Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

morfeusz
Nowy użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2020, 9:05

Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: morfeusz » 04 sie 2020, 12:31

Witam,

W spadku odziedziczyłem kosę spalinową Hitachi model jak w tytule z 1,8 km. W sumie od początku kiedy zacząłem ją użytkować był jeden poważny problem - pomiędzy łączeniem kosy z głowicą wkręcała się trwa. Kiedy kosi się rzadszą i niższa trawę idzie jako tako, ale często jest gęsta i wysoka, więc pół minuty, rozkręcanie głowicy, wyciąganie zawiniętej trawy i tak co chwila. Przeradza się to w koszmar a nie koszenie. Wcześniej miałem chyba więcej cierpliwości, w tym roku cierpliwość już się wyczerpała. Proszę nie sugerować się że plastikowa pokrywa głowicy jest już wyszczerbiona w niektórych miejscach, przez to pewnie dlatego ten problem, więc mówię, że nawet kiedy była w idealnym stanie, to problem także był.
Jest może jakiś pomysł aby temu zaradzić, czy po prostu ta konstrukcja tak ma i nawet czary mary tu nie pomogą? Wymiana głowicy i poszczerbionej pokrywy?

Rozważam ewentualnie coś innego do kupienia z przynajmniej 1 km więcej realnej mocy (dławi się w gęstych chaszczach), starego, sprawdzonego, jak to możliwe bez katalizatorów i innych "nowoczesnych" wynalazków, które zamiast pomagać, tylko wyciągają kasę i utrudniają życie. Mam pilarkę Makite DCS 5200 prostej, starej konstrukcji, jestem bardzo z niej zadowolony i taką myśl konstrukcyjną poszukuję. Od razu mówię że mam uczulenie do tego łączenia głowicy z kosą i żadnych przestrzeni nie akceptuje aby nie było ponownej powtórki z rozrywki. Byłem w dwóch sklepach, oglądałem np. w Makicie, w Cedrusie z silnikiem kawasaki, Oleo -mac'u, Maruyama jak to jest tam rozwiązane. I powiem szczerze że najlepiej wygląda to w Makicie i Cedrusie. Wszystko zabudowane, żadnej szczelinki, prześwitu aby jakiś paproch mógł tam się dostać. Dziwne jest to, że oglądając stare konstrukcje różnych kos, rozwiązanie jest podobne jak w Hitachi, choć domyślam się, że nie ma w nich takich problemów.
Myślę że około 3 km realnej mocy byłoby super aby był zapas. Kwota? Nie wiem, ale w 2 tys. raczej się nie wrobię? W jakim najlepiej okresie kupować kosę aby było najtaniej? Zimą?

Edit. Proszę przenieść mój temat w dziele "kos". Pisząc w temacie, system mnie wylogował, po ponownym zalogowaniu przeniosło mnie do kosiarek a ja tego nie sprawdziłem wcześniej
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

morfeusz
Nowy użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2020, 9:05

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: morfeusz » 09 sie 2020, 17:49

Żadnych sugestii? Kupno innej kosy spalinowej?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: Troku » 09 sie 2020, 21:31

Wymień głowicę na nową - ta ma już dosyć, wymień element osłaniający ten co masz wyszczerbiony przez niego po części zawija się trawa, kosząc wysoką trawę musisz ją ciąć na dwa razy czyli od prawej do lewej kosisz w połowie wysokości a od lewej do prawej dokaszasz przy ziemi.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

morfeusz
Nowy użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2020, 9:05

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: morfeusz » 10 sie 2020, 10:53

A dlaczego muszę wymienić głowicę? Co z nią nie tak? To, że jest trochę porysowana? Mechanizm działa jak w nowej, nic z nią się nie dzieje. Problem nie jest w samej głowicy, tylko prześwitującej przestrzeni którą ją łączy i kosę.

Koszę tak jak mówisz, na dwa razy, nic nie pomaga. Oczywiście, że pierwsza rzecz to ta niby osłona do wymiany. Ale nawet kiedy osłona jeszcze nie była wyszczerbiona sytuacja była podobna. Dlatego zastanawiam się czy w innych kosach jest podobnie, czy trawa także się zawija? Może ten prześwit jest za duży, w innych modelach mniejszy i może nie ma tego problemu. W nowszych kosach widziałem już trochę inne rozwiązania, fizycznie nie jest możliwe aby taki problem powstał.

