MTD 145H Obraca pasek klinowy

Moderator: Moderatorzy

Pawelz
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 kwie 2018, 20:39
Imię: Paweł

MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Pawelz » 17 kwie 2018, 21:34

Witam.

Na początku chciałbym wszystkich przywitać korzystając z pisania pierwszego posta ;)

Od 3 lat posiadam traktorek MTD 145H (Silnik B&S, skrzynia hydro). Dzisiaj podczas pierwszego koszenia po zimie, po skoszeniu około 40 arów wywinął się na lewą strone pasek napędu noży i spadł z koła pasowego na wale silnika.
Założyłem pasek spowrotem jednak zaraz po odpaleniu stało się to samo. Widać na nim w kilku miejscach, że jest wyraźnie przytarty.

Dodam, że jakieś 2 lata temu stało się podobnie i musiałem wymienić pasek na nowy.

Czym to może być spowodowane? Przy okazji chciałbym zapytać jaką funkcje pełnią dwie "opaski" które obejmują część kól pasowych noży? Gdy nimi poruszam to napęd delikatnie łapie. Wydaje mi się, że powinny być one przymocowane jakimiś sprężynami do decku ale u mnie takich nie ma.

Nie uśmiecha mi się wymiana paska co sezon bo nie nalezy on do najtańszych :cry:

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Tornado » 17 kwie 2018, 21:38

Zrób jakieś zdjęcia, aby przybliżyć wszystkim czytającym konstrukcję tego napędu.. Jeśli te paski tak szybko się zużywają, a były dobrej jakości to szukałbym w ew. luzach, jakości kół pasowych, czy też prawidłowej regulacji
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Pawelz
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 kwie 2018, 20:39
Imię: Paweł

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Pawelz » 17 kwie 2018, 21:56

Narazie mam tylko takie zdjęcia (stare z telefonu).Strzałką zaznaczyłem tą blache która nie do konca wiem do czego służy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pitero36
Stały bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 kwie 2018, 15:49
Imię: Piotrek

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: pitero36 » 17 kwie 2018, 22:31

Ta blacha chyba przytrzymuje pasek żeby nie spadł z koła kiedy nie przekazuje napędu tak sądzę

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Tornado » 17 kwie 2018, 23:21

Niech się wypowiedzą eksperci, ale jak dla mnie to ten napinacz paska może być winny, sprawdziłbym też ew. luzy na łożyskach piast oraz prawidłowa regulacja ... Zakładam, że pasek jest parametrami dopasowany do wymiarów kół pasowych..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Diabeł
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 23 paź 2017, 22:26

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Diabeł » 18 kwie 2018, 9:50

moim zdaniem trzeba sprawdzić napięcie paska w pierwszej kolejności, przyjrzeć się wszystkim kołom pasowym również temu przy silniku.
Pasek nie wygląda na szczególnie zużyty ale być może nadmiernie się wydłużył i ma za duży luz.

Pytanie czy na wszystkich wysokościach koszenia pasek spada??

Pawelz
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 kwie 2018, 20:39
Imię: Paweł

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Pawelz » 18 kwie 2018, 11:04

Nie zwracałem
uwagi na to czy wysokość ma jakieś znaczenie . Zawsze koszę na 2 ząbki od góry. W zimie deck był zdejmowany i miałem wrażenie że pasek jest naciągnięty nawet mocniej niż wcześniej . Wieczorem postaram się go zdjąć ponownie

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: pfp76 » 18 kwie 2018, 15:51

W Twojej konstrukcji pasek powinien być dwa razy przekręcony o 180 stopni : raz między kołami piast , drugi raz ,już, po za deck'iem ,czyli między kołem napinającym , a silnikiem( nie między piastą ,a kołem napinającym) .

czyli tak: pasek "idzie "-z prawej strony -na prawe koło piasty,-następnie (przekręcony o 180 stopni)na koło lewej piasty(skrzyżowany,czyli tak jak jest u ciebie),-następnie NIE PRZEKRĘCONY na koło napinające -i za kołem ,między nim a silnikiem pasek znów jest przekręcony o 180 stopni .Tak mi się wydaje...
Wszystkie miejsca w traktorku ,określane jako prawe lub lewe, oznaczają ich położenie względem kierowcy siedzącego z rękami na kierownicy (?)
Przy tej konstrukcji ważna też jest jakość paska ,jego konstrukcja odnośnie przeznaczenia i ,co bardzo ważne zgodność modułów kół i paska.
To na początek..

Pawelz
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 kwie 2018, 20:39
Imię: Paweł

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Pawelz » 19 kwie 2018, 14:21

Witam.
Po rozebraniu decka zauwazyłem, że pasek jest z jednej strony wytarty na długości około 30cm. Czy to ma szanse jeszcze działać?
Ponadto martwi mnie jedna z tych blach o których wczesniej pisałem bo jest strasznie wytarta z jednego końca.
Co do kół pasowych, nie widać po nich zużycia, skrzywienia, nie czuć żadnego luzu.

