Oleomac Sparta 37 - śruba wolnych obrotów wykręcona a i tak za wysokie obroty

Wszystko związane z kosami i podkaszarkami , planujesz zakup, szukasz pomocy technicznej

Moderator: Moderatorzy

przemprzem
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2017, 12:04

Oleomac Sparta 37 - śruba wolnych obrotów wykręcona a i tak za wysokie obroty

Post autor: przemprzem » 04 sie 2023, 22:23

Cześć. Po ponad dekadzie zaczęły się jaja z oleomac Sparta 37. Nagle przestała odpalać, zaczęła się dusić. Kupiłem zestaw naprawczy gaźnika, wymieniłem zaworek i membrany i uszczelki i dalej lipa. Wyrwałem zabezpieczenia na gaźniku i zacząłem kręcić śrubami. Coś tam zaczęło chodzić lepiej, ale dalej a to za szybkie wolne obroty, a to się dławi itp. Pojechałem do znajomego który niezawodowo naprawia pilarki. 2 minuty i kosa w sumie działa, ale....
- śruba regulacji otwarcia przepustnicy wykręcona praktycznie na maksa
- teoretycznie powinno się zakręcić do oporu L i H i odkręcić o "1-1,5" obrotu, a tutaj trzeba wykręcać "3-4"
- regulacja L i H słabo reaguje, choć da się kosić
- machając kosą - gaźnik w dół, gaźnik do góry nogami - kosa a to przyspiesza a to zwalnia. Nie gaśnie, ale jednak
- kompresja 12 atmosfer.

Gdzie szukać przyczyny, że gaźnik tsk rozchwierutany?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

pitero36
Stały bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 kwie 2018, 15:49
Imię: Piotrek

Re: Oleomac Sparta 37 - śruba wolnych obrotów wykręcona a i tak za wysokie obroty

Post autor: pitero36 » 05 sie 2023, 18:57

Tak myślę że trzeba może sprawdzić szczelność uszczelniaczy na wale, bo to może być przyczyna zmian obrotów w zależności od położenia kosy.

przemprzem
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2017, 12:04

Re: Oleomac Sparta 37 - śruba wolnych obrotów wykręcona a i tak za wysokie obroty

Post autor: przemprzem » 07 sie 2023, 17:51

Jak to się robi? Po znajomy też rzucił taki pomysł. Ta wykręcona śrubka mnie dziwi. Wychodzi na to, że przepustnica się nie domyka?

pitero36
Stały bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 kwie 2018, 15:49
Imię: Piotrek

Re: Oleomac Sparta 37 - śruba wolnych obrotów wykręcona a i tak za wysokie obroty

Post autor: pitero36 » 07 sie 2023, 18:16

Trzeba mieć manometr z odpowiednią końcówką, na you tube na kanale RP Garażowo widziałem na którymś filmie jak takie coś wykonać.

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Oleomac Sparta 37 - śruba wolnych obrotów wykręcona a i tak za wysokie obroty

Post autor: wojtek1234321 » 08 sie 2023, 10:08

przemprzem pisze:
07 sie 2023, 17:51
Ta wykręcona śrubka mnie dziwi. Wychodzi na to, że przepustnica się nie domyka?
Jeżeli by były nieszczelne uszczelniacze, to łapie tam "lewe powietrze" i mieszanka paliwo-powietrze jest za uboga w paliwo, dlatego obroty są za wysokie i problemy z regulacją też z tego mogą wynikać. Dlatego też może być problem z wykręcaniem śrubek regulacyjnych "ponad normę" bo przez nieszczelność na uszczelniaczach zamiast zasysać odpowiednią ilość paliwa przy "normalnych" ustawieniach śrubek "zaciąga lewe powietrze bo mu tam lżej" a nie "ciągnie" odpowiedniej ilości paliwa i dlatego takie nietypowe ustawienia śrubek aby tego paliwa miał odpowiednią ilość do pracy.

przemprzem
Nowy użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2017, 12:04

Re: Oleomac Sparta 37 - śruba wolnych obrotów wykręcona a i tak za wysokie obroty

Post autor: przemprzem » 09 sie 2023, 15:13

Ok, rozumiem. Jak to ewentualnie naprawić? Co muszę kupić?

ODPOWIEDZ