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: m1strzunio » 22 sie 2020, 19:01

Troku pisze:
09 sie 2020, 21:31
Wymień głowicę na nową - ta ma już dosyć, wymień element osłaniający ten co masz wyszczerbiony przez niego po części zawija się trawa, kosząc wysoką trawę musisz ją ciąć na dwa razy czyli od prawej do lewej kosisz w połowie wysokości a od lewej do prawej dokaszasz przy ziemi.
A nie na odwrót? W prawo w połowie wysokości a w lewo przy ziemi?

Jak masz wysoką trawę to może lepiej będzie Ci kosić nożem?

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: Troku » 22 sie 2020, 23:36

Mistrzunio kosiłeś wysokie trawy kosą spalinową?
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

m1strzunio
Stały bywalec
Posty: 221
Rejestracja: 03 cze 2018, 7:52
Imię: Rafał

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: m1strzunio » 24 sie 2020, 20:23

Koszę trawy i zarośla z jeżyn do 3 metrów wysokości tarczą typu airecut więc zieleń nie jest mi straszna.
Tylko dziwi mnie jak Ty chcesz kosić i odkładać pokos na prawo jak o niebo wygodniej jest to robić na lewo (oczywiście nie na raz...)
Wiadomo, że jak masz zarośla wysokie to jedziesz z góry na dół i się nie bawisz w machanie bo nie ma to sensu.

morfeusz
Nowy użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2020, 9:05

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: morfeusz » 11 kwie 2021, 12:49

Jest teraz w promocji Kosa spalinowa ACTIVE 5.5 B-T i nawet ją zamówiłem, ale nie wiem czy pchać się w ten kierunek. Z tego co wyczytałem sprzętowo jest to całkiem niezła kosa, ale obawiam się co z ewentualnymi częściami zamiennymi i serwisem, czy nie będzie tak, że będę musiał wysyłać w paczce gdzie daleko w Polskę.
Ktoś ma/miał do czynienia z tą kosą i ogólnie z ta marką, bo w Polsce jest niezbyt popularna.
Rozumiem, że to konstrukcja starsza, bez udziwnień w postaci katalizatorów i innych baierów które są dla mnie całkowicie zbędne a nawet jestem anty nastawiony na to eko.

R2d2
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 05 mar 2021, 6:58

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: R2d2 » 11 kwie 2021, 12:59

Myślę, że przy koszeniu wysokiej trawy tak to już jest, że czasem się ona nawinie, mam to samo z zupełnie inną kosą. Trzeba tak jak koledzy wyżej napisali, na dwa a nawet na trzy razy jak trawa wysoka inaczej zawsze coś się nawija. Tak więc trzeba sobie wypracować odpowiednią technikę aby tego uniknąć.

morfeusz
Nowy użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2020, 9:05

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: morfeusz » 11 kwie 2021, 16:43

Kosiłem na 3 razy, często po niecałej minucie koszenia zatrzymanie, czyszczenie głowicy i tak ponownie. K...ca bierze. Od samego początku takie problemy, ale oczywiście kiedy osłonka trochę się zdeformowała, to jest o wiele gorzej. Dlatego myślę że może zupełnie coś innego zda lepiej egzamin i dlatego przypadkowo znalazłem ACTIVE 5.5 B-T. Żeby był tańszy, pewnie nawet z braku serwisu bym wziął, ale ponad 2 tys. i później ewentualne problemy, to już lepiej czegoś więcej się dowiedzieć niż później bujać się z częściami czy ewentualna naprawa. .
Może ktoś wie, czy jest serwis ACTIVE w stolicy Podlasia?
Opłaca się w ogóle brać pod uwagę tę markę i dokładnie ten model?

kosiarkowy
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 24 maja 2020, 13:02
Imię: Grzegorz

Re: Problem z kosą Hitachi lub ewentualny zakup innej kosy

Post autor: kosiarkowy » 11 kwie 2021, 20:09

Najlepiej załóż nowy temat z tymi pytaniami.
Lubię zapach skoszonej trawy o poranku

ODPOWIEDZ