Intek 17,5 blokujący się silnik.

Masz problem z silnikiem lub nie wiesz jaki masz kupić,

Moderator: Moderatorzy

bzyk400
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 lis 2021, 9:54
Imię: Przemek

Intek 17,5 blokujący się silnik.

Post autor: bzyk400 » 11 wrz 2023, 13:21

Witam. Posiadam traktorek 4garden z silnikiem intek 17,5 . Już jak go kupowałem to rozrusznik miał problem z obróceniem silnika ale myślę sobie stary słaby akumulator i tyle. Przepracowałem nim dwa sezony w międzyczasie kupiłem nowy akumulator lecz nie zmieniło to sytuacji. Przestudiowałem tematy na forum i stwierdziłem, że winien jest odprężnik. Jako ,że traktorek zawsze odpalał tylko miał problem z pierwszym obrotem wałem nic z tym nie robiłem. Teraz dwa razy mi się zdarzyło, że silnik po zgaszeniu w ogóle nie chciał się obrócić. Musiałem ściągać osłonę i kluczem obracać wał. Z lekkim oporem ale poszło i pracowałem dalej. Oczywiście sprawdzałem olej i wszystko jest ok. Silnik nie był jakoś specjalnie przegrzany bo dopiero zaczynałem kosić a temperatura nie przekraczała 20 stopni. Nie raz miał o wiele gorsze warunki pracy .Moje pytanie jest takie czy przyczyną tego jest ten nieszczęsny odprężnik czy chwyciło tłoka w cylindrze? Da się to jakoś sprawdzić bez rozbierania silnika?

arturo
Stały bywalec
Posty: 238
Rejestracja: 16 gru 2018, 12:30
Imię: artur

Re: Intek 17,5 blokujący się silnik.

Post autor: arturo » 11 wrz 2023, 18:48

Wszystko zależy od Ciebie, oraz od tego czy masz jakieś doświadczenie w mechanice.
Bo z samego opisu to można tylko wywnioskować że coś się blokuje, ale czy to jest ewidentnie wina zbyt dużej kompresji?
Czy też poważniejszy problem z samym układem korbowo-tłokowym? Być może?
Sprawdź; jeżeli silnik nie będzie mògł swobodnie się obròcić ponownie to zostaw go
w tej pozycji, wykręć świecę zapłonową.
Przekręć ręcznie za wentylator silnika zgodnie z kierunkiem jego obrotów, bedziesz widział czy się da swobodnie pokrecić, jak tak to jako pierwsze sprawdź luzy zaworowe,
Po regulacji zaworòw i po obserwacji ruchu zaworòw i faz rozrządu wprawny mechanik jest w stanie określić moment pracy dekompressora, a po dokładnych pomiarach
stwierdzić czy dekompressor działa poprawnie czy też nie.
Pozdrawiam

bzyk400
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 lis 2021, 9:54
Imię: Przemek

Re: Intek 17,5 blokujący się silnik.

Post autor: bzyk400 » 12 wrz 2023, 8:17

Właśnie biorę się za koszenie. Jak się znowu zablokuje to spróbuje zrobić tak jak mi poradziłeś. Sam nawet o tym pomyślałem ale oczywiście już po fakcie. W sumie to jestem mechanikiem z zawodu ale nigdy nie pracowałem w tym fachu. Podstawy ogarniam. Luzy też skontroluje. Muszę tylko poszukać jakie mają być gdzieś na forum. No cóż czas się brać do pracy.

bzyk400
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 lis 2021, 9:54
Imię: Przemek

Re: Intek 17,5 blokujący się silnik.

Post autor: bzyk400 » 12 wrz 2023, 9:47

Luzy ustawione 0,13 ssący 0,18 wydech. Były dużo za duże.😁 Sprawdziłem też działanie odprężnika i wg. tego co wyczytałem nie działa. Jak rozumiem w trakcie sprężania powinien się lekko uchylić zawór wydechowy ale nic takiego się nie dzieje. Więc odprężnik padnięty na pewno. Ciekawe czy tylko on ale obawiam się, że nie bo tak sobie teraz myślę, że przecież jeżeli on nie działa to teraz po wkręceniu świecy nie powinienem obrócić wałem bez klucza jeżeli nie udało mi się wtedy gdy go zablokowało, a robię to bez problemu. Dobrze rozumuje?

bzyk400
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 lis 2021, 9:54
Imię: Przemek

Re: Intek 17,5 blokujący się silnik.

Post autor: bzyk400 » 12 wrz 2023, 9:51

Może ten dekompresator się rozleciał i lata sobie po silniku powodując jego blokowanie?

arturo
Stały bywalec
Posty: 238
Rejestracja: 16 gru 2018, 12:30
Imię: artur

Re: Intek 17,5 blokujący się silnik.

Post autor: arturo » 12 wrz 2023, 14:03

Po wykreceniu świecy zapłonowej silnik powinien dać się obròcić raczej w miarę swobodnie bez żadnych przycięc czy też oporòw.
Jeśli chodzi o dekompressor to bedziesz musiał rozebrać silnik, jest on zamontowany na kole zębatym wałka rozrządu.
Co jest częstym przypadkiem w tych silnikach

bzyk400
Nowy użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 14 lis 2021, 9:54
Imię: Przemek

Re: Intek 17,5 blokujący się silnik.

Post autor: bzyk400 » 13 wrz 2023, 10:31

Na razie spokój. Silnik się nie blokuje i lepiej zapala na ciepłym silniku to znaczy nie ma tego momentu zastanowienia przy pierwszym obrocie. Tylko że na razie niewiele skosiłem bo wczoraj zaraz na początku wjechałem na kopaczkę która mama mi zostawiła w prezencie w trawie 😫. Skończyło się na szczęście tylko wymianą paska od noży i oczywiście ostrzeniem. Niestety teraz nie mam czasu zabierać się za silnik może po sezonie to ogarnę chyba że coś padnie na amen. Dziękuję za rady i pozdrawiam.

ODPOWIEDZ