Spalinowe nożyce do żywopłotu

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: Toma » 27 gru 2016, 12:58

Witajcie
W tym dziale już był poruszany temat nożyc, ale elektrycznych w tym akumulatorowych. Natomiast chyba tylko raz jerzyk wspomniał o spalinowych.
Ja do tej pory używałem elektrycznych , najtańszych jakie można było dostać w pewnym markecie. I po kilku latach się sprawdzały.
Ale może czas pomyśleć o spalinowych, tym bardziej że nie widziałem takiego tematu. A więc co polecacie ? Coś firmowego ( ze znanych firm ) czy mniej znanych. Cena ma znaczenie, ale bardziej chodzi o jakość. A może jednak są równie dobre, a nawet przewyższające jakość, a cena przystępna ?
Stihl, Husqvarna, Oleo ... ????
I taki poradnik użytkownika - kupującego , na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze ?

mireko1
Stały bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 19 sty 2017, 19:17
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Oława

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: mireko1 » 19 lut 2017, 20:57

Witam !
Mogę polecić z czystym sumieniem nożyce Stihl HS 82 R. Sam stałem przed takim samym problemem wyboru nożyc.
Są one drogie lecz moim zamiarem było aby służyły mi przez lata. Następną sprawą było to że, posiadam kilka urządzeń
Stihla i tworzenie kilku różnych mieszanek paliwa (różne proporcje oleju) do różnych urządzeń mijało sie z celem. Paliwo zostanie nie wykorzystane. Mieszankę do nożyc która zostanie używam do kosy, dmuchawy lub piły.
Nożyce HS 82R są jak dla mnie ergonomiczne tzn. dobrze wyważone oraz mają ruchomą rękojeść.
Pozwala to na ustawienie uchwytu w tej samej linii jak listwa tnąca.
Ma to znaczenie przy cięciu pionowej strony żywopłotu.
Przy zakupie należy zwrócić uwagę na max. średnicę cięcia gałązek.
Prosty przykład nożyce HS 82 T służą do trymowania - wykańcznia, HS 82 R które posiadam są do cięcia grubszych gałęzi.
Specyfikację można znaleźć na stronie Stihla.
I chyba najważniejsza rzecz to serwis i dostęp do części zamiennych za kilka lat po zakupie. Aby nie żałować kupienia tańszych nożyc no name. Warto spytać się tutaj sewisantów na tym blogu o konkretny model nożyc i ich awaryjność.
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2017, 21:46 przez mireko1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: Troku » 19 lut 2017, 21:15

Nożyce Stihla są pierwszej klasy ale cena jest odstraszająca, można kupić podobne markowe za połowę ceny, potwierdzam jednak części co do najmniejszej rolki stihl ma i to się ceni.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

arti
Stały bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 09 kwie 2016, 9:49
Imię: artur

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: arti » 20 lut 2017, 20:43

Ja od dwóch lat posiadam stihl hs 45 kupione za 999zł. Używam głównie na usługach do cięcia, formowania roślin i żywopłotów. Czasami robię nimi kilka zbiorników pod rząd także prędzej ręce wysiadają niż maszyna. Bez problemu przecinają gałęzie grubości palca. W czasie pracy często smaruję ostrze wd40 lub innym środkiem smarującym. Nożyce zwróciły mi się już w pierwszym sezonie i jestem z nich bardzo zadowolony. Jak na razie są jak nowe, polecam.

jerzy xt1
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 28 maja 2017, 22:44
Imię: Jerzy

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: jerzy xt1 » 14 lip 2017, 9:38

Witam,
Problem jaki ma wielu z nas - Co kupić? Mam pytanie o stihl HS 82 - są dwa modele HS 82R (cięcie) i HS 82T (trymowanie). Czym się różnią w praktyce? 82R ma listwę 60 cm i jest tańsza a 82T ma listwę 75 cm i jest droższa. Czy jeszcze są jakieś różnice? Byłem wczoraj u dilera ale miał tylko 82T. Ja mam do cięcie żywopłot o długości około 100 metrów (z jednej strony - czyli razem 200) i wysokości około 2,5 metra. Czy w takim przypadku Stihl HS 82 nie jest armatą na muchy? Do tej pory mam Makitę o ile pamiętam oznaczenie MHS6000 o podobnych parametrach jak w.w. Stihl. Ale po około 30 minutach ciągłej pracy Makita gaśnie i trzeba odczekać aby znowu odpaliła. Nie wiem czy ten typ tak ma czy też jest coś uszkodzone. W zeszłym roku była w serwisie i nic nie stwierdzono. W tym roku zacząłem kosić ten mój żywopłot i problem powrócił. Czy może ktoś z forum zna ten problem? Będę wdzięczy za odpowiedzi zarówno w sprawie Stihla jak i Makity.

