Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Moderator: Moderatorzy

Frank

Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Frank » 17 sie 2019, 19:22

W ostatnim czasie spotkała mnie nieprzyjemna sytuacja. W skuterze, który przedstawiam na zdjęciach zniszczyłem wałek rozrządu przez olej ,który kupiłem, ale po kolei .
Użytkuję duży skuter Piaggio X10 ,skuter ma obecnie 22 000 km, od nowości jeździ na oleju Eni. Pierwsza wymiana po 1000km, druga na 10 000km, i teraz była trzecia na 20 000km. Po tej wymianie (olej teraz już wymieniam sam), silnik pracował coraz gorzej ,głośniej aż po 2000km wszedł jakby tryb awaryjny, bo ograniczył obroty do 8750. Pojechałem na diagnostykę ,powiedzieli elektronika ok, raczej korba. Zacząłem sam rozbierać i efekty są na zdjęciach. Na wałku brakuje blisko 1mm krzywki. Ale to nie koniec. Założyłem wałek z dzwigniami z prawie nowego silnika (mam taki drugi motorek kupiłem kiedyś na części -rozbitka z 3000km przebiegu) ,ale popełniłem błąd, ponieważ mając awarię nie usunął em przyczyny. I efekt jest taki ,że na drugim wałku brakuje 0,3mm krzywki. Dopiero wymiana oleju z płukaniem silnika ,Nowy komplet i jest jak należy. Po 500 km aż bałem się zaglądać ,ale jest lustro. Lekkimi uszkodzeniu uległ jeszcze stworzeń tłokowy, całe szczęście tłok, cylinder, panewki i wał nie ruszone. Ciśnienie oleju bez zmian.
Przestroga wprawdzie nie dotyczy oleju do kosiarek, czy traktorów, ale wiem już ze inne marki również można nabyć podrobione. Polecam tylko pewnych dystrybutorów i sklepy.
Dodam jeszcze, że gdy nalewałem ten olej nie był on taki mętny, ale trochę mnie zamieniło fakt że był dziwnie rzadki ,inny niż przy poprzedniej wymianie. A To co spuściłem po tej awarii to był istny żur.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2019, 19:34 przez Frank, łącznie zmieniany 1 raz.

Frank

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Frank » 17 sie 2019, 19:27

Druga część zdjęć
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

wladek66

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: wladek66 » 17 sie 2019, 20:32

Nie koniecznie była to wina oleju,niestety ale te kilometry co ten skuter ma przejechane,to po prostu zwykła awaria silnika spalinowego. Zmęczenie materiałów zle wyregulowany skład mieszanki,jak ten skuter jest na wtrysku to może awaria wtrysku,teraz można gdybać po prostu zwykła awaria która się zdarza,po prostu moim zdanie silnik skończył żywot

Frank

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Frank » 17 sie 2019, 20:52

Po to pokazałem denko tłoka, aby było widać że to nie wina wtrysku. Zauważ pierścienie, jeszcze nie są na całej powierzchni dotarte, to jest silnik quasar ,one robią grubo ponad 100 tysięcy z jedną wymianą zaworów i pierścieni między czasie. Gdyby olej był ok ,nie wytarł by się drugi wałek w kilkadziesiąt kilometrów.
Z całym szacunkiem ale silniki quasar, wczesniejsze leader i w ogóle maxi skutery znam na wylot obudzony o 12 w nocy.

wladek66

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: wladek66 » 17 sie 2019, 22:43

Nie pamięta wszystkich silników na pamięć który jest na wtrysku który nie,moje zdanie jest jedno te silniki nie robią żadnego 100 tyś przebiegu chyba w snach. Wracając do usterki tak jak napisałem przyczyn ,może być wiele złe smarowanie też ale nap spowodowane przytaknie czegoś teraz można tylko zgadywać może przegapiłeś coś jak się robiło coś nie tak,a skoro znasz ten silnik na pamięć to pomyśl co mogło być konkretne przyczyną a nie od razu olej. I jak byś znał się trochę to byś wiedział że nie wymienia się nowych pierśćieni na stary cylinder,nigdy się tak nie robi

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Troku » 17 sie 2019, 23:20

Może i silniki nie są wieczne ale zdjęcia pokazują zużycie podzespołów
ponad normę, dla mnie przebiegi w silnikach w skuterach 4T na poziomie
30 tys. kilometrów to norma i nadal działają. Wszystko zależy więc co za
smarowidło wlewamy do silnika a przyoszczędzanie na oleju skutkuje takim
właśnie efektem zużycia. Producenci silników z nikąd nie biorą sobie że
ten silnik ma być zalewany takim a takim olejem, sprawdzili to i dla
tego są oleje dedykowane. Swoją drogą mam sklep z olejami Motula pod
nosem i zastanawiam się nad przetestowaniem tego oleju w swoim aucie,
skuterze i w kosiarce.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Sebastian_M26 » 18 sie 2019, 5:11

Ja w moto używam Motul 300V 10W-40 factory line bo nie da się tego podrobić:
- zielony, nawet po paru tyś km
- zapach szamponu, płynu do naczyń
W tych wszystkich fabrykach podróbek do baniek szło agro sae30 lub sae40, albo najtańsze na rynku 15W-40.
Jest bardzo prosty sposób na sprawdzenie oleju typu 0w30 0W-40 5W-40 5W-30, wystarczy wrzucić do zamrażarki na dobę i ustawić - 30C. Jeśli będzie agro zrobi się kamień, a przy 15W-40 będzie margaryna. W - 30C olej 5W będzie płynny i chlupał w bańce.

