Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Moderator: Moderatorzy

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: MariuszG » 07 lip 2019, 16:41

Koledzy,

Stoją u mnie pilarka i wykaszarka. Używam ich okazjonalnie kilka razy w roku. Szacuję, że rocznie spalam około 10l mieszanki. Może warto byłoby przejść na paliwo Aspen? Przyznaje się, że czasami na wiosnę odpalam na starym paliwie.
Rozumiem, że jak będę miał zaplanowaną większą robotę to i tak mogę wlać zwykłej mieszanki?

M

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Kamilos » 07 lip 2019, 17:44

Wszystko fajnie, tylko musisz wiedzieć o tym, że benzyna alkilowana aspen nie jest dostępna w naszym kraju, ponieważ jest objęta akcyzą, więc jej i tak wysoka cena byłaby jeszcze wyższa przez co nie jest u nas dostępna.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: MariuszG » 07 lip 2019, 18:15

Jakiś zamiennik?

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Sebastian_M26 » 07 lip 2019, 19:32

Kosztuje prawie 20 zł za l, okazja. Jak mi w kosie zostanie 0,5l mieszanki to po prostu wlewam do baku auta, a gaźnik zostawiam suchy i zawsze świeżą mieszanką zalewam.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: retronix » 07 lip 2019, 19:33

Można je w Polsce kupić bo wycofali że względu na akcyzę?

Marek

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Marek » 07 lip 2019, 21:23

Niewarto tych wynalazków kupować ,wystarczy dobre paliwo I dobry olej do mieszanki.
Ostatnio odpalałem piłę Partner na dwu letnim paliwie I nie było problemu.
Podkaszarkę po zimię też odpalam na starej zeszło rocznej mieszance olej czerwony stihl I problemu nie ma a sprzęt jest z 2008 roku.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Kamilos » 08 lip 2019, 10:38

Według mnie do rzadko używanych urządzeń zwłaszcza 2-suwów takie paliwo jest dobrym rozwiązaniem, sam je zresztą testowałem, Używam pilarki rzadko i dzięki temu paliwu nie musiałem się przejmować, że stoi w pilarce, bo jak wiadomo pozostawione na dłużej w gaźniku membranowym paliwo nie wpływa korzystnie na elementy gaźnika. Zamiennikiem aspena jest stihl motomix, ale też nie jest u nas dostępny. Dodatkowym atutem tego paliwa jest to, że nie jest tak szkodliwe dla naszego zdrowia, bo zwłaszcza pracując pilarką to spaliny są bardzo blisko operatora. Także gdyby było dostępne w Polsce to do pilarki na pewno bym je kupił. W traktorku również je testowałem, pozostawione na zimę na kilka miesięcy, traktorek odpalił na nim bez problemu, mam wrażenie, że dużo szybciej niż na zwykłej benzynie 95. Także zalet ma dużo, ale niestety wadą największą jest cena, Ok 80zł za 5 litrów, więc do normalnego użytkowania się nie nadaje.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Sebastian_M26 » 08 lip 2019, 13:26

W traktorku, kosiarce czy agregacie wylanie paliwa może być lekko uciążliwe, ale w pilarce czy kosie to parę sekund. Poza tym dla paru minut pracy po co napełniać cały bak.

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: MariuszG » 08 lip 2019, 14:02

Jasne ale co, jak robię kanisterek mieszanki? Zużywamy połowę a reszta stoi.

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Sebastian_M26 » 08 lip 2019, 14:15

Jak to zrobisz z olejem syntetycznym to postoi i pół roku, w przypadku kiepskiego oleju mineralnego jak stihl hp, jasol, zielone/czewone z marketów i tego podobne wynalazki nie przekraczałbym miesiąca. Ewentualnie do 250ml benzyny dolej 5-10ml oleju strzykawką z apteki za 1zł.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Kamilos » 08 lip 2019, 21:05

Mieszanka do dwu suwów może stać maksymalnie miesiąc nie ma znaczenia czy to olej syntetyczny czy mineralny, etanol rozkłada estry zawarte w oleju, więc nawet tego nie będzie widać, a będziemy mieli mieszankę, która ma normalny kolor, a nie smaruje odpowiednio silnika. Dla osób które dużo używają sprzętu nie stanowi to problemu, bo wypalą nim minie miesiąc, natomiast dla okazjonalnych użytkowników to już inna bajka dlatego takie paliwko jak aspen byłoby dobrym rozwiązaniem.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: MariuszG » 09 lip 2019, 8:41

Pytanie praktyczne: zrobiłem mieszankę i stoi dwa miesiące. Czy można znów dolać oleju przed użyciem? Ile?