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: jerzyk » 14 lip 2017, 10:25

Odnośnie makity prawdopodobnie masz uszkodzona cewke zapłonowa, serwis zazwyczaj nie ma czasu zeby testować maszynę więcej niż 5-10 min. więc nie stwierdza wady. Teraz miałem podobnie w kosiarce nowa kosiarka po przeglądzie po 2 godz pracy waracje: przerywa, gasnie, tudno odpalić, przyjechali z gorącą wtedy znalazłem że cewka na gorąco wariuje po wymianie cewki maszyna pracuje aż miło.
Odnośnie stihla za wiele nie pomoge ale HS 82 T na pewno ma łozyskowane korbowody nożyc, o resztę różnic pytaj Marcina.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: Uli » 14 lip 2017, 10:27

Witam

HS82R

Profesjonalne nożyce do żywopłotów z silnikiem STIHL 2-MIX . Dwustronna listwa tnąca przeznaczona do cięcia zarówno w poziomie jak i w pionie. Niewielka waga i niska wartość drgań. Do 3100 skoków na minutę oraz niewielka prędkość ostrzy sprawiają, że model ten szczególnie nadaje się do cięcia gałęzi o większej średnicy, cena 2200

Moc kW/KM 0,7/1
Pojemność skokowa cm³ 22,7
Ciężar kg 1) 5,4
Długość listwy tnącej cm 60
Poziom mocy akustycznej dB(A) 2) 106
Wartość drgań uchwyt przedni / tylni m/s² 3) 2,2/2,8
Poziom ciśnienia akustycznego dB(A) 2) 94

HS82T

Profesjonalne nożyce tnące z silnikiem STIHL 2-MIX w wersji do trymowania. Dwustronna listwa tnąca, przeznaczona zarówno do cięcia w poziomie jak i w pionie. Niewielka waga i niski poziom drgań. Do 5100 skoków na minutę, duża prędkość ostrzy gwarantują delikatne cięcie, cena 2400

Moc kW/KM 0,7/1
Pojemność skokowa cm³ 22,7
Ciężar kg 1) 5,3
Długość listwy tnącej cm 75
Poziom mocy akustycznej dB(A) 2) 107
Wartość drgań uchwyt przedni / tylni m/s² 3) 2,3/2,3
Poziom ciśnienia akustycznego dB(A) 2) 95

Podsumowując... różnią się długością listwy, prędkością cięcia HS82R ma 3100/min i jest przeznaczona do grubszych gałęzi, a HS82T ma 5100/min i nadaje się do cięcia cieńszych gałązek, no i ceną, jeszcze tam delikatnie parametrami, ale to raczej już nie jest ważne.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: jerzyk » 14 lip 2017, 10:56

z tym że HS82R nie posiada łożyskowanych korbowodów noży tnących
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

jerzy xt1
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 28 maja 2017, 22:44
Imię: Jerzy

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: jerzy xt1 » 14 lip 2017, 12:33

Dzięki za informacje. Jeszcze tylko pytanie dotyczące cieńszych i grubszych gałęzi. Wspomniana Makita cięła bez problemu gałęzie o średnicy do około 10 - 12 mm. Do większych średnic nie próbowałem. Wyjątkiem były zielone gałęzie dzikiego bzu gdyż są one dość miękkie. Do jakich średnic (oczywiście orientacyjnie, zakładając że jest to żywopłot, czyli np. ałycza, ligustr, berberys a nie krzaki leszczyny czy grab) można ciąć HS82T?

