Jaki olej do kompresora sprężarki?

Moderator: Moderatorzy

wioskomaniak
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 23 sie 2019, 21:49
Imię: Wiesław

Jaki olej do kompresora sprężarki?

Post autor: wioskomaniak » 13 sty 2020, 17:48

Używam 50 L kompresora na własne potrzeby i chcę w nim po roku wymienić olej. Proszę o wskazówkę jaki mam nalać? Mam kilka baniek z różnymi olejami ale boję się walnąć gafę, stąd moje zapobiegawcze pytanie. Czy można użyć na przykład półsyntetycznego oleju silnikowego, który pozostał niewykorzystany z samochodu?

bastek235
Nowy użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 gru 2019, 18:44
Imię: Sebastian

Re: Jaki olej do kompresora sprężarki?

Post autor: bastek235 » 13 sty 2020, 19:59

W sklepach są oleje do sprężarek i lepiej nie kombinować z wynalazkami.

wioskomaniak
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 23 sie 2019, 21:49
Imię: Wiesław

Re: Jaki olej do kompresora sprężarki?

Post autor: wioskomaniak » 13 sty 2020, 21:23

Kiedyś montowałem w komputerze czytnik płyt CD-Rom marki Pionier, gdzie w kartonie znalazłem instrukcję montażu tego urządzenia. Było tam napisane, że do przykręcenia 4 dołączonych śrubek należy koniecznie użyć wkrętaka marki Pionier o symbolu … itd.
Oczywiście nie pobiegłem do sklepu kupić takiego śrubokrętu, ponieważ wiedziałem, że wystarczy zwykły krzyżakowy wkrętak. CD Rom działał przez wiele lat i nic mu się z tego powodu nie stało.
Przyjmując ten tok rozumowania, proszę Was o wskazanie ewentualnych różnic w olejach stosowanych w sprężarkach, bo wydaje mi się, że dobry olej silnikowy poradziłby sobie w tym zadaniu ale może się mylę?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki olej do kompresora sprężarki?

Post autor: Troku » 13 sty 2020, 21:41

Olej silnikowy pełnosyntetyczny np. 10w40 lub 5w50 będzie równie dobry jak nie lepszy od zwykłego oleju do sprężarek więc nie ma co słuchać producentów tylko lać dobry olej i co rok go wymieniać. Mój kompresor tłokowy w serwisie właśnie skończył 20 lat i od samego początku zalewam go olejem 10w30 lub 5w50 i pracuje a lekko nie ma.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ODPOWIEDZ