STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

piterq
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 09 maja 2022, 18:55
Imię: Piotr

STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: piterq » 21 maja 2022, 14:19

Witam!
W związku z tym, że musiałem oddać kosiarkę MA.RI.NA Grinder 52 SB (dostałem jakiś wadliwy egzemplarz) potrzebuję pomocy w wyborze kolejnej kosiarki. Powierzchnia do koszenia 2400 m2, działka dość nierówna i interesuje mnie tylko mulczowanie. Zastanawiam się pomiędzy kosiarkami:
- STIGA Multiclip 950 VE
- Stihl RM 4 RTP
Polecicie (albo odradzicie) mi którąś z powyższych?

Awatar użytkownika
Szymoon
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 08 maja 2019, 19:05
Imię: Szymon

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: Szymoon » 21 maja 2022, 22:37

Stihl ma silnik Kohler. Jednym słowem to bestia silnik!

piterq
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 09 maja 2022, 18:55
Imię: Piotr

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: piterq » 22 maja 2022, 11:03

Dzięki za odpowiedź. A gdybym tak do porównania dorzucił Sitga Combi 955 V H, to co o tym myślisz? Wiem, że nie jest to typowo mulczująca kosiarka (aczkolwiek funkcję mulczowania ma) ale silnik też wydaje mi się bardzo porządny.

Krokodyl2
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2022, 7:26
Imię: Karol

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: Krokodyl2 » 22 maja 2022, 11:10

Z typowo mulczujacych masz jeszcze hondę hrs w podobnym budżecie. Ma płynnie regulowany napęd. Stihl jedzie że stałą prędkością.

piterq
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 09 maja 2022, 18:55
Imię: Piotr

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: piterq » 22 maja 2022, 11:33

Pewnie myślisz o HRS 536? Też się nad nią zastanawiałem. Chociaż już nie jestem pewien czy potrzebnie uparłem się od początku na stricte mulczującą (wynika to z tego, że trochę najpierw tutaj o tym poczytałem i ktoś tu kiedyś napisał, że najlepsza do mulczowania będzie właśnie taka, która ma tylko tą jedną funkcję, a nie "4 w 1"). Natomiast co do Stihla, to w tym modelu RM 4 RTP bardzo mocno przekonuje mnie aluminiowa obudowa.

Awatar użytkownika
Szymoon
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 08 maja 2019, 19:05
Imię: Szymon

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: Szymoon » 22 maja 2022, 11:44

piterq pisze:
22 maja 2022, 11:03
A gdybym tak do porównania dorzucił Sitga Combi 955 V H, to co o tym myślisz? Wiem, że nie jest to typowo mulczująca kosiarka (aczkolwiek funkcję mulczowania ma) ale silnik też wydaje mi się bardzo porządny.
Postaram odpowiedzieć się na wszystko.
1. Coś co jest do wszystkiego jest do niczego. Jeżeli zależy Tobie na faktycznie dobrym mulczowaniu to kosiarkę wielofunkcyjną sobie odpuść. Dużo tłumaczenia, ale w dużym skrócie. Kosiarka do mulczowania musi być płaska jak miska, natomiast kosiarki z koszem i funkcja mulczowania mają już inną konstrukcje. Jest w nich tunel wyrzutowy do kosza(co zaburza mulczowanie) oraz sam nóż jest wielofunkcyjny i on generuje ciąg powietrza, żeby kosiarka ładnie zbierała do kosza, ale jest to złe przy mieleniu. Oczywiście nóż pewno można założyć typowy do mulczowania, ale primo to już jest dodatkowy koszt, a secundo to dalej zostaje zła konstrukcja obudowy. Ze spokojem, to nie są złe kosiarki, ale one są dla ludzi co szukają wielu funkcji. Ty napisałeś, że chcesz tylko mielenia to według mnie patrz tylko na typowo mulczujące. Po prostu przemyśl to jeszcze raz dobrze i zdecyduj czego oczekujesz od kosiarki.

2. Silnik - w przypadku Stigi podanej przez Ciebie oraz Hondy HRS podanej przez Kolegę Krokodyla znajdują się w nich silniki Honda. To dobre silniki, bo według mnie każdy silnik o który się dba to pochodzi długo. Natomiast kosiarki mulczujące mają trudne życie, bo każdy pokos jest siekany kilka razy. Jednym słowem, silnik w kosiarce gdzie jest zbierane do kosza jest dużo mniej wysilony, niż w kosiarce mulczującej. Honda ma tuleje cylindra aluminiową, czyli silniki delikatniejsze. Natomiast Kohler w Stihlu ma tuleje cylindra żeliwną, to super silnik na wiele lat pracy w trudnych warunkach. Moje zdanie jest myśle obiektywne, jeden silnik mam na aluminiowej tulei i to jest Briggs, spokojnie daje radę już 5 rok w raczej trudnych warunkach. Jednak mam też silnik Kohlera i to jest zupełnie inna klasa. Moim zdaniem obecny producent silników, który ma każde silniki profesjonalne to Kawasaki i właśnie Kohler.

piterq
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 09 maja 2022, 18:55
Imię: Piotr

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: piterq » 22 maja 2022, 12:47

Wielkie dzięki Szymonie za na prawdę konkretne wyjaśnienie tematu :) Dodatkowo wcześniej niepotrzebnie sugerowałem się głównie mocą silników podawaną przez producentów, gdzie metody pomiaru mogą być różne, a z tego co napisałeś wynika jasno, że ważniejsza jest konstrukcja silnika niż jego moc na papierze. Dzięki Tobie nie mam już żadnych wątpliwości, że Stihl RM 4 RTP będzie najlepszym wyborem dla mnie i powinien mi długo posłużyć.

