Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

zając_poziomka
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2019, 11:41
Imię: Władysław

Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: zając_poziomka » 24 kwie 2019, 21:00

Cześć,

Jak sporo osób tutaj, potrzebuję porady przy wyborze kosiarki.
Do skoszenia mam 17 arów, działka lekko pochylona, w miarę równa.
Na początku myślałem nad traktorkiem, ale że ni mam go gdzie przechowywać, wybór padł na kosiarkę.

Oczywiście kosiarka musi być solidna, "na lata", spalinowa z własnym napędem. Dobrze by było, żeby miała opcje mulczowania i solidne koła na łożyskach. No i dostępność części. Budżet to ok 3500zł, ale mogę dopłacić, jeśli będzie warto.

Po przeczytaniu pierwszej strony na forum znalazłem dwie sensowne:

Weibang WB537SC V 3w1
ACTIVE 5850SVB

Dodatkowo (ale nie wiem, czy ta opcja ma sens) może być trójkołowa, ale nie znalazłem tutaj żadnej sensownej.

cosi
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 31 paź 2018, 8:22
Imię: Tomasz

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: cosi » 25 kwie 2019, 9:36

w każdej kosiarce możesz zmienic nóż na mulczujący i .... naprzód przygodo

po przestudiowaniu wszystkich postów tematów etc. z tego i innych forow zataczając koło kupilem om 53 tk którego obierałem jako faworyta od początku do koszenia mam 40a kupiłem mulczujący nóż oregona i stwierdzam że był to dobry zakup i jeszcze smar silikonowy do posmarowania zębatek na kołach napędowych

nad weibangiem się zastanawiałem ale ze względu na male kółka odpadł z przemyśleń

kalen
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwie 2019, 9:29

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: kalen » 25 kwie 2019, 11:04

Witam,
miałem w pierwszym wpisie poprosić o pomoc w zakupie ale akurat pytanie pode mnie więc pomogę.
Polecam ale to bardzo polecam TORO 20958.
1. funkcja mulczowania
2. płynny napęd - tzn. im mocniej wciśniemy rączkę tym szybciej zasuwa chyba max. 6km/h
3. regulacja kosiska niezależnie na każdym kole
4. sprzęgło noża - bajer, nie trzeba wyłączać jak chcemy przez coś przejechać
5. cena teraz to koło 3200
6. kosi u mnie około 35-40ar i daje radę bez problemu

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: Troku » 26 kwie 2019, 14:05

Zobacz sobie model Weibanga https://cedrus.com.pl/kosiarka-spalinow ... 37sc-v-3w1 bardzo solidna kosiarka.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

zając_poziomka
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2019, 11:41
Imię: Władysław

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: zając_poziomka » 26 kwie 2019, 14:44

Dzięki Troku, właśnie tą wymieniłem w pierwszym poście.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: Troku » 26 kwie 2019, 18:02

Kosiarka Weibang WB 537 SC chodzi w paru firmach na usługach a największy przebieg jaki ma to prawie 700 motogodzin i nadal śmiga.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

zając_poziomka
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2019, 11:41
Imię: Władysław

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: zając_poziomka » 28 kwie 2019, 11:34

Cześć,

Postanowiłem kupić tego Weibanga. Byłem w sklepie, widziałem podobny model i kosiarka wydaje mi się solidna i odpowiednia. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: Troku » 29 kwie 2019, 23:32

Daj znać jak kupisz i pokosisz, wyraź swoją opinię o sprzęcie, będzie to pomocne innym użytkownikom którzy będą szukali kosiarki na lata.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

zając_poziomka
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2019, 11:41
Imię: Władysław

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: zając_poziomka » 07 maja 2019, 20:16

Dzięki, tak zrobię. Powiedz mi jeszcze proszę jaki olej mam kupić? W instrukcji napisano że ma być to SF-SG o lepkości SAE 30 lub 10W-30. Możesz coś polecić?

zając_poziomka
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2019, 11:41
Imię: Władysław

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: zając_poziomka » 11 maja 2019, 23:06

Zgodnie z prośbą kolegi Troku, opisuję wrażenia i opinię:

