Zużyty olej..

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Zużyty olej..

Post autor: Tornado » 04 cze 2018, 0:10

Koledzy mam pytanie, co robicie ze zużytym olejem ze swoich silników... Ja używałem go do smarowania wszelkich możliwych rzeczy od listwy napędowej bramy, po zawiasy i inne drobiazgi... Ale teraz mam już bańkę 5-o litrową i nie wiem co z nim zrobić.. :?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
michals
Stały bywalec
Posty: 332
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zużyty olej..

Post autor: michals » 04 cze 2018, 0:33

Oddaje do mechanika samochodowego, on go później utylizuje.

pfp76
Stały bywalec
Posty: 465
Rejestracja: 29 sty 2015, 11:54

Re: Zużyty olej..

Post autor: pfp76 » 04 cze 2018, 6:33

Generalnie olej wraca do fabryki . Tam jest przerabiany z powrotem na olej . Wirówka ,kolumna rektyfikacyna , uszlachetniacze ...i sruu na półke..
Po skończonej komunie ,gdzieś w latach 2000 i trochę dalej facet,który np. wymieniał zarobkowo olej mógł dostać nawet 1zł. za litr przepracowanego oleju ..Ale nawet jeśli dostał 30gr. to też nu się opłacało.
Doszło do tego ,że w warsztatach stały beczki ,gdzie skrzętnie zbierano olej , a podłogi były wyjątkowo czyste ( bo plame to szef mógł darować ,ale 30-tu groszy to już nie...)
Niestety , ktoś mądry wpadł na pomysł obłożenia oleju przepracowanego akcyzą i interes się skończył .
SYF- wygra zawsze , po co komuś dać zarobić ,jak można brodzić w oleju przepracowanym .
Żeby przywrócić ekologie i przymusić do zbieractwa odpadów wymyśl'ono Kartę odpadów .Każdy przedsiębiorca miał ją wypełniać i wpisywać ile zużył jarzeniówek ,ile wyprodukował złomu i makulatury oleju, itd.
Przychodził ,potem pan z kontroli i się głupio pytał : a coście zrobili ze złomem -tym odpadem niebezpiecznym , a złom tymczasem miał już taką cenę ,że złomiarze psom z pod pysków kradli miski na wodę ( ito nie tylko aluminiowe ) , a w lasach pznikały wyrzucone wiaderka ,a nawet sam,e kabłąki .
Ale pan z kontroli sprawdzał , czy złom nie został wyrzucony do rowu i czy przez to nie zatruwa środowiska.
Kiedyś zużyty olej odbierały niektóre stacje benzynowe.

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zużyty olej..

Post autor: Kamilos » 04 cze 2018, 8:41

Mechanicy chętnie przyjmują olej bo mają często właśnie zamontowane piece na przepracowany olej.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Zużyty olej..

Post autor: Tornado » 05 cze 2018, 11:22

Okey, jest to wszystko co napisaliście koledzy zrozumiałe i o tym wiem..Jednak wiele kosiarek i innych sprzętów ogrodniczych jest w posiadaniu i użytkowaniu.. W skali kraju to bardzo dużo, aczkolwiek ile tego jest, to chyba najstarsi górale nie wiedzą.. O , ile część użytkowników dostarcza olej do punktów np. samochodowych to rozumiem, jeśli będą chcieli go przyjąć.., część na pewno wylewa po dziurach wertepach, czy wypala w ogniskach /a może większość?/ Czyżby innej alternatywy nie było ??
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Zużyty olej..

Post autor: Toma » 05 cze 2018, 11:51

Swego czasu, jak nie było ekologicznej nagonki, to sąsiad kolegi wziął od niego taki olej, aby pomalować czy też zabezpieczyć dół drewnianych słupków, które były zakopane w ziemi.
Inna sprawa, czy takie "zabezpieczenie" coś daje :) Podobno rozgrzewał go, a potem przez kilka dni takie słupki moczył w tym oleju, aby drewno wchłonęło jak najwięcej.
Chociaż patrząc na stare drewniane podkłady kolejowe, to one też jakimś tłustym świństwem smarowane.

Awatar użytkownika
bogdan1115
Stały bywalec
Posty: 437
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:37
Imię: Bogdan

Re: Zużyty olej..

Post autor: bogdan1115 » 05 cze 2018, 13:38

Toma pisze:
05 cze 2018, 11:51
Chociaż patrząc na stare drewniane podkłady kolejowe, to one też jakimś tłustym świństwem smarowane.
Kreozot największe rakotwórcze ścierwo.
Pozdrawiam
Bogdan
AJ 102

ODPOWIEDZ