Zmiana kosy na mocniejszą

Wszystko związane z kosami i podkaszarkami , planujesz zakup, szukasz pomocy technicznej

Moderator: Moderatorzy

RobertF
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: RobertF » 26 sie 2020, 21:27

Witam! Aktualnie posiadam Husqvarnę 535RX. Kosa bardzo dobra, ale wszystko ma kres swoich możliwości. Mianowicie dużo koszę pokrzyw, gęstej trawy, zarośli. Generalnie chciałbym, żeby w tej gęstej trawie można było szybciej kosić bo na żyłce 2.7 mm już się trzeba namęczyć trochę a i sprzęt cierpi na tym. Jako że sezon się kończy do końca wytrwam na tej obecnej ale w następny chciałbym już wejść z nowym mocniejszym sprzętem.

Popatrzyłem trochę i jestem skierowany ku 545RX lub 545RXT (Auto Tune)

I teraz seria pytań ode mnie ;)

1. Jaka jest różnica miedzy 545RX a RTX
2.Jaka jest faktyczna w ML pojemność zbiorniczka (Ma to duże znaczenie)
3.Ile czasu pracuje na jednym zbiorniczku
4.Czy będzie duży przeskok jak przejdę z 535 na 545

Jestem otwarty też na inne propozycje kos :)

Awatar użytkownika
Kusiu
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 20 sie 2017, 11:11
Imię: Kusiu

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: Kusiu » 27 sie 2020, 11:41

Dość często polecana jest ECHO SRM 420ES Proszę coś więcej o niej napisać od osób które miały ze sprzętem kontakt lub coś o niej wiedzą ;) Sam jestem na kupnie czegoś mocniejszego na przyszły sezon, myślałem nad Stihl FS 250,350,400 ale obecnie ciężko dorwać coś z importu z powodu chyba całego zamieszania z COVID.

Sebastian_M26
Stały bywalec
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:11

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: Sebastian_M26 » 27 sie 2020, 16:38

Może należałoby szukać kos z silnikiem 2T powyżej 60 ccm

RobertF
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: RobertF » 27 sie 2020, 18:24

Nie ocenia się książki po okładce, ale ta Echo to wygląda jak ta cała kosa z allegro Demon tylko że na sterydach 🤣

Chciałbym żeby posiadacze 545 się też wypowiedzieli. Mogę też rozwarzyc kupno Sthila

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: m1strzunio » 28 sie 2020, 22:04

Ja mam 545RX. Ogólnie łatwo nie ma bo dużo koszenia w tym również skarp. Jak już koszę to zazwyczaj dłużej do 5-6 godzin i tu jest problem bo jednak waga robi swoje + stalowa tarcza to nie takie chop siup a słaby nie jestem. Jeżeli chodzi o moc to na żyłce 3.0 mm w wysokiej i bardzo gęstej trawie już trzeba zwolnić krok bo jednak jest duży zasięg tej kosy i duża głowica - w 4 godziny ciągłej roboty jestem w stanie wykosić działkę 30 ar (stan jak na zdjęciach). Od tego roku coraz więcej koszę trójzębem i jest zdecydowanie lepiej. Robota jest płynniejsza, nie ma problemu z żyłką.

Czy jest sens coś większego? Nie wiem, ja bym się chyba bardziej na masie skupił i lepszym osprzęcie.

Jak chcesz coś mocnego to jest jeszcze w dobrej cenie 553RS (mocniejsza i tańsza od 545RX)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

RobertF
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: RobertF » 30 sie 2020, 18:57

m1strzunio pisze:
28 sie 2020, 22:04
Ja mam 545RX. Ogólnie łatwo nie ma bo dużo koszenia w tym również skarp. Jak już koszę to zazwyczaj dłużej do 5-6 godzin i tu jest problem bo jednak waga robi swoje + stalowa tarcza to nie takie chop siup a słaby nie jestem. Jeżeli chodzi o moc to na żyłce 3.0 mm w wysokiej i bardzo gęstej trawie już trzeba zwolnić krok bo jednak jest duży zasięg tej kosy i duża głowica - w 4 godziny ciągłej roboty jestem w stanie wykosić działkę 30 ar (stan jak na zdjęciach). Od tego roku coraz więcej koszę trójzębem i jest zdecydowanie lepiej. Robota jest płynniejsza, nie ma problemu z żyłką.