Kosiarka przybyła do mnie w poniedziałek rano. W środę zawiozłem ją na działkę i złożyłem. Samo składanie jej było proste. Kilka części, wszystko logicznie ułożone i na miejscu. Aczkolwiek nie wiem jaki jest cel drugiego, nieco szerszego ostrza? Może ktoś mi tutaj wyjaśni.
Po nalaniu oleju i paliwa zabrałem się za koszenie. Na początku, jako że trawa była bardzo wysoka, ustaliłem wysokość na maksymalną. Sam mechanizm centralnego podnoszenia działa płynnie i sprawia wrażenie solidnego. 10 stopni podnoszenia to bardzo dużo i pozwala na sporą precyzję.
Kosiarka odpala płynnie i lekko za każdym razem. Mechanizm napędowy ma 3 poziomy regulacji i na początku zaskoczyło mnie jak kosiarka rwie się do koszenia ;) Rusza z kopyta i nawet na nierównej powierzchni daję radę. Nie zdarzyło mi się, żeby kosiarka nie wyjechała. Nie trzeba jej popychać.
Ze względu na swoją wagę (prawie 50 kilo!) ciężko się nią manewruje. Obkaszanie drzewek sprawia mi sporo trudności, bo napęd działa szybko. Teraz mam zaledwie kilka drzewek w ogrodzie, więc nie stanowi to wielkiego problemu, ale nie wyobrażam sobie krążenia dookoła małych drzew na bardziej obsadzonej działce. Do tego trzeba innego sprzętu. Zauważyłem też, że kosz bardzo często się zapycha, ale to było związane z wysoką trawą. Często musiałem przystawać, wyłączać sprzęt i upychać trawę w koszu. Dzisiaj również musiałem to robić, chociaż od poprzedniego koszenia minęły 3 dni, a samą kosiarkę obniżyłem zaledwie o 3 miejsca. Trawa była sucha. Zobaczę jak będzie w przyszłości. Czyszczenie sprzętu po koszeniu też specjalnie łatwe nie jest. Mnóstwo zakamarków, gdzie zbierają się resztki trawy, ale to problem każdej kosiarki. Opcji mulczowania jeszcze nie próbowałem.
Pomimo problemów jestem zadowolony z zakupu i mogę sprzęt polecić innym.

EDYCJA: Zapomniałem dopisać: mam wrażenie (ale to tylko wrażenie), że ta kosiarka nie pali wiele. Na jednym baku wykosiłem cały ogród (17 arów) i jeszcze jakieś 60-70% tego ogrodu po raz drugi. Nieźle.

plusgsm1212
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 21 lip 2018, 7:44
Imię: Mateusz

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: plusgsm1212 » 12 maja 2019, 9:28

Witam, posiadam wejbanga już 2 rok. Kosze ogród 33a raz w tygodniu. Wszystko na mulczowaniu i sprawuje się świetnie. Kolega wyżej ma problem ze zbieraniem do kosza. Nóż który jest w zestawie nie nadaje się do tego. Trzeba dokupić nóż który będzie lepiej pchał trawę do kosza. Jak znajdę chwilę to wstawię zdjęcie. Kosiarka jest kapitalna, to bardzo udany zakup. Silnik był mi znany ponieważ pracuję już 5lat w kosiarce mojego taty. Napęd i przekładnia sprawują się świetnie. Często ogród kosi moja żona i uwielbia ta kosiarkę. Mam wersję 53zl i daje sobie radę nawet z wysoką i gęsta trawa. Olej leje Hondy. Należy pamiętać aby zmieniać biegi kosiarka była na postoju i pozycji neutralnej. Pozdrawiam i polecam

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: Troku » 12 maja 2019, 21:45

W zestawie w chwili obecnej są dwa ostrza, zamontowane fabrycznie z mniejszymi łopatami i dodatkowo w gratisie drugie z dużymi łopatami.
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ajo_2005
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2019, 13:21
Imię: Arkadiusz

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: ajo_2005 » 13 maja 2019, 15:05

