Pełne dłuto a półdłuto.

Moderator: Moderatorzy

Keram2504
Stały bywalec
Posty: 624
Rejestracja: 14 lut 2015, 21:19
Imię: Marek

Pełne dłuto a półdłuto.

Post autor: Keram2504 » 10 gru 2017, 22:08

Jak na pierwszy rzut oka rozpoznać jaki łańcuch jest na prowadnicy? Po czym to poznać?
Nie jestem drwalem to takie zagadnienia są mi obce. Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pełne dłuto a półdłuto.

Post autor: Troku » 10 gru 2017, 22:14

Łańcuchy o profilu pełnego dłuta mają zaostrzone ogniwa o większej wytrzymałości z lepszą zdolnością i szybkością cięcia. Część tnąca zęba jest krótsza niż w półdłucie. Łańcuch jest agresywniejszy, przez co polecany dla profesjonalistów do dużych prac przy pozyskiwaniu drewna, np. zręby. Najczęściej dłuta o takim profilu stosowane są w pilarkach o mocy powyżej 2,5 KM. Należy jednak zaznaczyć, iż przez to, że łańcuch tnie praktycznie samym wierzchołkiem jest podatniejszy na szybsze stępienie.
pełne1.jpg


Łańcuchy o profilu półdłuta tną nieco wolniej niż pełne dłuto, jednakże są bardziej odporne na pracę w trudnych warunkach, z zanieczyszczonym materiałem (drewno zanieczyszczone ziemią, piaskiem), wolniej też ulegają stępieniu. Półdłuto lepiej „sprawuję się” przy pracy z twardą sosną czy w liściastym lesie oraz przy pozyskiwaniu sortymentów drzew, np. poprzez odcięcie naziemnej części drzewa od karpy. Dłuta o takim profilu są polecane zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów cięć przydomowych.]
półdłuto.jpg
„Wariacją” w temacie półdłuta jest tzw. ścięte dłuto /ang. chamfer chisel/ nie wymagające tak częstego ostrzenia jak pełne dłuto czy półdłuto. Polecany dla okazjonalnych użytkowników pilarek lub do pilarek elektrycznych. Łańcuch o profilu zęba w kształcie ściętego dłuta o ostrym profilu z dwoma narożami tnącymi – przypominającym w przekroju znak zapytania.
ściętedłuto.jpg
Wysokość zęba tnącego nad ogranicznikiem w obu rodzajach łańcucha (pełne dłuto i półdłuto) jest taka sama, więc grubość skrawanego wióra pozostaje w rezultacie jednakowa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Moreno
Stały bywalec
Posty: 204
Rejestracja: 24 sty 2015, 14:37
Imię: Damian
Kontakt:

Re: Pełne dłuto a półdłuto.

Post autor: Moreno » 10 gru 2017, 22:51

Nie wiem jak ze stępieniem, ale odnośnie szybkości cięcia to potwierdzam (bardziej jako amator niż profesjonalista), że z pełnym dłutem piłuje się szybciej.
Mam starą Stihl 025 już z 15 lat i odkąd kupiłem łańcuch (piłę) z pełnym dłutem tak od tamtej pory ani mi sie śni pomyśleć o þółdłucie. :)
A do cięcia brudnego/zapiaszczonego/upapranego w błocie drzewa polecam łańcuch z zębami tzw. widiowymi.
Fakt, ma ostrza o profilu półdłuta, kosztuje ok 4 razy tyle co zwykły łańcuch i nie na ostrzysz go pilnikiem czy ostrzarką ze zwykłą ściernicą (potrzebna diamentowa), ale nim zęby się stępią, to naprawdę sporo zapiaszczonego drzewa spiłujesz. ...tylko uważaj na kamienie bo zęby dość kruche są. :)

ODPOWIEDZ