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Sebastian_M26 » 09 lip 2019, 8:44

Jaki olej i jaka mieszanka oraz jaka ilość

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Kamilos » 09 lip 2019, 16:25

MariuszG pisze:
09 lip 2019, 8:41
Pytanie praktyczne: zrobiłem mieszankę i stoi dwa miesiące. Czy można znów dolać oleju przed użyciem? Ile?
To możesz sobie ją wlać do samochodu, a do 2 suwa musisz kupić nowe paliwo i zawsze pamiętaj żeby rozrobić tyle by zużyć w trakcie miesiąca.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

KrystianS
Stały bywalec
Posty: 305
Rejestracja: 29 wrz 2017, 13:57
Imię: Krystian

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: KrystianS » 10 lip 2019, 19:49

Ja do nowych Husqvarn XP, leję mieszankę z olejem Husqvarna XP w proporcji 1:40 i staram się ją zużyć w ciągu max. 2 miesięcy. Ale z ciekawostek to powiem wam, że posiadam również dwudziestoletnią wykaszarkę Husqvarny 232R, leję do niej czerwony olej STIHL w proporcji 1:35 i mieszanka czesem stoi pół roku. Maszyna pracuję bez zarzutów. Mało tego rozebrałem cylinder w tym roku i możecie mi uwierzyć ale pomimo stosowania takiej proporcji nie było żadnego nagaru.
Każdy robi jak uważa. Ja tylko piszę jakie są moje spostrzeżenia.
Pozdrawiam.
Dolpima PS 180, Dolpima PS 280.
Husqvarna 372 XP, Husqvarna 346 XP, Husqvarna 51, Husqvarna 232 R, Husqvarna R 216 T AWD
Stihl MS 260, Stihl HS 45, Stihl SR 200, Stihl RE 163 Plus.
Hortmasz BK 55, Stihl FS 350.

Awatar użytkownika
retronix
Stały bywalec
Posty: 1003
Rejestracja: 04 lut 2015, 20:00
Imię: Romek

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: retronix » 10 lip 2019, 20:25

Nie ma już takich maszyn jak 232 r czy huska 240 r bo by firmy zbankrutowały, im starsze tym lepsze


Jeśli paliwo stoi 2 miesiące bez mieszanki to czy mogę takim zrobić mieszankę?

MariuszG
Stały bywalec
Posty: 123
Rejestracja: 04 maja 2019, 12:46
Imię: Mariusz

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: MariuszG » 15 lip 2019, 9:12

Wracam z pytaniem: co zrobić ze starą mieszanką-czy mogę ją wlać do starego traktorka 4-suwa?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Kamilos » 15 lip 2019, 12:57

Możesz ją wlać teoretycznie, jeśli nie jest starsza niż 3 miesiące.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Frank

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Frank » 15 lip 2019, 13:11

Możesz, trochę przydymi.
Czysta benzyna nie psuje się ,bo rafineria dodaje stabilizator. Mieszanka się psuje ,bo oleje do dwusuwów nie zawierają przeciwutleniaczy. ( bo nie działają w stanie rozpuszczonym).
Starsze dwusuwy praktycznie nie odczuwają starego paliwa, nowoczesne wysilone silniczki np 2MIX Stihla są dosyć wrażliwe, tego silnika po miesiącu stania z paliwem nie da się wkręcić na obroty ,łatwo go zatrzeć.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Kamilos » 15 lip 2019, 13:34

Wszystko zależy ile dodanego jest etanolu w benzynie, jeśli jest go dużo to paliwo szybko się psuje ponieważ etanol jest higroskopijny i przyciąga wilgoć z otoczenia. Nigdy nie wiadomo jakie paliwo kupimy, ja w sezonie przeważnie wypalam paliwo na bieżąco, natomiast na zimę dolewam stabilizator. A mieszankę do dwusuwów max miesiąc trzymam, staram się też rozrabiać tyle ile jestem w stanie w najbliższym czasie zużyć.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Frank

Re: Aspen-do rzadko używanych maszynek?

Post autor: Frank » 15 lip 2019, 13:56

Z przepisów wynika jasno, że benzyny silnikowe mogą zawierać maksymalnie 5% etanolu, co w takim stężeniu nie wykaże właściwości higroskopijnych dla mieszaniny. Do tego zawartość składników poprawiajacych jakość benzyny a jeśli chodzi o przechowywanie to chodzi głównie o nie wytrącanie się żywić, oraz o utlenianie sprawia ,że rok czasu benzyna może być z powodzeniem przechowywana. (Mówię o paliwach ulepszonych tj. Standardowe paliwa Orlen, lotos, BP, Shell, Circle K).
Oczywiście zgadzam się ,że najlepiej używać świeżego paliwa, jednak czysta benzyna nie starzeje się tak szybko.

ODPOWIEDZ