Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Dział kosiarek spalinowych elektrycznych, pomoc w wyborze problemy z kosiarkami

Moderator: Moderatorzy

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Commoner » 05 maja 2018, 19:10

Ahoj cześć i czołem, dawno mnie tu nie było :D

Otóż wystąpił u mnie taki problem, że po 20-tu latach użytkowania muszę zakupić nowy nóż do kosiarki, ponieważ stary się ukruszył i żeby go wyrównać musiałbym zebrać sporo materiału, a i tak już jest mocno wyeksploatowany i w jednym miejscu, gdzie trawa jest jakby podbijana do góry, z oryginalnych 3mm grubości to nie wiem czy został 1 :D
Kosiarka to chyba jakiś włoski wynalazek, oryginalny nóż to jest MEP 10120680. No i teraz mam następujące problemy:
1. Jak widać oryginalny nóż był niebywale trwały. Zapewne był zrobiony z jakiegoś porządnego stopu stali, bo nigdy się nie wygiął, był sprężysty (w łapach można było go bez problemu znacznie ugiąć i wracał do swojego kształtu) a jednocześnie dawał się relatywnie łatwo ostrzyć dobrym pilnikiem. Chciałbym kupić jakiś nie gorszy, tymczasem oglądałem podobny nóż i wyglądał mi jak zwykła blacha na puszki od konserw, tylko grubsza.
2. Kosiarka nie akceptuje "uniwersalnych" noży, nawet kiedyś kupiłem jakiś niby zamiennik tego MEPa który różni się tym, że ma na końcach jakieś podcięcia - z nożem o innym kształcie w zasadzie można zapomnieć o używaniu kosza, a nawet i bez jakoś gorzej się kosi bo trawa jakby źle wylatuje.

Może kupował ktoś z Was nóż tego typu i wie gdzie można dostać dobry zamiennik (bo o oryginale pewnie można zapomnieć) ? Znalazłem niby na Allegro szukając po numerach wyglądający identycznie, pewnie skończy się tak, że będę musiał go kupić, ale mam obawy że to odlew z puszek po konserwach.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Toma » 05 maja 2018, 20:10

Dobrej jakosci noże robi nasz Polski producent Jakmet. Zapytaj ich, czy by nie zrobili, bo kiedys robili też na zamówienie, a nie wiem jak teraz.

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Commoner » 05 maja 2018, 20:52

Dzięki za info. Najpierw przejrzę ich katalog, widzę że mają w ofercie multum noży i może akurat któryś jest taki jak mój. Te noże MEPa na 100% były swego czasu w wielu modelach kosiarek to może coś się trafi.

EDIT: No i chyba mają tam taki nóż bo to jest prawdopodobnie ten http://jakmet.pl/index.php?route=produc ... uct_id=156 - przetłoczenia trochę inne ale ogólny kształt dobry.

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Toma » 05 maja 2018, 21:05

No widzisz, a jednak :) A Jakmet to jednak nie uniwersalny chińczyk

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Commoner » 05 maja 2018, 21:12

Gorzej z tym że nigdzie nie widzę w necie sklepu który by te noże sprzedawał wysyłkowo, jest jakiś punkt serwisowy w rozsądnej odległości ode mnie, trzeba będzie popytać.

wojtek1234321
Stały bywalec
Posty: 245
Rejestracja: 12 lis 2016, 13:03

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: wojtek1234321 » 06 maja 2018, 10:16

Commoner pisze:
05 maja 2018, 21:12
Gorzej z tym że nigdzie nie widzę w necie sklepu który by te noże sprzedawał wysyłkowo, jest jakiś punkt serwisowy w rozsądnej odległości ode mnie, trzeba będzie popytać.
Sprawdź na tej mapce gdzie masz najbliższy punkt serwisowy Jakmet.

http://jakmet.pl/index.php?route=inform ... ation_id=7

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Commoner » 08 maja 2018, 16:34

Właśnie tam patrzyłem, podzwoniłem trochę i znalazłem miejsce gdzie nóż podobno mają, ale muszę jeszcze jechać spory kawał go odebrać. Mam nadzieję, że do końca tygodnia akcja się uda bo trawa rośnie :D

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Commoner » 10 maja 2018, 17:51

No i mam ten nóż. Minimalnie różni się wyglądem tak jak pisałem, na przetłoczeniach, ale to są miejsca które nie mają znaczenia przy działaniu.
Ogólny kształt jest zachowany i nóż działa jak oryginał. Stal wydaje się trochę mniej sprężysta, zobaczymy jak będzie z trwałością, chociaż pewnie nie będzie kichy bo ten nóż akurat jest dość gruby.

Awatar użytkownika
Tornado
Global Moderator
Posty: 4456
Rejestracja: 25 sty 2015, 19:02

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Tornado » 10 maja 2018, 18:14

Cena dużo odbiega od sklepowej ?
Za­nim po­wiesz, że świat pilarza jest zły - przyj­rzyj się sobie. ;)

Awatar użytkownika
Toma
Stały bywalec
Posty: 1283
Rejestracja: 20 lis 2015, 9:37
Imię: Tomasz

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Toma » 10 maja 2018, 18:24

Commoner pisze:
10 maja 2018, 17:51
No i mam ten nóż. Minimalnie różni się wyglądem tak jak pisałem, na przetłoczeniach, ale to są miejsca które nie mają znaczenia przy działaniu.
Ogólny kształt jest zachowany i nóż działa jak oryginał. Stal wydaje się trochę mniej sprężysta, zobaczymy jak będzie z trwałością, chociaż pewnie nie będzie kichy bo ten nóż akurat jest dość gruby.
Cieszy mnie,że mogłem podpowiedzieć. Oby się sprawdził dobrze, tak jak oryginał.

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Commoner » 10 maja 2018, 21:24

Tornado pisze:
10 maja 2018, 18:14
Cena dużo odbiega od sklepowej ?
Nie wiem jaka jest sklepowa. Dałem za niego niecałe 90zł. W podobnej cenie są te zamienniki z lekko zmienionymi końcówkami (co ciekawe o tych samych numerach) które w mojej trochę nieoptymalnie działają.
Toma pisze:
10 maja 2018, 18:24
[Cieszy mnie,że mogłem podpowiedzieć. Oby się sprawdził dobrze, tak jak oryginał.


Dzięki, ten to już pewnie przeżyje kosiarkę, bo ta już nie jest pierwszej świeżości.

Commoner
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 09 lip 2017, 15:11
Imię: Włodek

Re: Nóż MEp do wiekowej kosiarki

Post autor: Commoner » 04 lip 2018, 20:04

Trochę na tym nożu pokosiłem i według mnie jednak deczko wykonaniem odbiega od oryginału. Nie to żeby był do dupy czy coś, bo kosi się elegancko i na pewno znacznie lepiej niż zajechanym oryginałem (lepiej kosi i znacznie lepiej napełnia kosz, widocznie kawałek zeszlifowanego ostrza i strata na grubości robi różnicę). Po prostu stal nie jest tak twarda jak w oryginale - już czyszcząc go do pierwszego ostrzenia zauważyłem, że szczotka druciana zostawia na nim lekkie rysy. Oryginalnego MEPa to nawet pilniki gorszej jakości słabo brały. Ogólnie na pewno jest warty swojej ceny i o wiele lepszy niż jakieś uniwersalne gnioty.

ODPOWIEDZ