Robot koszący - Husqvarna automower 315X

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

lyngso
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: lubuskie

Robot koszący - Husqvarna automower 315X

Post autor: lyngso » 25 wrz 2019, 20:25

Witam

No i stało się. Po naszym trawniku jeździ sobie automower 315X od Husqvarny.
Tak na gorąco, to na razie jestem zadowolony. Jest cichy, prosty w obsłudze, aplikacja daje dużo możliwości ustawień.
Jeździ sobie dość żwawo i faktycznie muszę przyznać, że 430X byłby za duży, nie miał by co robić.

W kolejnym poście postaram się opisać proces instalacji i wrzucę parę fotek z trawnika po którym 315X sobie jeździ.

Będę się starał też co jakiś czas wrzucić parę spostrzeżeń z pracy tego urządzenia u nas.

Pozdrov

lyngso
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: lubuskie

Re: Robot koszący - Husqvarna automower 315X

Post autor: lyngso » 26 wrz 2019, 22:06

Witam

Zgodnie z obietnicą post opisujący proces instalacji naszego nowego nabytku.
Czytając posty w temacie założonym przez kolegę mecho doszedłem do wniosku, że robota zakupię w Polsce u przedstawiciela Husqvarny wraz z montażem. Przeczytałem również na stronce, że przy zakupie tego modelu w prezencie dostanę podkaszarkę 115iL wraz z baterią i ładowarką więc praktycznie robot wyniósł nas ciut więcej niż oficjalna cena na stronie wraz z instalacją Myślę, że to uczciwa cena tym bardziej, że planuję zakup paru urządzeń do pielęgnacji ogrodu więc czemu nie pójść w Husqvarnę.

To tak tytułem wstępu.

Teraz trochę o procesie instalacji.
Robotowi przyjdzie obsługiwać takie obejście:
IMG_3945-kopia.jpg
IMG_3943-kopia.jpg
IMG_3942-kopia.jpg
Przyjechało dwóch panów i przywiozło sprzęt do położenia przewodu plus robota
IMG_3953-kopia.jpg
Obeszliśmy nasze włości i wybraliśmy optymalne miejsce na stacje bazową:
IMG_3951-kopia.jpg
Niestety mamy dwa miejsca gdzie robot nie będzie w stanie ich ogarnąć:
IMG_3946-kopia.jpg
IMG_3947-kopia.jpg
IMG_3949-kopia.jpg
Po ustaleniu szczegółów typu na co należy uważać(np. Kable elektryczne pod ziemią) Panowie zabrali się do pracy. Pogoda była super więc praca przebiegła sprawnie. Ułożony został przewód nie od producenta ale bardziej wytrzymalszy (w sensie izolacji). Przewodu wyszło połowę tego co u kolegi mecho

Po podłączeniu do stacji bazowej robot został aktywowany i wstępnie skonfigurowany, a potem jak to mówią press Play i ruszył ☺

Po pierwszym przejeździe który trwał około 45min trawnik wyglądał tak:
IMG_3956-kopia.jpg
IMG_3957-kopia.jpg
Szaro-brązowe kółko to miejsce po basenie, które jest wyłączone z koszenia. Tu nastąpi modyfikacja, ponieważ w tym miejscu co roku wysiewana jest trawa i do czasu rozłożenia basenu, to miejsce jest zielone. Robot wrócił do stacji bazowej (widoczny na zdjęciu, schowany za pasem jasnozielonych krzewów bliżej drzewa) gdy stan baterii był w okolicach 35%. Siedział w niej około godziny i wrócił do pracy.

Na razie czas koszenia ustawiony jest od 8:00 do 20:00 zobaczymy jak to będzie wyglądało.

Na temat aplikacji nie będę się rozpisywał, bo kolega mecho wszystko pięknie opisał więc nie ma sensu strzępić klawiatury. Dodam tylko, że jest możliwość prostej obsługi z Apple Watch jak również reaguje na komendy głosowe wydane do Asystenta Google i Amazon Alexa. (tych ostatnich jeszcze nie sprawdziłem ale niedługo zagości głośnik Googla więc nie omieszkam przetestować)

W 315X regulacji wysokości dokonuje się pokrętłem i to jedyna różnica jeśli chodzi o funkcjonalność. Oprócz tego, że robot przeznaczony jest na mniejszy areał, to reszta jest dokładnie jak w modelu wyższym 430X.

Tak jak napisałem temat będę się starał uzupełniać na bieżąco w miarę jak będę nabywał nowych spostrzeżeń na temat robota.

Pozdrov
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mikas
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2020, 21:08

Re: Robot koszący - Husqvarna automower 315X

Post autor: mikas » 28 lip 2020, 15:14

@lyngso a jak dużo masz trawnika do skoszenia?

Mikolaj.K
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2020, 18:14
Imię: MIKOŁAJ

Re: Robot koszący - Husqvarna automower 315X

Post autor: Mikolaj.K » 21 sie 2020, 7:28

"Ułożony został przewód nie od producenta ale bardziej wytrzymalszy (w sensie izolacji)"

Cześć, czy może ktoś polecić dobry zamiennik, tzn chodzi o lepszą izolację,
teraz w modzie jest montowanie instalacji fotowoltaicznej i tam do połączenia paneli stosuje się takie grube przewody z bardzo dobrą izolacją, może ktoś ma z tym doświadczenie i podzieliłby się informacjami

lyngso
Nowy użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 29 sie 2019, 16:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: lubuskie

Re: Robot koszący - Husqvarna automower 315X

Post autor: lyngso » 07 wrz 2020, 17:46

Witam
mikas pisze:
28 lip 2020, 15:14
@lyngso a jak dużo masz trawnika do skoszenia?
Cała działka ma około 1000m2. Odejmując dom i cześć rekreacyjną+nasadzenia myślę, że zostało jakieś 400-500m2.

@Mikołaj.K

Wydaje mi się, że nie należy zbytnio przesadzać. Inny przewód będzie do instalacji fotowoltanicznych a inny do zakopania w ziemi. Myśle, że oryginalny przewód oferowany przez Husqvarne doskonale się nadaje. U mnie po prostu taki mieli instalatorzy.

Pozdrov

ODPOWIEDZ