Dzień dobry!!Prosze o podsunięcie kosiarki spalinowej z napędem ,ale max do 48 cm.szer.koszenia.Chodzi o prosty system manetki napędu kosiarki ,a nie te bardzo uciążliwe i niewygodne druty,które praktycznie od zarania dziejów i nie wiedzieć czemu jeszcze nikt nie zmodernizował.Bardzo niewygodne zwłaszcza dla ludzi starszych, u których refleks nie jest już najlepszą stroną.Kosiarka między innymi firmy MTD, takowy wygodny posiada, lecz jest dopiero od 53cm.koszenia,za duża i za ciężka.Ma ktoś jakiś,model na uwadze ???dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Troku
Stały bywalec
Posty: 5411
Rejestracja: 26 sty 2015, 8:28
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: Troku » 13 maja 2019, 21:21

ajo_2005 pisze:
13 maja 2019, 15:05
Dzień dobry!!Prosze o podsunięcie kosiarki spalinowej z napędem ,ale max do 48 cm.szer.koszenia.Chodzi o prosty system manetki napędu kosiarki ,a nie te bardzo uciążliwe i niewygodne druty,które praktycznie od zarania dziejów i nie wiedzieć czemu jeszcze nikt nie zmodernizował.Bardzo niewygodne zwłaszcza dla ludzi starszych, u których refleks nie jest już najlepszą stroną.Kosiarka między innymi firmy MTD, takowy wygodny posiada, lecz jest dopiero od 53cm.koszenia,za duża i za ciężka.Ma ktoś jakiś,model na uwadze ???dziękuję i pozdrawiam.
Jakim budżetem dysponujesz ??
serwis i naprawa skrzyń hydrostatycznych
Jestem od tego aby pomagać, to moje hobby na tym ziemskim padole
Andrzej Troczyński


andrzej.troczynski@gmail.com.
https://andrzejtroczynski.wixsite.com/website
665 200 900

ajo_2005
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2019, 13:21
Imię: Arkadiusz

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: ajo_2005 » 13 maja 2019, 21:24

Dotyczy chyba kosiarki Weibang jeśli dobrze się wczytałem, a jeśli dobrze też widze otwierając linki to napęd i zabezpieczenie na dwa wygięte uciążliwe druty ,a nie na klamko manetke dodawania napędu,ale dzięki za mądrości.

zając_poziomka
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2019, 11:41
Imię: Władysław

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: zając_poziomka » 14 maja 2019, 23:06

Troku pisze:
12 maja 2019, 21:45
W zestawie w chwili obecnej są dwa ostrza, zamontowane fabrycznie z mniejszymi łopatami i dodatkowo w gratisie drugie z dużymi łopatami.
Dzięki, ale to sam zauważyłem :) W instrukcji nie jest napisane do czego te ostrza są przystosowane. Wiesz może?

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Kosiarka do 3500zł, z napędem i możliwością mulczowania

Post autor: Tornado » 15 maja 2019, 6:43

Łopatki noży, służą do nadania skoszonej trawie odpowiedniej "prędkości lotu" do kosza lub poza kosisko /wyrzut boczny/. Im większa łopatka tym kosz będzie bardziej "nabity" trawą i nie będzie kosiarka pozostawiała trawy skoszonej na podłożu. Wielkość łopatek zazwyczaj jest ograniczona wysokością kosiska.. Oczywiście, im większe łopatki, tym bardziej obciążamy moc silnika, a gdy dodamy wysokość koszonej trawy /wielkość urobku/, robi się już niezła siła "idąca" na ten proces... Zatem "duże łopatki' noży, to noże do koszenia. Inną formą koszenia jest mulczowanie tj.... w skrócie polegające na koszeniu drobnej trawy o wysokości ok. 2 cm. i mieleniu jej przez noże na "miazgę". Aby mulczować/mielić, wylot kosiska musi być zakryty, wówczas trawa zostanie poddana zmieleniu i pozostanie na koszonym podłożu. Aby jednak została zmielona, musi być dość dobrze wprowadzona w ruch rotacyjny i do tego służą łopatki mniejsze drugich noży /vide mielenie kawy w domowym młynku el./ Poczytaj tematy na forum dot. mulczowania i słabego nabijania koszy trawą ....
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

ODPOWIEDZ