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: Uli » 14 lip 2017, 15:33

Wstawiam Ci instrukcję obsługi Stihl HS82T...poczytaj, może tam jest opisane jakie grubości max przecina.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

jerzy xt1
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 28 maja 2017, 22:44
Imię: Jerzy

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: jerzy xt1 » 15 lip 2017, 21:12

Dziękuję, ale stało się. Kupiłem HS 82T, brand new od dealera.
Dzisiaj (15 lipca 2017) była inauguracja cięcia. Jak wspominałem wcześniej mam do cięcia w sumie około 200 metrów żywopłotu. Pierwsze wrażenia są baaaaardzo pozytywne. Tym bardziej, że mam porównanie do Makity (która padła i wymagana jest wizyta u doktora). Stihl jest przyjemniejszy, bardziej "user friendly". Małe wibracje, tnie doskonale, pracuje w każdej pozycji.

Teraz kilka wyjaśnień.
Pytałem dealera o gałęzie "cieńsze" i "grubsze". Nie ma jednoznacznego zdania, ale na szkoleniach dla dealerów Stihl - jego przedstawiciel - mówił, że maksymalna średnica cięcia to odstęp między zębami W HS 82R jest to 38 mm a w HS 82T 30 mm. I to jest teoretycznie największa średnica do cięcia. Ale.... w przypadku grubszych gałęzi te średnice to trochę na wyrost.

Instrukcja obsługi. Bardzo ciekawa (Dzięki Uli), porównałem ją z otrzymaną od dealera przy zakupie - są identyczne. Dla mnie brakuje bardzo istotnej informacji o docieraniu silnika. Dealer powiedział, że silniki Stihl są wstępnie dotarte w fabryce i od razu można je obciążać tak jak po dotarciu. Nigdzie na ten temat nie ma w instrukcji nawet wzmianki.
Ponadto przydałaby się informacja o typie świecy zapłonowej (marka, model) i dopuszczalnych zamiennikach.

Olej do mieszanki. Dostałem litr oleju gratis przy zakupie. Jest to nowy olej Stihl 50:1 (zielony), jest to olej syntetyczny, o lepszych własnościach smarnych; na ten temat też skromnie w instrukcji. Według dealera może być stosowany wszędzie tam gdzie jest mieszanka 50:1. Na ten temat też instrukcja jest bardzo oszczędna.

Podsumowując: Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, niech tak tnie dalej. Dobrze wyważona. Łatwy zapłon, niskie zużycie paliwa (mniejsze niż w Makicie). Tnie w każdej pozycji. Możliwość zmiany położenia uchwytu (tutaj Makita jest moim zdaniem lepsza, bardziej wygodna).
Jeśli tak będzie cięła dalej to mogę ją polecić każdemu (niestety cena 2400,- u dealera). O trwałości i niezawodności wypowiem się później.

Pozdrawiam wszystkich pilarzy.

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: Uli » 15 lip 2017, 22:27

Pamiętaj aby w czasie cięcia ( to dla dobra noży) poprostu nasmarować je, można kupić coś w spreyu i psiknąć od czsu do czasu ( taki zabieg napewno pomoże a nie zaszkodzi), a po skończonej pracy, noże wyczyścić i nasmarować, niech czeka do następnego użycia.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

gienek52
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 12 lip 2017, 12:42
Imię: Eugeniusz

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: gienek52 » 31 sie 2017, 21:16

Ze swojej strony mogę polecić nożyce Ryobi RPT4545M. Mały i poręczny sprzęt za 350 złotych. Służy mi drugie lato przy delikatnym olejeniu tylko.

krystian78
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2017, 15:28
Imię: Krystian

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: krystian78 » 27 wrz 2017, 8:52

Polecam pilarki spalinowe Handy. Cena w granicach 300-450 zł. Ja sam pilarkę Handy kilka lat i jak na razie sprawdza się dobrze :D

mireko1
Stały bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 19 sty 2017, 19:17
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Oława

Re: Spalinowe nożyce do żywopłotu

Post autor: mireko1 » 08 lis 2017, 21:15

Witam!
Jestem posiadaczem nożyc HS 82 R.
Do smarowania nożyc używam smaru w aerozolu Stihl Superclean. Po zakończeniu pracy spryskuję górną i dolną część ostrza i następnie uruchamiam na chwilę silnik.
Do smarowania przekładni smar Multilub.
Smarowanie jest banalnie proste co 10 godz. pracy odwaracam nożyce, wykręcam śrubę i wkręcam tubkę i lekko naciskam, potrzeba jest około 5 g.
Do obudowy Varioclean.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