żyłka zapieka się, zakleszcza w głowicy

Wszystko związane z kosami i podkaszarkami , planujesz zakup, szukasz pomocy technicznej

Moderator: Moderatorzy

amularix
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2021, 9:02

żyłka zapieka się, zakleszcza w głowicy

Post autor: amularix » 12 lip 2022, 11:09

Dzień dobry, nigdy wcześniej nie kosiłem kosą spalinową. Mieszkam teraz w domu gdzie jest chyba model Victus BC32E, kosa pali, kupiłem żyłkę stihla pomarańczową, okrągłą (2,4mm), niestety żyłka zacinała się w głowicy, trzeba było wydłubać śrubokrętem bo nie chciała się ruszyć. Oglądnąłem kilka filmików na YT więc nawijam w dobrą stronę, jednak wyglądało, że brakuje podkładki w głowicy (albo mi wypadła i nie zauważyłem). Znajomy polecił mi głowicę którą można nawijać bez rozbierania, kupiłem na shopee (plastik pomarańczowy, środek/wypustka metal) kosztowała niecałe 20 zł. W głowicy była już żyłka (bezbarwna/przezroczysta), nie wiem jak dużo (niestety nie rozebrałem) i kosiło się dobrze, żyłka się wysuwała ale szybko się skończyła (albo było mało, albo źle koszę), w każdym razie żyłka dobrze się wysuwała. Założyłem nową żyłkę (2,4 mm Krysiak) gwiazdkę, niestety co chwila żyłka się blokowała w głowicy (próbowałem nawijać bez otwierania głowicy, później otwarłem i normalnie nawinąłem) efekt ten sam, żyłka się blokuje, i nie chce wysunąć, później użyłem żyłki okrągłej (ta sama firma 2,4mm) i ten sam efekt (żyłkę przez noc moczyłem w zimnej wodzie taką znalazłem radę). Także zamiast kosić to więcej czasu poświęcam na rozbieranie głowicy. Jakaś sugestia co może być źle? Inna żyłka, zbyt mocno/słabo nawinięte? Trawa raczej duża (po pas) + chwasty.

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: żyłka zapieka się, zakleszcza w głowicy

Post autor: mazmaciek » 15 lip 2022, 16:51

Kup porządną żyłkę, oregon, husqvarna, scorpion. Zapomnisz o blokowaniu

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: żyłka zapieka się, zakleszcza w głowicy

Post autor: Tornado » 15 lip 2022, 18:08

Porządna żyłka to raz, dobra/właściwa głowica to dwa, a trzy to zalecane jest moczenie żyłki przez kilka godzin przed użyciem
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

mariuszkowal861
Stały bywalec
Posty: 133
Rejestracja: 16 kwie 2021, 13:32
Imię: Mariusz

Re: żyłka zapieka się, zakleszcza w głowicy

Post autor: mariuszkowal861 » 15 lip 2022, 22:11

Ja używam najtańszej żyłki z marketu do tego kosa i głowica chińska i nic się nie blokuje. Także nie zawsze marka ma znaczenie.

Awatar użytkownika
Szymoon
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 08 maja 2019, 19:05
Imię: Szymon

Re: żyłka zapieka się, zakleszcza w głowicy

Post autor: Szymoon » 18 lip 2022, 12:18

Ja też ostatnio zaryzykowałem i kupiłem tanią żyłkę w markecie jako eksperyment. W głowicy Stihl’a AutoCut 25-2 śmiga aż miło.
To zależy głównie od głowicy, a od żyłki w mniejszym stopniu

mazmaciek
Stały bywalec
Posty: 236
Rejestracja: 02 sty 2022, 21:13
Imię: Maciek
Lokalizacja: prawie Leżajsk

Re: żyłka zapieka się, zakleszcza w głowicy

Post autor: mazmaciek » 20 lip 2022, 5:35

Zależy też od długości żyłki. W huskę gdzie mieszczę 15 metrów 3,0 mm częściej się zapiekała niż w stihla gdzie mieści się 7 metrów 2,7.
Zależy też jak dokładnie nawiniesz. W husce nawijasz na wyciągnięty bęben, długo to schodzi, ale jak poprowadzisz żyłkę na „krzyż” to nie będzie się blokowała. Jak długo kosisz a przekładnia się nagrzeje to też chyba wpływa na blokowanie się żyłki.
W stihla ostatnio po nawinięcia dwóch metrów głowicę tak po blokowało że nie mogłem ani więcej nawinąć, ani jej rozebrać. O szportałem się dobrych kilka minut nim to odblokowałem.

ODPOWIEDZ