Docieranie kosy spalinowej

Wszystko związane z kosami i podkaszarkami , planujesz zakup, szukasz pomocy technicznej

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Tornado » 14 sie 2017, 17:47

Temat zakładam, albowiem nie wiem do końca, jaka winna być zasada docierania silnika w nowej kosie spalinowej... Swoją Fs 260 stihla docierałem w/g porad kolegi Troka tzn. gaz na maxa i przerwa po wypaleniu połowy zbiorniczka. Natomiast teraz się dowiaduję, że w większości instrukcji obsługi kos zaleca się , aby silnik wprowadzać w tym okresie na 3/4 obrotów...Poza tym...
-kiedy uważa się kosę za "dotartą" ?
-czy docieranie różnych marek silników różni się czymś?
Dodam, że w instrukcji obsługi Fs260 nic nie ma n/t docierania...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Uli » 14 sie 2017, 18:08

Skopiowane z instrukcji obsługi.

DOCIERANIE SILNIKA
W czasie pierwszych dziesięciu godzin użytkowania kosy spalinowej nie powinno się wprowadzać silnik
na najwyższe obroty, powinien pracować na średnich obrotach. Dzięki czemu wszelkie ruchome części
silnika będą miały czas i lepsze warunki na wzajemne dopasowanie się do siebie. Dzięki
prawidłowo przeprowadzonemu docieraniu silnik będzie bez problemu rozwijał maksymalna moc.
Uwaga! Po dwóch godzinach pracy należy zrobić przerwę i sprawdzić stopień dokręcenia
wszystkich połączeń śrubowych, i w razie konieczności dokręcić wszystkie poluzowane śruby i
nakrętki. Uwaga! W przypadku poluzowania się śrub mocujących tłumik i kolektor ssący
należy bezwzględnie zgłosić się do autoryzowanego serwisu. Samodzielne dokręcenie tych śrub może
być przyczyna uszkodzeń silnika.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Tornado » 15 sie 2017, 12:29

Uli fajnie, że ten wycinek z instrukcji obsługi zamieściłeś, ale nadal nie jest to odpowiedź na postawione pytania...
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
michals
Stały bywalec
Posty: 332
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: michals » 15 sie 2017, 12:46

Instrukcja do Stihla FS38 mówi tak:

W początkowej fazie eksploatacji urządzenia.

W celu uniknięcia dodatkowych przeciążeń w okresie wstępnego docierania przez okres trzech pierwszych tankowań nie należy fabrycznie nowego urządzenia eksploatować w strefie wysokich obrotów bez obciążenia. W okresie docierania poruszające się części maszyny muszą się wzajemnie dopasować - w silniku występują w tym czasie wysokie opory tarcia. Silnik uzyskuje swą pełną moc po okresie od 5 do 15 tankowań.


Sprzedawca w sklepie mówił tak samo, nie wprowadzać kosy na wysokie obroty jak nie kosimy trawy przez pierwsze kilka tankowań.

FS38 kupiłem dopiero co, wypaliłem jeden zbiornik paliwa, 0.33l i wyraźnie widać że kosa szybciej reaguje na gaz i wkręca się na obroty.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Tornado » 15 sie 2017, 12:48

Ciekawe, dlaczego podobnego zapisu nie ma w instrukcji do FS260 ???
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
michals
Stały bywalec
Posty: 332
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: michals » 15 sie 2017, 12:57

Jak nie ma jak jest?

Proszę bardzo, instrukcja od FS-260: http://www.stihl-strzelin.pl/app/downlo ... /FS260.pdf
Ten sam zapis na stronie 36 :)

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Tornado » 15 sie 2017, 13:02

Rzeczywiście tutaj jest, ale uwierz mi, że w tej którą ja posiadam /kupiona 2,5 roku temu/ takiego zapisu nie ma..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
michals
Stały bywalec
Posty: 332
Rejestracja: 24 cze 2015, 14:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: michals » 15 sie 2017, 13:02

A Ty masz z silnikiem 2-MIX czy innym?

Awatar użytkownika
Kamilos
Stały bywalec
Posty: 2593
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:43
Imię: Kamil
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Kamilos » 15 sie 2017, 13:05

W instrukcji piszą o tym by nie używać wysokich obrotów bez obciążenia. Ja osobiście zgodnie z zaleceniem kolegi Andrzeja, kosiłem na max obrotach od początku i kosa śmiga aż miło i wkręca się bez problemu na wysokie obroty. Należy pamiętać że kosa jest chłodzona powietrzem więc musi chodzić na wysokich obrotach by była prawidłowo smarowana i chłodzona.
Rzadko tutaj zaglądam, więc nie odczytuje prywatnych wiadomości, jak masz sprawę pisz na maila:
kamil28onet@gmail.com

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Tornado » 15 sie 2017, 13:09

Sprawdziłem przed chwilą posiadaną instrukcję i na stronie 36 są informacje dot. czyszczenia filtra powietrza oraz inf. o świecy zapłonowej...
Moja też pracuje prawidłowo, jednak zastanawia mnie ta różnica w trybie docierania silnika zalecanego instrukcyjnie i postępowania, gdy takich zaleceń brak w aspekcie porad Troka..
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Uli
Stały bywalec
Posty: 1444
Rejestracja: 29 wrz 2016, 20:42
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kobylany Mazowieckie

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Uli » 15 sie 2017, 13:45

Kamilos pisze:W instrukcji piszą o tym by nie używać wysokich obrotów bez obciążenia. Ja osobiście zgodnie z zaleceniem kolegi Andrzeja, kosiłem na max obrotach od początku i kosa śmiga aż miło i wkręca się bez problemu na wysokie obroty. Należy pamiętać że kosa jest chłodzona powietrzem więc musi chodzić na wysokich obrotach by była prawidłowo smarowana i chłodzona.