Frank

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Frank » 18 sie 2019, 7:16

Wladek, ja nie wymieniłem pierscieni, to są pierścienie te które pracowały.
Troku ja nie oszczedzałem na oleju, przecież zalewałem zalecanym przez fabrykę syntetykiem eni 5w40 za 45zł litr.
Tak znam te silniki, i one naprawdę latają ponad 100 tysiecy, to nie kymco czy inny chińczyk. Tam są dysze podające olej pod ciśnieniem na denko tloka i sworzeń, pełne smarowanie ,wszystko łożyskowane ślizgowo. Gdybym nie jezdził to bym nie mówił, ale te silniki w wersji gaznikowej i bez korektora momentu są w Piaggio X8, X9, xevo, beverly, w Vespie ,w Gilera Nexus...
Polacy podrabiali na tych agro olejach ,ale Ruscy na jakimś hydraulicznym guwnie ,czy innym czymś i raczej to do mnie trafiło.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

wladek66

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: wladek66 » 18 sie 2019, 13:32

Troku pisze:
17 sie 2019, 23:20
Może i silniki nie są wieczne ale zdjęcia pokazują zużycie podzespołów
ponad normę, dla mnie przebiegi w silnikach w skuterach 4T na poziomie
30 tys. kilometrów to norma i nadal działają. Wszystko zależy więc co za
smarowidło wlewamy do silnika a przyoszczędzanie na oleju skutkuje takim
właśnie efektem zużycia. Producenci silników z nikąd nie biorą sobie że
ten silnik ma być zalewany takim a takim olejem, sprawdzili to i dla
tego są oleje dedykowane. Swoją drogą mam sklep z olejami Motula pod
nosem i zastanawiam się nad przetestowaniem tego oleju w swoim aucie,
skuterze i w kosiarce.
30 TYŚ kilometrów to robią przebiegi silniki 2 t nawet więcej jak się odpowiednio o nie dba i użytkuję te skuter robi dużo większe przebiegi ale na pewno nie ponad 100 tyś dla mnie taki silnik nie raz kończy się już przy 20 tyś

Frank

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Frank » 18 sie 2019, 15:16

No ale dlaczego tak mówisz skoro nie masz z nimi doświadczenia.
Tutaj jest 22 tysiące i jeszcze jest wyrazna choinka po honowaniu na tulei cylindra. Chłodzenie cieczą i smarowanie natryskiem tloka robi swoje.
Popatrz sobie na włoskie ogloszenia i jakie są przebiegi we włoskich skuterach, oczywiscie w pl wszystkie mają po 18 000. Dużo jeździłem we Włoszech skuterami i naprawdę nie chce mi sie tutaj udowadniać ,ale te silniki robią te przebiegi. Polecam przeglądnąć konstrukcję tego silnika ,porównać z innymi, lub samemu pojeździć.

wladek66

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: wladek66 » 18 sie 2019, 15:31

Ja też jeżdzę dużo i wszystkim bo mam wszystkie kategorię,i zdarzają się poważne usterki nie raz przy tym przebiegu,powiem Ci stare ciężarówki DAF XF CZY VOLWO SCANIA ROBIŁY PRZEBIEGI PO 2 MILIONY KILOMETRÓW A NOWE VOLVO NIE POTRAFI PRZEJECHA 200TYŚ

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Kamilos » 18 sie 2019, 15:49

Powiedzcie mi czy interwał wymiany co 10 tyś km to nie jest zbyt dużo na taki silnik w skuterze, ja mam co prawda chińczyka, ale tam wymiana co 1000km, wiadomo pewnie dużo słabszy jakościowo silnik, ale te 10 tyś wydaje mi się, że sporo, jest tam filtr oleju ?
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Frank

Re: Ostrzeżenie przed podróbkami olejów

Post autor: Frank » 18 sie 2019, 17:30

Tu nie chodzi o volvo, czy scanie a o to ze wałek jest skasowany i to nie jest normalne zużycie ( robiłem dziesiątki tych silników!) A reszta elementów jest w stanie idealnym. Cylinder nie ma 0,005mm zużycia, tłok ani tyle, czopy na wale piękne a wałek widać jaki jest. To jest skutek zerwania filmu olejowego, na wysokich obrotach ,w samochodach.również jest taki skutek przy stosowaniu slabych olejów.
Chińczyki nie mają panewek, tylko wszystko jest na łożyskach tocznych. Wałek rozrządu rownież . Olej nie jest filtrowany.
Ten silnik ma 1,5l oleju w misce i dwa filtry oleju. Z resztą 300 jest cała identyczna, ma ten sam wał korbowy i jakos w moim beverly ma nastukane 34000km.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