Awatar użytkownika
Szymoon
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 08 maja 2019, 19:05
Imię: Szymon

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: Szymoon » 22 maja 2022, 18:52

Nie ma za co!! Jak już kupisz albo masz jakieś pytania to śmiało pisz. Miło mi, że wyjaśniłem. Jeżeli masz taki budżet to kurczę musowo ta żeliwna tuleja i masz solidne 10-15 lat bezawaryjnej pracy w każdych warunkach. Co do mocy, to tak, są częste przekłamania, ale to głównie na allegro. Pojemność tego Kohlera to 170cm3 z małym haczykiem, także to już dość mocny silnik. I też oczywiście Stihl zapewnia serwis części zamiennych praktycznie przez cały okres działania tej kosiarki. Ten RM 4 RTP to sprzęt typowo dla profesjonalistów i przy takim rozmiarze działki na pewno to docenisz. W podsumowaniu jeszcze odnośnie silnika, Kohler to taki producent, który jeszcze nie zdążył się jakościowo zepsuć. Bardzo popularne są te silniki w stanach, w PL najłatwiej dostać kosiarkę Stihla z nimi. Życzę udanego zakupu i bezawaryjności. :)

Krokodyl2
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2022, 7:26
Imię: Karol

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: Krokodyl2 » 24 maja 2022, 14:25

I jak idzie mulczowaniem tym stihlem? Jak wrażenia?

piterq
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 09 maja 2022, 18:55
Imię: Piotr

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: piterq » 25 maja 2022, 21:29

Dzisiaj kosiarka została dostarczona (nie była dostępna nigdzie lokalnie, chociaż mamy na miejscu wiele autoryzowanych dealerów Stihla - zamówiłem online). Niestety pogoda była kiepska (padał deszcz), więc jedynie została odpalona dla sprawdzenia. Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że na żywo robi wrażenie bardzo solidnej.

skraburski
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2020, 19:18
Imię: Lukasz

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: skraburski » 03 cze 2022, 0:53

@szymoon
Czy Kohler Seria XT 675 w RM2RC też ma żeliwną tuleję?

Awatar użytkownika
Szymoon
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 08 maja 2019, 19:05
Imię: Szymon

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: Szymoon » 03 cze 2022, 17:14

Tak, oczywiście
Dla potwierdzenia podsyłam link:
https://kohlerpower.com/en/engines/product/xt675 Tam znajdziesz zapis „with cast iron liner” co oznacza żeliwną tuleje.
Natomiast jako ciekawostkę powiem, że w kosiarkach Stihla już są nowe serie Kohlera, zamiast XT jest HD. Na stronie Stihla widnieją jeszcze stare oznaczenia, ale w instrukcji już jest nowy. Czyli to będzie HD 675 - spokojnie, to prawie to samo, zmieniony tylko wlew paliwa na większy. Trwałość ta sama, żeliwna tuleja cylindra oczywiście też. Tutaj link do nowego:
https://kohlerpower.com/en/engines/product/hd675
Na stronie Kohlera są nawet schematy i jest zaznaczone dokładnie co jest w silniku. Możesz ściągnąć PDF i zobaczyć jak silnik jest zbudowany w środku.

skraburski
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2020, 19:18
Imię: Lukasz

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: skraburski » 03 cze 2022, 20:21

Super, wielkie dzięki. To ulatwiło mi podjęcie decyzji i będzie stihl bo nie widzialem mulczerow innych firm z konhlerem, tylko B&S lub Loncin :(

piterq
Nowy użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 09 maja 2022, 18:55
Imię: Piotr

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: piterq » 06 cze 2022, 9:33

Wracam z wrażeniami po pierwszym prawdziwym użyciu sprzętu :) Trawnik nigdy nie był tak dobrze i ładnie skoszony. Wreszcie zaczyna to bardzo sensownie wyglądać. Do tej pory kosił mi sąsiad swoją zwykłą kosiarką i zabierało mu to znacznie więcej czasu, a efekt pozostawiał wiele do życzenia (nie mam do niego pretensji, po prostu nie miał odpowiedniego sprzętu). Mam jeszcze takie spostrzeżenie, że warto mieć w miarę wyrównany teren - u mnie jest trochę dziur oraz dołków i szkoda mi w tych miejscach używać kosiarki z włączonym napędem, bo jest on mocny, więc kosiarka jedzie dość szybko (to trochę tak jakby jechać samochodem po dziurawej drodze). Te najgorsze miejsca staramy się kosić nie używając napędu. Reasumując: kosiarka jest rewelacyjna. Był to bardzo udany zakup.
P.S. Przed zakupem kosiarki kupiłem kosę Stihl FS 240, która wykorzystujemy w trudno dostępnych miejscach i na tej części działki gdzie miałem niedawno obniżany teren (stawialiśmy garaże), więc jest tam ziemia z małą ilością trawy i nadal dość dużo kamieni. Taki zestaw (RM 4 RTP + FS 240) sprawdza się u nas idealnie.

Awatar użytkownika
Szymoon
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 08 maja 2019, 19:05
Imię: Szymon

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: Szymoon » 06 cze 2022, 16:52

To super. Taki zestaw FS 240 razem z RM 4 RTP to już pokaźna kolekcja. Cieszę się, że sprzęt przypadł do gustu! :D

skraburski
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2020, 19:18
Imię: Lukasz

Re: STIGA Multiclip 950 VE czy Stihl RM 4 RTP

Post autor: skraburski » 12 cze 2022, 23:47

U mnie FS240 i RM 2 RC. Dzisiaj pierwsze koszenie i jestem pozytywnie zaskoczony, kosiarka bardzo cicha w porównaniu do innych spalinówek z którymi miałem do czynienia. Prosta lekka budowa, wygodnie mi sie nią kosiło :)

ODPOWIEDZ