Czy jest sens coś większego? Nie wiem, ja bym się chyba bardziej na masie skupił i lepszym osprzęcie.

Jak chcesz coś mocnego to jest jeszcze w dobrej cenie 553RS (mocniejsza i tańsza od 545RX)


Co masz na myśli mówiąc że skupił byś się na masie?

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: m1strzunio » 30 sie 2020, 20:10

Popracuj sobie kosą która z paliwem i nożem waży ponad 10kg przez 6 godzin na pochyłym terenie to zobaczysz.
Chyba wolałbym coś słabszego ale lżejszego - takie moje uwagi po paru latach użytkowania 545RX.
Trzeba też brać pod uwagę czy kosisz u kogoś czy tylko u siebie (jak u siebie to przecież nie zapuścisz trawy na 2 metry więc moc tylko na początku walki się przydaje a potem to na pół gwizdka się leci)

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: wojtek1234321 » 30 sie 2020, 20:15

Chodzi mu chyba o jak najmocniejszą, ale jak najlżejszą, czyli najmniejsza masa a jak największa moc...

RobertF
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: RobertF » 30 sie 2020, 20:32

m1strzunio pisze:
30 sie 2020, 20:10
Popracuj sobie kosą która z paliwem i nożem waży ponad 10kg przez 6 godzin na pochyłym terenie to zobaczysz.
Chyba wolałbym coś słabszego ale lżejszego - takie moje uwagi po paru latach użytkowania 545RX.
Trzeba też brać pod uwagę czy kosisz u kogoś czy tylko u siebie (jak u siebie to przecież nie zapuścisz trawy na 2 metry więc moc tylko na początku walki się przydaje a potem to na pół gwizdka się leci)
Generalnie to teraz mam dwie kosy więc ta większą bym używał tam gdzie by było naprawdę już ciężko

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: m1strzunio » 31 sie 2020, 21:30

Generalnie jak masz dwie kosy to kurde na bogato! Jak masz 535RX to musisz coś naprawdę mocnego kupić żeby odczuć różnicę. W sumie to z chęcią bym się nawet zamienił bo Twoja kosa waży raptem 6kg przy mocy 1.6kW i takim samym zasięgu jak 545RX (szerokość pracy)

Moja rada - na początek kup to - https://www.dobrenarzedzia.pl/sklep/329 ... 350mm.html Lecisz na tym wszystko co się da, pokoś trochę i się zastanów czy warto coś mocniejszego. Bo ja 545RX mam i sobie muskam gaz, praktycznie nie idę na max obrotach przy tej tarczy.

RobertF
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 sie 2020, 23:25
Imię: Robert

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: RobertF » 31 sie 2020, 22:17

m1strzunio pisze:
31 sie 2020, 21:30
Generalnie jak masz dwie kosy to kurde na bogato! Jak masz 535RX to musisz coś naprawdę mocnego kupić żeby odczuć różnicę. W sumie to z chęcią bym się nawet zamienił bo Twoja kosa waży raptem 6kg przy mocy 1.6kW i takim samym zasięgu jak 545RX (szerokość pracy)

Moja rada - na początek kup to - https://www.dobrenarzedzia.pl/sklep/329 ... 350mm.html Lecisz na tym wszystko co się da, pokoś trochę i się zastanów czy warto coś mocniejszego. Bo ja 545RX mam i sobie muskam gaz, praktycznie nie idę na max obrotach przy tej tarczy.
Tyle, że mam dość dużo takiego koszenia ,że muszę kosić na żyłce bo jak uszkodzę krzew to niestety on padnie a nie ukrywam jest ciasno. I tu właśnie ta 535RX jest bardzo spoko. Ale mam też pastwisko, otwarty teren i tu by się duża moc przydała generalnie. Myślałem też żeby taniej kupić coś takiego. https://allegro.pl/oferta/kosiarka-spal ... 11998cb42b

Takie coś ze względu, że traktorkiem tam się już nie da wjechać niestety, a duży traktor to już w ogóle.

Czyli mówisz, że miedzy 535RX a 545 nie czuć dużego skoku mocy ?

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Zmiana kosy na mocniejszą

Post autor: m1strzunio » 06 wrz 2020, 21:22

To raptem pół konia. Różnicy pewnie nie odczujesz przy koszeniu. Jak masz dużo trawy i równy teren to może lepiej dokup kosiarkę do tego?

ODPOWIEDZ