Tak Kamil co do chłodzenia...ale kosa w czasie docierania czyli spasowania się elementów może generować wyższą temperaturę cylindra niż w okresie już po dotarciu, a im wyższe obroty tym wyższa temperatura i no fakt lepsze chłodzenie, ale to chłodzenie może być niewystarczające do schłodzenia cylindra w czasie docierania...i może dojść do przegrzania...więc jakiś tego powód że tak piszą w instrukcjach też być musi. Widocznie dużo urządzeń trafiało do serwisów, może zatartych i przegrzanych i dlatego teraz postanowili instruować jak jej użytkować w pierwszych godzinach pracy.
Doświadczenie to coś co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś. :D

wiktor117
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2017, 18:55
Imię: Wiktor

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: wiktor117 » 20 sie 2017, 15:37

W markowym sprzęcie cylindry pokryte są specjalną powłoką (coś w stylu nicasilu w wyczynowych motocyklach crossowych) czyli teoretycznie nie trzeba ich docierać, mimo wszystko ja na pierwszy zbiornik zalewam trochę więcej oleju do mieszanki (1:40). Metodę tą stosuje w maszynach ogrodniczych i w motocyklach.

qndziu
Stały bywalec
Posty: 209
Rejestracja: 13 maja 2018, 12:53

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: qndziu » 11 cze 2018, 19:24

Podłączę się do tematu, żeby już nie syfić forum. Moje pytanie jest takie, czy nową kosę FS 410 można docierać w temperaturach powietrza 30+? Bo taka pogoda ma być na weekend, a jedna z działek mi dość już zarosła i pasowało by to objechać, a kosa jest nówka sztuka, wypalony 1 zbiorniczek i to nie cały.
Pilarki:
Dolmar 111 - 1999
Stihl MS 211 - 2018
Stihl MS 212 - 2022
Stihl MS 261 - 2022
Husqvarna 550 XP G Mk II - 2022
Husqvarna 353 - 2022
Echo CS-2511TES - 2022
Kosy:
Stihl FS 410 - 2018
Stihl FS 131 - 2021

Radas
Stały bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 04 paź 2017, 10:21
Imię: Radek
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Radas » 12 cze 2018, 9:00

Bez obaw +30 .To kosa profi.Odpalasz gaz na maxa i jedziesz.Ja swoja fs 410 tak robilem.Po wypaleniu zbiornika 15 min przerwy i ogien.Mozesz robic przerwy po 20 minutach.. jaj chcesz.Podstawa swieza mieszanka.Wypal w ten sposob 5 litrow paliwa i kosa sie ulozy.Jak robilem tak z kazda maszyna.I wszystkie smigaly nie zatarly sie..
Pilarki:
Husqvarna 353-2012
Husqvarna 565-2021
Kosa:
Stihl Fs 410-2017
Nożyce
Stihl Hsa 25-2019
Stihl Hsa 45-2022
Makita Uh 6580
Kosiarka
Dolmar Pm 4600 S-2016
Dmuchawa
Makita Ub 0801V-2021
Myjka
Kranzle 1152 Tst-2018

slaw29
Stały bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 maja 2018, 0:04
Imię: slawek

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: slaw29 » 12 cze 2018, 9:30

Gratuluję Stila . Moim po prostu kosiłem 15 min i robiłem przerwy . Normalna praca tam nie ma jakiś czarów marów . Kosę FS 89( chyba taką mam ) użytkuję już lata i nigdy nie była na serwisie . Wymiana żyłki i akcja . Miejmy nadzieję że Stil nie zaniżył jakości . Łum , łum wrrrr. łum łum i akcja normalne koszenie tylko przerw więcej .Kosa jak będziesz kosił zajedzie Ciebie a nie ty Stila . Przynajmniej kiedyś tak było .

lukk
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 16 cze 2017, 21:13
Imię: lukasz

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: lukk » 06 lip 2018, 15:09

Panowie a co sądzicie o takiej praktyce żeby kosa po ciężkiej pracy pochodziła chwilę na wolnych obrotach w celu schłodzenia ? Dostałem takie zalecenie po remoncie .

ogórek
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: 07 maja 2018, 10:32
Imię: michał

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: ogórek » 06 lip 2018, 15:38

moim zdaniem z każdym silnikiem powinno się tak robić, który nie ma żadnego własnego chłodzenia poza powietrzem.

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: Commoner » 07 lip 2018, 16:13

Tylko że tego typu silnik chłodzony powietrzem, na wolnych obrotach ma mocno upośledzone chłodzenie, więc korzyści z pyrkania mogą być dyskusyjne.

lukk
Stały bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 16 cze 2017, 21:13
Imię: lukasz

Re: Docieranie kosy spalinowej

Post autor: lukk » 08 lip 2018, 13:00

No właśnie nikt jednoznacznie nie może zająć stanowiska jednak wydaje mi się że po ciężkiej pracy jak kosa chwilę pochodzi na pusto to obroty są małe więc aż tak się nie grzeje ale jednak trochę ta temperaturę zbije ale ja sobie mogę gdybać jestem amotorem może ktoś z większym doświadczeniem by się wypowiedział.

ODPOWIEDZ