Cewka od Makity DCS3501 w moto-paralotni

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Cewka od Makity DCS3501 w moto-paralotni

Post autor: irukard » 08 lut 2015, 22:22

Czołem!

Napisał do mnie dzisiaj Pan, który zajmuje się moto-paralotniarstwem. Dostałem od Niego taki oto filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=imyg9KLigxg
Co prawda, film jest po rosyjsku, ale załapiecie o co chodzi. Mianowicie nowe cyfrowe cewki w Dolmarach i Makitach mają system MPI. System ten przy gaszeniu maszyny ładuje kondensator i wzmacnia pierwszą iskrę przy ponownym restarcie. Druga sprawa cewki te posiadają zmienny kąt wyprzedzenia zapłonu. Co przekłada się na płynniejszą pracę na niskich obrotach i większa moc na wysokich.

Sprawa jest rozwojowa i wydaje mi się, że tanim i dobrym rozwiązaniem będzie użycie cewki 126270-4 od PS32C / EA3200S. Dlaczego? Bo jest tania :P (128,50 zł). Co prawda nie jestem do końca pewien czy posiada ona zmienny kąt zapłonu, ale raczej tak - z uwagi na to że wszystkie cyfrowe cewki Dolmara powinny to mieć. Na pewno ma system łatwego restartu - MPI. Współpracujące z nią koło magnesowe kosztuje 35,50 zł (140480-9), więc to dodatkowy atut.

I tu mam pytanie do Was ludziska. Czy znacie jeszcze jakieś tanie cewki z innych maszyn, ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu?

Edit:
Serwis centralny Makita potwierdza, że wszystkie współcześnie montowane cewki zapłonowe w nowych modelach maja zapłon tyrystorowy ze zmiennym wyprzedzeniem zapłonu. Ważne jest żeby koło magnesowe miało dwa magnesy.

fotolot
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 09 lut 2015, 10:48
Imię: Wieslaw

Re: Cewka od Makity DCS3501 w moto-paralotni

Post autor: fotolot » 23 lut 2015, 21:51

Witajcie. Zainteresowałem się łatwym systemem rozruchu w Makitach i Dolmarach aby zastosować go w moich latających zabawkach.Dzięki uprzejmości Krzysztofa temat się rozwinął i wybrałem moduł EA3201S.Podczas sprawdzania cewki z kołem magnesowym napędzanym ręcznie zauważyłem że powstanie iskry wymaga sporej prędkosci 2-3 większej niz np. w cewce popularnej chinskiej kosy.Z uwagi na duży stopień spręzania i pojemność mojego silnika nie będę w stanie tak rozpędzic wału jak w najmniejszej Makitce do której moduł został zaprojektowany. Szczerze mówiąc podjarał mnie na te kombinacje filmik z odpalania Dolmara gdzie wystarcza pół powolnego obrotu(jednak to pewnie możliwe tylko przy kolejnych uruchomieniach z naładowanym kondensatorem MPI). Napiszcie czy EA3200 daje się uruchomic zimna przez niezbyt szybkie pociąganie startera?.Pozdrawiam Wiesław

Awatar użytkownika
irukard
Stały bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 26 sty 2015, 9:02
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łochowo k. Bydgoszczy
Kontakt:

Re: Cewka od Makity DCS3501 w moto-paralotni

Post autor: irukard » 24 lut 2015, 9:45

Da się, a to dlatego, że jest tam zastosowany rozrusznik kinetyczny - dodatkowa sprężyna odpowiedzialna za większego "kopa".

ODPOWIEDZ