Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Moderator: Moderatorzy

Noswer
Użytkownik
Imię: Filip

Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Noswer » 10 kwie 2020, 22:15

Witam,
Chwilę tu nie zaglądałem - jednak ostatnio jakoś więcej czasu spędzam wokół domu (jak każdy z nas) i postanowiłem trochę wolnej przestrzeni przeznaczyć na warzywa... (dosłownie ar - może 2,5) - niestety ziemia ciężka - glina.
Z racji tego że mieszkam na wsi ale takiej że coraz ciężej o kogoś kto by wsparł w robotach polowych - postanowiłem pomyśleć o glebogryzarce... (zaznaczam iż pierwsze przygotowanie terenu zrobi ktoś traktorem)

Jestem leniwy (plus 2 przepukliny kręgosłupowe więc nie chce go nadwyrężać) - więc raczej coś z napędem - a że raz już naciąłem się na japońskiej używce z którą miałem same problemy postanowiłem kupić coś nowego.

Rozważam wynalazek o nazwie hortmasz X-GT65-2L lub jej jakiegoś większego brata HGS 1051 - patrząc po znanym portalu aukcyjnym to 2300-2800 PLN - i tyle jestem w sumie w stanie wydać, w sumie miło by było gdyby można było też użyć pługa - wtedy miałbym praktycznie całość prac z głowy.

Prosiłbym o opinie czy ten sprzęt w ogóle ma sens dla moich zastosowań. Jeśli tak to który z powyższych lub co innego wybrać w podobnym progu cenowym...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Imię: Andrzej
Kontakt:

Re: Zakup glebogryzarki - prośba o poradę

Post autor: Troku » 10 kwie 2020, 22:18

Jak dla mnie za wysoko celujesz, dla twoich potrzeb wystarczy np Cedrus GL01, dokupisz sobie cały potrzebny osprzęt i tak wyjdzie taniej. https://cedrus.com.pl/glebogryzarka-cedrus-gl01
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński

andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator

Post autor: Tornado » 10 kwie 2020, 22:20

Panie Filipie ... szczerze? Lepiej wynająć gościa, który Panu przekopie ten kawałek, niż pchać się w zakup.. Niech Pan obliczy cenę zakupu względem kosztów ilości takich "przekopów.. A, może rozważyć temat wynajmu takiego sprzętu ???
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Imię: Andrzej
Kontakt:

Post autor: Troku » 10 kwie 2020, 22:28

Tornado fajnie jest mieć glebogryzarkę jak się ma kawałek ziemi pod uprawy, dodatkowy osprzęt w formie lemiesza czy obsypnika robi z takiej maszyny niezłe cacko którym sobie znacząco ułatwimy pracę. moja gleba ma 14 lat, rok czasu chodziła na wypożyczalni i chodzi jak zegarek, takt nie pracowała za dużo ale jak na moje potrzeby jest OK,
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński

andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

Noswer
Użytkownik

Post autor: Noswer » 11 kwie 2020, 0:31

Dziękuje za szybkie odpowiedzi.
odpowiadając po kolei
1. Cedrus GL01 jest jednoosiówką(chyba tak się to zwie) i nie wiem czy w przypadku mojej gleby nie będzie tym zbyt trudno operować - kiedyś ze znajomym pracowaliśmy jakimś texasem i trochę pary w rękach i plecach to wymagało.
Widzę jednak że cedrus ma coś takiego: https://cedrus.com.pl/glebogryzarka-cedrus-gl03pro-lc - nie wiem jak się to ma do hortmasza w sensie produkt do produktu cenowo widzę podobnie - 2800

dodatkowo nie wiem jak w przypadku jednoosiówki wyglądało by oranie i czy wogóle było by możliwe założenie pługu

2. Z wynajmem gościa jest coraz gorzej - wielbiciele trunków zasiarczonych nie specjalnie naddają się do takiej pracy, młodzież nie jest zainteresowana pracą która nie opiera się o użycie telefonu komórkowego - są oczywiście profesjonalne firmy...

Co do wynajmu maszyny - też to rozważałem - licząc 80 pln za dzień rocznie jest to 160 + transporty - jak kolega Troku zauważył sprzęt tego typu może żyć lata - u mnie docelowo myślę że też było by to 15-20 albo i więcej lat + wygoda braku potrzeby transportowania (przyczepki nie posiadam wiec musiałbym to ładować do samochodu albo wynajmować z dowozem)- mniej wiecej tak wygląda moja analiza ekonomiczności wynajmu - dodam iż istnieje duże prawdopodobieństwo użycia sprzętu wiecej niż 2 razy do roku bo potrzeb może się pojawić więcej włącznie z przeorganizowaniem części trawnika (mam i krety i nornice wiec z czasem muszę trochę podziałać).
Zdaje sobie sprawę że to w dużej mierze racjonalizowanie nowej zabawki... ale coś w tym też jest...

Podsumowując na 80% jestem zdeterminowany do zakupu - i raczej będzie to sprzęt nowy (z racji kiepskich doświadczeń).
Pytanie czy jednoosiowa glebogryzarka będzie dla mnie wystarczająca - zakładając że miałby to być sprzęt do którego mogę założyć pług.

w ramach przypomnienia rozważam po lekkim przeglądzie ofert

Hortmasz X-GT65-2L
chyba nowszy model Hortmasza HGS 1051 N
pytanie czy lepszy...
Cedrus X-GT65-2 ZS

Podobna tańsza konstrukcja FAWORYT SGT48-212 JAK GLX-GT65-2 X-GT65-2L

Cedrus w jakimś innym wydaniu - pytanie czy czymś się różni od hortmasza o 300pln tańszego CEDRUS GL03PRO-LC

pytanie też czy do nich da się założyć pług (i czy jest ku temu sens - nie będą za lekkie albo za słabe....)

