Świeca zaplonowa

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Świeca zaplonowa

Post autor: Troku » 14 paź 2019, 22:19

Czy wiecie, że świeca zapłonowa to drugi po oleju, element eksploatacyjny, który należy regularnie wymieniać. W przypadku silników Loncin czy Briggs&Stratton interwał wynosi od 50 do 100 roboczogodzin i jest uzależniony od obciążenia pod jakim pracowała jednostka. Najczęściej przyjmuje się więc, że wymiana powinna następować po zakończeniu każdego sezonu. W ten sposób zyskamy pewność, że silnik będzie gotowy do wzmożonej pracy wiosną. Co ile wymieniacie świece zapłonowe w waszych silnikach ??.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

wladek66

Re: Świeca zaplonowa

Post autor: wladek66 » 14 paź 2019, 22:49

Wymieniam wtedy jeśli zostanie uszkodzona stosuję tylko świecę Ngk w pilarkach też jest określone że powinno się wymieniać po 100 godzinach pracy a kto tak robi,jeśli maszyna chodzi nic się nie dzieje pewnie nikt, Dopiero jak jest usterka to się coś wymienia. Moje zdanie jest takie że świeca to nie olej żeby ją tak często wymieniać

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Świeca zaplonowa

Post autor: Tornado » 15 paź 2019, 0:03

wladek66 , chyba 99 % ludzi tak postępuje... Wymienia wówczas, gdy brak iskry lub pękła itd... Dopóki nic się nie dzieje, to świeca .... jest nie wymieniana. Chyba, że ktoś kupił sprzęt używany to może wówczas wymienia w ramach "wielkiego" przeglądu...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

wladek66

Re: Świeca zaplonowa

Post autor: wladek66 » 15 paź 2019, 13:40

Tornado pisze:
15 paź 2019, 0:03
wladek66 , chyba 99 % ludzi tak postępuje... Wymienia wówczas, gdy brak iskry lub pękła itd... Dopóki nic się nie dzieje, to świeca .... jest nie wymieniana. Chyba, że ktoś kupił sprzęt używany to może wówczas wymienia w ramach "wielkiego" przeglądu...
Zgadzam się z Tobą kolego Tornado

lucash19
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2019, 19:58
Imię: Lukasz

Re: Świeca zaplonowa

Post autor: lucash19 » 15 paź 2019, 13:51

Cytat z instrukcji do glebogryzarki węgierskiej Robix 156H z 2004 roku (mam z silnikiem Hondy GCV 160, ale są też wersje z silnikiem Briggsa):

"Obsługa świec zapłonowych

Co pewien okres pracy należy świecę wykręcić, wyczyścić i sprawdzić odstęp elektrod świecy który powinien wynosić 0,60 mm. Wymienić świecę zapłonową w przypadku wypalenia elektrod lub popękanego izolatora"

To wszystko w tym punkcie.

Tak całe życie się robiło i wszystko działało i nadal działa. W mojej opinii to lobby producentów silników i świec forsuje konieczność wymiany co rok/sezon.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Świeca zaplonowa

Post autor: Kamilos » 15 paź 2019, 16:34

Ja wymieniam co ok 2 lata, robię mało godzin więc nie ma potrzeby częściej. Wg mnie lepiej wymienić częściej czyli co te 50-100 godzin niż potem zużyta świeca ma uszkodzić nam silnik.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

mvcha
Stały bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 04 mar 2018, 15:52
Imię: Damian
Lokalizacja: Kalisz

Re: Świeca zaplonowa

Post autor: mvcha » 15 paź 2019, 20:20

Panowie świece wykręcamy na rozgrzanym czy zimnym silniku?
Stiga Estate 2084H

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Świeca zaplonowa

Post autor: Tornado » 15 paź 2019, 20:21

Nie ma to żadnego znaczenia... Natomiast wkręcając ją na ciepłym silniku robimy to delikatniej i z mniejszą siłą niż na silniku zimnym..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

ODPOWIEDZ