Poniżej zamieszczam zdjęcia całości.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: pfp76 » 19 kwie 2018, 15:51

Te blachy (jak je nazywasz) ,to hamulce paska .Przy włączonych nożach powinny się oddalać od koła pasowego .One są ruchome .Po wyłączeniu noży koło napinające luzuje pasek a te hamulce przytrzymują je ,blokując je na piastach ,co powoduje poślizg paska i zatrzymanie noży.
Keilriemen wechseln beim Rasenmähertraktor, MTD Spider 92RD + Auswurf selber basteln- znajdż to sobie na youtube.

Pawelz
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 kwie 2018, 20:39
Imię: Paweł

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Pawelz » 01 maja 2018, 21:32

Witam. Po chwili przerwy poskładałem kosiarke. Na próbę odkręciłem cały mechanizm hamulca paska i kosiarka działa. Skosiłem wczoraj około 0,5ha i wszystko jest wporządku. Jedyna wada tego rozwiązania tego rozwiązania jest taka, że noże dłużej hamują po wyłączeniu napędu, czasami mimo wyłączenia powoli się kręca jednak mi to nie przeszkadza a cały układ wydaje się teraz być mniej awaryjny.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Tornado » 01 maja 2018, 21:48

Myślę, że dobrze by było, abyś rozwinął wątek i opisał jak rozwiązałeś swój problem. Inni użytkownicy z pewnością będą wdzięczni za to...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Pawelz
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 kwie 2018, 20:39
Imię: Paweł

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Pawelz » 14 maja 2018, 22:04

Odkopuję temat

Po kilku koszeniach pasek kolejny raz nagle wywinął się na drugą stronę i noże stanęły. Teraz jak założę go spowrotem czasami chwile działa, a innym razem obróci go znowu na złą strone.

Nie podoba mi się też, że pasek bardzo luźno chodzi. Gdy naciągnę go mocniej muszę użyć dużo siły aby załączyć napęd co może się skończyć urwaniem linki...

Wie ktoś jak poprawnie wyregulować ten pasek? Muszę kupić nowy i nie chcę żeby szybko skończył jak jego poprzednik...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Tornado » 14 maja 2018, 22:40

Hmm Paweł .. forum jest dla .. wielu ludzi.. nie opisałeś naprawy, żądasz pomocy? Chyba kpisz ...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Pawelz
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 kwie 2018, 20:39
Imię: Paweł

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Pawelz » 14 maja 2018, 23:47

Myślę, że słowo "żądam" jest nie na miejscu...

Napisałem że wymontowałem cały układ hamowania paska, więc co tu jest niejasne ? Chyba każdy kto widział ten napęd wie o co chodzi, ale skoro nie to wrzucę jutro dokładne zdjęcia wymontowanych części.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Tornado » 15 maja 2018, 12:45

Fajnie by było, abyś wrzucił te fotki ;)
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Slimakko
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 21 lip 2017, 3:08
Imię: Marcin

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Slimakko » 04 sie 2022, 4:23

Witam czy udało się autorowi rozwiązać problem z obracającym się paskiem napędu noży? Mam identyczną sytuację w kosiarce craftsman LT1000.

Merowing
Stały bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 19 maja 2022, 22:47
Imię: Jan

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Merowing » 04 sie 2022, 10:22

Ja miałem kiedyś do naprawy Murray'a który rwał i odwracał paski. Problemem był napinacz. W najwyższym położeniu kosiska było wszystko ok, jak kosisko dało się niżej to poprzez niewłaściwy kąt napinacza względem paska, pasek dostawał wibracji i albo się odwrócił albo urwał. Musiałem zrobić nowe gniazdo na śrubę w ramieniu napinacza bo było mocno wyrobione i napinacz latał na boki. Dodatkowo zobacz u siebie czy nie masz aby pourywanych gdzieś takich ograniczników które są koło kół pasowych i nie pozwalają paskowi zjechać z rolki. W tym Murray'u właśnie i na napinaczu nie było takiego ogranicznika, dopiero jak obejrzałem na internecie zdjęcia używek zobaczyłem gdzie taki ogranicznik powinien być i go dorobiłem.

Slimakko
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 21 lip 2017, 3:08
Imię: Marcin

Re: MTD 145H Obraca pasek klinowy

Post autor: Slimakko » 06 sie 2022, 20:48

Przyjrzałem się temu napinaczowi.Ogranicznimi paska są. Wygląda to tak: jak się załączy kosisko czyli naciągnie wajchę od koszenia, sprężyna przy kosisku na dole linki się napina kosisko zaczyna działać ale ten napinacz tak jakby chodzi przód tył. Tak jakby sprężyna go nie utrzymywała,. Cały czas się rusza.Na boki ruchu nie wykonuje

ODPOWIEDZ