Przyznam że mam też zasiane ziarno ciekawości co do glebogryzarki jednoosiowej i jej nie wykluczam - podkreślam jednak że u mnie ziemia naprawdę jest bardzo ciężka (jak wbijałem uziom to musiałem się naprawdę trochę napocić) generalnie to sporo gliny - na tyle że ostatnio kupiłem szpadel pneumatyczny w lidlu...

wolq
Nowy użytkownik

Post autor: wolq » 11 kwie 2020, 9:18

Obrazek

Mam tego hortmasza już 3 sezon i nie zamieniłbym na nic innego. Mocna maszyna że się tak wyrażę "trzeba ją trzymać"!
Na własne potrzeby generalnie do tunelu i na winnczkę. Winniczka gleba raczej piaszczysta a w tunelu mam nawiezioną glinę+torf+sporo gleby II klasy. Glebogryzarką pracuję na mokrej ziemi po pierwsze się nie kurzy po drugie sprzęt ma lżej.
Pługa nie używam.

Noswer
Użytkownik

Post autor: Noswer » 11 kwie 2020, 19:17

@wolq dzięki - właśnie zależało mi na opiniach użytkowników
Czyli firma wydaje się być dość solidna

gdzieś wyczytałem opinię że do ciężkiej ziemi noże powinny być przeciwbieżne - mógłby to ktoś bardziej doświadczony potwierdzić lub zanegować?

na placu boju więc X-GT65-2L - z dość sprawdzonym silnikiem (tu noże jednak pracują w tym samym kierunku co koła)
lub HGS 1051 N - z ciut mocniejszym silnikiem (choć tu różnie piszą) nawet na stronie producenta za to z przeciwbieżnym układem noży

Przyznam że ta pierwsza wygląda jakoś przyjemniej (może ze względu na orurowanie do którego można coś doczepić...) + ma więcej opinii - jedyna wątpliwość do koncepcja kierunku obrotu noży.

Z góry dziękuje za wasze opinie i pomoc.
Pozdrawiam
F

Noswer
Użytkownik

Post autor: Noswer » 13 kwie 2020, 10:58

Dla innych zainteresowanych tymi sprzętami:
HORTMASZ X-GT65-2L

Pałąk z przodu + obudowa i błotniki – 6.5kuca , po 3 noże (ten model 12 vs 16) , potwierdzona możliwość dołożenia pługa (zesta do orania koszt 700pln), większa masa (80vs 71,5) bardzo dużo pozytywnych opinii

HORTMASZ HGS 1051 N

Mniejsza masa (8,5Kg) brak obudów moc większa o 0,5 konia, noże pracujące przeciwbieżnie (w jednym sklepie opis mówił o zmianie kierunku obrotu) inne noże (w sumie jest ich 4 ry - czyli ten model 16 vs 12), trochę lepsza rękojeść

Edit: Dla potomnych wybrałem X-GT65-2L przemówiło do mnie : 6 lat obecności na rynku z dobrymi opiniami , masywniejsze noże , możliwość zakupu zestawu do orania ( i w sumie nie tylko do tego), większa masa

jerzyk
Stały bywalec

Post autor: jerzyk » 14 kwie 2020, 14:31

Jak bym miał kupowac glebę Hortmasza to tylko tą HGS X620N
Autoryzowany serwis Al-ko;Echo;Hortmasz;Krysiak;Loncin mieszalnia lakierów samochodowych
ogrodyaurelii@gazeta.pl http://ogrodyaurelii.pl/index.html
tel.506-606-029

Noswer
Użytkownik

Post autor: Noswer » 16 kwie 2020, 7:21

X620n to ponad tysiąc złotych więcej vs gt65 - nie mówię że nie warto - myślę jednak że do mojego areału wystarczy gt65 - która zamówiłem we wtorek i wczoraj montowałem - zaskakująco niekompletna instrukcja i problemy z korozją.... ( Nie wszędzie - są jednak elementy ( końcówki pancerzy czy dźwignia sterowania obrotami) które poprostu maja widoczna korozję
Niestety glebogryzarkę wcześniej widziałem tylko na zdjęciach dlatego zaskoczyło mnie też że osłony (na rączkach prowadzenia i przekładni)są plastikowe a nie metalowe - choć to moze akurat byc plusem

kerad
Nowy użytkownik
Imię: Darek

Post autor: kerad » 20 kwie 2020, 17:37

Noswer napisz tutaj jak Ci się pracuje tym sprzętem?

Noswer
Użytkownik

Post autor: Noswer » 21 kwie 2020, 12:14

Jest całkiem OK - zdecydowanie łatwiej niż taka bez przednich kół - moc wystarczająca - silnik fajnie pracuje odpala od strzała - irytujące jest tylko to że żeby koła napędzał silnik to muszą kręcić się ostrza - nie ma też wysprzeglenia kół trzeba wyjąć zawleczki przy kołach - ale 4 razy do roku idzie przeżyć.
Sprzęt wydaje się być solidny - choć planuje kilka drobnych poprawek ale to kosmetyka (np przewód do wyłączenia silnika przy kierownicy jest za krótki by go ładnie przeprowadzić)

Generalnie jestem zadowolony - robi robotę

ODPOWIEDZ