Jak naostrzyć łańcuch w pile

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Jak naostrzyć łańcuch w pile

Post autor: Troku » 11 gru 2015, 21:58

Naostrzenie łańcucha w brew pozorom nie jest łatwe i proste. Aby dokonać ostrzenia wykonania przez osoby nieposiadające doświadczenia należy zaopatrzyć się w pilnik z prowadnikiem do ostrzenia łańcuchów oraz przymiaru do piły łańcuchowej http://www.stihl.pl/dodatkowe-narzdzia.aspx
Co potrzebujemy by naostrzyć prawidłowo łańcuch:
pilnik okrągły o średnicy właściwej dla danej podziałki i profilu zębów łańcucha,- pilnik płaski do ograniczników głębokości.

Dostępne są i zestawy pilnika z prowadnikiem jak i ostrzałki montowane na prowadnice dla mało doświadczonych użytkowników pilarek ja stosuję tylko pilnik i uchwyt prowadnicy ułatwiający unieruchomienie pilarki podczas procesu ostrzenia.

Ostrzenie łańcucha to dwa etapy. Najpierw ostrzymy zęby tnące przy pomocy pilnika okrągłego który prowadzimy płynnym ruchem w stronę ostrza zęba tnącego przesuwając nie zbyt szybko pilnik. Pamiętajmy by osobno ostrzyć zęby prawe i lewe w łańcuchu.Wykonując ostrzenie należy trzymać się kątów ostrzenia zębów w stosunku do każdego z nich by były powtarzalne. Prawidłowo naostrzone zęby łańcucha muszą być jednakowej długości. Kolejny etap to sprawdzenie i ewentualna korekta wysokości ograniczników głębokości. Przymiar kładziemy na górnej powierzchni zębów tnących tak, aby ogranicznik głębokości znajdował się w szczelinie wykonanej w przyrządzie. Wysokość ogranicznika zmniejszamy płaskim pilnikiem do wysokości górnej powierzchni przymiaru. Czynność tę wykonujemy ostrożnie, aby nie uszkodzić przymiaru. Właściwie naostrzony łańcuch, którego ograniczniki zostały wyregulowane tnie wydajnie gwarantując bezpieczeństwo obsługi.

Mam nadzieję że jasno opisałem ostrzenie łańcucha lecz jeżeli są pytania proszę pisać na mojego maila

pozdrawiam

Andrzej
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ODPOWIEDZ