31
Dokładnie jak mówisz :) Czyli wniosek, że są konstrukcje 2-nożowe, o pracy niekolizyjnej. Chyba, że jeszcze jakieś jest rozwiązane, ale jakoś nie mam pomysłu, jak.
Z opisu kolegi emil4 wynika, że te noże w tym kosisku pracują bezkolizyjnie i nie zachodzą na siebie, czyli na "styk"... Czy jest to możliwe? Nie wiem, ale z tego co poszukałem w necie to dość częsty przypadek takiego koszenia z paskiem trawy przez tę markę traktorka.. Gdyby tak było rzeczywiście, to jakakolwiek lekka deformacja decka, "pochylenie" się piasty a tym samym noża względem kosiska może spowodować taki efekt. Myślę, że nasz expert winien się wreszcie ustosunkować do problemu...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Toma » 19 kwie 2018, 11:08

A ja dodam, że .. nawet zmniejszenie długości noża poprzez niewielkie zużycie, pewnie powoduje wystąpienie paska nieskoszonej trawy. No chyba,  że pęd powietrza robi swoje i trawa i tak dostaje się pod nóż... hmmm

A właśnie, czy czasem ten deck nie powinien być zamontowany lekko skośnie w stosunku do traktorka ? Jak to miałeś Tornado u siebie, był idealnie w linii ?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 19 kwie 2018, 11:26

U mnie noże zachodziły na siebie, więc był on montowany prostopadle do linii "wzdłużno/środkowej" traktorka. Zresztą nie było opcji innego montażu, poza opuszczeniem go przodem lub tyłem w dół/górę, jak też przesunięcie całości w przód/tył . Nie wiem jak wygląda system zawieszania decka w tym MTD.. Ale wariant "skośnego" ustawienia decka , ma sens z punktu widzenia geometrii...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: pfp76 » 19 kwie 2018, 16:02

Kluczowe pytanie jest takie ,czy masz wyrzut trawy boczny ,czy do tyłu...

Creed
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:57
Imię: Bartek

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Creed » 23 kwie 2018, 16:16

Zgodnie z obietnicą wklejam formę trochę później ale zawsze :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: bogdan1115 » 23 kwie 2018, 16:39

Deck jest asymetryczny i dlatego noże nie wchodzą ze sobą w kolizję. Dzięki temu napęd noży może być na zwykłym klinowym pasku a nie na zębatym. Drugie zdjęcie gdybyś zrobił tak aby widoczny z prawej strony nóż był obrócony nieco bardziej/zgodnie z kierunkiem zegara/a zdjęcie zrobione byłoby dokładnie w osi podłużnej traktorka, to wtedy można by zobaczyć jaka jest przerwa pomiędzy nożami / w rzucie na płaszczyznę prostopadłą do osi podłużnej maszyny/. Prawdopodobnie noże w tym rzucie nie zachodzą na siebie i to jest przyczyną pozostawionego paska nieskoszonej trawy.
Powinna być /jeśli noże są odpowiedniej długości/ możliwość delikatnego powiększenia skosu ustawienia decka /prawą jego stroną bardziej do przodu lub lewą do tyłu/ Jeśli nie ma możliwości takiego przestawienia to należy zastanowić się nad zwiększeniem długość noży
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2018, 16:41 przez bogdan1115, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: pfp76 » 23 kwie 2018, 21:42

-a może,po prostu, żle założyłeś pasek /

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 23 kwie 2018, 21:50

hmmm... a co ma pasek napędu do ...paska nie skoszonej trawy hehehe. W sumie to ma... termin ...pasek...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: pfp76 » 23 kwie 2018, 22:15

żle założony pasek może powodować obrót noża nie w tą strone , To są noże przeciwbieżne...

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 23 kwie 2018, 22:22

Tak, ale problem dotyczy zasięgu koszenia.... Może się mylę, ale w/g mnie te noże pracują na tzw. "styk".... deck był jak widać po fotkach reanimowany... , może był w piaskowaniu, może malowanie na gorąco... Wydaje mi się, iż uległ lekkiej deformacji i mamy taki efekt. Autor pisał, że w ub. roku jesienią było wszystko okey. Zatem co się nagle stało ?? Wymiana łożysk piast, dała taki efekt? Nie...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: wojtek1234321 » 24 kwie 2018, 7:44

Najbardziej prawdopodobna przyczyna tego zjawiska to złe ustawienie całego kosiska (o czym było już pisane wyżej). Druga prawdopodobna przyczyna to być może "skrócenie" noży przez długotrwałą pracę. Noże na pewno nigdy w takim kosisku nie są ustawiane "na styk" podczas pracy. Zawsze jest jakiś odstęp bezpieczeństwa aby się nie zderzyły. Skośne ustawienie kosiska do kierunku jazdy niweluje tą przerwę.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Tornado » 22 maja 2019, 8:15

Odgrzewam temat, zakładający wątek nie wypowiedział się co do przyczyny opisanego zjawiska, a szkoda . Na pewno byłoby to pomocne dla innych kolegów..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Creed
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:57
Imię: Bartek

Re: Pasek nie skoszonej trawy MTD

Post autor: Creed » 22 maja 2019, 8:36

Mi się wydaje że to problem jest właśnie z nozami. Ja u siebie ściągałem i rozbierałem kosisko do czyszczenia i lekkiej konserwacji wszystko ściągniete i odkręcone do zera potem jak składałem to montaż był wedlug pamięci i schematu. Wypoziomowalem kosisko i wszystko jest ok dla zasady to też ustawiam noże przed koszeniem tak aby nie były w jednej linii i nigdy nie miałem problemu z niedokoszonym paskiem

ODPOWIEDZ