Kosiarka Partner - naprawa silnika ?

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

Qgiel
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2021, 20:15
Imię: Jurek

Kosiarka Partner - naprawa silnika ?

Post autor: Qgiel » 14 cze 2021, 2:11

Witam.
Niedawno uderzyłem nożem kosiarki Partner z silnikiem Briggsa 140 cmm/2,1 kW z 04/2014r.
w resztkę pnia ścietej wiśni i skrzywiłem wał. Pasowała mi bardzo ta kosiarka, bo jest bez napędu
i ma pokos 53 szerokości. Teraz trudno jest kupić taką bez napędu. Kupiłem zatem kosiarkę GardenX
o takiej samej szerokości koszenia, ale ma napęd i jest dla mnie zdecydowanie za wolna. Mam ok 17 ar. w 3 kawałkach.
Największy ma 12 ar. Koszenie łącznie zajmuje mi 2,5 - 3,5 h , w zależności od wielkości trawy. Oczywiście koszę bez włączonego napędu, ale czuję jego opór . Niby jest wyłączony, ale pasek jest naciągniety i się obraca, stąd pewnie ten opór ?
Z napędem kosiłbym ok 5 godzin.
Dlatego czasami myśl mnie nachodzi, aby spróbować naprawy silnika Partnera ?
Chciałem dołączyć króciutki filmik *.mpg4, ale nie dało się , zatem opiszę, że wał ( z nożem)obracany ręką stawia duży opór i widocznie się "kolebie" na boki, a olej ściekł grawitacyjnie na beton komórki z uszczelniaczy wału.
Ile - w waszej ocenie - -mógłby kosztować taki remont, przy założeniu, ze szkody są bardzo duże ? Nie znam się na silnikach kosiarek, zatem nie umiem napisać, co mogło się tam uszkodzić/zniszczyć ?
Z góry dziękuję za rzeczowe wpisy.
Pozdrawiam.

grabers
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 23 maja 2019, 9:46
Imię: Marek
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Kosiarka Partner - naprawa silnika ?

Post autor: grabers » 14 cze 2021, 6:03

Skoro tak bardzo zależy Ci na tej kosiarce to bardziej skłaniałbym się na kupno samego silnika nowego bądź używanego. Średnice wałów i rozstaw śrub montażowych do obudowy dość często pasują. W przypadku takiego uszkodzenia naprawa będzie niemożliwa bądź da słaby efekt. To wszystko zależy od wielkości inwestycji oraz czy obudowa tej kosiarki jest zdrowa (korozja). Z tego co widzę uszkodzenie jest konkretne. Kiedyś moja Mama też skrzywiła wał ale kosiarka pracowała tylko wibrowała. Dało się wał naprostować ale widzę że usterka w tej Twojej jest dość konkretna.

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Kosiarka Partner - naprawa silnika ?

Post autor: jerzyk » 14 cze 2021, 8:16

Nie rozumiem skoro masz nową kosiarkę z napędem nie prościej zdjąć tylne koła i rozłączyć napęd - wyjąć zębatki napędowe i zdjąć pasek zostanie ci kosiarka bez napędu i zbędnych oporów. A jak najdzie cię ochota na koszenie z napędem to wystarczy pozakładać z powrotem zębatki i pasek i masz napęd.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

Qgiel
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2021, 20:15
Imię: Jurek

Re: Kosiarka Partner - naprawa silnika ?

Post autor: Qgiel » 14 cze 2021, 9:52

Dziękuję za opinie.
Nigdy nie miałem kosiarki z napędem, zatem nie pomyślałem o takim rozwiązaniu.
Czy można to zrobić w okresie gwarancyjnym kosiarki ?
Rozwiązanie z nowym/używanym silnikiem do Partnera też jest opcją do rozważenia ( sprawdzenia kosztów) ?
Opór przy kręceniu ręką jest tak duży, że zupełnie nierealna jest próba uruchomienia urządzenia.
Kosiarkę GardenX kupiłem, bo jest tania.......nawet bardzo tania, jak na szerokość koszenia. Szybkość koszenia z napędem jest niestety ślimacza . Ale to jest przypadłość większości kosiarek napędzanych, jak zdążyłem się zorientować. Dla mnie oczywiście.
Pozdrawiam.

jerzyk
Stały bywalec
Posty: 1734
Rejestracja: 26 sty 2015, 16:56
Lokalizacja: Kowary

Re: Kosiarka Partner - naprawa silnika ?

Post autor: jerzyk » 14 cze 2021, 11:25

Tak możesz to zrobić w okresie gwarancyjnym tylko pamiętaj że przed oddaniem do serwisu kosiarka musi być kompletna czyli musisz ponownie zamontować zębatki napędu.
mieszalnia lakierów samochodowych
tel.506-606-029

ODPOWIEDZ